17.10.18

Recenze: Hovory s TGM - 60%

Jednoho dne v roce 1928, těsně před 10. výročím Československé republiky, se v altánku u prezidentského letního sídla (na Slovensku) sešel T. G. Masaryk (Martin Huba) s Karlem Čapkem (Jan Budař), aby si povídali především o knize prezidentských rozhovorů, kterou Čapek dokončuje, ale také o smyslu života, vesmíru a všeho...


Celý tento film (méně než devadesátiminutový) skutečně pozůstává z toho, že si Čapek a Masaryk povídají. Občas je pozdraví náhodný zahradník, v jednu chvíli je v dálce vidět Masarykův syn, který se vrací ze souložení v sousední vesnici, ale kromě Huby a Budaře se ve filmu nevyskytuje žádná další postava, která by stála za zmínku nebo měla dialogy.


Tvůrci se pochopitelně snažili ozvláštnit děj všemi možnými triky, které se v takové situaci nabízely. To znamená, že Čapek a Masaryk při povídání občas sedí, občas stojí, občas chodí nejrůznějšími prostředími (ale stále v těsném okolí sídla). Občas vedou dialog, občas monolog, občas si vzájemně notují, občas se jeden na druhého naštvou, a v jednu chvíli dokonce začne Masaryk házet na hladině rybníka žabky. Kamera občas stojí, občas jede, občas se nakloní na stranu... Ale možnosti, jak tuto statickou látku ozvláštnit, jsou samozřejmě velmi omezené.Dialogy i monology se točí jednak kolem Čapkovy připravované knihy, ale i kolem mnoha jiných věcí, které s Čapkem a Masarykem nějak souvisí, od robotů (R.U.R.) přes založení republiky a smysl života a smrti až po milenky obou pánů. Vyvolává to dojem extrémního zhuštění mnoha hodin rozhovorů do 80 minut a nedočkáme se ničeho překvapivého (pokud za překvapivé nepokládáte to, co se dozvíte už v traileru, tzn. Masarykovu milenku a protesty proti vydání knihy).

Oba herci, i když se nijak moc nepodobají svým předlohám, jsou výborní a podařilo se jim vytvořit postavy, které mají hloubku (i když náhodou jejich předlohy neznáte). Opravdu máte pocit, že se spolu baví dva velmi inteligentní lidé s ne zcela kompatibilním světonázorem, a často je zajímavé to poslouchat.

Film je záměrně natočen ve velmi úzkém formátu, aby připomínal stařičké snímky. To je v pořádku. Méně v pořádku je skutečnost, že jsou všechny záběry prohnány nějakým filtrem, který má vypadat, jako kdybychom se dívali na černobílý, dodatečně kolorovaný film. To zcela postrádá smysl vzhledem k tomu, že film má bezchybných 24 FPS, krystalicky čistý zvuk i obraz a kamera dělá věci, které by v roce 1928 dělat nemohla. Měl jsem otravný pocit, jako kdybych se díval na velmi dlouhé instagramové video.

Hlavní problém je ale především v tom, že celý film je pouze o mluvení. Samozřejmě se dají natočit výborné filmy, které jsou pouze o mluvení (před pár dny jsem třeba viděl tento), ale pokud máte v celém filmu pouze dvě postavy v jednom prostředí, je prostě automaticky mnohem náročnější zpracovat ho tak, aby nebyl nudný. A to se tvůrcům povedlo jen částečně.

Ideální by pro tuto látku možná byl formát rozhlasové hry, nejlépe rozdělené na menší samostatné části. Protože ani tu rozhlasovou hru bych pravděpodobně nevydržel poslouchat nonstop 80 minut a nepolevovat ve své pozornosti.

92 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Gratuluji, hlavně že je to v Československu! #sluníčkář

   Vymazat
  2. Vzhledem k tomu, že Corvus se cicmá někde s Bilbem a polevil ve své bdělosti, PROHLAŠUJI TUTO PRGU ZA PLATNOU!

   Vymazat
  3. Blbost, pro slováky a jiný zvířata to fakt neplatí. Kde bysme pak byli?! Stačí ten kokot ve vládě.

   Vymazat
  4. V tomhle případě bychom to asi uznat mohli když Masáryk byl taky slovák, ne?

