24.10.18

Recenze: Dogman - 70%

Na předměstí Říma, ve čtvrti Magliana, má salon pro psy malý, hubený, velmi nesmělý Marcello (Marcello Fonte). Je to v podstatě hodný člověk, má rád sousedy, sousedi mají rádi jeho, se svou exmanželkou si rozumí a jeho dcera ho zbožňuje (když ji dostane půjčenou). Kromě toho Marcello občas prodává kokain a jedním z jeho zákazníků je Simoncino (Edoardo Pesce), kterého nenávidí úplně všichni v okolí a který odmítá za zboží platit. A rád by Marcella využil při plánované loupeži. A Marcello nedokáže nikomu nic odmítnout...


Čtvrť Magliana je zjevně hodně fajnová čtvrť, protože když jsem do Googlu napsal "Magliana", automaticky mi to jako první možnost nabídlo "Magliana gang". Všechno je zde rozpadlé, rezivějící a hnijící. Včetně lidí.


I když je ve filmu vícero postav, velmi brzy se jasně vyloupnou hlavní protagonisté: Marcello a Simoncino. Jejich konflikt je to, co tento film pohání. Simoncino je klasická namakaná (skindheadská?) mlátička, které nedokáže nikdo nic odmítnout (pokud ano, je zmlácen / zabit). Naopak Marcello je neuvěřitelně dobrá duše (navzdory tomu kokainu), která naopak nedokáže nikomu nic odmítnout. Jak se Simoncinův nátlak stupňuje, pro Marcella je čím dál těžší se s tím smířit (protože je nakonec v ohrožení doslova všechno, co mu na světě za něco stojí) a zdá se, že vše nevyhnutelně směřuje k něčemu velmi brutálnímu.Ale to není tak úplně pravda. Pokud vám připadá, že Dogman má klasický setup revenge filmu, budete možná poněkud zklamáni. Tvůrcům totiž nejde ani tak o děj, jako o vykreslení psychologie dvou hlavních hrdinů, a je to vykreslení opravdu skvělé.

Tedy, "skvělé"... Díky skvělému výkonu hlavního představitele je jeho postava strašlivě tragická, neboť musíme sledovat, jak činí jedno nejhorší možné rozhodnutí za druhým. Aby se vyhnul hrozícímu konfliktu, spolehlivě vždy udělá to, co vede později k ještě horšímu konfliktu, a je jenom otázka času, kdy to v něm rupne a řekne si, že takhle už dál ne. A něco takového se stane, ale pravděpodobně ne v podobě, jakou byste očekávali. Ani v podobě, jakou by očekával Marcello.

Dogman se totiž ve svém finále stane překvapivě meditativním a ve snaze o co nejhlubší nahlédnutí do lidské duše začne být poněkud příliš melancholický (nebo onanistický?), aniž by naznačil odpověď na některou z těch mnoha otázek, které mě v tu chvíli napadaly ohledně zápletky. Tedy, tento film není žádný ohňostroj akce a jeho tempo je pomalé od samého začátku. Ale na konci ta pomalost už trochu přesahovala únosnou míru.

Ale to je asi tak jediná zásadnější výtka, kterou k tomuto filmu mám.

P.S: Ve Variety píšou, že film se odehrává na konci 80. let, což mi připadá jako nesmysl (už z toho důvodu, že v něm jde o eura), ale možná jsem tradičně něco nepochopil.

P.P.S: Skutečnost, že hlavní hrdina má psí salon, je využita překvapivě málo a psi nehrají v zápletce důležitější roli než občasnou krátkodobou rekvizitu. Ta čivava v traileru je myslím ve filmu jen v tomto jednom záběru.

82 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Kurwa tukane, jak to, že si dovoluješ předběhnout starý mazáky?

   Vymazat
  2. Do ženského pohlavního ústrojí!

   Vymazat
  3. Urejpané a dlouho nemyté? To je ti podobné!

   Vymazat
  4. Ukázková! Tukan by mohl v poslední době vyučovat, tepláci nemytí!

   Vymazat
  5. Ó, děkuji za uznání, prgám, seč mi síly stačí. Ostatně už přítel René říkával: "prgo ergo sum"

   Vymazat
  6. Starý mrzáky, možná tak.

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. Větřím, že se dostáváme k bodu, za kterým bude druga cennější prgy.

   Corve, je vůbec možné získat obojí? Pokud ano, nestane se druga jen formalistickou extenzí prgy? A pokud ne, blíží se chvíle, kdy prga nepadne, protože všichni budou čekat na příležitost ukořistit daleko vzácnější drugu...

