19.2.19

Recenze: Mrazivá pomsta [Cold Pursuit] - 80%

Liam Neeson je obyčejný nezajímavý chlapík, který žije na samotě u lyžařského města Kehoe ve Skalistých horách a živí se tím, že ve zdejším strašlivém sněhu jezdí se svým pluhem a dělá jiné obecně prospěšné věci, jak už je Liamové Neesonové ve filmech dělají předtím, než jim někdo nečekaně unese / zabije potomka.

Velmi brzy po začátku filmu ale dojde k tomu, že Neesonův mladý syn zemře na předávkování drogami, což Neesona i jeho ženu (Laura Dernová) překvapí, neboť netušili, že by jejich syn měl s drogami cokoliv společného. Neeson se ovšem dozví (těsně před realizací své sebevraždy), že smrt jeho syna byla vražda a že za ní stojí okresní obchodníci s drogami. Nejde na policii, nýbrž si pořídí střelnou zbraň a vydá se je všechny zabít...

Ale nepřestávejte ještě číst!


Podle popisu zápletky to celé může znít jako další klasický film, ve kterém se Neeson někomu mstí. Koneckonců, vypadaly tak i první trailery. To je ovšem lež jako věž!

Mrazivá pomsta je totiž americký remake nedávno i u nás uvedené severské černé komedie Boj sněžného pluhu s mafií. A dokonce je to remake režírovaný stejným člověkem jako natočil originál!


Originál jsem bohužel neviděl, ale nyní mám velkou touhu si ho dohnat, neboť to z traileru vypadá, že jde o poměrně věrný remake, ovšem nápaditě převedený ze severní Evropy na sever USA. Tudíž například ze srbské mafie jsou Indiáni z Denveru, ale výsledný dojem zůstává (pravděpodobně) velmi podobně bizarní a zcela nepodobný tomu, co se v Hollywoodu normálně natáčí.Já byl aspoň trochu předem připraven, takže jsem se slušně bavil od samého začátku, ale bylo zajímavé pozorovat, jak se většina lidí v sále nesměje, neboť si není jistá, jestli sleduje záměrný humor. Jestli ten dvoumetrový vrabec vedle té dramatické scény stojí jen náhodou, jestli ten nápis v márnici má být vtipný a jestli nožní zvedáky v márnici opravdu takhle vržou. Tyto scény jsou totiž o smutných věcech, nikdo v nich nepředvádí žádné humorné obličeje ani humorné dialogy, a přesto je v nich mnoho vtípků. Velmi černohumorných a bizarních vtípků. Takových "lidských" vtípků, které v hollywoodských filmech bývají velice zřídka. Jako třeba když si malý mafiánský synek upřímně povídá s nabušeným bodyguardem svého tatínka nad miskou cereálií s mlékem. Nebo když mafiáni nemají chvíli co dělat a začnou se tudíž koulovat.

Děj filmu se ubírá velmi bizarními a nepředvídatelnými cestičkami (například celá podzápletka s Neesonovým bratrem, který se vyzná ve světě zločinu), ale výsledný dojem je příjemně konzistentní, celé to absurdní šílenství má jakýsi řád a drží (většinou) pohromadě. Trochu podobnou atmosféru mělo Fargo bratří Coenů. Koneckonců, i ve zdejším sněhu případ vyšetřuje policistka, která ví, co dělá, a na kterou si nikdo jen tak nepřijde. Hraje ji Emmy Rossumová, kterou jsem před 15 lety hrozně chtěl vidět nahou ve Fantomovi opery a před pěti lety konečně viděl nahou v seriálu "Shameless" (jen ty nahé scény, na seriál jsem nekoukal).

Hlavním problémem Mrazivé pomsty je (kromě toho, že není dostatečně jasně propagována jako černá komedie) nedotaženost ústřední zápletky. Téměř od začátku je jasné, že se Neeson bude mstít, že to bude černohumorové a že to nakonec dopadne nějak nečekaně, ale jistě krvavě. Ovšem jisté docela zásadní věci, jako třeba vývoj vztahu Neesona a jeho manželky, jeho touha po pomstě hraničící téměř se zálibou v mučení, nebo vypointování osudu toho mafiánského synka... Ničeho z toho se nedočkáme. Ale kvalitních vtipů a odboček ano. A je jich mnoho. Jen to místy vypadá, že nějaké ty méně vtipné pasáže byly trochu vystříhány.

Jsem si docela jist, že v amerických kinech tento americký film naprosto propadne a "normální" američtí diváci budou odcházet ze sálů před koncem, protože "This shit is boring and gay, I don't get it". Já ale velmi oceňuji, když se někomu podaří natočit něco, co vybočuje z normálu a přitom to má poměrně jasnou a slušně promyšlenou strukturu (nevyžadující nějaký extra rozpočet). Mrazivá pomsta je tak neamerický film, že v něm Liam Neeson (jako zdaleka nejslavnější herec) působí až trochu rušivě. Vlastně, byl bych rád, kdyby někdo podobný film natočil u nás, čemuž nebrání žádná reálná překážka. Ale co si to namlouvám, u nás se točí černé komedie takhle...

