14.2.19

Recenze: Léto s gentlemanem - 30%

Zvolna stárnoucí Anna (Alena Antalová) se svým manželem vegetuje kdesi na vesnici a manželství jim už moc neklape. Při vyjížďce na kole náhodou potká Artura (Jaromír Hanzlík), který se stará o rekonstrukci nedalekého zámku, začne ji okamžitě balit a je pro ni něco jako "princem na bílém koni" (mimo jiné i proto, že ho poprvé potká na bílém koni). No a potom... Ehhhmmm... To je vlastně všechno.

Navzdory názvu a Hanzlíkovi nemá tento film nic společného s Létem s kovbojem (aspoň myslím).


Scénář napsal sám pro sebe sedmdesátiletý Hanzlík a režíroval ho plodný televizní režisér Jiří Adamec, kterému je taky sedmdesát. A je zajímavé dívat se, jak si tito pánové představují lásku lidí ve středním až pokročilém věku v roce 2019.


Totiž, Hanzlík Antalovou balí velmi podobným způsobem jako třeba Kříž v Jak svět přichází o básníky. To bylo mírně úsměvné už u teenagerů v roce 1982, ale u dospělých až starých lidí ve 21. století je to bizarní až nepříjemné. Hanzlík Antalové recituje básně, koupe se s ní v lomu, vozí ji v džípu, provádí ji po zámku plném romantických svíček, a tak dále. Bohužel, všechno to probíhá tak zrychleně a Antalová podléhá tak bleskurychle, že to působí skoro strašidelně (pupkatý Hanzlík v bílé košili není nijak příliš sexy). A během celého filmu se jí myslím nedotkne žádnou částí těla, natož penisem. Pouze ji eroticky dřáždí větami jako "Jsem zloděj všednosti a nudy a krásných smutných žen", na které ona reaguje větami jako "Plácáte nesmysly, ale krásně se to poslouchá".Následkem špatné dramaturgie / režie to vypadá, že by film mohl mít několik zajímavých podzápletek, například:

 • Několik různých postav v průběhu filmu řekne (o Hanzlíkovi): "Mně je ten člověk nějaký povědomý", "Já ho odněkud znám" atd...
 • Hanzlík pravděpodobně souloží s hostinskou (asi o 40 let mladší než on) a ona mu za to pere košile...?
 • Hanzlík je možná brutální sériový znásilňovač / vrah / podvodník
 • Hanzlík je možná utajovaný homosexuál, protože se překvapivě hluboce kamarádí se dvěma Ukrajinci, kteří mu pomáhají s rekonstrukcí

Ale všechny tyto potenciální podzápletky jsou zapomenuty. Nakonec je pouze velmi šokujícně odhaleno, že Hanzlíkovi ve skutečnosti ten zámek nepatří a že má pouze na starost jeho rekonstrukci, což mě velmi šokovalo, neboť jsem to od počátku filmu bral jako fakt a vůbec mě nenapadlo, že by mu mohl patřit. Hanzlík tedy na konci filmu z vesnice odjede a Antalová objeví novou lásku ke svému starému muži.

V průběhu filmu se toho opravdu stane tak málo, jak jsem napsal. Aby mělo toto dílo dostatečnou celovečerní stopáž, je v něm mnoho zcela zbytečných postav (často ztvárněných kdysi slavnými herci, dnes neschopnými pohybu) a jedna nepříjemně dlouhá scéna, kdy se po nepodařeném pohřbu všichni vesničané ožerou a dovádějí na kolotoči a labutích na náměstí, což nemá vůbec žádný vztah k ději (Hanzlík ani Antalová se toho neúčastní).

Léto s gentlemanem je film pro divačky, kterým Ženy v běhu připadaly příliš avantgardní a sofistikované. Takže ne pro mě, a doufám, že ani pro vás. Když film skončil, tak jsme se s ostatními recenzenty po sobě smutně podívali, a po pár sekundách jsme se začali všichni smát. Což bylo očistné.

