23.1.19

Recenze: Narušitel - 60%

Současnost. Vnuk požádá dědečka (cameo Petra Kostky), aby mu vyprávěl, proč ho tak rozrušil právě doručený úmrtní list. A dědeček vypráví: O tom, jak chtěl od dětství létat, jak v roce 1974 (kdy ho hraje Pavel Neškudla, stejně jako ve většině filmu) konečně poprvé usedl do kokpitu, a jak se v roce 1989, už jako pilot stíhačky, rozhodl ilegálně opustit republiku... Vypráví o svých třech kamarádech, z nichž někteří velmi pravděpodobně byli spolupracovníci StB, a hlavně o svém mentorovi (Jiří Dvořák).


Snažím se pokud možno, abych při recenzování nebral ohled na osobu režiséra. Film by měl být hodnocený stejně, bez ohledu na to, jak problematicky vznikal, a bez ohledu na to, jestli ho natočil ostřílený režisér nebo úplný začátečník. Přes tuto svou zásadovost se ale musím zastavit u skutečnosti, že režisér Narušitele David Balda se narodil v únoru 2000, tudíž mu při natáčení filmu bylo 17-18 let.

Musím se u toho zastavit, protože to trochu vysvětluje některé aspekty filmu, a protože Baldovy schopnosti jsou obdivuhodné vzhledem k jeho věku. Takže pokud bych nevěděl, jak je režisér starý, dělal bych si z tohoto filmu pravděpodobně o něco větší legraci...


Další, co stojí za zmínku, je skutečnost, že Balda byl také kameramanem a spoluautorem scénáře, který vznikl podle autentických zážitků jeho dědečka, který dosud žije (a na konci filmu má myslím malé cameo). Takže jde o velmi osobní projekt a není tak snadné ho zesměšňovat.A proč pořád píšu o té legraci a zesměšňování?

Protože Narušitel je velmi naivní film, který na mě svou atmosférou (atmosférou, ne zápletkou!) působil jako něco natočeného před 70 lety, s Oldřichem Novým v hlavní roli. Hlavním motivem filmu je radost hrdinů z létání (letecké scény zaberou značnou část filmu a většinou se v nich neděje nic, co by bylo nějak důležité pro zápletku) a správné chlapské kamarádství (no homo) mezi hlavním hrdinou, jeho mentorem a několika ostatními chlapci a chlapy, včetně starého pilota RAF (Stanislav Zindulka). A tato poetika většinou funguje docela dobře, pokud se naladíte na správnou naivní retro vlnu. Což je vzhledem k věku hlavního tvůrce opravdu zajímavé.

Jistě, film by mohl být v mnoha ohledech lepší. Hudba by mohla být něco víc, než jen opakované desetisekundové loopy s mírnými improvizacemi (a song s textem "Jsem narušitel systému, uletíme každému"). Rozpočet mohl být vyšší, takže by třeba ta havárie letadla mohla být i vidět, a ne jenom slyšet. Postavy StBáků by mohly mít větší hloubku než nacisti z Indiany Jonese. Mladí hrdinové by mohli v roce 1989 vypadat trochu jinak než v roce 1974 (vypadají zcela stejně). Ale základní myšlenka funguje a emoce jsou vzbuzovány víceméně tak, jak by měly být.

Co se týče režie a kamery, jsou řemeslně naprosto OK a snadno bych našel mnoho 30letých, 40letých nebo 60letých zkušených tvůrců, kteří režírují a kamerují mnohem hůř. Nemá problém ani s leteckými záběry a dost komplikovanými kamerovými jízdami.

Nejzásadnějším problémem filmu je scénář, který je místy naivní opravdu moc (že by se tomu asi smály i Rychlé Šípy) a snaží se o nějaká tajemství a šokující odhalení, která v závěru sice něco vysvětlí, ale obávám se, že zdaleka ne všechno. A taky by možná nebylo špatné pro mladší diváky přidat nějaké stručné vysvětlení, co některá slova znamenají - například "Svazarm" nebo "kumulus".

Balda předtím natočil dva kratší filmy (které jsem neviděl), ale docela by mě zajímalo, co by si počal s kvalitním scénářem a rozpočtem 100 milionů dolarů...

