8.1.19

Recenze: Cena za štěstí - 30%

Tento nový český film má poměrně složitý děj, takže si ho raději připomenu oficiálním textem distributora:

Obyčejné lidské štěstí může mít mnoho podob. Někdy jasných, někdy nečekaných. Kde ho hledat a co mu obětovat? Film režisérky Olgy Dabrowské Cena za štěstí ukazuje příběhy lidí, kteří cestu ke svému štěstí někde ztratili a pokoušejí se jí znovu najít. Vztah, láska, moc, útěk a vlastní děti, které mohou přinášet naději a radost, ale mnohem častěji nakonec pykají za naše chyby. Film Cena za štěstí odvíjí samostatné osudy několika hrdinů, aby se jejich cesty začaly postupně křížit a mohly nakonec složit dohromady jeden velký příběh života. Propletenec rodičů, které můžete potkat každý den, jejich dětí a partnerů. Své štěstí najdou často nečekaně, ale to je přeci jedno! Milenecký a životní pár (Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková) vychovává dvě děti, když do jejich harmonického soužití vstoupí muž z minulosti (Tomáš Hanák). Násilnický psychopat (Jaroslav Plesl) se domáhá dcery z rozvedeného manželství, zatímco jeho bývalá žena (Klára Pollertová-Trojanová) s dětmi trpí jeho terorem. Dva teenageři od svých rodin prostě a jednoduše utečou. Oddaný muž (Pavel Řezníček) nemá sílu, aby ochránil svou lásku.


Cena za štěstí se od mnoha jiných českých vztahových filmů liší tím, že není komedií (a nechce jí být) a pokud je v ní humor, měl to být velmi hořký humor. A také tím, že má docela slušný námět. Zdůrazňuji, námět. To znamená tu nejzákladnější příběhovou kostru a definici základních vztahů mezi necelými deseti hlavními postavami. To, že dvě zamilované děti utečou ze svých domovů, ve kterých probíhají složité partnerské krize, které se postupně propletou, by se dalo zfilmovat velmi slušně, pokud by to mělo slušný scénář, slušného režiséra a slušné herce. Slušné herce to má, ale slušný scénář a režiséra bohužel ne, takže těm hercům jejich slušné herectví není nic platné.


Cena za štěstí je "filmem jednoho člověka", neboť autorem námětu, scénáře i režisérkou je Olga Dabrowská, která předtím natáčela hlavně pro televizi a moc úspěchů se svou tvorbou neslavila. A tento její počin vypadá jako nějaká nepodařená televizní záležitost (překvapující účastí slavných / kvalitních herců).

Začíná to vzácně amatérským scénářem, který dostává své hrdiny do potřebných dramatických situací způsoby, které jsou bizarní, nechtěně směšné a v některých případech ne zcela pochopitelné. K těm ne zcela pochopitelným zvratům patří například:
 • Opilec se v noci násilně dobývá k expartnerce do bytu, a ta nezavolá policii, nýbrž svého přítele, žijícího v jiném městě.
 • Mladý chlapec (asi 17-18letý), který nesnáší venkov, dostane od chudého přítele své matky k narozeninám chatu uprostřed lesa, a všichni se diví, když z ní není úplně nadšen.
 • Matka chce získat zpět dceru, kterou díky justiční zvůli má v péči její parchant ex-partner a nechce jí dovolit ji vidět. Matka to lišácky vyřeší: Nabulíkuje mu, že ho stále miluje, vezme si ho, pak s dcerou od něj uteče, nechá oběma změnit jméno (nebo udělá něco jiného, v čem NĚJAK figurují jejich pasy) a odstěhuje se do menšího českého města. A domnívá se, že tím jsou před ex-partnerem (nyní manželem) na věky ochráněny (a jsou, neboť tím film skončí a má to být happy end). UPDATE: Druhá možnost je, že to mělo symbolizovat, že se chystají utéct do ciziny (což nevidíme) a na tom venkově byly jenom kvůli svatbě přátel (taky happy end).
 • V jednu chvíli naskočí na plátně titulek "TEN ROK", načež několik desítek sekund následujících záběrů vypadá jako záběry z pohledu Vetřelce ve Vetřelci 3 a vidíme v nich, jak nějací lidé chlastají a věnují se volné lásce. Vzhledem k oblečení některých z nich to vypadá, že má možná jít o flashback do minulých desetiletí, ale v některých těch záběrech jsou vidět postavy ze současnosti, vypadající stejně jako v současnosti, takže jsem to zcela nepochopil. UPDATE: Teď mi došlo, že ty záběry pravděpodobně měly symbolizovat, že hrdinové spolu žili CELÝ ROK v komuně, kde se oddávali volné lásce a chlastu! Takže to, co vypadalo jako několik dní, vlastně trvalo rok, a celý film netrval 10 měsíců, nýbrž rok a 10 měsíců...? V tom případě ale zcela nechápu, co celý ten rok dělaly všechny ostatní postavy v jiných městech.
 • Matka se bojí, když si její asi osmiletá dcera vyjede na jezero na motorové lodi, neboť neumí plavat. Nijak se nepozastavuje nad tím, že na té lodi (nikoliv člunu, ale poměrně velké motorové lodi) jsou pouze malé děti a řídí ji asi osmiletý hošík.

