10.1.19

Recenze: Svátky klidu a míru [Den tid på året] - 70%

Vánoční večer je tu a někde na dánské samotě se schází početná rodina, která se mimo svátky prakticky nevídá. Tři sestry, každá s manželem a dětmi, a jejich rodiče. Přichází pohoda vánoc, fujavice, červené zelí a hledání mandlí.


Paprika Steenová režírovala film, který vlastně už patří do samostatného podžánru, t.j. "Rozvětvená rodina se po dlouhé době z donucení sejde a nastává humorný psychoteror". A tento exemplář patří k těm vydařenějším. Od začátku jsou nám předkládány mírné náznaky toho, kde vztahy nejvíce drhnou, a tyto náznaky posléze jsou bohatou měrou zúročeny, když se přijde například na to, že domácí zelí bylo vyměněno za koupené, kázání bylo vyhozeno do koše, kniha o severském revolucionáři se moc neprodává a chlapec dostal pod stromek místo PlayStationu 4 ručně malovaného houpacího koně s nedozírnou uměleckou hodnotou.

A možná přijde i Såntå Klæuz (nebo jak se u nich jmenuje).


Už od prvních minut je to slušně vtipné a hezky to šlape. Především bych chtěl vyzdvihnout střih, díky kterému krátké prostřihy na reakce přítomných zdařile zintenzivňují pnutí / humor. Také jsou všechny postavy dobře načrtnuty a drží se svého archetypu, t.j. nikdo se nezačne najednou chovat jinak, než by se pro něj slušelo, jen proto, aby to bylo vtipnější.Bohužel, někdy po dvou třetinách film výrazně zpomalí a z docela kulometné hořké komedie se změní v jakési esoterické zamyšlení, které mi hodně připomnělo českou Chatu na prodej. K absurdnosti a hbitosti těch prvních dvou třetin se to příliš nehodilo, ale výsledek pořád není špatný.

Opět se musím zamyslet nad tím, proč něco podobně slušného nevznikne v našich končinách, když k tomu není potřeba nic jiného, než kulisy jednoho domu, pár dobrých herců a trochu umělého sněhu...

21 komentářů:

 1. To je přesně ten typ filmu, na který nechodím, a díky Františkovi, že mě na to upozorní.

  OdpovědětVymazat
 2. Pozdravujem Frantiska, dobru chut k obedu

  OdpovědětVymazat
 3. Zajima me, jsetli Bilbo furt busi bebo uz to vzdal. Prava Radost Gusta Antipatie. Upocene. Vim.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bilbo porad busi jako mladik: https://photos.app.goo.gl/jn26sp67v5bxc12q9

   Vymazat
  2. Ten teda ma vydrz, na to ze mu nic neprejde... Robil som na infolinke telekomunikacneho operatora, tiez sme mali niekolko pacientov z tych stotisicov zakaznikov, ktori volali 10 krat kazdy den so somarinami... s mnohymi sme si aj potykali, sak sme sa bavili kazdy den. Neskusite to chlapci?

   Vymazat
  3. Mně je těch putinových trollů v podstatě líto. Vždyť si to představte. Vystudujete bohemistiku, což je pro vás, jako pro Rusa už tak dost veliké ponížení, a místo, abyste lítal po světě jako zaměstnanec nějakého nakladatelství, tajný agent, nebo diplomat, sedíte na trollí farmě v sajuzu a bušíte a bušíte. Ten aby neměl motivaci. Dobře to má Vovka vymyšlené.

   Vymazat
  4. To fakt bude někdo upoutáný na lůžko; někdo, kdo měl jediné světlé okamžiky v životě při komentování na fffilm.

   Vymazat
 4. Něco podobně slušného nevznikne v našich končinách, protože je k tomu potřeba dobrého scénáristy, dobrého režiséra nekazícího dobrý scénář dobrému scénáristovi a dobrého producenta, který věří vizi dobrého režiséra, který režíruje podle dobrého scénáře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. +1
   a dobrých nepřehrávajících herců

   Vymazat
  2. Kverlulante, přestaň se navážet do mistrova téměř dokončeného dokumentu! My, matky v teplákách s povislými prsy a dcerami za ním stojíme!

   Vymazat
  3. Mistr se pise zasadne s velkym, pane kolego.

   Vymazat
  4. Krom toho taky v našich končinách není zvykem, aby se na Vánoce scházela početná rodina která se jinak nevídá.
   Jasně, dá se to naroubovat na jakoukoliv jinou událost, ale tak jako... pořád je tady ta mentalita a zvyklosti tak jiný, že by to už byl jinej styl.

   Vymazat
 5. Jooo skandinavska filmografie my sedi cim dal vic a vic. Na tohle se hodne tesim a doufam ze me to nezklame.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My sedíme. Sedí mi. Opsat třicetkrát každou tuto větu. A pak desetkrát tyto věty: Oni jdou po ulici, my sedíme v kině. Sedí mi na klíně blondýna, ale protože přes její vlasy nevidím na plátno, usazuji ji vedle. Nyní mi však stojí a navíc jsem se z dánského filmu posral v kině.

   Vymazat
  2. Jinak logické by bylo "mi sedíme". Páč v tom jsou všichni jak muži tak ženy a muži mají přednost, takže "mi".

   Vymazat
 6. Kdyz teda staci par hercu, toci jeste nekdo Dogma 95?

  OdpovědětVymazat
 7. A dobry scenar a dobra dramaturgie ..

  OdpovědětVymazat
 8. Kazdy, kdo ma rodinu, jiste film pochopi;-) Panu Fukovi opet dekuji za povedenou recenzi a souhlasim, ze je skoda, ze neco podobneho nedokazi ve srovnatelne kvalite vytvorit i cesti tvurci.

  OdpovědětVymazat
 9. Tak když to řežíruje Paprika, jdu! A to nejsem vegan:).

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.