15.1.19

Recenze: Skleněný [Glass] - 20%

Nejnovější film M. Nighta Shyamalana je pokračováním dvou jeho předcházejících filmů: Vyvoleného z roku 2000 (který se mi dost výrazně líbil) a nedávného Rozpolceného (který se mi vůbec nelíbil). Skleněný na oba filmy přímo navazuje, takže pochopitelně budou následovat spoilery Vyvoleného i Rozpolceného. Na druhou stranu, pokud jste neviděli oba předchozí filmy, nemá žádný smysl chodit na tento nový, protože vůbec nebudete tušit, která bije.


Takže: David Dunn (Bruce Willis) dále pokračuje na ulicích Philadelphie v konání náhodného dobra v zelené pláštěnce, v čemž mu pomáhá jeho (nyní dospělý) syn. Davidova identita je pro veřejnost stále neznámá. Kevin Crumb (James McAvoy) má stále rozpolcenou osobnost a stále unáší děvčata. Dunn se mu dostane na stopu a osvobodí děvčata. Pak se David a Kevin spolu začnou rvát, když tu je najednou najde policie (tedy spíše hodně specializovaná URNA) a oba je umístí do blázince, kde už sedí Elijah Price alias Pan Skleněný (Samuel L. Jackson), který je braindead, neví o sobě a jen slintá. Zde je dostane na starost doktorka Stapleová (Sarah Paulsonová), která má v úmyslu je přesvědčit o tom, že nemají superschopnosti a jsou jen duševně vyšinutí, čímž je "zachrání" před soudem. A má na to z nějakého bizarního důvodu jen tři dny.


V blázinci je David držen v cele s vodními sprchami (které ho mají zpacifikovat kdyby se snažil dostat ven), zatímco Kevin sedí v místnosti s "hypnotickými reflektory", které v případě nouze zablesknou a tím způsobí, že se Kevin přepne na náhodnou jinou (méně nebezpečnou) osobnost.

A tyto speciální anti-superhrdinské cely jsou asi jediný trochu zajímavý a ne úplně dementní nápad v tomto filmu...

Hlavním proviněním Skleněného je asi ta skutečnost, že je strašlivě předvídatelný, s výjimkou několika nečekaných šílených zvratů, které se ale po své prvotní nečekaností ubírají opět zcela předvídatelnou cestou.

Například, od začátku je nám jasné, že Elijah tu demenci pouze hraje a ve skutečnosti spřádá nějaký geniální plán. Asi po půlhodině filmu ho ostraha najde v jeho invalidním křesle na chodbě (mimo celu), podiví se tomu a odveze ho zpět do cely. Trvá dalších 30 minut, než se odhalí, že - ano, opravdu - Elijah to jenom hrál a ve skutečnosti spřádal geniální plán. Nebudu ho zde rozebírat, je na konci recenze ve spoilerech.Vzhledem k tomu, že dva z hlavních hrdinů mají nadpřirozenou sílu / odolnost, je s podivem, jak lajdácky je veden celý blázinec a jak hlídači na své povinnosti kašlou. Tedy, není to vlastně překvapivé, je to naopak nezbytné, protože jinak by nemohla fungovat hlavní zápletka filmu...

Podobně překvapivé je, jak dementně doktorka Stapleová argumentuje, například: "To, že chodíte po stropě, to nemusí být nadpřirozené, našli jsme u vás videa se špičkovými horolezci. A že jste přežil zásah z brokovnice, to také není nic divného, protože ty náboje byly staré a navlhlé." To samozřejmě vyvolává pochybnosti, zda doktorka má své pacienty za dementy, nebo zda Shyamalan má za dementy diváky.

Nicméně, po asi 90 minutách děje, kdy se prakticky nic nestane (a rozhodně ne nic zajímavého), se konečně Elijahovi podaří všechny tři osvobodit z blázince, a dojde k neuvěřitelnému finále, kdy Elijah poštve jednoho proti druhému a na to se z pár metrů koukají doktorka Stapleová, Elijahova matka, Davidův syn a to děvče, které v Rozpolceném Kevin unesl a ono ho teď zřejmě za to miluje.

