16.10.19

Recenze: První akční hrdina / První akční dokument - 40%

Do našich kin se dostává vpravdě neobvyklý počin, to jest krátká akční komedie (necelých 30 minut) a dokument o akčních scénách v českých filmech (necelá hodina), obojí od mladého Jana Haluzy.


Nejdříve k té akční komedii:

Jiří Mádl se stane hlavním hrdinou v akčním filmu poté co je "opravdový" hlavní hrdina "omylem" zabit. Ovšem Mádl nehraje herce. Mádl se skutečně vyskytuje v akčním filmu (je zraněn, krvácí), který v reálném čase "vytvářejí" dva chlapíci ve skrytém studiu. Nejde o zápletku ve stylu Chaty v horách, materialistické vysvětlení neexistuje a inspirací zjevně byl Schwarzeneggerův Poslední akční hrdina. Ale v Prvním akčním hrdinovi se nevyskytuje žádná "magická vstupenka" nebo něco podobného, co by tu nadpřirozenost nějak "vysvětlovalo".


Mádl a jeho potenciální láska jsou tedy pronásledováni anonymními padouchy, občas se jim hrdinsky postaví s improvizovanými zbraněmi, a dva tvůrci ve studiu to všechhno komentují a na speciální mašince nastavují "míru realističnosti" na nula až 100 procent.

Vzhledem k výše zmíněným skutečnostem měli tvůrci naprosto volnou ruku a mohli si ve filmu dovolit naprosto cokoliv. A obávám se, že nemají moc fantazie, protože moc zajímavého nevymysleli. Vrcholem invence je to, že se Mádl rozhodne "režiséry" najít a zlikvidovat. Z toho vyplývá, že se všichni nacházejí v jednom vesmíru uvnitř onoho akčního filmu, ale pochopitelně není nijak vysvětlováno, jak je to možné.

Celá zápletka slouží tvůrcům především k tomu, aby mohli natočit takové akční scény, o kterých snili. Film byl zjevně extrémně laciný (odehrává se celý ve třech - čtyřech interiérech), takže nemá moc smysl srovnávat kvalitu jeho digitálních triků s hollywoodskými spektákly. Ale například teď jsem na YouTube zcela náhodně našel tento amatérský filmeček, který rozhodně není horší než První akční hrdina.

Jan Haluza má zjevně nakoukáno mnoho akčních filmů a ví, jak technicky vytvořit akční záběry, ale chybí mu režisérský cit pro přehlednost scény i pro její napětí. Jeho akční scény jsou většinou jen poloamatérské citace slavných předloh, bez nějakého inovativního parodování / humoru. Trochu mi to připomnělo českou zombie komedii Choking Hazard, která se o něco podobného snažila (podobně neúspěšně) s hororem. Jako typický příklad bych uvedl scénu z Prvního akčního hrdiny, ve které se Mádl snaží vyprostit zapadlou střelnou zbraň dříve než výtahem přijede padouch. Tato scéna je v zájmu větší napínavosti prostříhávána záběry na hodiny, kde se vteřinová ručička zlověstně blíží ke dvanáctce, což nemá žádný smysl, neboť v celou minutu se nic speciálního stát nemá (padouch může dorazit stejně tak předtím jako potom)! A pokud to byl záměrný vtip, pak rozhodně nebyl dostatečně dobře "prodán", což bohužel platí pro většinu vtipů v tomto filmu.Aby mohl být První akční hrdina uveden do filmové distribuce, je k němu přilepen ještě dokument (dvakrát delší než samotný film) o akčních scénách v českých filmech. Ten pozůstává z přibližně deseti ukázek českých akčních scén, téměř výhradně z komedií a fantasy (Cesta do pravěku, Adéla ještě nevečeřela, Kdo chce zabít JessiiAkumulátor 1, Kuky se vrací). Překvapivě je zcela ignorován jeden z mála "vážných" českých akčních filmů Mravenci nesou smrt.

Ukázky jsou doprovázeny komentářem, který vysvětluje proč a jak daná scéna funguje, což může být užitečné pro studenta na filmové škole, ale obávám se, že to není pro normálního diváka příliš zajímavé (ani pro fanouška akčních filmů). Bohužel, to hlavní, co jsem si z těchto ukázek a komentářů odnesl, bylo:

 • Tvůrci tomu zjevně teoreticky rozumí, ale implementovat ve vlastním filmu to moc neuměli
 • Radši bych se podíval znovu na některý z těch starých filmů než na Prvního akčního hrdinu nebo První akční dokument.

Jak jsem psal na začátku, tento dvojprogram je velmi bizarní počin, jehož existence v normální české filmové distribuci není IMHO úplně vhodná. Fandím jeho mladým tvůrcům, možná časem natočí něco skvělého, ale tato jejich díla (obě) měla skončit někde na YouTubu, kam by se hodila mnohem lépe.