   Vymazat
  5. Dobrý den, pane Fuka. Děkuji Vám za recenzi, jen bych vás chtěl opravit v rámci použité technologie barvení, nejedná se o nějaký filtr, ale o základní proces číslování obrazu. S pozdravem, Červenka

   Vymazat
  6. Nehazejte hrach na zed pane Cervenko :)

   Vymazat
  7. Červenko! Kdy bude ten zkurvenej film, na kterej vybral ten zloděj a zmrd Fuka prachy na tvým portále?! A cos měl vůbec dneska k obědu?! Ty vepřová hlavo!

   Vymazat
  8. dobrej pacient

   Vymazat
  9. Viz bod 3:

   1. Příspěvek musí obsahovat pouze "PRGA" či "prga" (bez uvozovek), je možné připojit vykřičník(y).
   2. PRGA musí být prvním příspěvkem v diskuzi.
   3. Nesmíte být Slovák ani dement, zvíře či Chlebec.
   4. PRGA nesmí být komolena, neúplná nebo jinak ohýbána.
   5. I po splněných výše uvedených pravidel, na prgu vždy dohlíží elitní skupina diskuzního fóra, tzv. stařešinové*, kteří mohou prgu neuznat, ve vzácných případech podpořit. Vždy je však neuznaní prgy vysvětleno. A to všem a pochopitelnými termíny (tedy i Slovákům, dementům, zvířatům i Chlebcovi).

   Vymazat
  10. Šklíba: TY nemáš co rozhodovat to za prvé. A za druhé - s Bilbem se nikde necicmám. To, že si ho tady nad diskuzemi 24/7 nehoním, neznamená, že to tady bedlivě nesleduji. Sleduji a ve správnou chvíli se do věci vložím. Jako třeba teď.

   Vymazat
  11. Corvus - a sleduješ taky klíčovou dírkou?

   Jinak včera jsem viděl někoho nápadně připomínajícího Corvuse jak se cicmá s dildem.

   Vymazat
  12. Amína: A jak ten dotyčný vypadal? Jinak ano, klíčovou dírkou v monitoru.

   Vymazat
 2. běžte už s tou prgou všichni do prgele!

  OdpovědětVymazat
 3. Roboru? Je ta Capkova kniha uz dokoncena?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tipuju, že tam chybí M. Tedy roborum.

   Vymazat
  2. Mozna ze jo. Kdyz pridas M a vynechas OBOR vznikne RUM. To neni nahoda

   Vymazat
  3. A když přidáš velkej tak vznikne VELKEJ RUM, to taky neni jen tak.

   Vymazat
  4. A kdyz odstranis um a pridas fe net, vznikne fernet. A to uz vubec neni jen tak nahoda!

   Vymazat
 4. Zdá se, že tu něco chybí. Třeba něco jako

  HOVORY S TGM

  je

  film

  DOKONČENÝ

  díky

  UMU

  a

  PÍLI

  jeho

  tvůrců

  ---

  F U K A F U T O K Y U

  je

  film

  N E D O K O N Č E N Ý

  díky

  Fukově

  L E N O S T I,

  N E S C H O P N O S T I,

  U B O H O S T I

  a

  T R A P N O S T I

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leon přišel o práci, zdá se.

   Vymazat
  2. Nebo o něco důležitějšího. Podstatné je, že jeho pochodeň neuhasla a navzdory vichrům plane dál dál dál, tramtarýra lá lá lá

   Vymazat
 5. Odpovědi
  1. ano, také bych si dal italskou šunku
   http://www.slega.it/

   Vymazat
 6. " od roborů, až po přes milenky obopu pánů." Franta se překonává.

  A já tady kurva dělám Grimovu práci, a zadarmo.

  OdpovědětVymazat
 7. Když jen lehce poupravím následující výňatek z recenze, přesně to sedne na mé balení slečen:

  Tvůrce se pochopitelně snaží ozvláštnit děj všemi možnými triky, které se v takové situaci nabízejí. To znamená, že tvůrce při povídání se slečnou občas sedí, občas stojí, občas chodí nejrůznějšími prostředími (ale stále v těsném okolí slečny). Občas vedou dialog, většinou monolog, občas si vzájemně notují, často se jeden na druhého naštvou, a v jednu chvíli dokonce začne slečna házet na hladině rybníka žabky. (...) Ale tvůrcovi možnosti, jak tuto statickou hru ozvláštnit, jsou samozřejmě velmi omezené.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty to ozvlátníš hádam aspoň tim, že slečnu vyprstíš nebo jí ho tam foukneš... Jen dotaz, ty slečny maj vousy nebo fakt mluvíme o děvčatech?

   Vymazat
  2. Některé z nich už možná vousy mají.

