9.10.18

Sociální hledání

(Tento post není o filmu)


Náhoda tomu chtěla, že v tento pro mě osobně významný den došlo i k tomu, že Google oznámil de facto konec Google Plus. Dojde k němu sice až za 10 měsíců, ale zrychlil se tím proces, kterému se věnuji už vícero měsíců, to jest moje přemítání o tom, kam dále se svou sociální aktivitou (protože dočasnost Google Plus byla patrná už hodně dlouho).

Nikdy jsem neměl příliš potřebu sledovat náhodné ejakuláty svých přátel a dávat jim k nim palce nahoru (nebo jinam). Bylo pro mě spíše důležité, aby ostatní lidé (včetně pro mě zcela neznámých) mohli sledovat moje náhodné ejakuláty, a to s co nejmenšími komplikacemi. Což Google Plus docela slušně umožňoval. Pokud u toho byla i možnost nějaké sociální interakce, byl to příjemný bonus.

Ale místo "sociální sítě" by bylo přesnější napsat, že hledám vhodnou platformu pro svůj activity stream / microblogging / fotografie psů.

Následuje krátké zamyšlení nad tím, co potřebuji a proč není snadné to sehnat. Je to řazeno přibližně od nejdůležitějších požadavků k méně důležitým:

1) Nemohu být aktivní na platformě, kde můj příspěvek víceméně automaticky zmizí, pokud se většímu počtu čtenářů nebude líbit, nebo jím budou uraženi. Protože jsem Edgelord. Tím pádem okamžitě odpadá Facebook i Twitter.

2) Nechci být aktivní na platformě, kde nějaké algoritmy, do kterých nevidím, rozhodují o tom, jaké posty uvidím ve svém streamu a jestli mé posty uvidí mí čtenáři ve svých streamech. Tím pádem znovu okamžitě odpadá Facebook i Twitter.

3) Chci, aby mé příspěvky mohli číst i lidé, kteří na žádné platformě registrovaní nejsou, a aby přitom nebyli stále otravováni žádostmi o registraci. Chci, abychom mohli já i mí čtenáři snadno vytvářet aplikace, které za použití oficiálního API mé příspěvky zpracovávají a něco s nimi dělají. Viz například activity stream v pravé části mé domovské stránky. To je opět výrazný argument proti Facebooku i Twitteru.

4) Chci mít svoje data pod kontrolou. V ideálním případě to znamená, aby celé sociální síť (nebo aspoň její "můj uzel") běžela na mém serveru. To je ale bohužel nereálné, protože provozovat jakoukoliv trochu složitější publikační platformu je mnohem náročnější (na hardware i správu), než jsem ochoten investovat. Například odmítám instalovat a konfigurovat kvůli něčemu takovému Wordpress, PHP nebo jakoukoliv databázi. Uvažoval jsem o superjednoduchém blogu s autogenerovaným RSS (což bych si sám snadno a rychle naprogramoval), ale tím bych přišel o veškerý sociální aspekt a o mobilní postování. Protože:

5) Chci mít možnost snadno sdílet nové příspěvky i na cestách, z mobilu. To je do jisté míry v rozporu s bodem 4, neboť mobilní aplikaci si sám nevytvořím a mobilní webové rozhraní pro postování a hostování fotografií také ne.

6) Pokud nevyjde bod 4, chci mít v horším případě aspoň možnost svůj obsah si kdykoliv stáhnout k sobě domů a zaarchivovat pro příští generace (mimochodem, Google Plus toto umožňuje prostřednictvím Google Takeout).

7) Pokud už budu mít pod svými příspěvku nějakou sociální interakci, budu rád, když se kvůli ní nebudou muset lidi registrovat na nějakém mém serveru, a pokud budou moci využít co nejvíce svých existujících účtů odjinud.

Vím, že je spousta různých platforem, které umožňují plus-mínus to, co chci, ale vyžaduji něco stabilního, aspoň trochu zaběhaného, s aktivním vývojářským týmem mnoha lidí, u čeho nehrozí, že to bude za pár měsíců opuštěno a zapomenuto.

Na délce příspěvků mi ani tak nezáleží, možná by mi stačilo i těch 160 znaků (plus fotografie). Delší a zásadnější články dávám na FFFILM a budu to dělat nadále.

Ze všeho výše uvedeného mi vyplývá několik základních potenciálně schůdných variant:

A) Diaspora: Něco jako Facebook, open source. Měla by umět propojovat mezi sebou různé Diaspora servery. Má (nic moc) mobilního klienta. Webové rozhraní je poněkud "spartánské". Instalace a správa instalace je náročná, asi bych si musel platit hosting.

