6.10.19

Recenze: Narušitel systému [Systemsprenger] - 80%

Devítiletá Benni (Helena Zengelová) má problémy s chováním. Naprosto zásadní problémy s chováním, vzniklé následkem psychických problémů i výchovy. To znamená, že zásadně neposlouchá, pořád ječí, sprostě nadává, vždycky musí být po jejím a občas někoho zmlátí, nebo na něj dokonce vezme nůž. Taková ještě extrémnější verze Grety Thunbergové. Matka se o ni starat nedokáže a nemůže a ve většině dětských výchovných zařízení už s ní mají nepříjemné zkušenosti a nechtějí ji. Ale jeden mladý chlapík má radikální plán, jak jí (možná) pomoci...


Německé drama Narušitel systému stojí především na úžasném hereckém výkonu hlavní představitelky, k jejíž postavě cítíme současně lítost a nenávist. Lítost, protože se šance na její "normální" život valem snižuje, a nenávist, protože zcela záměrně ubližuje všem kolem sebe. Je ve své komplexnosti naprosto uvěřitelná a klkidně bych věřil, že jde o reálné problémové dítě, natočené skrytou kamerou.


To ovšem neznamená, že by ostatní herci byli špatní. Albrecht Schuch jako "skoro-recidivista, který dá šanci Benni a tím i sobě" je také bezchybný, a ani většině ostatních není co vyčítat. Jejich myšlenkové pochody, jejich bolest a bezmoc jsou jasně patrné a uvěřitelné.Pokud bych tomuto depresivnímu filmu něco vyčetl, pak je to paradoxně jeho realističnost. Tím myslím skutečnost, že se osud Benni nemůže nijak zázračně vyřešit a také se nevyřeší. Pokud je na tom zrovna dobře, je jasné, že za pár hodin na tom může být extrémně špatně. A naopak. A tak stále dokola, nahoru a dolů, jen s proměnlivou amplitudou výkyvů. Jak je na tom na konci filmu, to je víceméně jedno, a jak dlouho její osud sledujeme, to je také víceméně jedno.

Ale je to velmi působivé sledování, pokud máte na tento druh (sebe)trýznění náladu.

P.S: Film je promítán ve verzi, která obsahuje současně české a anglické titulky, což je při rychlejších dialozích značně rušivé.

17 komentářů:

 1. Já to četl jako systemasperger a hádejte kdo mě při tom napadl...

  OdpovědětVymazat
 2. Podle traileru to vypada, ze ten les zafungoval. A pak se asi neco podelalo. Nekdy uvazuju pro se takovi jedinci utilitarne neuspi navzdy at je od nich klid.

  OdpovědětVymazat
 3. Pěkně vybarvené ptáče...

  OdpovědětVymazat
 4. Greta má nějaké problémy s chováním?

  OdpovědětVymazat
 5. Jezisi, to je hrozna recenze. Kdyby moje recenze filmu Narusitel systemu dopadla takhle moc nekvalitne, spokojeny bych s ni nebyl. Fuj.

  OdpovědětVymazat
 6. Jsem jenom narušitel systému, uletíme každému, leda by nás náhodou sestřelili raketou! Jak bys to Fuko porovnal s tím srandovním českým filmem stejného názvu, kde je hlavním hrdinou vysloužilý MIG-15UTI? Něco mít společného přece musejí?

  OdpovědětVymazat
 7. Ve Skotsku přijali zákon, podle kterého jsou fyzické tresty pro děti trestný čin. Na tuto zprávu z novin jsem si vzpomněl po shlédnutí traileru. Ani nevím proč.

  OdpovědětVymazat
 8. "Ale jeden mladý chlapík má radikální plán, jak jí (možná) pomoci..." ... na chvilku jsem si myslel, že se bude jednat o životopisný film o Josephu Mengele ......

  OdpovědětVymazat
 9. Z jediného pokusu o vtip v této recenzi se dalo vytěžit daleko víc, kdyby byl formulován "Taková méně extrémní verze Grety Thunbergové."
  Vyloženě propálená šance.

  OdpovědětVymazat
 10. "Pokud bych tomuto depresivnímu filmu něco vyčetl, pak je to paradoxně jeho realističnost."
  František zřejmě očekával, že se v závěru náhle z nebe na scénu snese bájný jednorožec a dívku zbaví hysterie. Tím by byl dokonán dokonalý happyending a film by nebyl až zase tak moc realistický a depresivní. A k tomu by od Františka dozajista obdržel pár procentních bodíků navíc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Keby sa tak stalo dal by tomu menej a mindzoval ze je to nerealisticke ako vzdy.

   Vymazat
  2. Mindzoval to co je za cikanske slovo?

   Vymazat
 11. Je ve filmu i nějaký Small full frontal ?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.