31.1.19

Recenze: Ženy v běhu - 50%

Jindřich (Bolek Polívka) už není nejmladší, ale žije svůj život naplno. Bohužel, uprostřed toho žití naplno umře (hned na začátku filmu - jeho role je jen cameo) a jeho vdova (Zlata Adamovská) se rozhodne se svými třemi dospělými dcerami splnit Jindřichovo poslední přání - uběhnout maraton (ve štafetové verzi, tedy každá z nich čtyř něco přes 10 km).


Tato nová česká komedie ovšem není o tom, jak čtyři ženy trénují běh a závodí. Respektive, částečně o tom je, ale je to její nejméně zajímavá část.


Hlavní zápletka je o tom, že ani jedna ze tří dcer nemá manžela a všechny by ho chtěly. Jedna má tři syny se svým dlouhodobým partnerem (Ondřej Vetchý), ale on nechce svatbu. Druhá spí občas se svým šéfem, ale pak potká při venčení mladého fešáka, který je shodou okolností také pro ně všechny najat matkou jako trenér běhu. A třetí dcera  se skamarádí s malou holčičkou od vedle, která se aktivně snaží sehnat novou ženu pro svého fešného ovdovělého tatínka.

Ano, film dopadne přesně tak, jak si myslíte, a přesně těmi cestičkami, jaké očekáváte.

Film Ženy v běhu je cílen především na ženy. Pravděpodobně víc než všechny předchozí filmy producenta Tomáše Hoffmana. Všichni muži jsou v něm jen jakési "objekty symbolizující dosažení cíle" a svatbou s nimi automaticky přichází happyend dané ženy. Přitom jsou všichni z nich vlastně takoví roztomile neschopní ťunťové, kteří nemají vlastní vůli a jen čekají, až jim ženy dají najevo, že je chtějí. Pokud se někdy rozhodnou vyvinout nějakou vlastní aktivitu, vždycky se to později ukáže jako chyba, litují toho, a ženy jim to většinou shovívavě odpustí.

Přitom žádná z žen nemá žádné skutečné životní problémy (nevšíml jsem si, že by se u kterékoliv z nich řešilo z čeho je živa), všechny mají dostatek peněz a spoustu volného času a jediný jejich problém je "Kterého chlapa si vyberu".Nejen ústřední zápletka, ale i scénář a dialogy jsou v tomto filmu extrémně předvídatelné. Byl jsem na premiéře, kde se většina sálu skládala z ženského publika a téměř nonstop jsem prožíval nepříjemný pocit "Ježišmarjá, za chvilku se na plátně stane přesně tohle a tohle, a celý sál se tomu bude hrozně smát". A stalo se to a celý sál se tomu hrozně smál. Například když se jedna z hrdinek při venčení psa srazila s cizím psem a následně vyšlo najevo, že se ten pes jmenuje Kolík, zoufale jsem se obával okamžiku, kdy o tom nárazu bude hrdinka vyprávět třetí osobě. A to jsem ještě nevěděl, že hrdinčin pes se jmenuje Fanynka...

Film napsal a režíroval Martin Horský, scenárista teroristický činů Láska je láska a Život je život. Jako režisér debutuje a je nutno uznat, že řemeslo zvládá slušně a ve filmu není nic, z čeho by člověk mohl být zděšen (možná s výjimkou nehereckých výkonů dětských herců). Není v něm ale také nic, o čem by člověk (tedy muž) mohl říct "to je fajn film".

Ženy v běhu totiž nejsou film, ale televizní inscenace, která má trochu větší rozpočet než průměrná česká televizní inscenace. Je to ostatně vidět i na hereckých výkonech, které jsou vzácně konzistetně sitcomové, s jasnými pointami a jasně vyjevenými obličeji, aby ty pointy všem došly i když zrovna nedávali moc pozor. Je možné, že kdybych film viděl náhodou v televizi a věnoval bych se při něm nějaké jiné činnosti, možná bych ho nechal běžet a nepřepnul...

33 komentářů:

 1. Chtěl bych vidět Fuku v běhu. Mohla by to být prgel... či prda...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jednou viděl Dočekala na kole. Prda to byla.

   Vymazat
 2. Takže Horský se vypracoval a místo sraček už umí napsat i podprůměrný film, nebo jak je to? Z těch dvou předchozích jsem viděl kus s Vetchým jako agentem a chtělo se mi řezat si žíly (nevim, který z těch dvou to je a odmítám na to plýtvat energií).

  OdpovědětVymazat
 3. Podla coho sa urcuje ci je postava v clanku predstavena menom postavy aj menom herca, alebo iba menom herca? Ked je postava predstavena iba menom herca, preco je to meno v zatvorke ako keby pred nim bolo aj meno postavy? Ako k tomu pridu psi ktori su predstaveni iba filmovymi a nie skutocnymi menami, pripadne ich rasou?

  OdpovědětVymazat
 4. "Není v něm ale také nic, o čem by člověk (tedy muž) mohl říct..."

  Chceš naznačit, že ženy nejsou lidé? 😀

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mirka S. to zdrbla taky, takže v genderu ten problém nebude. Spíš v cílení na hloupější procento populace.

   Vymazat
  2. Unknownová, (muž) bylo zpřesnění obecného pojmu člověk. Pláčeš na špatném masovém hrobě nebo bombarduješ nesprávnou vesnici nebo jak zní to lidové pořekadlo.