B) Mastodon: Něco jako Twitter (omezená délka příspěvků), open source. Několik mobilních klientů, pčíjemné webové rozhraní. Bezproblémová komunikace mezi různými servery. Instalace a správa instalace je náročná, asi bych si musel platit hosting.

C) Gab.ai: Víceméně přesná kopie Twitteru (jen jeden server, není open source). Jsou ostře pro ti cenzuře, takže u nich je hodně krajní pravice, takže hrozí, že je časem nějaký Google prostě vymaže z DNS.

D) Reddit: Původně server s diskusními komunitami, ale v poslední době začal umožňovat postování sociálních aktivit do uživatelského streamu. Hodně levičácký. Provozovatelé nejsou rádi, když tam dáváte závadný obsah (cokoliv, co se nelíbí inzerentům). Pokud má někdo "profil nevhodný pro mládež", musíte při každé návštěvě odklikávat "Ano, je mi 18 let". Existuje "více otevřená" alternativa Redditu jménem Voat, ale ta má méně featur a občas je citelně přetížená.

E) Udělat si jednoduchý vlastní blog / RSS stream (viz bod 4 výše) a pod každý příspěvek umístit nějaký diskusní plugin, například Disqus. Pak ale musím řešit image hosting (přes API na Imgur nebo něco podobného?), HTML design (CSS jsem se nikdy pořádně neučil) a veškerý sociální obsah bude vydán na milost či nemilost Disqusu (který mi tam navíc bude strkat své reklamy).

F) Discord: Po delší době používání jsem s ním velmi spokojen, ale je to přeci jenom hlavně chat, kam prdíte několik příspěvků za minutu. Funguje spolehlivě na webu, na desktopu i v mobilu. Vzhledem k tomu, že má oficiální API pro boty, pravděpodobně by šlo naprogramovat, aby nějaký bot z mých příspěvků v tamním chatu generoval HTML / RSS stream na mém webu, ale chci to zkoušet...?


G) Křičet své rozumy z okna...?

H) ... Napadá vás něco dalšího?

P.S: Na některých z výše zmíněných služeb mám svůj účet. Samozřejmě mě tam můžete sledovat, to vám zakazovat nebudu, ale vězte, že nic není definitivní a na většině z těch služeb jsem ve stádiu testování.

UPDATE: Takže prozatimní řešení takhle. Časem uvidíme.

73 komentářů:

 1. F U K A F U T O K Y U

  je

  film

  N E D O K O N Č E N Ý

  díky

  Fukově

  L E N O S T I,

  N E S C H O P N O S T I,

  U B O H O S T I

  a

  T R A P N O S T I

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Premiéra filmu

   FUKAFUTOKYU

   má k dnešnímu dni

   ZPOŽDĚNÍ

   MINIMÁLNĚ 546 dní
   .

   Vymazat
  2. Tvl, Bilbo, jako prgu ale fakt nemusíš coorvit! :-( Tvá snaha a role hlídacího psa zmrdologie se cenní, ale zase tu prgu fakt nemusíš zazdívat, ne? Co?

   Vymazat
 2. Rozhlasové studio, palce odvážné,
  hovory o filmech, vážné i nevážné,

  František Fuka, na krku padesát,
  by k tomu přispěl vtipem rád,

  být vtipný to není jen tak,
  pokus o vtip se snadno změní v brak,

  Fuka vypotí jen o dětech a orgánech trapnosti,
  nikdo se nechytá a tak jde až do krajnosti,

  v duchu se mistr vtipu být cítí,
  netuše, do jakých sraček se právě řítí,

  Sašu už Fukovi trapnosti nebaví,
  ale v klidu, však ho hnedle zastaví,

  Fuka si myslí, jak není super,
  Saša už chystá svůj zpětný úder,

  tak co kdybys, hošánku, o tom teda film natočil,

  jo počkat, ty bys ho vlastně nedokončil,

  chvástáš se a přitom na to nemáš,
  nevadí, nejsi první, už tu byl pan Krejčí Tomáš,

  a teď tě, hošánku, pěkně naseru,
  ty nejposlednější z Aporveru!!!

  Fuka se nejdřív usměje, nad věcí jakoby,
  a přitom na něj jdou mrákoty,

  úsměv se rychle mění v pohled vražedný a smutný,
  a v duchu prosí: Sašo, je tohle nutný?

  Saša je king, Saša je pán,
  a ty si za to Fuko můžeš sám!