To byly nejzákladnější momenty, kdy jsem nechápal, co se děje a jak se to může dít.

Momentů, které byly jen divné / nechtěně vtipné (přičemž dramatický záměr mi byl jasný) bylo mnohem víc, například:
 • Squat hrozně free lidiček, kteří někde na venkovském statku chlastají, souloží a hackují. Cituji hlavního nerda (podle titulků se jmenoval "Cryo"): "Tohle je Trinity - safe haven všech potřebných. Tohle je Mastermind, zakladatel tohohle celýho projektu." Masterminda hraje David Černý. Na dvoře profesionální house party s laserovými efekty. Ve stodole hackerské centrum se zelenými texty na monitorech (o kterém se nikdo ve filmu nikdy nezmíní a nemá pro děj žádný význam).
 • Svině ex-partner se dozví, že soudkyně byla v Cibulkových seznamech a začne ji vydírat. Soudkyně mu vyhoví a v noci přijede se dvěma policajty k táboráku do lesa, vyrvou spící dcerku z indiánského týpí a odvezou ji k ex-partnerovi domů. Ten následně zjistí, že ho dcera nechce milovat, tak ji nechá zavřít (za pomoci stejné soudkyně) do dětského ústavu, kde okamžit začne se stejně starými (t.j. osmiletými) hochy kouřit cigarety a pedofilně vyhlížející doktor jí ve strašidelné ordinaci vysvětluje, co je to láska.
 • Tatáž soudkyně se pak ještě jednou projeví jako svině a homofob, a pak potřetí jako hodný člověk (pokaždé s jiným párem), a pak už ve filmu není.
 • Partnerská hádka vyvrcholí házením jídla po sobě a pokračuje usmířením, smíchem, a vzájemným olizováním jídla z obličejů.
 • Ex-partner je zlý člověk, takže v noci chodí po městě, říká náhodným ženám "miluju tě" a snaží se je znásilnit.
 • Ex-partner je zlý člověk, takže přijde do hospody, tam prohodí několik vět s lidmi, které zjevně zná, ale nikdy předtím jsme je ve filmu neviděli a nikdy poté neuvidíme, a jednomu z nich rozbije hlavu půllitrem.Většina těchto (a dalších podobných scén) by mohla být natočena tak, aby nebyly směšné, ale bohužel, filmařské schopnosti Olgy Dabrowské jsou velmi nedostatečné.

Střih je občas jako od Magnuska a komplikuje pochopení časové souslednosti. V některých scénách (ne nutně nočních) to vypadá, že nejsou nijak filmově nasvíceny, takže postavám není vidět do obličeje. Několikrát je použit strašný song se strašným textem "Only you, only me, we are family" (jinak je hudba J. P. Muchowa docela slušná a zasloužila by si lepší film).

Cena za štěstím není tak intenzivně blbá, aby bylo zábavné na ni chodit. Stačí, když si počkáte na televizi nebo jiné nosiče. Ale je to rozhodně velmi špatný film, což je mi v tomto případě docela líto, neboť námět (opakuji: námět, nikoliv scénář) vypadal celkem slibně a některé herecké okamžiky slibovaly opravdový potenciál. Potenciál naprosto promarněný.

44 komentářů:

 1. Franto. ale jestli chodíš v noci po městě, říkáš náhodným ženám "miluji tě" a snažíš se je znásilnit, tak opravdu jsi zlý člověk, to se nedá nic dělat...

  OdpovědětVymazat
 2. Nikdo mi ještě nebyl s to vysvětlit, jaký je rozdíl mezi základním a nejzákladnějším.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To bude nieco ako vacsia a mensia polovica.

   Vymazat
  2. Základní vzdělání zahrnuje soustavu strunatců, šplh po tyči a vedlejší větu doplňkovou.

   Nejzákladnější vzdělání zahrnuje čtení, psaní a aritmetiku.

   Vymazat
  3. To je stejné jako rozdíl mezi zákazem a přísným zákazem.

   Vymazat
  4. Nejzákladnější je základnější než všechny ostatní základní věci.

   Vymazat
 3. To je sprosta pomluva. Franta by nikdy nikomu nerekl "miluji te", a uz vubec ne tem, ktere se snazi znasilnit.