   Vymazat
 8. já asi půjdu, navnadilo mě: "v jednu chvíli je v dálce vidět Masarykův syn, který se vrací ze souložení v sousední vesnici"

  OdpovědětVymazat
 9. Opakování je matka moudrosti:

  F U K A F U T O K Y U

  je

  film

  N E D O K O N Č E N Ý

  díky

  Fukově

  L E N O S T I,

  N E S C H O P N O S T I,

  U B O H O S T I

  a

  T R A P N O S T I

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ideální by pro tuto látku možná byl formát rozhlasové hry, nejlépe rozdělené na menší samostatné části.

   Vymazat
  2. a co třeba udělat z toho 8bitovou retropočítačovou hru?

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. Mě bohatě stačí jedna Iva Bitová, natož osm. To bych zdechl nudou a hrou bych to tedy nenazýval.

   Vymazat
 10. A ještě si dovolím slušně dodat:

  František "nejposlednější z Aporveru" FUKÁK
  si UKÁK

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak Bilbo, tohle zabilo! Vynikající!

   Vymazat
  2. ano chvalime. navrhujem novy system kastovania. kazdy na koniec prispevku napise svoj pocet ziskanych prg. napr: film fukavbratislave je film nedokonceny a corvus ma vybieleny oral (2x slovenska prga)

   Vymazat
 11. A aby nezapadlo:

  Google Plus končí a těch jeho pár uživatelů si klade otázku: kam dál? Jako odpověď na tuto otázku už nějaké píčoviny sepsal František "nejposlednější z Aporveru" Fukák (si ukák...), ale teprve teď je tu konečně erudovaný článek na toto téma od uznávaného internetového odborníka (bez ironie!) Daniela Dočekala:

  https://www.lupa.cz/clanky/google-konci-kam-mohou-jeho-uzivatele-odejit/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Daniel Dočekal je inteligentní člověk. Když něco praví, dobře praví. Narozdíl od debila Fuky, co si autisticky buduje vlastní Mastodon server pro 87 followerů.

   Vymazat
  2. Sorry, ale nic novýho jsem se od toho Dočekala nedověděl. Většina věcí co tam popisuje napadne asi každýho. Fuku to rozebíral podobně, možná ne až tak podrobně, ale to už je fuk. Žádná zásadní věc v tom článku nepadla. Za mě max. 60%.

   Vymazat
  3. Dočekal je vůl
   To ví každý hráč se ZX Spectrum

   Vymazat
 12. Franta uprostřed filmu usnul a zaspal Godzillu, která se také na chvíli v dálce objeví, a která se také vrací ze souložení v sousední vesnici.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. doufejme, že v té rozhlasové hře jí autoři dají více prostoru

   Vymazat
  2. Nedají a je to škoda. Čapek jí vděčí za mnoho. V neautorizované verzi Hovorů vypráví TGM Čapkovi svůj sen, který kdysi měl, o obrovské ještěrce, stojící na zadních, která se mu zdvořile představila jako Andrias Scheuchzeri. V prackách nesla porcelánovou dózu s bílým práškem a dovolila TGM, aby si šňupl. TGM okamžitě vybuchl a v průhledné verzi vystoupal na nebesa, kde si okamžitě sedl k psacímu stroji, aby sepsal článek, v němž z atentátu obvinil Habsburky. Na ještěrce mezitím naskákaly bílé skvrny a padla k zemi. Přistoupila k ní Čapkova matka s kulovnicí a zkrátila jí utrpení střelou do hlavy. Čapka sen natolik zaujal, že z něj udělal dvě divadelní hry a dva romány.

   Vymazat
  3. Chápu to dobře, že kdyby Franta neusnul, tak jsme mohli mít náhodný záběr z Japonska, na kterém by byla Godzilla ?

   Vymazat
 13. tato recenze mi prijde ponekud povrchni

  OdpovědětVymazat
 14. Robory to budou asi nějaké automatizované odbory.

  OdpovědětVymazat
 15. https://www.root.cz/clanky/lesk-a-bida-crowdfundingu-konec-pebble-uzavira-jednu-eru/nazory/vlakno/3/


  9. 12. 2016 10:28
  .
  Místní český rybníček má taky jednu aférku s crowfundingem.

  Jistý František Fuka si nechal od lidí zaplatit dovolenou s milenkou v Japonsku
  a přislíbil že o tom udělá film.

  https://www.startovac.cz/projekty/fukafutokyu/

  Roky uplynuly jako voda a film nikde.