  OdpovědětVymazat
 3. Jeden z mnoha důkazů, že fuka je LHÁŘ:

  František Fuka, průvodní video kampaně plánovaného filmu FUKAFUTOKYU proběhlé na webu startovac.cz, publikováno 2. 3. 2015:
  "Takže potřebuju dost peněz na to, abych se tam mohl znovu vypravit se svou krásnou přítelkyní lomeno kameramankou, abych tam natočil dost materiálu..."

  František Fuka, blog filmu FUKAFUTOKYU, 1. března 2016:
  "Kdybych nikdy žádné peníze nevybíral, bez větších problémů bych ten film mohl natočit taky..."

  OdpovědětVymazat
 4. H: mohl by sis dat darek ke kulatinam a vypnout Leona. Pak prejdi na G.

  OdpovědětVymazat
 5. No tak Franto běž na pervers.cz. Ritné rydlo už tam má svoje vlákno “som v americe a riadne jebem”. Tak by sis tam mohl dělat svoje vlákno “jsem v Praze a řádně na vás jebu”. Pakliže jde o jednostrannou ejakulaci směrem od tebe k nám, pak se jedná asi o ideální platformu. I s těmi fotografiemi psů by se dalo něco dělat. My s Leonem klidně přemigrujem s tebou, že Leone?

  OdpovědětVymazat
 6. Blog hostovaný někým jiným (třeba wordpress.com), ale na své doméně.

  OdpovědětVymazat
 7. Odpovědi
  1. Moc dobře jsme tě na gájplus viděli! Čili jsi už byl!

   Vymazat
  2. Však ty ještě rád zaklepeš na dveře Fukouc mastodonta

   Vymazat
 8. Pleroma, kompatibilní s Mastodon, ale mnohem jednodušší na provoz.

  OdpovědětVymazat
 9. No asi ti zostava uz iba komunikovat s ludmi cez Matix pomocou zlomkov.
  Ja by som fakt strasne rad videl ako si "snadno a rychle" naprogramujes (ty sam ty kokot, ne ze si deploynes nejaku platformu u seba) ten super jednoduchy blog. To nam zas budes posielat maily s txt prilohou co?
  Asi si by si si mal zalozit vlastne diskusne forum.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. P.S.: rozmyslal si nad tym, ze sa miesto cakania kym ini ludia spravia vsetku robotu za teba stanes socialne relevantny tak aby tvoj obsah bol zaujimavy pre nahodnych okoloiducich a sirsiu verejnost?
   Vobec sa to nevylucuje s onanovanim nad sebou samym. Jo vlastne to je narocne, tak nic.

   Vymazat
  2. Vildo, Vildo, hovno ti kouká z tepláků, ale navážet se do ostatních, to ti koukám jde. Proč sem chodíš, taky jsi "přispěl" jako Bilbo a jsi tu jako zástupce spravedlivých?

   Vymazat
  3. Zjavne vies o hovnach v teplakoch vela, dam na tvoje slova ...

   Vymazat
  4. na moje slova dej co je ti bilbo (klidně i ty tepláky), ale co tady kurva piča u holiča děláš? toho zástupce spravedlivých, nebo jsi přispěl, nebo jsi zase nešel do školy a teď se nudíš sám doma?

   Vymazat
  5. Chodim sem vstrebavat myslienky velkeho guru Fuku a inych autistov.

   Vymazat
 10. Odpovědi
  1. Vzhledem k tomu, že Bilbo nikdy nespí (opravdu příspěvek ze 2:48?!), tak tvé slaboulinké uprgnutí pod peřinou v 7:27 nemělo šanci... sorry jako.

   Vymazat
 11. Jen bych rád upozornil, že Franta nemá čas dokončit nikdy nenačatý dokument, protože, cituji: "...se věnuji už vícero měsíců, to jest moje přemítání o tom, kam dále se svou sociální aktivitou..."

  Jsou to starosti těchto bitcoinových milionářů!

  OdpovědětVymazat
 12. To ani amina nemá žádný podotek k Frantouc náhodnému ejakuláu???

  OdpovědětVymazat
 13. prej people also search for Bartoška, Roden, Polívka....ale vyhledávač najde jen "bilbo".

  OdpovědětVymazat
 14. tento kokotofuka vylezie vzdy ked nieco potrebuje prosika a otravuje ludi, aby mu poradili a pomohli, chce sa zrazu rozpravat. Ked nic nepotrebuje, tak je to ten najdrzejsi zmrd na svete a nadava ludom okolo, ma ich v pici komplet vsetkych, a ano aj vas do riti mu lezuce hlisty.

  OdpovědětVymazat
 15. Pekny clanek o Mastodontu ma Jirka Eischmann https://blog.eischmann.cz/2018/08/27/objevuju-mastodon/. Pripadne, neches si neco napsat nad po.et?

