4.2.19

Recenze: Marie, královna skotská [Mary Queen of Scots] - 50%

Osmnáctiletá skotská královna Marie (Saoirse Ronanová) se vrací z Francie do vlasti, kde musí řešit tu skutečnost, že Anglii vládne její sestřenice Alžběta (Margot Robbieová), které existence samostatného Skotska není lhostejná.


Musím přiznat, že mi tato kapitola historie (Britské ostrovy v 16. století) není příliš blízká, takže jsem doufal, že se skvělou filmovou formou a prostřednictvím vynikajících hereckých výkonů dozvím něco jiného. A něco jsem se skutečně dozvěděl, ale zdaleka ne tolik, kolik jsem se těšil...


Základní konflikt spočívá v tom, že si obě hrdinky (respektive jejich budoucí děti) mohou dělat právoplatný nárok na anglický trůn, a navzájem se jim to nelíbí. Snaží se to řešit různými kličkami, ovšem Marii jde i o vlastní pravou lásku a dobro poddaných, zatímco Alžběta je především vychcaná (chce mimochodem Marii provdat za vlastního milence). Film se věnuje především Marii a její snaze nějak férově skloubit osobní život se státní politikou, což se jí nedaří, protože všichni kolem ní kují pikle.

Detaily oněch piklí jsou občas dost zmatené. Myslel jsem, že je to mým historickým ignorantstvím, ale po přečtení Wikipedie musím konstatovat, že film s dějninami nakládá velmi volně a většina podivností tudíž musela vzniknout následkem špatného scénáře nebo necitlivého střihu. Měl jsem intenzivní dojem, že film musel být původně mnohem delší a mnoho z něj bylo vystřiženo, neboť děj občas skáče skutečně divoce.Základní kontrast filmu tkví v tom, že Skotsko je pochmurné, bahnité, ale "skutečné" a plné skutečných emocí, zatímco Anglie je prosluněná, barevná a plná přetvářek. Asi. Vedlejší poselství pak spočívají v tom, že "katolíci jsou zlí" a "homosexuálové umějí dělat dobrý orál ženám". Bohužel, nic o moc hlubšího jsem si z filmu neodnesl.

Bylo hezké koukat na úžasné kostýmy. Bylo příjemné sledovat kvalitní herecké výkony (kromě dvou protagonistek ve filmu hrají také David Tennant nebo Guy Pearce, ale je možné, že je pod vousy ani nepoznáte). Margot Robbieová má body za to, jak hnusná její postava ve filmu je (má neštovice a ošklivý umělý nos).

Bohužel, nezkušená režisérka má značné problémy dát dvouhodinovému filmu nějaký trochu hlubší smysl a souvislosti. Výsledkem je pouze směs různých epizodek, některých kvalitních, některých nudných, které divákovi moc nepomohou udělat si obrázek o tom, co se to tehdy vlastně mezi těmi dvěma ženami (a jejich zeměmi) dělo. Což je docela velký problém, vzhledem k tomu, že se film dějin drží jen velmi volně a mohla si s dějem dělat téměř cokoliv.

Nakonec je z toho tedy jen relativně výpravná podívaná s krrásnými kostýmy a občas zajímavou kamerou, ve které se potácejí dvě kvalitní herečky. Sice se ctí, ale bez šance vytvořit něco nezapomenutelného...

28 komentářů:

 1. Kdy bude recka na Lego 2? Na tohle nejdu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kreslena hovadina pro rodiny plna popkulturnich odkazu. Pod 80 procent necekej.

   Vymazat
  2. A na Lego 2 bych šel, bez ohledu na recenzi.

   Vymazat
 2. Myslíte, že někdy dojdou historické události/postavy o kterých ještě nebyl natočen film?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevíme. Co myslíš ty, mladý Fugo?

   Vymazat
  2. Je to jako s toaletním papírem - když už to vypadá, že dojde, koupí ti máma nový..