  OdpovědětVymazat
 4. Je mozne se na tomto generickou AI moderovanem chatu zeptat na full frontaly?

  OdpovědětVymazat
 5. Ta recenze je tak zmatena, ze na no asi pujdu abych videl o co vlastne jde. Franta asi misto sledovani filmu ladil spolu s UI na mobilu skripty.

  OdpovědětVymazat
 6. Jen ze zvědavosti: jakou že roli tam má Hanák?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Biologický otec Barborky a malého Honzíka obě děti má s Vandou Hybnerovou

   Vymazat
  2. Hanák je Muž Z Minulosti (je to tam napsané). Neboli cestovatel časem z roku 1743, který se v současnosti plete do života lezbám Chýlkový a Hybnerový, protože jejich soužití není v souladu s jeho katolickou morálkou první poloviny 18. století. Jeho stroje času se zatím zmocní dva teenageři, kteří odcestují do 60. let, kde se v hippie komuně rok oddávají chlastu, volnému sexu a háčkování.

   Vymazat
  3. Děkuji. Nyní již vše do sebe zapadá.

   Vymazat
  4. Tak všechno do sebe nutně zapadat nemusí, ale samice se samcem většinou jo.

   Vymazat
  5. To malé dítě se jmenovalo Ríša

   Vymazat
 7. Tak na tohle bych fakt nešel...

  OdpovědětVymazat
 8. Asi by ses Franto divil, kolik lidí v na papíře smysluplných situacích, nevolá policii, ale nikoho, nebo kohokoli jiného ze svého okolí. Stejně, jako hodně lidí nedokáže volat o pomoc, i když by to bylo to první, co by jim kdokoli poradil. Lidé se nechovají vždy tak, jak by rada od počítače předpokládala.
  Takže hned první bod toho, čemu se velmi divíš, je spíš daný odtržením od reality.

  OdpovědětVymazat
 9. Tato recenze informuje své čtenáře způsoby, které jsou bizarní, nechtěně směšné a v některých případech ne zcela pochopitelné. K těm ne zcela pochopitelným patří například uvedení prázdné odrážky na prvním místě v odrážkovém výpisu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem to pochopil tak, že ten první zvrat je natolik skandální, že Franta považoval za rozumné přejít jej mlčením.

   Vymazat
  2. Mohl tam aspoň něco nakreslit, co já vím, třeba... Grima?

   Vymazat
 10. Takže další typický český film, že?

  OdpovědětVymazat
 11. Franto, mohl bys mi vysvětlit, jak můžou herci dobře hrát a zároveň být špatná režie? A jak se to pozná z výsledného filmu? Docela by mě to zajímalo, díky.

  OdpovědětVymazat
 12. Vím z vlastní zkušenosti, jak mohou byt rodinné vztahy složité. Ale tady souhlasím s panem Fukou, také si myslím, ze se scénář velmi nepovedl. Půjdeme s rodinou tentokrát raději do lesa, tak si tyto společně strávené chvíle užijeme více;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle je nejakej insider trolling? Pokud ano, pak stoji za pikachu a nesnese srovnani se zlatym vekem, kdy Chlebec byl vzdy do krupava vypeceny a z oken autobusu do Lidic povlavaly radioaktivni teplaky a osklive prsy. Nejdu!

   Vymazat
  2. Nevim, kdo je Chlebec a pozadi tech ostatnich udalosti zlateho veku take neznam. Myslel jsem, ze tento blog slouzi predevsim diskusim o filmech, zejmena pak o tech, ktere nam pan Fuka vetsinou velmi trefne priblizi v recenzich.
   Tedy nechodte, nenutim vas. Ja ostatne nejdu take;-)

   Vymazat
  3. Ty nevíš, kdo je Chlebec a chceš diskutovat?!? KDO SI MYSLÍŠ, ŽE JSI? My jsme budovali tenhle chat, MY! My se museli dívat, jak Franta utíká za štátné a v teplákách, my museli přetrpět vystrašující slůně, ohavné prsy, klavírní duely s tvůrci a volání režisérům. My jsme Františkovi drželi palce ve všech jeho disfunkčních vztazích a fetišisticky hltali jeho milostné eskapády. My museli dokonce přetrpět návštěvu Zkopaného. A ty, Zachu....ty budeš něco myslet??? Jak se opovažuješ?
   Nic ve zlým, měj se fajn, taky nejdu.

   Vymazat
  4. Myslels, jo? A víš co, panáčku? Myslels špatně!