   Vymazat
  2. Pokud umíš prgnout prgu, nebudeš mít problém drugnout drugu. Třeba já jsem na to dnes měl cca 5 minut, než do diskuse vstoupil Mor se svým hodnotným příspěvkem. Kdyby se však zavedlo pravidlo, že drugu lze přiznat pouze tomu, kdo zároveň neprgne prgu, to by byla jiná...

   Vymazat
  3. Faire - já měl už i dvacet prvních komentů a možná víc. To už nepřekoná nikdo. A pro jednu prgu jsem se vrátil v čase. Heč!

   Vymazat
  4. Diskuter: Ty mi připomínáš takové ty vyčpělé '80 celebrity. Jóóó, to v '82, to jsem byl na OK3 a ZDF i jednou týdně! Buď udělej pořádnej prgní comeback (i s ohňostrojem) nebo nech svých 20 skalpů spát. Kdybychom se ohlíželi do minulosti, tak ještě dnes nemáme republiku! Kdo chvílí stál, močí opodál atd. apod.

   Vymazat
  5. Faire Fionwe: Nic jako "dopiče" nesáha prze ani po prg! Takže neuznáno a nějaké "dopiče" zajímá jen hulváty a obecně lidi vulgární, závistivé a jak říká rád Ovar, ty, kteří NIC v životě nedokázali. Ani si pořádně uPRGnout!

   Vymazat
 3. Takhle to má vypadat tepláci!

  OdpovědětVymazat
 4. Zajímalo by mě, jestli by Franta tomu filmu přiznal méně procent, kdyby nebyl ujetý na psy, nebo jestli by (si) ho cenil více, kdyby v něm psi hráli významnější roli, jak zřejmě podle názvu očekával.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. -- a čivava v traileru je myslím ve filmu jen v tomto jednom záběru - mna by zaujimalo kde si zobral ze fuka je ujety na psov ? Pokial viem ma uchylku na krpatych posukov. Psov nema rad.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Také jsem tomu nechtěl věřit, ale ti nebozí tvorečkové, se kterými se FF tak rád cicmá, jsou údajně podle nejnovějších genetických analýz zmutovaní psi. Nedokážu si představit, kolik psího incestu k tomu bylo třeba. Dost možná že šlo o nějakou ututlanou nukleární nehodu. V každém případě se technicky, alespoň podle genetiků, jedná o psy. Na druhou stanu je třeba říci, že titíž lidé tvrdí, že 40-50% lidského genomu sdílíme s hlávkovým zelím. Tomu jsem už vůbec nechtěl věřit, dokud jsem se nepřistěhoval do Prahy…

   Vymazat
  4. no ano, tady v Praze se hlávkovým zelím brodíme po kolena

   Vymazat
 5. Proč už mistr nepíše spoilery a rozuzlení? Nechci jít a nepůjdu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože většinu svého drahocenného času tráví mistr ve střižně dokončujíce své opos magnum. Podle toho také ty jeho poslední recenze vypadají.

   Vymazat
  2. Dvadsat sekundove edgy video s civavami, koli ktoremu musel opustit Insta?

   Vymazat
  3. Já myslel, že Fuku má honiče a strká si je do slipů..

   Vymazat
  4. Aminux> To bylo už dávno. To byl ještě mladým divákem...

   Vymazat
 6. Je již FUKAFUTOKYU filmem dokončeným? Ptám se hlavně z toho důvodu, že se tu nevyskytuje Leon.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leon byl prý zastřelen, jsem slyšel ve zprávách.

   Vymazat
  2. A vrátí se jako zombie. Takže nic nového.

   Vymazat
  3. Prej si ho spletli s tim medvědem. Doufejme, že nemá dvojče...

   Vymazat
  4. Údajně měl mezi hýžděmi vražený Otamatone! Zřejmě rituální vražda spáchaná rukou pomateného Japonce, domnívají se kriminalisté.

   Vymazat
  5. A brzy to bude zfilmováno jako několikadílný český detektivní seriál s mysteriózní zápletkou, Jiří Strach už vyjednává autorská práva.

   Vymazat
  6. Obávám se, že Twin Peaks to nebude. O Leonovi bude jen jeden díl a bude v něm vystupovat Fuka, při vyšetřování na policii. "Neznal jsem ho, byl to jeden ze ztroskotanců a samozvanců."

   Vymazat
  7. A pak vstoupí na scénu Corvus a zlomeným hlasem prohlásí, že to byl zvídavý chlapec, který se stal obětí svého silného smyslu pro spravedlnost a vytrvalého boje proti podvodníkům a defraudantům.

   Vymazat
  8. Tak na to pujdu dvakrát!

