30.10.19

Recenze: Hra [The Play] - 80%


Film v koprodukci Česko / Chile / Francie / Jižní Korea. Režírovaný chilským režisérem. Odehrávající se mezi českými intelektuály. Černobílý. Doprovázený klasickou hudbou (nebo hudbou, která imituje klasiku). Tedy pravděpodobně něco, co je (aspoň pro mě) téměř k nepřežití...?

Film Alejandra Fernándeze Almendrase s Jiřím Mádlem. Elizavetou Maximovou a Marikou Šoposkou (odehrávající se v Česku a natočený s českými herci v českém jazyce) vypráví vpodstatě extrémně triviální story divadelního režiséra (Mádl), který chce zoufale dokopat k premiéře svou razantní re-interpretaci antického dramatu, přičemž nemá čas na svou manželku a čerstvé dítě, a zanedlouho se zaplete s novou mladou divokou herečkou. Což samozřejmě neskončí dobře. (Všechny zápletky a podzápletky děje by se bez problémů daly odvyprávět za jednu minutu.)


Přesto mě ale film dosti potěšil, neboť jeho tvůrce má velmi pevnou ruku a velmi jasnou vizi toho, co a jak chce natočit. Totiž pokusil se natočit svůj film jako retro záležitost, stylizovanou do podoby filmů, které se točily někdy před 50 lety. Konkrétně se mi vybavovalo Loni v Marienbadu nebo Spalovač mrtvol. Ale zdůrazňuji, že mluvím o filmové stylizaci a nesnažím se tímto srovnáním naznačovat, že Hra je extrémní nepochopitelné WTF nebo černá komedie! Snažím se vysvětlit, že Hra (odehrávající se v současnosti) používá archaické filmařské postupy, dělá to zcela záměrně a její tvůrci jsou zjevně velmi, velmi schopní.


Také mě velmi potěšily herecké výkony, které jsou naprosto konzistentní, plné chytrých detailů a dobře se hodí k oné výše zmíněné stylizaci. Divákovi, zvyklému na dnešní filmy a dnešní herecké výkony, mohou připadat podivné až nevydařené, ale já jsem byl rád, že vidím zase jednou něco jiného, poněkud nestandardního, ale vydařeného.Jak už jsem se zmiňoval výše, zápletka je velmi předvídatelná a film je především o atmosféře a pocitech (tedy opět něco, co většinou nebývá můj šálek kávy). Dokonce je chytře natočen tak, že v něm některé "obvyklé" a "filmově vděčné" scény záměrně nevidíme - například první nevěrnický sex. Erotiky si ale užijeme dost a není vůbec špatná.

Kdyby si každý měsíc natáčel film ve stylu Hry, nebyl bych z toho šťastný. Ale jednou za 5-10 let se na něco podobného, jiného, rád podívám. Obzvlášť když to má jen velmi přijatelných 90 minut.

Nejsem si jist, jestli tento snímek může soutěžit v Cenách české filmové kritiky (je dostatečně oficiálně "český"?), ale pokud ano, je to pro mě horký kandidát letošního ročníku v nejedné kategorii. Což nevypovídá ani tak o jeho úžasných kvalitách, ale o úžasné neschopnosti většiny českých filmařů...

16 komentářů:

 1. Franto, budeš ještě někdy pracovat na svém filmu, nebo je to už uzavřená kapitola?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bez jakekoli ironie, taky by me to zajimalo.

   Vymazat
  2. Jestli Franta natočí nebo nenatočí film, je mi úplně jedno. Peníze jsem mu na něj neposlal. A i kdyby ano, bylo by to ne proto, že jsem zvědavý na jeho film, ale proto, protože rád čtu jeho komentáře (ještě z doby, kdy psal pro Cinemu).
   Pokud někdo z vás chodí na tento web ne proto, aby si přečetl frantovy recenze, ale proto, aby v diskusi onanoval nad tím, že stále neudělal film, pak to o vás říká jedině to, že rádi onanujete.
   Co si jako představujete, když tvoříte hejt? Chcete aby Franta spáchal sebevraždu? Chcete aby přestal psát? Nějaký konkrétní cíl by to chtělo, lidi.
   Franta se asi zasekl. Zřejmě film nikdy nedokončí. No a? Má kvůli tomu přestat psát recenze? Nevím, co se v hlavě (nebo jiném orgánu) honí vám, ale já rád čtu jeho recenze. Nemusím vždy úplně souhlasit, ale často, velmi často, jsou filmy, které doporučuje (alespoň 70%) dobré a nelituju, že jsem je viděl.
   Zkuste diskusi vrátit k filmům. A když nemáte co říct, mlčte.

   Vymazat
  3. Franta se zapomněl podepsat.

   Vymazat
 2. Chilský chilský Chilský chilský Chilský chilský.

  OdpovědětVymazat
 3. Frantisku, proc je tento film favoritem a ored tydnem recenzovani Starici s vyssim skore nejsou? Proc jsou cesti tvurci neschopni a pritom posledni rok davas ceskejm filmum vysoce nadprumerna hodnoceni, dokonce vetsi nez tvym oblibenym animovanym pohadkam. A chces se i ty zoufale dokopat k premiere sveho veledila, nebo uz jsi na to hodil pupen a oficialne ohlasis selhani?

  OdpovědětVymazat
 4. Já jsem tady v tom článku narazil na takové slovo, kterému nerozumím: HRDOBEC, teda vlastně MĚŠÍC!

  OdpovědětVymazat
 5. Dolož, že jsi přispěl na film, a František ti možná odpoví.

  OdpovědětVymazat
 6. Pořád si lámu hlavu, proč je někdo tak blbej, že Frantovi pořád posílá peníze za tyhle zvratky, když tento vybral v roce 2015 171 309 Kč, aby za ně natočil film. Film není, nebude, prachy vyletěly komínem, ale pořád se zřejmě najde pár debžonů, který mu za jeho "recenze" platěj. Nu, dobře vám tak.

  OdpovědětVymazat
 7. Cili vsechno, co na tomto filmu chvalis, platilo i pro Nabarvene ptace, kterému jsi dal 30%

  OdpovědětVymazat
 8. Při sledování fotek k filmu mne napadá celá řada otázek s filozofickým přesahem... Třeba je ténhle film vhodný i k něčemu jinému než k masturbaci ? a pakliže masturbace pak obyčejná nebo i s dildem v prdeli ?

  OdpovědětVymazat
 9. Zase "vpodstatě"? V podstatě jo.

  OdpovědětVymazat
 10. Jakej máš feeling z filmu není recenze.

  OdpovědětVymazat
 11. Děkuju za tip, když na to narazím, podívám se.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.