22.2.19

Recenze: Zelená kniha [Green Book] - 70%

Rok 1962. V New Yorku vegetuje americký talián Tony „Pysk" Vallelonga (Viggo Mortensen), který se jakž-takž protlouká jako vyhazovač v nočním klubu. Má manželku, děti a chtěl by se nějak prosadit. Pravděpodobně ve světě organizovaného zločinu, kde má slušné kontakty.

Kromě toho je Tony velmi intenzivní rasista.

Proto se Tony dlouho rozmýšlí, než přijme nabídku dělat osobního řidiče / asistenta černému klavíristovi Donu Shirleyovi (Mahershala Ali), který se vydává na dvouměsíční turné po americkém Jihu. Ale touha slušném honoráři zvítězí a oba pánové záhy vyrážejí na cestu, se "zelenou knihou" v ruce.

Oba výše jmenovaní pánové skutečně žili a "The Negro Motorist Green Book" byla skutečná příručka, která pomáhala černým motoristům cestovat, stravovat se a přespávat na Jihu USA aniž by přišli o zdraví nebo o život. (Byla to tenká brožura, tudíž výrazně lepší český název by byl "Zelená knížka".)


A tak začíná road movie, v jehož průběhu rasistický talián přijde o rasismus, distingovaný nafoukaný černoch přijde o nafukanost a divák se dojme, jak to na světě může hezky chodit. I když to na světě zcela jistě takhle nechodilo.

Totiž, film Zelená kniha je pohádka. Pohádka o tom, že když v sobě lidé najdou dost dobra, tak dobře dopadnou. Tím nechci říct, že když v sobě někdo najde dobro, tak nemůže dobře dopadnout. Také tím nechci říct, že se k cestě, popisované v tomto filmu, nedošlo. Chci tím říct, že ve filmu Zelená kniha funguje všechno tak krásně hladce hollywoodsky, že je jasné, že je to kvalitně vymyšlený a zrežírovaný scénář a nikoliv věrná rekonstrukce historických událostí. Každá narážka je později vypointována. Každá předzvěst se později dočká naplnění nebo kontrapunktu. Ja naprosto jasné, jakým způsobem se nakonec oba hrdinové změní. Jako po másle.


Na tom ale není nic špatného! Klidně si v kině užiju Dům u jezera nebo Vetřelce, i když vím, že skutečné lidské námluvy nebo skutečné lovení xenomorfa takhle nefungují.

Zelená kniha je výborná, pokud se zabývá vztahem hlavních dvou hrdinů. Don je bohatý, má téměř aristokratické vystupování (skvělá gesta rukou) a velmi sofistikovaný verbální projev. Ale je ostražitý a drží se dál od většiny lidí, včetně ostatních černochů. Tony je naopak vidlák / chmaták / bouchač, který ví, jak to chodí "on the streets", ale není schopen ani rozpoznat Donovu sofistikovanou ironii, natož aby ji pochopil. Je to sice rasisa a občas něco ukradne, ale kdesi v jeho srdci se skrývá cosi dobrého.Zásluhou obou hlavních představitelů funguje většina jejich dialogů (které představují většinu filmu) přesně tak, jak má, to jest naprosto hladce, vtipně a nápaditě (jsou také velmi kvalitně napsané). Každému divákovi musí být jasné nejen jak to skončí, ale jak skončí většina scén, které uvidíme. Ale nevadí to, protože chemie hlavních hrdinů je většinou tak skvělá, že divák nemá důvod si stěžovat. Dalo by se říct, že se díváme na jakýsi remix původních Nedotknutelných (ty americké jsem neviděl).

Horší je to ve scénách, kdy se řeší tehdejší vážné problémy jižanských států (rasismus, segregace) a našich hrdinů (osamělost, traumata z vlastní neschopnosti nebo potenciální neschopnosti). Ne že by to bylo nějak trapné nebo dokonce urážlivé, ale nemá to v této stoprocentně hollywoodské pohádce co dělat a většinou to není zábavné (ale občas ano!).

Je nutné zastavit se u osoby režiséra, kterým je Peter Farrelly, polovina bratrů Farrellyů. Ti kdysi dávno natočili Blbého a blbějšího nebo Něco na té Mary je a v poslední době několik neuvěřitelných sraček, které ani nebyly uvedeny v našich kinech. Tato skutečnost zní skoro jako vtip, protože režie Zelené knihy je nesrovnatelně lepší než u jejich předchozích filmů, plná vychytaných drobností a preciznosti, kterou bych od Farrellyů v životě nečekal. Možná za tu buranskost vždycky mohl Peterův bratr Bobby?

Zelená kniha je, podobně jako některé další letošní filmy, nominována na několik Oscarů hlavně proto, že "rasismus je fuj" a "black power". Ne proto, že by byla tak dobrá. Ale je dost dobrá. A jako bonus uslyšíme tehdejší fajnovou pop-hudbu Donova tria.