  Fuka si jen si docela zvláštním způsobem dělá z přispěvatelů legraci
  (a oni z něj pod články)

  http://fukafutokyu.fuxoft.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. http://fukafutokyu.fuxoft.cz/
   FF: Je to celé vtip? - Výsledný film by měl být vtipný, ale tato stránka a celá akce rozhodně není vtip / sociální experiment / podvod typu "Český sen".

   Zatím to vypadá na všechno zmíněné jen ne vtipný (NEDOKONČENÝ) film.

   Vymazat
  2. Viac podvod ako socialny experiment.

   Vymazat
  3. "Pripadne, z nasi ceske kotliny ... Kingdom Come ... kde tvurce nasliboval taky hory a doly, a uz se to pekne sype jak domecek z karet, uz prohlasil ze nebudou 3 casti, ale ze bude jedna "kompletni" hra (v rozsahu puvodni prvni casti), a slibene pokracovani je v nedohlednu, protoze drtiva vetsina zajemcu si samozrejme uz hru v ramci svych prispevku koupila a jejich penize uz zahucely v cerne dire vyvoje."

   Vymazat
  4. Njn, už jsou to téměř dva roky a situace je pořád stejná.

   Vymazat
  5. dovolenku s milenkou? to uz je trochu za ciarou, je jasne ze clovek, co tvori take dobre skripty na sex cas nema

   Vymazat
 16. Herci ze se nepodobaji predloham? Frantisek je asi slepy, jinak si to vysvetlit neumim.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi tak. Ta podobnost s reálným Masarykem a Čapkem mi přijde poměrně velká. Oblečení stejné, účesy taky a Huba s Budařem jsou typově podobní jak jejich předobrazy.

   Vymazat
  2. Fuka je debil, ktery ani nedokaze rozeznat a ocenit kvalitni kostymy a masky.

   Vymazat
  3. Fuka se výrazně podobá bitcoinovému milionáři, defraudantovi a starostovi Řeporyjí! Aha!!!

   Vymazat
 17. Rád bych upozornil, že na steam se nakonec dostala Agony v necenzurované verzi Agony Unrated! Čili znásilňování sukub v pekle potvrzeno! Když peklo, tak v necenzurované verzi. Mám rád polské vývojáře. Kor ty, kteří se hlásí k blasfemii a herezi! 777

  #sukubametoo

  OdpovědětVymazat
 18. Přál bych si Františka vidět ve Výměně manželek :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já v Prostřeno. Takové šmejděníčko šmejdění u Fuky doma by mohlo leccos odhalit!

   Vymazat
  2. Já souhlasím s tím Prostřenem. Ale drobný problém bude v tom, že Franta umí udělat jen jedno jídlo, a sice kupovanou zmrzlinu posypanou kupovanými gumovými medvídky.

   Vymazat
  3. Anonymní: NaFukovacými gumovými medvídky s otvory!

   Vymazat
 19. Život Václava Fuky je život DOKONČENÝ.

  Život Františka Fuky je život NEDOKONČENÝ.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bilbo, obávám se,že tohle už nepřekonáš...

   Vymazat
  2. Tusil jsem od zacatku, kam do cele smeruje.

   Z budouci Wikipedie: František Fuka (9. října 1968 Praha - 13. unora 2019 Praha)
   ...
   nalezen v blizkosti sveho bytu s dildem v krku...

   Vymazat
  3. ... a ceduli DOKONCENY na krku.

   Vymazat
 20. Tak jako "Čapek" se Čapkovi moc nepodobá. Masaryk už je lepší, tam už téměř vidim náznak Masaryka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi koukám stejnej autista jako Fucka.

   Vymazat
  2. Já myslím, že Čapek se hned po ránu skutečně Čapkovi moc nepodobal, ale po ranní hygieně a kávě už se jako Čapek cítil a i tak vypadal. S Masarykem je to těžší, protože skutečný Masaryk zemřel už v roce 1929 a byl nahrazen robotem z budoucnosti.

   Vymazat
 21. Jestli ono TGM neznamená Talkshow Geni a Míši. Tím by se vysvětlilo proč se představitelé nepodobají příliš Masarykovi a Čapkovi.

  OdpovědětVymazat
 22. Apropo: format 4:3 je velmi uzky format?

  OdpovědětVymazat
 23. Dobrý den, pane Fuka. Děkuji Vám za recenzi, jen bych vás chtěl opravit v rámci použité technologie barvení, nejedná se o nějaký filtr, ale o základní proces číslování obrazu. S pozdravem, Červenka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A nějaké vysvětlení pro nás ostatní? Jsou obrazy číslované barevným kódem jako třeba elektronické součástky?

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.