6.2.19

Recenze: Lego příběh 2 [The Lego Movie 2: The Second Part] - 70%

Lego příběh 2 začíná přesně tam, kde skončil Lego příběh 1. Přiletěli mimozemšťané z planety Duplo (která se v prvním filmu jmenovala Duplon) a není s nimi rozumná řeč. Následuje střih: O pět let později. Stále zuří boj a všude kolem vládne temná apokalypsa jako z Mad Maxe. Jenom Emmet je pořád nechutně optimistický a plánuje pro sebe a Lucy (Hustěnku) malebný domeček uprostřed pouště.


Pak se ale objeví záhadný astronaut, unese několik hlavních hrdinů a odletí s nimi za královnou Libovůlí, která všechny zhypnotizuje a chce provdat za Batmana. Emmet ale tuší, že svatba je pouze záminkou a ve skutečnosti má proběhnout Armamagedon (sic). Když už to vypadá, že je vše ztraceno, objeví se naštěstí hrdinný Rex Riskumil, archeolog, cvičitel velociraptorů a cestovatel časem (mimo jiné).


Lego příběh 2 není tak dobrý, jako byla jednička. Možná proto, že ho nerežírovali Lord a Miller (napsali ho a produkovali). Ale především proto, že dnes už takový film není nový a svěží, neřku-li revoluční. Od začátku víme, co některé věci ve filmu symbolizují (místo konfliktu otec / syn sledujeme tentokrát konflikt bratr / sestra). Od začátku víme, jaký styl humoru nás čeká, a od začátku přemýšlíme, jaká asi bude překvapivá pointa některých divných jmen a skrytých identit. Navíc, většinu postaviček už známe z předchozího filmu a nepřekvapí nás, že dělají přesně tytéž druhy humoru.Opět se samozřejmě dočkáme mnoha vtipů, v některých případech velmi ujetých a zcela nepochopitelných pro české děti (nebo možná pro Čechy obecně). Například když během deseti sekund (nebo možná osmi) uvidíme bleskurychlé odkazy na Návrat do budoucnosti, Billa a Teda, Doctora Who, Time After Time (nebo to byl Time Machine z roku 1960?), Terminátora: Genisys a Hot Tub Time Machine... Mnohokrát jsem se pousmál, ale myslím, že jsem se ani jednou pořádně nezasmál nahlas (jako u prvního filmu).

Připadalo mi také, že tento film byl méně "rodinný" než jednička, a že obsahoval jasněji oddělené "scény pouze pro děti" a "scény pouze pro dospělé".

Z řemeslného hlediska se ale pořád jedná o naprostou špičku, hudba a písničky jsou boží, trhaná kostičková animace je nápaditá a český dabing je velmi slušný. Bohužel to vypadá, že u nás nebudou k vidění žádné kopie bez dabingu, ani ve Slovanském domě, kde jsem se dnes ptal.

Lego příběh 2 je pořád kvalitní rodinná zábava, ale dnes, kdy už celovečerní výpravné Lego filmy jsou vlastně zavedený filmový podžánr, prostě nevzbuzuje takový "wow" pocit jako před pěti lety.

22 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Nechod. Je to picovina. O 2 tridy horsi ve vsem, moc dlouhy, hudebni cisla k nesneseni. No more

   Vymazat
  2. Fakt? Horší, než Lego Batman?!

   Vymazat
 2. V prvnim dile ta segra zrejme mluvila a hlavne byla schopna stavet Duplo, takze o 5 let pozdeji musi mit vek jako ten kluk v jednicce a stale si teda hraje s Duplem a bori misto stavi?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, hraje si krome Dupla taky s takovym tim Legem pro starsi devcata (myslim "Lego Friends"?) a krome boreni i stavi. Akorat chce pouzivat bratrovy figurky zpusobem, ktery se mu nelibi (napr. k svatbe).

   Vymazat
 3. Ani jednou pořádně nezasmál nahlas?! A dostals aspoň LEGO panáčka? Nebo krabičku?

  OdpovědětVymazat
 4. Doufám, že se František ptal na tu originální kopii ve Slovenském domě správným způsobem: že přijel na koloběžce a v ruce držel pytlík gumových medvídků. Jinak bych k filmu řekl jen to, že ty kostky jsou příšerně drahé a nikdy ze světa nezmizí.

  OdpovědětVymazat
 5. Já mám rád Františka. Opravdu mám hodně Františka rád. Jdu zalít svůj kompost. Ahoj!

  OdpovědětVymazat
 6. Jsou tam i hrané scény? Je na konci cliffhanger na další díl?

  OdpovědětVymazat
 7. Když máte deti co před pěti lety neexistovali nebo byly příliš málé, situaci to vyrazne zjednodušuje. Pokud takove deti nemáte nebo jste je prodali, tak to stejne není film pro vás. Proc na to vlastně pan František psal blog? Že by sem už začaly chodit maminky z mimibazaru?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Celkem dost dospělých (kolem 30) z mého okolí si první díl užilo, bez ohledu na děti. Účet na mimibazaru z nich (doufám) neikdo nemá.

   Vymazat
 8. Shrnutí recenze: je to hyperkinetická hyperbarevná pitomost s nesympatickým idiotem v roli hlavního hrdiny a metadějem pro osmitileté děti stejně jako první díl. Nejdu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě se naopak hlavní hrdina líbí. Je totiž přesně takovej, jaký dnešním filmům chybí. Dneska jsou totiž všichni hlavní hrdinové drsný cynický zmrdi, anebo emancipovaný ženský (takže drsný cynický zmrdky).
   No a když chci vidět kladnýho hrdinu, kterej je hodnej (i když poněkud hloupej), a nemá žádný megaschopnosti, jenom trochu tý odvahy... tak, no ty vole, musím jít na infantilní Lego.

   Vymazat
 9. Byl jsem. Z mého pohledu je u filmu jeden velmi signifikantní fakt, a to že je v Českém dabingu - pokud jsem dobře slyšel - explicitně vysloveno slovo "prga".

  Jinak je to těžké. Z hodně originální "jedničky" nejde udělat dvojka tak, aby byla na jednu stranu taky hodně originální a na druhou stranu "jako jednička, protože tak si to diváci přejí." Takže sice jsou vtípky vtipné, ale film už nedrží pohromadě žádné překvapení, kam se děj asi tak bude ubírat. Z mého pohledu byl třeba i "Lego Batman" vtipnější, tomuto bych dal bych tak 50 procent, možná 60.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, slovo "prga" použije Batman k označení své úžasnosti. Dalo se na to dívat, ale bylo to trochu křečovité: písničky jsem nemusel (v prvním filmu se mi líbila), popkulturních narážek možná zbytečně moc a dramatický oblouk složitější ale zato hůře fungující než v jedničce. Pro mě ze série LEGO je zatím asi nejlepší Batman (Ninjago jsem neviděl).

   Vymazat
 10. A co pan Zach? Půjde?

  OdpovědětVymazat
 11. Já mám tyto recenze rád... František sice řekne, že se jedná o horší film než jednička, ale stejně se nenechá unést a uzná, že film má i tak kvality a nenechává se unést emocemi. Když se rohoduji na co zajít do kina nebo na jaký film vezmu děti, tak po návštěvě fffilm nikdy neprohloupím. Dobrá práce Františku.

  OdpovědětVymazat
 12. Fuka fakt stárne na takovejhle odpad chodí a recenze na ANITU je kde?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.