   Vymazat
  3. Určitě ne, už se sice přešlo k těm míň významným, ale přirozeně pstupně přibývají další.
   A teď jsem si uvědomil, že ještě není film o Havlovi. Třeba si producenti nemůžou vybrat, koho z těch tisíců odborníků na jeho život přizvou ke spolupráci.

   Vymazat
  4. To byla rétorická otázka, ale i tak na ni rád odpovím. Od prvních záznamů v Sumeru až do současnosti to máme nějakých 5000 let. Když se omezíme jen na krále a císaře, jen asyrských králů bylo asi 120, faraonů 170, římských a byzantských císařů asi 170, novoperských králů asi 40, ale jsou tu i malé souběžné říše, třeba v helénismu Kappadokie, Arménie, Galatie nebo Paflagonie; k tomu římských konzulů jen za republiky bylo zhruba 1000 a všechno jsou to historické postavy; krátce - nikdy.

   Vymazat
  5. Hitler nikdy nedojde, je nevyčerpatelná studnice inspirace pro tento uvadající svět, i pan Fuka jistě souhlasí.

   Vymazat
  6. Děkuji za analýzu Grime, vidím že šance, že dojdou historické události/postavy je asi stejná jako, že bude dokončen jistý dokument.

   Vymazat
  7. Je hezké, že Grim ví, kolik bylo asyrských králů a římských konzulů, ale obávám se, že holywoodští producenti znají z euroasijské historie pouze krále Artuše, Robina Hooda a královnu Alžbětu. A Maruška Skotská je populární jen kvůli té, která jí dala setnout.

   Vymazat
  8. Grim to jednou dokončí, neboj..

   Vymazat
 3. Výsledkem je pouze směs různých epizodek, některých kvalitních, některých nudných, které divákovi moc nepomohou udělat si obrázek o tom, co se to tehdy vlastně v Japonsku stalo.

  OdpovědětVymazat
 4. Hele, Františku, a nechceš zase udělat nějakou nabídku na film, že zrecenzujeme něco z výběru (nebo jak to bylo s Jedlíkama)? Že bychom tě potrápili nějakou nekoukatelnou sračkou...

  OdpovědětVymazat
 5. Jelikož o Marii Stuartovně už těch filmů natočili asi milión, tak těžko.

  OdpovědětVymazat
 6. at to je jakekoli, "Death of Mary Queen of Scots" od Monty Python to nemuze trumfnout - vsadim se, ze tam nebude ani jeden tucnak!

  OdpovědětVymazat
 7. Dotaz na pamětníky: Byla v tehdejším Československu někdy v kinech uvedena některá bondovka? Děkuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Po roce 1975 urcite ne. Leda nejaka stara nekdy drive.

   Vymazat
  2. Děkuji za info :)

   Vymazat
  3. Za socialismu veřejně nikdy žádná. První uvedená byl až Dech života v roce 1992. Následující Povolení zabíjet do čs.kin nešlo. Teprve počínaje Zlatým okem už jsme viděli všechny bondovky v kinech prakticky online.

   Vymazat
 8. asi od 9 stoleti uz to jsou jen souboje buzerantu.
  radsi se podivam na vikingy, kteri bojovali se cti.
  dnesni feministicko-lgbt-transexualni lobby vznikala uz par stoleti po kristu.
  #1 samohanova rise
  #2 nesvaty vaclav s rukou stale v pochve
  #3 transka co ohybal(a) mec na karlstejne a ohybal(a) i karla 4
  #4 jan amos komensky, skakal z okna na trans zensky
  #5 manzelka tgm, velka feministka
  #6 manzelka kg, velka feministka a soustruznice

  OdpovědětVymazat
 9. Kde se vzal černoch v anglické Královské radě? Kde se vzala mulatka jako dvorní dáma královny Marie? Kde se vzal černoch v osobní stráži královny Marie? Otázky, samé otázky...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Director Josie Rourke told the L.A. Times: "I was really clear, I would not direct an all-white period drama."

   Vymazat
 10. myslim ze neboli real sesternice, to je typicke vzajomne oslovenie medzi monarchami

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.