V tomto finále se (kromě scenáristické demence) naplno ukáže, že Shyamalan ztratil poslední zbytky řemeslných schopností a prostě není schopen natočit jakoukoliv působivou scénu v jakémkoliv stylu. Nejen v onom šíleném finále, ale ani v celém předcházejícím filmu není jediná scéna, která by byla čímkoliv audio-vizuálně zajímavá. I když Shyamalan občas použije třeba zpomalený záběr nebo kameru vzhůru nohama, všechno je to zbytečné, upachtěné, nezajímavé. Obraz je sice širokoúhlý, ale kompozice záběrů a osvětlení mi často mi připomínaly nějaký odfláknutý laciný televizní seriál.

Minimalistická hudba (od stejného člověka, který složil Rozpolceného) mě většinou otravovala a v některých scénách mi přišla vyloženě nevhodná. Přestože měl Willis ve Vyvoleném skvělý hlavní hudební motiv, (který se ozval i na konci Rozpolceného) v tomto filmu se vyskytuje pouze v jediné scéně - která byla vystřižena z původního Vyvoleného. Fuj.

Herecky je nejzajímavější maniakální James McAvoy ve dvaceti rolích, což je pouze logické, neboť Willis a Jackson se většinu filmu jen zachmuřeně / retardovaně tváří. Ale tento film je taková katastrofa, že řešit v něm něčí herecké výkony nemá smysl.

Rozhodně nemám nic osobního proti M. Nightu Shyamalanovi. Před pár týdny jsem se rád znovu podíval na Vyvoleného a pořád se mi líbil. Ale sestupná kvalita jeho filmů mi přijde neuvěřitelná a naprosto konzistentní. Ve Skleněném nestojí za nic námět, scénář, režie ani žádný řemeslný aspekt filmu. Jako kdyby na něm dělali pouze neschopní tvůrci, kterým nezáleží na výsledku jejich práce. Pokud to takhle bude pokračovat, další Shyamalanovy filmy budou tak špatné, že budou zábavné. Což bude dobře...

Následují SPOILERY SPOILERY SPOILERY až do konce!!!

Elijahův geniální plán je následující: Přepne Kevina do jeho "ničivého módu" a nechá ho utéct na mrakodrap v centru města (který současně vyhodí do vzduchu, nebo tím aspoň vyhrožuje), kde se s ním David bude muset porvat, aby zachránil nevinné občany, čímž Elijah všem dokáže, že superhrdinové existují a on je největší mastermind!

Plán ale nevyjde a David se s Kevinem začnou prát hned po útěku z blázince, na trávníku před budovou, což je většinou natočenou nepřehledně a nechtěně směšně. Doktorka Stapleová, Elijahova matka a to unesené děvče na to koukají doslova z pár metrů a dlouhé minuty zřejmě vůbec nic nedělají, protože se jim film nijak nevěnuje.

Pak přijede URNA, zastřelí Kevina, utopí Davida v kaluži vody, a doktorka Stapleová zabije Elijaha (prostě ho trochu profackuje v invalidním křesle, takže se mu přelámou všechny kosti).

Následuje šokující zvrat: Dozvíme se, že Stapleová a její URNA jsou součástí tajné společnosti, která ví o existenci superhrdinů a snaží se je buď "vyléčit" (tedy přesvědčit, že nejsou superhrdinové) nebo zlikvidovat. Proč? Protože "člověku nepřísluší hrát si na boha".

Následujce druhý šokující zvrat: Elijah všechno nahackoval a nechal celý závěrečný souboj tajně streamovat z bezpečnostních kamer v blázinci do e-mailu své matky. Ta to všechno zveřejní na internetu. Film končí scénou, ve které matka, Davidův syn a Kevinova oběť (která ho zřejmě v průběhu toho všeho začala milovat) sedí na nádraží, drží se za ruce a všichni kolem nich koukají na své tablety / smartphony, kde běží záznam toho finále před blázincem.

A to je KONEC. Přesněji řečeno, tím je zaděláno na novou úžasnou filmovou sérii, ve které už nemusejí hrát drazí / známí herci.

