13.2.19

Recenze: Alita: Bojový anděl [Alita: Battle Angel] - 80%

Země, 26. století. Před 300 lety došlo k jakémusi blíže nedefinovanému "Zániku" po válce s Marsem a nyní žije většina pozemšťanů v Železném městě, což jsou především slumy pod vznášejícím se městem Salem (kde je luxus a blahobyt, ale téměř nikdo "zespoda" se tam nikdy v životě nedostane).

Doktor Ido (Christoph Waltz) najde na skládce (pod Salemem) fungující hlavu ženského kyborga, přimontuje jí umělé tělo, které kdysi sestrojil pro svou dceru, a novou bytost pojmenuje "Alita" (Rosa Salazarová). Alita má téměř kompletně vymazanou paměť, ale rychle se začne seznamovat s okolním světem a samozřejmě také odhalovat nějaká ta strašlivá tajemství ze své (a nejen své) minulosti.


Tento film Roberta Rodrigueze v produkci (a podle scénáře) Jamese Camerona vychází z hodně slavné (a dost staré) japonské Mangy, a také z její novější animované verze, která se od papírové předlohy dost liší. Tento nový hraný film se dost liší od obojího, ale přitom se docela slušně drží jistých základních konceptů a myšlenek originálu. Tzn. zápletky a postavy jsou často výrazně jiné, ale hlavní motivy celého díla jsou zachovány věrně a čeští fanoušci originálu (všichni tři) si nemají na co stěžovat. Konkrétně jde především o motivy:
 • 300 let starý bojový kyborg se vzhledem a duší mladého děvčete objevuje svět a sám sebe
 • Postapokalyptická deprese a touha všech po útěku do lepšího světa "tam nahoře"
 • Brutální futuristický sport Motorball (závody + zabíjení + míč + brusle)
 • Na meta-úrovni pak jde také o zásadní otázku, zda může člověk souložit s 300 let starým kyborgem se vzhledem třináctiletého děvčete (asi ne, nemá tam díru, pokud není zavírací), a zda je to pedofilie (záleží na zákonech, v Japonsku určitě ne)
První, co každého diváka zarazí, jsou pravděpodobně strašidelně obrovské oči hlavní hrdinky. Tvůrci zcela jistě věděli, co dělají, a zcela jistě se záměrně rozhodli pro takovouto brutální stylizaci (nikoliv proto, že má hrdinka veliká kukadla v papírové předloze). Je to odvážný tah, který dle mého názoru dobře vyšel, protože Alita s takovýmto kukučem zcela zjevně není člověk, ale přitom má v obličeji část čehosi lidského, co dobře sedí k její neuvěřitelné naivitě a bezprostřednosti. Je to sázka na "uncanny valley", která v tomto případě vyšla.

Hlavní hrdinka je vůbec triumfem kinematografie 21. století, protože je ve většině záběrů (nebo ve všech?) stoprocentně digitální (t.j. žádná část jejího těla není část těla Rosy Salazarové), a přesto působí v naprosté většině scén živě, lidsky, emocionálně, a... a pravidlo 34.
Dalším významným plusem filmu je vskutku vydařený world-building, kdy na rozdíl od většiny podobných snímků (v nedávné době například Ghost in the Shell, trilogie Labyrint, Smrtelné stroje) vzbuzuje Bojový anděl dojem, že se díváme na futuristickou společnost, která nějakým způsobem funguje a bylo by zajímavé dozvědět se víc o každodenním životě jejích obyvatel. Není to jen bezchybnou výtvarnou  a trikovou stránkou, ale především tím, že před kameru nebylo jen tak něco bizarního náhodně naplácáno, ale zjevně to všechno bylo pečlivě předem promyšleno (Cameron se vytahoval s mnohasetstránkovou "biblí tohoto světa", kterou před natáčením připravil).

A Rodriguezova režie je nejlepší za mnoho posledních let. Zjevně mu svědčí, když ho nějaká autorita trochu "drží pod krkem" a nedovolí mu při takovém megaprojektu vyskakovat si a blbnmout tolik, jak má ve zvyku při svých lacinějších filmečcích. Obzvlášť příjemné jsou akční scény, které jsou krásně přehledné, nepsychedelické a dávají si načas.

Je ale čas věnovat se záporům, z nichž ten první možná není zápor, ale je velice signifikantní: Alita: Bojový anděl je film přístupný mládeži (v USA nevhodný do 13 let). Jde sice v brutalitě překvapivě daleko (uvidíme nějakou krev i mnohá roztrhaná / přeseknutá těla, uslyšíme jedno velmi strategicky umístěné "fuck"), ale pořád je to přístupný film, napsaný a natočený tak, aby ho bez problémů pochopily dvanáctileté děti. Zápletka není zrovna předvídatelná a skrývá nějaké to překvapení (i když znáte předlohu), řeší se filosofické otázky ne nepodobné Blade Runnerovi, ale všechny postavy jsou extrémně naivní (Alita nejvíc) a jejich reakce většinou velmi předvídatelné. Totéž můžeme říct třeba i o původních Star Wars, ale Bojový anděl bohužel neobsahuje žádnou postavu, která by byla podobně osvěžující a bojující proti přílišné serióznosti jako byl Han Solo.