   Vymazat
  5. Myslet znamená howno vědět... ;-)

   Vymazat
  6. Chápu, pánové, že jste toho s panem Fukou a jeho blogem mnohé prožili - vlastně je to taková vaše náhradní rodina;-) Ale o tom, kdo zde smí psát své názory snad přeci jen rozhoduje pan Fuka. A pokud vím, tento blog je především o filmu, tak snad nebudete nadávat někomu, kdo k článku o filmu přidá své postřehy o tomto filmu?;-)

   Vymazat
  7. Tady se se nikdy nediskutovalo o filmech. Sem se chodilo pro prgu a urazet PANA Kubika! Nikoho nezajima rodina. Pokud neni naha, nebo alespon mrtva.

   Vymazat
  8. (kráčí podél řady noobů a mluví hlasem Boba Hoskinse z filmu Enemy at the Gates) "Toto místo není imdb, není to ani čsfd nebo RT. Toto je fffilm! F-F-FILM! Nese jméno toho nejvyššího. Je to víc než jenom blog. Je to symbol! I když nevíme čeho. Zavazuje však pisatele, migrující sem z jiných blogů, k přijetí našich pravidel! Kdybychom naopak my přijali jejich pravidla, fffilm by byl zakrátko k nerozeznání od mimibazaru!"

   Vymazat
  9. Pche, honite si tady nad panem Zachem... triko a pritom nevite, ze prsy nebyly ani osklive ani ohavne, ale odporne. Amateri

   Vymazat
 13. František by si měl koupit lístek do kina a jít na to ještě jednou když toho tolik nepochopil! Mě se naopak film docela líbil a mladej Trojan naprosto excelentní herecký výkon myslím že určitě stojí za shlédnutí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Interpunkce! Slovesa! Někomu prostě stačí málo! Unknownovi nudný a pitomý průměr, mně zas bezvadná čeština a nějaké dobré chianti.

   Vymazat
  2. Interpunkci s*re Fukův pes. Hlavně více takových filmů a tím i spoileroidních recenzí!

   Vymazat
 14. Tak ten první zvrat je opravdu nečekaný

  OdpovědětVymazat
 15. Nejdu. Ale koupím na to lístek Radimu Hasalíkovi.

  OdpovědětVymazat
 16. Ten film už je hotový velmi dlouho, producenti si uvědomovali, jak velký průšvih to je a obcházeli různé lidi z branže s dotazem, zda by to nešlo nějak přestříhat, přepsat, dotáčkami zachránit... a asi teda neuspěli.

  OdpovědětVymazat
 17. To nám to ten nový rok zase pěkně začíná. Jsem zvědavá, kolik českých volovin se tento rok objeví v kině a koncem roku budou nejspíš aspirovat na nejhorší filmy roku 2019.

  OdpovědětVymazat
 18. Hm... a že František považuje za divné zrovna ty scény, které jsou docela realistické a ze života. Jako je "pobyt v neutrálním prostředí" nebo fakt, že partnerka matky prostě nemá rodičovská práva - na to přece soudkyně nemusí být žádný homofob, aby to té hysterce vysvětlila. A jestli si František myslí, že nejen v pasťácích, ale i obyčejných dětských domovech je nějaká výjimka, aby osmileté děti kouřily, tak tam asi nikdy nebyl. Ano, když jsem to viděl poprvé, taky mi to přišlo bizarní, ale pokud člověk s dětmi z děcáků pracuje soustavněji, tak si tak nějak zvykne na to, že nezbývá, než si na to zvyknout, protože odnaučit je to není úkol pro každého.

  OdpovědětVymazat
 19. Nakonec jsem ten film vyhodnotil jako prvoplánovou prolife a profamily agitku. Lesbické rodičovství nemůže fungovat, skutečným rodičem nemůže být nikdo jiný než biologický rodič (a vyvázat ho z toho může pouze průzračně čistá psychopatie), nový život je hoden ochrany a důstojnosti, i když vznikne v patnáctileté holce ve feťáckém doupětí... A skutečně - v kině, kde jsem na tom byl, před tím filmem proběhla prolife protipotratová reklama. Ten podivný squat byl zhuštěným metaforickým symbolem, jak křesťané vidí ten dnešní civilní svět, kde si lidé jen užívají, místo aby se postili - a ty představy to ztělesňovalo vlastně hyperrealisticky. A jak na závěrečné happyendové fotce kněz hrající kněze něžně držel za ramínko mlaďoučkého novootce a novomanžele, to mi přišlo taky jako vtipná narážka na dnešní image katolických kněží. Způsob, jakým autorka zlehčuje a paroduje i to, co vlastně pojímá pozitivně, filmu dodává šťávu - divák může přemýšlet, jestli to dělá z naivity, nebo naopak z přemíry rafinovanosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Člověče, vy jste snad jeden z prvních, kdo ten film pochopili!!! Bravo.

   Vymazat
  2. Umknown se nám to spíš snaží rafinovaně prodat, ale ten film zcela zjevně není až takový shit, aby byl skutečně zábavný.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.