29 komentářů:

 1. "Klidně si v kině užiju Dům u jezera nebo Vetřelce, i když vím, že skutečné lidské námluvy nebo skutečné lovení xenomorfa takhle nefungují." - ntvl po několika letech pan Fuku napsal skutečně vtipnou recenzi - gratulki

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jop to su presne dve temy na ktore je Fuka expert.

   Vymazat
  2. Při lovení xenomorfa je důležité mít správně roztřízené kartičky.

   Vymazat
  3. A co teprve endomorfa...

   en.wikipedia.org/wiki/Somatotype_and_constitutional_psychology

   Vymazat
 2. Tento komentář nebyl vložen autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. kde je stitek "gay"?

  OdpovědětVymazat
 4. Pane Františku, je znát, že se nyní snažíte psát vtipnější a kvalitnější recenze. Ponechme teď stranou, zda se Vám to daří (za mě teda absolutně naprosto nedaří)...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ..., ale guma od tepláku je již opovážlivě vytahaná a to ani nemluvím o zvětšující se díře v rozkroku.

   Vymazat
 5. Azurová obloha, azurové auto, azurová košilka na hlavním hrdinovi. Ten černochův svetřík taky ladí k jeho pleti i k celkové barevné kompozici - vypadá to na "film ze života", který ocení každý kdo má dost "těch sci-fi a akčních nesmyslů". Na ČSFD budou kakat blahem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oskar za nejlepší film. Kdo tvrdil, že pohádka je mrtvý žánr?

   Vymazat
 6. Pan Muammar Kaddáfí rovněž skutečně žil, rovněž měl v ruce zelenou knihu - musel mít, když už ji sám napsal - i když ne určenou řidičům černé barvy pleti *). Nebyla to "knížka", ale skutečná kniha (minimálně tři díly). Jelikož však Kaddáfí nechtěl dělat šoféra, tak letos ani nikdy jindy Oscara nedostane.
  *) nechtěl jsem napsat "negerským", neboť netuším, jak funguje AI

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dyt jsi to nakonec napsal ty vole! Negr, holokaust, zidvpeci, hitler, mengele, white pride, ben cristovao (test ai)

   Vymazat
  2. test AI pozitivní (čti: je blbá jak blondýna)

   Vymazat
  3. Kaddafiho 'Zelena kniha' je opravdu jen knizka. Je to utla brozura a vysla i v cestine. Zadnej spalek to fakt neni.

   Vymazat
 7. Existuje nějaké audiovizuální dílo, který ukazuje skutečné lovení xenomorfa? Napadá mě jen jistá epizoda Červeného trpaslíka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A v jiné epizodě Červeného trpaslíka jsou i skutečné lidské námluvy.

   Vymazat
 8. Takhle nějak si představuju film, který natočí WASP na základě toho, co mu někdo jiný vyprávěl o rasismu na jihu USA. Rasismus je tady zobrazen odosobněně, v podstatě jako zajímavost a příležitost si párkrát nesouhlasně mlasknout nad tím, jak se k sobě lidé občas chovají... ale pak už je zase čas na humra a drby z posledního koktejlového večírku. O co větší dopad by měla scéna s policistou na konci filmu, kdyby se tvůrci nebáli pořádně ponořit do bahna a běsu, který tam na jihu byl a stále je jen pár centimetrů pod jinak civilizovaným povrchem. Škoda! Chápu ale, že film je cílený na Akademii a ta má sice ráda kontroverzní témata, ale nemá ráda, když musí opustit svou komfortní zónu.

  OdpovědětVymazat
 9. Líbí se mi, že o víkendu se komentáře neschvalují. Je vidět, že je to holt těžká práce pro obě inteligence a musí si od ní odpočinout.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No veru. Este ze su v lete prazdniny, to bude oddychu.

   Vymazat
  2. Přitom na Discordu byl Fuko o vikendu aktivni

   Vymazat
 10. To jsem zvědav na Oskara. Ten film má podle nástinu zápletky na to, aby to dopadlo jako v tom roce kdy vyhrál LalaLand ale pak to ještě na pódiu zrušili a dali nějakému filmu o trablích černého gaye.

  OdpovědětVymazat
 11. Co ti oskaři, není už čas na hashtag #oscarssoblack? Ne? Tak snad příští rok.

  OdpovědětVymazat
 12. Kdyby s nimi cestoval(a) ještě utlačovaný(á) transgender atlet(ka) bojující s předsudky IAAF, že dvoumetrová stokilová žena s koulemi a knírem by neměla běhat s padesátikilovými soupeřkami, tak Zelená knížka dostala Oscary všechny včetně toho za nejlepší animovaný film ...... tohle bylo fatální selhání produkce

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.