47 komentářů:

 1. To je takový film pro srdíčko. Měl promo u Krause, pokud se nepletu a je zajímavé si to poslechnout.

  OdpovědětVymazat
 2. A co teprve, kdyby byl Balda stejně schopným režisérem jako Fuka! Točit by začal coby bezvousý puboš, dodnes by jeho film nebyl k vidění a v průbehu natáčení by mu herci sešli věkem natolik, že by si recenzenti nemohli stěžovat, že (herci) vypadají pořád stejně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zvláštní - jak mohl tento komentář projít moderací které je kombinací umělé a lidské inteligence!?

   Vymazat
  2. Umela inteligencia hlada Bilba ludska inteligencia to nepobrala.

   Vymazat
  3. Zde působí nějaká inteligence? :-O

   Vymazat
 3. Já mít v ruce kvalitní scénář a 100 milionů dolarů, tak kvalitní scénář vyhodím do koše a 100 milionů dolarů si užiju na Maledivách. Ale holt nejsem režisér, no. Jinak přeji tvůrcům filmu úspěch. Třeba se v budoucnu k vysněnému scénáři i penězům dostanou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš v tom plánu malou chybu. Až ti na Maledivy zavolá producent, kde je ten film, tak mu řekneš co?

   Vymazat
  2. Ze na tom delam, co asi ..

   Vymazat
  3. Na Maledivách se telefony nezvedaj

   Vymazat
 4. Hraje song s textem "Jsem narušitel systému, uletíme každému" na melodii "jako slunečnice každý den otáčí se za sluncem"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak pěkně děkuju, smart ass; teď mi to bude znít v lebce celý den. ("Leda by nás náhodou / sestřelili raketou.")

   Vymazat
  2. Mám zavolat Grima2, aby ti to z tý hlavy dostal?

   Vymazat
 5. Režisér je David, ne Daniel. Zda má něco společného s prvním českým teroristou, se ještě pokusím zjistit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To vám mohu napsat. Ne, nemá. Akorát shoda příjmení.

   Vymazat
  2. To je škoda, protože jinak by mohl být natočen sequel o jeho druhém dědečkovi:

   "Současnost. Vnuk požádá dědečka (cameo Oldřicha Vlacha), aby mu vyprávěl, proč ho tak rozrušilo právě doručené předvolání k výslechu. A dědeček vypráví: O tom, jak chtěl od dětství bojovat proti migrantům, jak se v roce 1974 (kdy ho hraje Pavel Liška, stejně jako ve většině filmu) konečně dostal k pohraničníkům, a jak se v roce 2017, už jako důchodce, rozhodl ilegálně nafingovat teroristický čin... Vypráví o svých třech kamarádech, z nichž někteří velmi pravděpodobně byli spolupracovníci SPD, a hlavně o svém mentorovi (Tomio Okamura)."

   Vymazat
 6. Spáčilová dala 25 , Fuka 60 .... skutečné hodnocení je tedy 42,5%. Nejdu ....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jestli se rozhodujete jen na základě recenzí, pak opravdu nechoďte.

   Vymazat
  2. A na základě čeho se máme rozhodovat?

   Vymazat
  3. Se Lexo hned neurážej. Ty ses podílela na natáčení?

   Vymazat
  4. A na základě čeho se rozhodovat u filmu, o kterým vím úplný kulový??? Proto to asi čtu, abych měl představu, jestli to chci vidět, ne? Tak nebuď zbytečně chytrej.

   Vymazat
  5. Co to melete, Anlex? Jakých recenzích? Já se vždy rozhoduji pouze na základě aritmetického průměru !!!

   Vymazat
  6. Současné hodnocení na čsfd 41%, takže výpočet se jeví jako správný.

   Vymazat
  7. Já požaduji, aby nám Anální Lexikon sdělil, na základě čeho by se rozhodoval on!

   Vymazat
  8. No přeci na základě spoilerů! Tady se recenze nevyskytují.

   Vymazat
 7. Fakt ten film stál 2 melouny a ten kluk do něj vrazil i svoje úspory? Ten kluk, co bude letos v dubnu maturovat? Zavolám Rychlým šípům a půjdeme na to všichni.

  OdpovědětVymazat
 8. Podle toho, co jsem viděl, tak ten film by si zasloužil shovívavost, pokud by ho promítali v Aeru za 50,-. Jenže to pouštějí ve velkých kinosálech, mělo to defacto promo u Krause a účtují si za to plnou cenu. To to měli dát někomu zkušenému a kluk měl fungovat jako konzultant; nechat to celé sotva zletilému debutantovi a rejžovat prachy na shovívavosti... Být distributorem asi znamená být nenažraná svině, co?