37 komentářů:

 1. Skvělá rcenze, Františku!

  OdpovědětVymazat
 2. Franto, 80% + 20% za přiznání k touze zabít černocha (což si občas přeje prakticky každý, včetně černochů) = 100%. Navíc je to poslední Neesonův film (z těch už natočených ho vystříhají). Takže bych se přimlouval za stovku coby Fukův oskar za celoživotní dílo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z kterych ho vystrihaji? Zatim jsem jen v bulvarnich shit-mediich cetl zminky, ze "by ho mohli vystrihnout z Men in Black, protoze fanousci na internetu se bouri".

   Vymazat
  2. Pritom to cele byla soucast kampane na tento film ;-)

   Vymazat
  3. Úplně ze všech. Také stáhnou všechny kopie všech filmů, ve kterých kdy hrál, a digitálně ho nahradí. Třeba ve Schindlerově seznamu bude místo něj Adam Sandler. A to není vše! Až budou s tímhle vším hotovi, prohlásí, že žádný Liam Neeson nikdy neexistoval.

   Vymazat
  4. A kdyby se natřel na černo?

   Vymazat
  5. Kdyby se natřel na černo a postavil se do tunelu, bude otázka jeho další existence snadno a rychle vyřešena.

   Vymazat
  6. Grim nejsi ty tak trochu Grim Orwell?

   Vymazat
  7. Nejlépe ještě načerno..

   Vymazat
 3. Fuká má osobní problémy, takže začal zase psát vtipné recenze?

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už jsem řešil s jiným člověkem, že sem posílal komentáře a ty komentáře se vůbec nedostaly do schvalovacího systému, prostě v tichu zmizely (pokud teda on nekecal a opravdu je poslal). Netuším proč, nebyly ani ve spamu.

   Vymazat
  2. Za mě je to celkově na hovno šystém. Sice jsme se zbavili Bilbaa, ale teď trvá půl dne, než se komentář objeví. To pak chce hodně nasazení a fukovíry, vracet se sem k jakékoliv diskuzi. Je pravda, že jsem ještě nezkusil Discord, ale nejsem si jist, jestli se mi chce zase cokoliv sledovat takhle online.

   Vymazat
  3. Protoze to byl cacamih a to je kripl.

   Vymazat
  4. Mě to zajímavým způsobem připomíná komunikaci mezi kosmonauty v různých částech galaxie. Půl dne je optimistický případ, někdy přijde magnetická bouře a spojení vypadne třeba na den a půl. Zároveň se obsahy komentářů míjejí v čase, takže dadaistický výsledek je zaručen.

   Vymazat
  5. Franta - poslal a stále to nejde. Teď píšu z úplně jinýho zařízení a občas to jde.

   Vymazat
  6. Na Discorde mas diskusiu pod recenziou a mozes si to tam precitat aj za rok?

   Vymazat
  7. Discord historii uchovává, ale nevim jak hluboko. A vyskytuje se tam občas Laco. A Hitler.

   Vymazat
  8. Hitler chodil aj sem, este kym sa tu dalo slusne debatovat o Lidiciach.

   Vymazat
 5. Nejdu. Ale mozna pogoogluju nejaky screenshoty z Shameless

  OdpovědětVymazat
 6. Hlasuju pro Sandlerův seznam! Dobrý nápad, Grime.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na Sandlerův seznam bych rozhodně šel. Zvedne Spielberg hozenou rukavici...?

   Vymazat
 7. Tento komentář nebyl zpracován schvalovacím systémem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl zprasován (nebo-li zprasen) a zrasován schvalovacím systémem..

   Vymazat
 8. Řekl bych, že všichni co sem chodíme bychom velmi ocenili, kdyby se někomu podařílo natočit něco, co vybočuje z normálu a přitom to má poměrně jasnou a slušně promyšlenou strukturu (nevyžadující nějaký extra rozpočet - stačil by nějaký menší startup).
  Jo a taky často mívám velkou touhu si ho dohnat, ale pak raději přenechám tuto činnost přítelkyni.

  OdpovědětVymazat
 9. Frantisku, urcite se na original podivej. Je to skvela norska legrace. NAvic jeden z poslednich snimku Bruna Ganze.

  OdpovědětVymazat
 10. Na Boj sněžného pluhu s mafií jsem v roce 2014 do kina vyrazil, ale jelikož jsem byl jediným zájemcem, tak se stejně nepromítalo. A teď koukám, že už jsou místo páteční projekce Ženy v běhu, snad se do soboty neztratí i ta druhá... Tady asi sněžné pluhy nezabírají. :-(

  OdpovědětVymazat
 11. Myslíte, že Emmy Rossumová má dost rossumu, aby ukázala kozy? (Pokud nějaký má...)

  OdpovědětVymazat
 12. Original povinnost ! 3xp: Pluh + Parasail = parada

  OdpovědětVymazat
 13. Předpokládám, že Liamovi zabil a znásilnil syna nějaký negr. Respektivě afroamerický transgender atlet(ka) zneužitý v dětství Kevinem Spacey.

  OdpovědětVymazat
 14. Ja Pluhar si poradiim, s mafianskym pozadiim..

  OdpovědětVymazat
 15. Originál je vynikající, verze s Neesonem se jeví slibně, ale zcela nepochybně je tu zaděláno na zdařilej revival... Stellan Skarsgård a Bruno Ganz měli ten správnej říz.

  OdpovědětVymazat
 16. Škoda že si Franto neviděl originál, se divim. V každém případě doporučuji. Zajímalo by mne porovnání. K remakum jsem trochu skeptický.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.