   Vymazat
 5. Ženy v záběhu?
  Ženy v záhubě?
  Nějaké mrtvé? Nahé?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Buďme rádi, že se tento film nejmenuje "Žena je život" nebo "Ženy jsou ženy". Jinak v mafře tento film obdržel od žen recenzentek spoustu hýkání, aniž by prošel Testem Bechdelové nebo Testem sfingy. Existence tohoto filmu nám signalizuje velké nedostatek sebeúcty, proto za něj buď me rádi.

   Vymazat
 6. ahoj frantisku. poprvy jsem te potkal kdyz mi bylo 14 let v palaci u hybernu. tobe bylo tak 23 vid. trpelive si mi neco vysvetloval.

  pak jsem si dlouho myslel ze jsi debil.

  ale poslednich nekolik let ti fandim a rad si te ctu.

  pozn. ne nejde o stokholmsky syndrom a i kdyz jsem cynik tak tohle myslim uprimne :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milujte se, děti. A popíjejte u toho šampaňské za dotaci ze Startovače. Také fandím.

   Vymazat
 7. K těm nehereckým výkonům dětských herců - já si myslím, že je to tak, že když chcete dostat z dětí dobrej hereckej výkon, tak je musíte jako režisér HODNĚ trápit.
  Proto svýho času Poledňáková dostala z dětí tak dobrý výkony - týrala je (navíc kdo pod 12 let by se nebál skoro dvoumetrový hlasitý paní...)
  Ale v dnešní době už to těžko projde, přístup k dětem se prostě změnil.
  Samozřejmě dítě s obrovským talentem to dává samo od sebe, ale takových bude hodně málo.

  OdpovědětVymazat
 8. Asi to chtělo více speciálních efektů.. https://www.youtube.com/watch?v=APHcYegE6ns

  OdpovědětVymazat
 9. Nazvat takový snímek filmem pro ženy, je lehce zavádějící. Taková tvorba by se měla jasně označit jako film pro HLOUPÉ ženy. Nebo by se hodilo příště označit jinak zcela debilní snímek plný sexu, násilí, nebo třeba z vojenského prostředí filmem pro muže a to hned několikrát, ať je to genderově vyvážené. Dík.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nazdar Bukvikikino, co to že sis na nás opět vzpomněla, sexuální nebo jiná revoluce už skončila? No nic, chci jen podotknout, že František napsal, že film je cílen na ženy. Jistě, měl zdůraznit, že na hloupé ženy, ale vzhledem k všeobecné absenci filmů cílených na INTELIGENTNÍ ženy, mu tento drobný prohřešek lze myslím odpustit.

   Vymazat
  2. Tak záleží čemu říkáte HLOUPÉ ženy. Je vědecky dokázáno, že ženy jsou hloupější než muži. To znamená, že v porovnání s muži nejsou žádné INTELIGENTNÍ ženy.

   Vymazat
  3. Zdravím Kabu, konečně někdo normální tady. Ajugu taky zdravim. A vlastně všechny včetně Grima.

   Jinak chytré ženy to pochopí a hloupé... tam je to fuk.

   Vymazat
  4. Kdyby někdo chtěl zpochybnit, že muži jsou chytřejší, tak například zde nebo další zdroje:

   Irwing, Paul; Lynn, Richard (2005). "Sex differences in means and variability on the progressive matrices in university students: A meta-analysis". British Journal of Psychology. 96 (4): 505–24. doi:10.1348/000712605X53542

   Ankney, C. D. (1992). Sex differences in relative brain size: The mismeasure of woman, too? Intelligence, 16, 329−336.

   Ankney, C. D. (1995). Sex differences in brain size and mental abilities: Comments on R. Lynn and D. Kimura. Personality and Individual Differences, 18, 423−424.

   Baron-Cohen, S. (2003). The essential difference. London: Penguin/ Perseus.

   Burt, C. L., & Moore, R. C. (1912). The mental differences between the sexes. Journal of Experimental Pedagogy, 1, 273–284, 355–388.

   Dokonce Kazašský Ministr vědy doktor Aztayev Yamak dokázal, že ženy mají mozek stejně velký jako veverka viz zde

   Vymazat
  5. Anonymní 23,08: Pod pojmem inteligentní žena se mi vybaví někdo jako Dana Drábová, Ing., Ph.D.,dr. h. c. mult.
   Ale netuším, pro jaké filmy je cílovka. Možná snad reality show odehrávající se v urychlovači částic ..

   Taky tě zdravím, Amino.

   Vymazat
  6. Inteligentní film pro ženy je islanská komedie Žena na válečné stezce, která jde do kin současně s touhle českou. Ale ta je asi moc až moc inteligentní i na Fuku.

   Vymazat
  7. Mě se zas vybaví Margaret Hamilton

   forbes.cz/margaret-hamilton-pribeh-zeny-ktera-pres-pocitac-otevrela-cestu-ke-hvezdam/

   Vymazat
 10. Odpovědi
  1. Doufám, že jo - 10,5 km zaběhne po troše tréninku každej.

   Vymazat
  2. Dejte si s Fuku závod. Komu fandíte?

   Vymazat
  3. To bys jako chtěl na fffilmu spoilery?

   Vymazat
  4. Chcem vediet ci tato nacrtnuta dejova linka bola rozvinuta. Vo Fukovych clankoch je to jedna z nosnych tem.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.