  OdpovědětVymazat
 9. Takze cely problem tohto filmu je, ze si z neho nemozes robit srandu pretoze je dobre natoceny? Plus reziserov vek nezodpoveda zanru a feelingu. Ok no, recenzent ako vino.
  To sa tesime na ten tvoj film zanrovo a feelingovo zodpovedajuci tvojmu veku, krmenie holubov parku a rodinne obedy s vnucatami.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tobě opravdu projde každý příspěvek?

   Vymazat
  2. Fuka z nějakého velmi záhadného důvodu dodržuje kvóty na pozitivní diskriminaci svých slovenských kritiků, přičemž kvóta činí 1 (čti jeden) kritik.

   Vymazat
  3. Bill je na whiteanal listu

   Vymazat
  4. Tak za prve mi cenzuruje sproste slova, zjavne ma berie ako soka v imponovani skolackam edgolrdstvom. Za druhe nemozem sa zase moc opret do filmu, nepriek tomu ze slubil diskusiu k teme.

   Vymazat
  5. Problém toho filmu bude, co jsem tak pochopil, že se v něm nic moc zajímavého neděje.

   Vymazat
  6. A to je dovod preco by si ho chcel zosmiesnovat?

   Vymazat
  7. Já bych ho nezesměšňoval, jako podkres na obrazovku v čekárně u lékaře dobrý.

   Vymazat
 10. Ještě nekolik slov pro ty, komu je asi film primárně určen: film je plný faktických chyb/nedokonalostí - Mig-15UTI, což je cvičná dvoumístná verze slavného Migu, startuje proti narušiteli, to je pochopitelně nesmysl, stejně jako ten samý Mig startuje proti narušiteli v roce 1989, kdy by to měly být Migy-21, atd... Ale je to pastva pro oči, když jsou tyto mašiny před kamerou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spíš hřeby v očích, pokud je to tak, jak píšeš. MIG-15UTI proti narušiteli? Tak to asi za pilotem seděl politruk.

   Vymazat
  2. Počkat, on tam ten samý dvoumístný stařičký MIG startuje proti narušiteli v roce 1989? Tak to už je skoro jako Hot Shots!, kde britské Gnaty bojují s dvoumístnými cvičnými T-38.

   Otázka je, jestli je to taky tak zábavné.

   Vymazat
 11. Nejdu. Ale koupím lístek Hasalíkovi.

  OdpovědětVymazat
 12. Myslenka a příběh docela fajn, letecke záběry parádní! Ale těch historických a faktickych nesmyslu je tam trochu moc. MIG-15 UTI zasahuje ještě v roce 1989, piloti přitom mají kukly ze druhé světové, starý pilot se po letišti v tvrdém socíku, a s STB za prdelí, pohybuje ve vycházkové uniformě RAF, Zlin bez svetel startuje po tmě. A taky mě rozčilovalo jak neustále něčím mlátili do křídel (hadra, dokumenty ...)

  OdpovědětVymazat
 13. Bohužel jsou v to filmu obrovské nepřesnosti týkající se techniky.
  Film se mi velice líbil především pro originál letové zábéry za což panu režisérovi blahopřeji.
  Jsem též letec a nadšený letecký fanda.
  Bohužel však v roce 89 chytat narušitele Migem 15,stejně jakota bouda s dětma v Andule,která patří Heritage of Flying Legends,v té době takto zbarvená nebyla,a proč bez registrace,nebo ty sedačky v RTO autobuse,přístrojev JHC... nevím,chtělo to asi vice konzultací s pamětníky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Alebo proste nechcel CGI renderovat blbosti a minat prachy, ked mohol natacat realne lietadla. Kolko letuscjopnych Migov 21 este v CR je?

   Vymazat
  2. Myslím, že Srbsko má ještě tři letuschopné jednadvacítky. Mohl to točit v Srbsku a na týden si jeden pronajmout. A zadlužit se na zbytek života. Umění je utrpení.

   Vymazat
  3. Proti pomalu letícímu cíli by v roce 89 pravděpodobně letěl Abatros, případně Mi-24. A obojí by se asi dalo vydyndat u armády.

   Vymazat
 14. Prostě Rejža je Gej A nějakou autenticitu měl v/na analusu...

  OdpovědětVymazat
 15. Je to už Baldův třetí film

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak třeba to upgraduje a v příštím filmu se bude lítat s Mig-17!

   Vymazat
 16. Jenom menší doplnění
  https://www.irozhlas.cz/kultura/film/csfd-film-cesko-slovenska-filmova-databaze-hodnoceni-filmu_1902010800_ako

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.