  OdpovědětVymazat
 16. Ten Leonek už do toho nějak nevkládá srdíčko. Napjatě čeká, aby zmarnil prgu, to ano, ale pak už jenom vlepí své čtyři standardní textíky a zmizí.

  Mimochodem, nenapadlo vás někoho, že když Leonek tak chválí Sašu, jestli on není Saša? Ne, to je asi blbost. Saša je výrazně inteligentnější.

  OdpovědětVymazat
 17. tumblr je moc mainstreamový a cenzurující pro lidi žijící na hraně?

  OdpovědětVymazat
 18. Pro mě odpadá Facebook přesně ze stejných důvodů, plus ještě proto, že je dementní a debilní a dál degraduje.
  Což je trochu problém, když ho používají až na pár výjimek všichni kolem.
  Takže jsem se smířil, že nebudu na sociálních sítích.
  Teda ještě jsem na Youtube, ale to se nepočítá, tam všicni lezou jenom kvůli čuměním na lekrační videa.
  No, přežiju to.

  OdpovědětVymazat
 19. Nic proti, ale za dobu psaní tohoto příspěvku by bylo možné rozchodit někde Wordpress s blogovací šablonou (cloud nebo na vlastním serveru) a tento velmi složitý problém tím vyřešit...

  Pokud to člověk udržuje ve stejně asketickém UX jako G+ nebo fffilm.name, tak stačí základní šablona.

  Moje údržba WP za posledních 5 roků spočívá v odklikávání updatů a placení faktur z wedosu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No a s tym platenim je u Fuku problem. Pretoze prachy moze pytat iba on, ostatni maju makat zadarmo, Fuka napise blogisek ako to krasne vymysleli.

   Vymazat
  2. Takže Koroner=19. 19+1-2=18. Koronerova hodnota tudíž musí být 19. Ale čeho?

   Vymazat
  3. Právě jste mi zničily všechny představy o matematice!

   Vymazat
  4. No ty "faktury" jsou něco jako 200-300 CZK ročně, ale máme minimální traffic.
   Pokud je ve výhledu hostovat streaming Fukavtokiu, tak by se roční náklady mohly vyšplhat i k Božence, nebo Bože chraň i nad ní...

   Vymazat
  5. Ale zase mohol by to byt novy projekt na startovaci...

   Vymazat
 20. Me napada postavit nekde totem k nemu pribit tablet a pouzivat to jako zrcadlovou plochu nebo jak se tomu rika a kdo bude chtit prijde se mrknout. Pro prespolni zavesit proti tabletu webkameru.

  A proc mi nejde z mobilu vkladat prispevek? A iOS ani android. Moje sance na prgu tim znacne klesa!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na mobilu musím používat Chrome, z něho to jde. Z mobilního Firehnusu to nejde, nevim proč.

   Vymazat
  2. Mně právě z Chromu vůbec.

   Vymazat
 21. A co třeba posílat to na telegram, WhatsApp nebo podobnou síť do skupiny?

  OdpovědětVymazat
 22. Infografika k Fukovým padesátinám:

  http://jyxo.info/uploads/21/2184cd58bdeb5fcca12e68ea6d1909307e460823.jpg

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Však taky pan Tom nemusí řešit, kde postovat, až nebude G+ . To je pak hned míň stresu

   Vymazat
  2. Navíc ono to organismu taky moc nepřidá, když člověk musí žít s tím, že jeho film je stále nedokončený ( pokud mám správné informace)

   Vymazat
 23. Jak tak koukam, tak Bilbovi uz definitivne z FukaFuxTokio hrablo :D

  OdpovědětVymazat
 24. Tohle je docela dojemný :) Poklona, neznámý anonymní kolego!

  https://streamable.com/rloax

  OdpovědětVymazat
 25. A na závěr malý kvíz....

  Tím, že skončil Google Plus je FFFILM:
  a.) ukončený
  b.) dokončený
  c.) na hovno:)

  OdpovědětVymazat
 26. Že bude za deset měsíců dokončený i Google Plus, sociální síť, kterou Franta jako jeden z cca deseti lidí na světě používal, je pro jeho film opravdu potupné...

  OdpovědětVymazat
 27. Františku, ten pán na fotce vedle nápisu "Karel Roden 56 years" má být Karel Roden?

  OdpovědětVymazat
 28. Este to nejaky cas potrva, kym bude nejaka prakticky fungujuca implementacia SOLID https://solid.mit.edu/

  OdpovědětVymazat
 29. No a VK? S tim nemam zad y problem.

  OdpovědětVymazat
 30. A teda jsem málem zapomněl...všechno nejlepší Franto!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.