P.S: Při detailním rozboru pterodaktylího útoku v Cestě do pravěku komentář zcela pomíjí dle mého názoru nejzajímavější skutečnost: že živí herci jsou v několika zlomcích sekund nahrazeni animovanými loutkami. Že by ty loutky byly tak kvalitní a tvůrci dokumentu si toho nevšimli?

21 komentářů:

 1. Tvůrcům Prvního akčního dokumentu se nedá upřít jedno: dokončili ho. Marná sláva, to se ne všem tvůrcům dokumentů povede.

  OdpovědětVymazat
 2. Choking Hazard byl vážně provar. Hlavně "hudba", ta byla na tom filmu úplně nejhorší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdo to chaoticke pipaniv rychle rytmu vubec "slozil"? Nejaky neumetel to musel byt.

   Vymazat
  2. Já bych řek, že ten film původně nebyl tak špatnej, ale ta hudba ho úplně dokurvila.

   Vymazat
  3. Ten film byl původně úplně tak sračkovej, jak dokurvenej skončil. Na ČSFD přelezl 50% jenom proto, že ho hodnotili většinou kamarádi tvůrců a kamarádi kamarádů tvůrců.

   Vymazat
 3. Kdyby moje recenze Prvního akčního hrdniny a Prvního akčního dokumentu dopadlo takto, spokojený bych s ní vůbec, ale vůbec nebyl.

  OdpovědětVymazat
 4. Franto, ja tomu druhemu odstavci vubec nerozumim. Zejmena pouziti uvozovek coby utvaru vyznamove opacneho, uziteho ironicky... Mohl bys ten odstavec, prosim, nejak upravit nebo aspon vysvetlit, pripadne ty uvozovky odstranit, aby to nematlo? Takhle to totiz nedava vubec zadny smysl, jako bys na ctenare neustale pomrkaval a ten nevedel, co je mysleno vazne. Dekuji

  OdpovědětVymazat
 5. Proc by mel Madl hrat herce? To je jako kdybys v recenzi Zachrante vojina Ryana napsal, ze Tom Hanks nehraje herce. No a?

  OdpovědětVymazat
 6. Ve trech - ctyrech interierech? Co je to za kokotinu? Tak ve trech, nebo ve ctyrech? Pokud se nachazime toliko v mnozine prirozenych cisel, je interval 3-4 prazdnou mnozinou. Dalsi Fukuv nesmysl, to uz se neda...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi to cetl? Ja uz sem chodim jen ze zvedavosti, co cenzor pusti v diskuzi za legraci, ktera pro nej jeste neni moc #edgy. Recenze od Fuky jsem definitivne prestal cist vyspojlerovanim Ramba v prvni vete.

   Vymazat
 7. A jací padouši se blíží výtahem, když Mádl nemůže vylovit zaseklou zbraň? Nejsou to staříci Schmitzer s Mrkvičkou?

  OdpovědětVymazat
 8. Linky na YT, skutocne vedu na YT. Sklamanie.

  OdpovědětVymazat
 9. Mádle je hotový první realný geroj akční.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už jsem ho s jeho sto padesáti centimetry viděl hrát největšího milovníka, důstojníka StB i nejlepšího hokejového centra na světě, tak proč by nemohl být akčním gerojem, čéče,

   Vymazat
  2. Slepý střelec viděl Mádla hrát ... Abych citoval toho hluchýho co šel na koncert: "Tady něco nehraje.".

   Vymazat
 10. Nejdu. Na Posledniho akcniho hrdinu jsem myslim sel

  OdpovědětVymazat
 11. Hele Franto, proc pouzivas tucne pismo nebo pises v kapitalkach? To ti v hlave preskoci nezmutovany hlas a rozhodnes se to zvecnit? Jo a psani do zavorek je in na prvnim stupni ZS, v dalsich letech se deti nauci vytvaret vety jako dospelaci.

  OdpovědětVymazat
 12. Ty Brabenci byli dobry. Bezici Nela Boudova a pak ta prijemna divka ve svetriku na disco zejmena. No a Haluzova i Prodana nevesta v ukazce na tudlemcten akcni neco taky super.

  OdpovědětVymazat
 13. A co Nahota na prodej? To byl přece největší akční český film...

  OdpovědětVymazat
 14. Mně teda přišlo, že z toho dokumentárního filmu jasně vyplývá, že se zaměřuje na akční komedie a fantasy, protože ten film je akční komedie a fantasy - ukazuje české filmy, které mají tvůrci rádi a které je inspirovali. Proto tam nejsou Brabenci ani Nahota :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.