49 komentářů:

 1. pozdravujem, na slovensku tiez na skleneneho nepojdeme

  OdpovědětVymazat
 2. Tvorcovia kasluci na svoje filmy a tudiz odflaknute remeselne aspekty filmov su takym smutnym trendom poslednych rokov. A vobec pri tom nezalezi na rozpocte.

  OdpovědětVymazat
 3. A co pan Zach? Vyrazí opět s celou rodinou do kina?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To není ještě jisté, ale recenzi určitě pochválí a vyzdvihne její kvality a přínos pro společnost slušných lidí.

   Vymazat
 4. Shyamalan je záhada. Jak se mohl z génia stát takový břídil? Já jsem s ním skončil scénou ve filmu "Village", kde ten chlap nechává sáhnout to slepé děvče na tu kůži s drápy se slovy "do your very best not to scream" - a střih! Pro diváky rádoby šokující scéna, která ale nedává žádný smysl z hlediska motivace těch postav. Od té doby jsem od něj nic neviděl. Ale občas si hraju s myšlenkou podívat se z legrace na "After Earth".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proste mal dva dobre napady a potom uz nic. To sa stava. Aspon to pravidelne dokoncuje, ked nic ine.

   Vymazat
  2. Jo, už Vesnice šla od půlky dolů, já jsem skončil s Ženou ve vodě, přišlo mi, že se snažil natočit vlastní variantu Faunova labyrintu a krutě mu to nevyšlo. Happening a After Earth, to jsou klenoty špatných filmů! Jenom nechápu, kde získal prostředky na James McAvoye do Split a najednou je zase oslavován jako geniální tvůrce, co se vyhrabal ze sraček. Pokud chceš krvácet z očí, pusť si Last Airbendera (neviděl jsem).

   Vymazat
  3. Kpt. Preclík: Tak zrovna Last Airbendera bych mu tolik nevyčítal. Je to adaptace první série animovaného seriálu pro děti a sám ten nápad nacpat děj dvaceti epizod do 99minutového filmu byl prostě předem odsouzen k nezdaru. I když nezvládnutý casting a dramaturgická neschopnost vyčnívají také.

   Vymazat
  4. Podobná věc se děje i v jiných oblastech. Třeba hudebníci, zpěváci, zazáří jedním jediným megahitem (pro někoho "megahitem") a pak se po nich slehne zem. Určitě podobné situace existují v oblasti vynálezů a vynálezců. Někdo sype vynálezy z rukávu, jiný se proslaví jedinou věci a pak už nic. A další se neproslaví ničím. Jako třeba já...

   Vymazat
 5. Ale The Visit (2015) sa mu podaril, podla mojho nazoru.

  OdpovědětVymazat
 6. Teda tak do půlky článku jsem si říkala, že půjdu. Ale ta závěrečná scéna a její dvojí zpracování mě děsí tím, že je to kravina. Nelogické.
  A velice mě mrzí, že ten režisér se tak pokazil. Chjo.

  OdpovědětVymazat
 7. Nejvetsi sokujici zvrat je, ze Šaljmalan nebyl nikdy genialni a vsechny jeho filmy jsou vetsi nebo mensi sr***y. Ano pratele, vcetne Sesteho smyslu. Akorat se mu povedl vetsi nebo mensi PR mindfuck a nekteri mu to zrali.

  OdpovědětVymazat
 8. Na predchozi dva dily jsem nesel, tak na tohle taky nejdu

  OdpovědětVymazat
 9. Jako kdyby na něm dělali pouze neschopní tvůrci, kterým nezáleží na výsledku jejich práce. Opravdu zajímavá věta...

  OdpovědětVymazat
 10. Pan M. Night si film zaplatil sám vlastními penězi, tím padem si mohl natočit co chtěl. To že se to lidem možná nebude líbit je smutné, ale alespoň mají šanci ho vidět.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jejda rypálek. Ale aspoň slušný rypálek.