30 komentářů:

 1. Obáván se, Franto, že jakkoli ti to přijde nepochopitelné a mírně úsměvné, takto opravdu nemálo lidí reálně žije a komunikuje. Kdybych to opakovaně neviděl u vícero různých párů, tak bych tomu také asi nevěřil. Ale je to tak. Pochopitelně jich není většina, ale zas úplný exotismus to taky není.

  OdpovědětVymazat
 2. Léto v běhu, ženy v běhu, léto s kovbojem, léto s gentlemanem, gentleman v běhu, kovboj v běhu s gentlemanem, gentleman s kovbojem ve stanu, kovboj s ženami v běhu před gentlemanem, to je tak příšerná nuda!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jakmile chybí obří bojoví roboti nebo žraloci s laserovýma očima, tak to zobrazení lásky ve středním a pokročilém věku prostě není ono.

   Vymazat
  2. ale nabízí to spoustu velmi vtipných podzápletek :-D

   Vymazat
 3. Já to nechápu, "Léto v běhu" má být záměrný vtip? Proč, jak?

  OdpovědětVymazat
 4. 30 % ???? Za co, proboha??? Nezaslouží si to ani desítku. Skvělý je ten film akorát na jednu věc: dokazuje, že ani výjimečný herecký talent, jakým Hanzlík bez pochyb je/byl a fakt, že za život přečetl desítky scénářů a hrál v mnoha dobrých filmech, prostě nestačí na to, aby uměl sám dobrý scénář napsat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mozna jsi nepochopil, ze 30% je pro tento film nejhorsi mozne oceneni. Kdyby byl spatny zajimavym zpusobem, mohl by ziskat peknych 0% nebo 10%. Vzhledem k tomu, ze se tvari jako umeni, nedosahl na 20%

   Vymazat
  2. Taky by to mohl být CG animák v Lego stylu a Fučoun by dal minimálně 60%:-)

   Vymazat
  3. Odpovedi na tento komentar se budou asi casto cenzurovat;-)

   Vymazat
 5. Nějaký full frontal? Podle traileru to vypadá možná na Igora Bareše.

  OdpovědětVymazat
 6. Neviem, ako je na tom Hanzlikov penis, ale inymi udami (konkretne vidno ruky) sa Anny dotkne uz v traileri - vid 33 s.

  OdpovědětVymazat
 7. Vida, podle traileru to vypadalo tak na 20%, takže úspěch!

  OdpovědětVymazat
 8. "A během celého filmu se jí myslím nedotkne *žádnou částí těla*"

  V tom případě ve filmu chybí scéna z traileru (0:33) :)

  OdpovědětVymazat
 9. Bylo to opravdu utrpení, po hodině jsem musela odejít, to se fakt nedalo :-(

  OdpovědětVymazat
 10. Nova doba: Frantisek Fuka se v procentnim hodnoceni shoduje s Mirkou Spacilovou

  OdpovědětVymazat
 11. Tak tady snad ani nemusím psát své obligátní "nešel bych..."

  OdpovědětVymazat
 12. "Když film skončil, tak jsme se s ostatními recenzenty po sobě smutně podívali, a po pár sekundách jsme se začali všichni smát. Což bylo očistné." kvalitka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to jasné, recenzenti se domlouvají a záměrně špiní české filmy

   Vymazat
  2. Jestli toto je jediná očista, kterou recenzetni/spoileři dělají, tak bych se s nimi nechtěl zrovna potkat v kině...

   Vymazat
 13. Slyšel jsem několik rozhovorů s Hanzlíkem o tomto filmu. Ano, film se jmenuje Léto s gentlemanem, protože se mu líbil ten odkaz na Léto s kovbojem. Ne, film nemá nic společného s Létem s kovbojem. Ano, Hanzlíka neuvěřitelně štve, že se ho někdo stále ptá na to, jestli mají ty dva filmy něco společného.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chtěl odkaz, má odkaz. Co čekal? Názvy českých filmů jsou smutná špička ledovce tuzemské filmařiny. Proč to nenazvali prostě třeba "Artur"? Nebo "Hříšná cimbuří"?

   Vymazat
 14. Hříšná Cimbuří by bylo naprosto skvělé!!! :lol

  OdpovědětVymazat
 15. Já bych to nazval Léto s Hanzlíkem.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.