Další zápory: Občas přílišná zhuštěnost několika prolínajících se zápletek. Obrovský cliffhanger na konci, který může někoho i dost vytočit. A Junkie XL se sice tentokrát snaží více než obvykle, ale nic extra ze soundtracku pořád vyždímat nedokáže.

Jinak jsou ale ty Star Wars docela dobré přirovnání. Myslím, že kdyby mi bylo dnes třináct nebo čtrnáct let, byla by pro mě Alita: Bojový anděl dnes nejlepší film všech dob.

P.S: Existuje dabovaná i titulkovaná verze, 2D i 3D. 3D verze je prý v tomto případě velmi vydařená, ale bohužel jsem ji neviděl.

39 komentářů:

 1. Zní to super a dokonce i Zíza (legendární recenzent japonské kinematografie na ČSFD) psala něco pochvalného, takže to chci vidět!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zíza, myslíš tu zrzku?

   balladeer.files.wordpress.com/2015/04/teddi-on-beach-e1428497685352.jpg?w=500

   Vymazat
  2. Tak to je dobrej battle angel.

   Vymazat
  3. Ne tuhle ne. Zíza: https://www.csfd.cz/uzivatel/52539-ziza/komentare/

   Mezitím jsem to už viděl. Můj komentář: https://www.csfd.cz/film/235607-alita-bojovy-andel/komentare/?comment=11126996

   K porovnání se Star Wars: Vzal jsem na to naše Prťata (v dubnu 11) a líbilo se jim. Viděly všechny Star Wars, mohly porovnávat a tvrdí, že Alita je lepší. Doslova: "Ve Star Wars se už moc bojuje."

   Vymazat
 2. "... a bylo by zajímavé dozvědět se víc o každodenním životě jejích obyvatel."

  Chodia do slumov nachadzat hlavy 300 rocnych bojovych robotov ktore montuju na roboticke tela svojich dcer a niekto potom rozmysla ci ich osukat alebo nie. Duh.
  Keby mal byt ten bezny zivot zaujimavy tak je ten film o tom beznom zivote, ze ano.

  OdpovědětVymazat
 3. Full frontaly Ality npkc? Jinak nejdu a Radim Hasalík taky ne.

  OdpovědětVymazat
 4. Napište prosím někdo, jak se vám líbila 3D verze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Včera jsem byl. Vypadá dobře, občas přehnaná separace, takže to vypadá jako "model vláčků", ale na rozdíl třeba od Alenky v říši divů, kde obličeje zblízka nebyly vůbec plastické, tak tady jsem téměř žádné chyby nezaznamenal.

   Vymazat
 5. si nečítal pozorne? nemá tam trhlinu (pokud není zavírací)

  OdpovědětVymazat
 6. takze nejpokrocilejsi zbran ever dela kungfu a kope jiny roboty do ty casti plechu kterej ma lidem pripominat hlavu; aha; dalsi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejsou to roboti, mají tam lidský mozek. V Zalemu to bude trochu jinak, ale tam se asi nepodíváme.

   Vymazat
 7. Proč Alitu nehraje paní Cruzová?

  OdpovědětVymazat
 8. A tentokrát fakt jo, šel bych...!

  OdpovědětVymazat
 9. junkie XL ti neprijde jako zajimavy tvurce?
  co mad max

  OdpovědětVymazat
 10. A je vlastně někde vysvětleno, z jakýho důvodu má bojovej robot vzhled třináctiletý holky?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aby nalákala různé perverz existence jako FFF, Leon apod.

   Vymazat
  2. Kdyby měl bojový robot vzhled sedmdesátileté babičky, bylo by to jistě originálnější. A navíc by to přilákalo do kina početnou komunitu důchodců.

   Vymazat
  3. Bojovy robot s vzhledem babicky, to uz tady davno bylo: https://www.csfd.cz/film/8013-babicky-dobijejte-presne/prehled/

   Vymazat
  4. Myslím, že Franta trochu přepaluje. Ona má prostě postavu mladé Japonky a to může z našeho pohledu znamenat někde od 12 do 35.

   Ten obličej, myšleno v tom filmu, působí tím poměrem očí spíš miminkovsky. Ale je to překvapivě méně rušivé, než mi přišlo z traileru.

   A důvod bude nejspíš Enderovský. Mladé mozky fungují prostě líp. Zvlášť když máme technologii, která je dokáže takové udržet prakticky libovolně dlouho.

   A navíc prostě 80% produkovaných anime je o puberťácích (pokud uvidíte nějakou random anime holku, bude jí nejspíš 17 a bude chodit do druháku vyšší střední).