   Vymazat
  2. Dokonca to je komercne uspesny film, napriek takejto kritike, takze ho ludia nielen mozu ale aj chcu vidiet.
   To sa tiez nepodari kazdemu filmu ktory posobi ako keby ho robili neschopni tvorcovia ktorym nezalezi na vysledku.

   Vymazat
 11. Asi to bude pekna hloupost, v tomto verim usudku pana Fuky. Ale manzelka chce jit - ma pro filmy pana Shyamalana slabost, tak nejspis pujdeme;-) (Deti zustanou tentokrat doma;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Paní Zachová se tu rychle stává novým fenoménem. Ale rád věřím, že nějací takoví lidé skutečně existují - jinak by ten Ind nemohl vůbec točit.

   Vymazat
  2. Určitě se přátelí s paní Colombovou.

   Vymazat
  3. Deti zatial mozes zverit Fukovi, naprogramuje im nieco pekne a edukativne.

   Vymazat
  4. Děti budou koukat na Basic na Spectru a budou z toho mít noční můry, nebo se z nich stane další Fuka.

   Vymazat
  5. Williame, než to Mistr stihne naklepat, tak děti půjdou na vysokou!

   Vymazat
  6. Děti budou prodány na orgány

   Vymazat
  7. ZAZ-Zach, Abrahams, Zachová.

   Vymazat
 12. Split byl velice slusnej, cekam, ze tohle bude porad slusne. K Fukovi je nutno si vzdy pridat 50 procent, pripadne 50 odebrat, pokud se jedna o animovanou hovadinu, nebo v tom hraje nejaka jeho platonicka laska typu Dwayne Johnson (podobne jako u stare Spacilove, kde je nutne odecitat 50 procent u ceskych filmu podle Viewegha a podobne).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A ty jsi dement. Tohle je stejně hodnotný komentář jako tvůj.

   Vymazat
  2. jaroslave, chybí tomu trochu srdíčka, takhle se komunita nebuduje!

   Vymazat
  3. Ano! A taky trocha jater, aspoň jedna ledvina a nejméně 15 gramů mozku.

   Vymazat
 13. Špatný film ještě neznamená, že se u něj člověk nebude dobře bavit.. ;-)

  OdpovědětVymazat
 14. Poslys Franto, a kdy jsi vlastne ziskal dojem, ze rozumis filmu a mel bys o nem psat?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protoze jsem tehdy poprve videl Star Wars v kine (kdyz jsem je predtim mockrat videl na videu). S ceskym dabingem. A napsal jsem o tom na FidoNet.

   Vymazat
  2. Myslim, preco si ziskal ten dojem ze tomu rozumies a ze by si mal o filmoch pisat?

   Vymazat
  3. Frantisku, mas problemy s pameti? Onehdy jsi tvrdil, ze poprve jsi SW videl v kine vlastne az pri te obnovene premiere 1997 nebo kdy to bylo...

   Vymazat
  4. Anonym: To jsem tvrdil kdy kde? Poprve jsem SW videl v kine hned jak je uvedli u nas, v roce 1991. A rozhodne si to dobre pamatuju. SW pri obnovene premiere 1997 byly prvni SW ktere jsem pro kina PREKLADAL.

   Vymazat
  5. Sternritter: 23letemu mladikovi staci malo, aby sam sebe presvedcil o tom, ze je skvely...

   Vymazat
  6. Fuka: To jsi tvrdil v nejakem rozhovoru s J. Pavlovskym. A rozhodne si to dobre pamatuji.

   Vymazat
 15. V kolika letech pak sám sebe ujistí, že skvělý není a že Star Wars nejsou pupkem filmového světa?

  OdpovědětVymazat
 16. Každý má právo na svůj názor, což je v pořádku. Když čtu recenze pana Fuky, musím se smát, já být filmový kritik, dělám to stejné jako on. Ty výborné filmy, totálně shodím. Proč? O kterém kritikovi se bude víc mluvit? O tom co řekne že dobrý film je dobrý a nebo o tom co řekne že dobrý film je sračka? Pane Fuka, by už nejste kritik, jste jen kontroverzní pisálek co si hrabě na vlastní píseček, aby se na vás nezapomenulo.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.