31.10.19

Recenze: Abstinent - 50%

Devatenáctiletý Adam je dobrovolně v protialkoholní léčebně, kam se dostal poté, co v opilosti způsovil vážnou dopravní nehodu (kvůli které ho čeká soud). Zdejší jeho pobyt je proložen hojnými flashbacky do předchozích měsíců, kdy se u něj závislost objevila a dosáhla kritické úrovně...


Nový český film 35letého debutujících režiséra Davida Vignera není vyloženě špatný. A nic lepšího o něm napsat nemůžu.


Zápletka a všechny (jednoduché) podzápletky jsou extrémně předvídatelné a mnohokrát dříve ztvárněné v jiných filmech. Všechny "překvapivé zvraty" jsem odhalil o 5 až 50 minut dříve, než byly odhaleny na plátně. Nedozvíme se, proč začal Adam pít (v jedné scéně je mu vyčítáno, že nechlastá, v příští scéně do sebe najednou hodí lahev tvrdého alkoholu a už to jede). Nedozvíme se, jak ho ovlivnili rodiče a sestra (je pouze naznačeno, že s ním komunikují méně, než by měli). Chápu námitku, že "takhle to chodí ve skutečném životě a filmaři nechtěli nic uměle ozvláštňovat". Ale výsledkem je film s extrémně holou dějovou kostrou.Adamovy alkoholové komplikace jsou pak ztvárněny poměrně naivně. Například kdykoliv na něj přijde chuť na alkohol, ozve se na soundtracku Čajkovskéjo "Květinový valčík". Když uvidí skrz okno pacienta v deliriu, představuje si, že se na posteli zmítá on sám. Když má největší vnitřní krizi, začne nadávat lahvi alkoholu. Velká pochvala směřuje k Josefu Trojanovi v hlavní roli, jehož zásluhou tyto scény nejsou nechtěně vtipné. Ale rozhodně jeho herecký výkon (ani výkon nikoho jiného ve filmu) není nic úžasného, o čem by se mluvilo v kuloárech nebo za co by se udílely filmové ceny.

Jen velmi skromná délka (asi 75 minut) způsobila, že mě tenhle film nezačal aktivně štvát a nechal mě pouze "víceméně nevzrušeného, nezaujatého a nenaštvaného". Poněkud mi uniká, proč vlastně vznikl a čím se měl odlišovat od té spousty ostatních filmů se stejným námětem.

28 komentářů:

 1. vypěstovat si závislost na alkoholu už v 19 je dost málo pravděpodobný

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nestává se to asi často, ale ujišťuju vás, že to jde.

   Vymazat
  2. Naopak, to je - pokud pijete dostatečně, seamozřejmě - pravděpodobnější, než ve vysokém věku, protože tělo je fyzicky náchylnější "adaptovat se" na dávky alkoholu.

   Vymazat
  3. Taky si myslím, že kdyby byla postava starší (25-30let), bylo by to lepší. Takhle to působí moc výchovně. Milé děti, pokud se párkrát zlijete na gymplu, tak jste alkoholici.

   Vymazat
 2. Kdyby moje recenze Abstinenta dopadla takto, spokojený bych s ní nebyl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdyby můj komentář na recenzi Abstinenta dopadl takto, spokojený bych s ním nebyl...

   Vymazat
  2. Pilot: To je tvůj problém a mě vůbec nezajímá. He he he.

   Vymazat
 3. Filmy (v Česku) vznikají proto, že režiséři chtějí něco točit a herci chtějí v něčem hrát. Když ještě projekt dostane přidělený grant, tak by byli blbí aby to nenatočili, ne?!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A diváci i kritikové nejsou blbí a dají režisérovi feedback, co si o filmu myslí.

   Vymazat
  2. Vzhledem k tomu, že se točí nový a nový sračky, nedělám si iluze o inteligenci diváků i kritiků

   Vymazat
 4. Při letmém pohledu na první fotku k tomuto filmu na které vidím mladého gaye s patkou až po zem jsem nadobudl dojem že se jedná o romanci o dvou zamilovaných buzících, což jsou filmy za které se dnes v Hollywoodu instantně dávají oskary, a v Karlových varech se tleská takovým filmu ve stoje ještě hodinu po závěrečných titulcích. Pal jsem z recenze zhistil že film je o něčem jiném..což nechápu, páč když takovýto herci nehrají buzíky, je to stejně promrhanej potenciál i potence jako sledovat Sylvestra Stalloneho a Arnolda v romantickém melodramatu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jasny, mas rad svy buziky mlady a cerstvy, dekujeme za coming out, statecnej kluk.

   Vymazat
  2. Hmmm, ať je buzík nebo ne, je celkem pěknej, mrknu aspoň trailer.:)

   Vymazat
 5. lolec, každý kdo chlastá první ligu ví, že tohle funguje jinak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Jsi šikulka, Aleši. Jistě jsi bystrý absolvent gymnasia a hodnotný člen společnosti.

   Vymazat
  3. Tento komentář nebyl odstraněn autorem.

   Vymazat
 6. Četl jsem "absint", ne abstinent. A abstinent psal tuto recenzi.

  OdpovědětVymazat
 7. Frantisku, jake ja to byt pracovnim abstinentem? Myslis, ze lze mit zavislost na praci? Mozna se neptam toho praveho...

  OdpovědětVymazat
 8. Franto, mohl bys prosim zrecenzovat Death Stranding? Vypada to po letech na velmi neotrelou, rozporuplnou ale predevsim zajimavou videohru. Dekuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mohl, pokud mi ho někdo koupí. Jinak počkám až bude za pár let ve slevě. Shodou okolností jsem si teprve před měsícem koupil Metar Gear Solid V.

   Vymazat
  2. Metal Gear Solid V je pomerne dlouha hra, cca 50 plus hodin s end game obsahem. To uz mate sestrihany film, ze mate cas si hrat takto dlouhe videohry? A proc by vam furt mel nekdo neco kupovat ci pujcovat. Neni vam to se 100+ bitcoiny trapne? Navic vam koupilo dovolenou s podminkou nasledneho filmu nekolik set lidi a dodnes jste jim ho neukazal.

   Vymazat
  3. Odpovedi: 1) Ne. 2) Protoze chce. 3) Ne.

   Vymazat
  4. Kupim ti to ked zostrihas Fukofilm.

   Vymazat
  5. lol Franta ma recht, proc si od lidi nevzit penize, kdyz vam je v podstate vnucuji. To je symptom nove doby. Nekdo ma nouzi, druhy se nudi a dava penize jinym, kteri se neboji si o ne rict. Tezko vinit ty prijemce z neceho nekaleho a vlastne i nemoralniho.

   Vymazat
  6. Ja sem ti chtel Franto jen rict, ze jat nic kupovat nehodlam. Davat ti penize predem je ztracena investice. Tak treba nekdo jinej se najde.

   Vymazat
  7. Frantisku, dat 3 odpovedi na 2 otazky je blbost.

   Vymazat
 9. A vida, Franta bloguje o svem filmu.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.