   Vymazat
  5. Babičky tu byly ještě před Terminátorem, skvělý film.

   Vymazat
  6. Protože ona není robot, je hybrid. Tobě by se líbilo, kdyby jsi byl třináctiletá holka (a ona je, i když byla 300 let mimo) a někdo tě (tě=tvůj mozek) strčil do těla v podobě kovovýho tlustýho starýho chlapa? :-)

   Vymazat
  7. Jablko: Babičky tu před Terminátorem nebyly, když ho parodují...
   Ale je to příjemná kravina. Nebýt to tehdy natočený u nás ale v USA, tak to je dneska kultovní béčko s dvojnásobným hodnocením.

   Vymazat
  8. 83 je víc než 84 ???

   Vymazat
  9. Ve filmu (knihu František nečetl) nikde nazaznělo, kolik jí bylo let předtím než 300 let ležela na smeťáku.

   Hlavně proto, že si to sama nepamatuje a nikdo další to nejspíš taky neví.

   Vymazat
 11. Chtěl bych vás opravit. Jsou 3 knihy o Alitě. https://comicsdb.cz/comics/7332/bojovy-andel-alita-03-cesta-ke-svobode

  OdpovědětVymazat
 12. Viděl někdo 3D? To mě zajímá nejvíce :)

  OdpovědětVymazat
 13. Byl jsem na tom. Fuka měkne. Byla to slaboduchá nablejskaná nuda. Postavám jsem jejich motivace/chování nevěřil, z dialogů jsem občas zvedal oči ke stropu a několikrát jsem měl chuť se kouknout na hodinky. Grafická stránka byla naprosto perfektní, ale to dneska už nestačí. Nechápu Frantových 80%, snad automaticky přihodil proto, že to překládal. :-) Nejsem hodnotitel ani na čsfd, ale víc jak 60% bych nedal. Promarněná příležitost. :-(

  OdpovědětVymazat
 14. Je mi 23 a Alitu som videl v kine celkom 2 krát. Prvýkrať v menšom kine 2D s titulkami. Druhýkrát 3D IMAX s titulkami. Mne sa film veľmi moc páčil. Dosť mi tam chýbala nejaká hĺbka/dej, ale ak jednoducho vypnem a chcem si len užiť dobrú hudbu, súboje, grafiku... Tak tu jednoducho nie je o čom. Čo ma mrzí je, že autor sa asi až moc spoliehal, že bude Alita 2. Takže je toho veľa nejasného. Čo mne osobne nevadí, na dvojku sa teším už teraz, ale vzhľadom k tomu, koľkým ľudom to na druhú stranu vadí a kolký chodia do kina pre lore/príbeh, tak to s pokračovaní nevyzerá dobre. V čo treba dúfať je, že nás opäť potiahne Ázia. GL

  OdpovědětVymazat
 15. Konečně viděno a celkem příjemné překvapení.. Pane Fuko, to nestandardní umístění některých titulků byl záměr tvůrců, distributora, či váš? Protože mi nepřišlo že by v tu chvíli něčemu bránily, kdyby byly klasicky dole uprostřed.. Nebo to byl odkaz na texty v komiksech? Ale proč to tak potom nebylo pořád?
  A ten Cliffhanger opravdu takhle okatě láká na druhý díl, nebo to jen prostě logický závěr nechává na divákovi?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě lákají na druhý díl. Zároveň by šlo obtížně celou motivaci s Novou kompletně uzavřít už tady a držet se vůbec nějak příběhu originálu. Ten by se hodil spíš do seriálu.

   Film zobrazuje prakticky pouze úvodní část z celého příběhu komixu (manga série Battle Angel Alita, Battle Angel Alita: Last Order, Battle Angel Alita: Mars Chronicles, a film nezahrnuje ani celou první sérii).

   Tohle je úvod obyčejného kyborga (je to mozek v těle stroje pořád člověk?) do témat kopií osobností (je klon snad méněcenný než originál), osobností přenesených do chipu (je mysl v chipu v lidském těle pořád člověk?), osobností ze spojení těchto chipů (kdy se z více myslí stane jedna), ovládání vůle nanotechnologií, trademarku na vlastní genetický materiál, společenských uspořádání, skutečné volbě vlastního osudu nebo pouhé předvídatelné reakci mozku na vnější podněty (vůle jen jako iluze), atd. Přičemž ten příběh je spíše akce, která těmito tématy proplouvá, neanalyzuje je, to nechává na čtenáři ať se zamyslí.

   Vymazat
  2. Umístění titulků (tedy jejich pozici na plátně) nemohu nijak ovlivnit, to dělá Deluxe. Pravděpodobně šlo o to, že titulky posunují tak, aby nikdy nepřekrývaly postavu, která se vyskytuje v popředí záběru, protože z toho pak při 3D projekci bolí oči. (A to umístění pak zůstane stejné i ve 2D verzi)

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.