   Vymazat
  9. Leon byl zvídavý chlapec, který se stal obětí svého silného smyslu pro spravedlnost a vytrvalého boje proti podvodníkům a defraudantům. Škoda ho! *zlomeným hlasem*

   Vymazat
  10. Po Corvusově dojemném výstupu, který diváky slabších povah donutí vytáhnout kapesníky, budou povoláni ke svědecké výpovědi Aminux, Grim a moje maličkost.
   Tady začne to mysteriózno.
   Zatímco Aminux si bude mumlat nějaké zaklínadlo(které policistům bude nápadně připomínat výrok "děte do piči"), já se na vteřinu objevím a pak se zase rozplynu. Grim poté mávne dramaticky kosou a omylem rozbije zářivku zavěšenou pod stropem a vše se ponoří do tmy (a kousků skla).

   Vymazat
  11. Načeš policista zakleje něco o nemytých dildech a vaginách.

   Vymazat
  12. Mně stále překvapuje, jak Reaperovi říkáte furt Grim. :-)

   Vymazat
  13. Když bereš jméno Grimovo do úst/příspěvku, dávej bacha na pravopis!

   Vymazat
  14. protože je to kratší, a takové .. méně formální(?)

   Vymazat
 7. A proč teda Marcello prodává kokain, když je hodný člověk a dobrá duše? Protože mu psí salón nevynáší? Tak proč ho založil, v chudý čtvrti? Je tak blbej?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dvě slova obhajující de-facto cokoliv: Historické důvody!

   Vymazat
  2. ne, spíš to bude ta blbost

   Vymazat
 8. Chtěl bych podotknout, že film Dogman je dokončený, ale oproti tomu Leonovo tažení za dokončení nějakého dokumentu je nedokončené.

  OdpovědětVymazat
 9. Na to, že ve filmu je jedna čivava v jednom záběru, se snad nemusel používat tag "psi", ne? Mimochodem, jí se v tomto filmu psi?

  OdpovědětVymazat
 10. Zajímalo by mě, zda někdo melancholicky onanoval (na konci s ohňostrojem)?

  OdpovědětVymazat
 11. Jenom jsem se chtelo optat, bude dneska ta slibovana patecni recenze na Promesa?

  OdpovědětVymazat
 12. Leon dnes nedostal vychazky od Jill ?

  OdpovědětVymazat
 13. IDENTITA LEONA ODHALENA!!! https://twitter.com/taztigerdefense

  OdpovědětVymazat
 14. Leon je mrtvy. Fuka ho nalakal do sveho bytu pod zaminkou promitani jakehosi dokumentu o Japonsku, tam mu useknul prsty, rozctvril ho a rozpustil v kyseline.

  OdpovědětVymazat
 15. Pripravuji komedialni film o trampotach jednoho starsiho pana, ktery chtel vyrobit film, ale nikdy se mu to nepovedlo. Vyrobu filmu bude doprovazet spousta vtipnych scenek v rozmezi cca jednoho desetileti. Chci muze ve strednich letech zavalite postavy, nejlepe nejakeho lineho hrace pocitacovych her, ktery nikdy nepracoval. Film ponese nazev Funtisek Frka, podobnost s realnymi osobami ciste nahodna. Nevite o nekom?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Budou v něm nějaké full-frontaly a tu a tam náhodně vykukující dilda?

   Vymazat
  2. Full frontaly budou jak chlupate a osklive, tak i hezke a mrtve (cast filmu se bude odehravat v Lese sebevrahu). Cas od casu doprovazene zbesilou onanii na verejnosti (naznacenou mimo kameru, popripade v podani dvojnika, takze se hlavni hvezda filmu nemusi bat prilis odvaznych scen, v jedne scene vsak bude nutne ulozit zivou civavu do oblecenych slipu). Podobnost se skutecnymi udalostmi bude opet ciste nahodna.

   Vymazat
  3. Hm, tak na to by možná šel i Petr, nebo ne?

   Vymazat
  4. Námět dobrý, teď záleží na režisérovi. Aby z toho nebyl nakonec Kameňák 5,5.

   Vymazat
  5. Držím palce, aby se na Startovači našlo dost hejlů, kteří to finančně podpoří. Kdyby byl Leon ještě mezi námi, jistě by pustil chlup, možná dva. Škoda ho.

   Vymazat
  6. Vedlejší ženskou roli už máte nacastovanou?

   Vymazat
  7. To bude hrát převlečenej Corvus. Jako transvestit. A vedlejší psí role bude taky transvestit.

   Vymazat
  8. Vedlejsi zenskou roli Šošanu bude hrat o nekolik dekad mladsi divka s laskou k luxusu a bohatym starsim muzum, se kterou bude Funtisek v posteli v luxusnich hotelich ve Svycarsku planovat podvody v ceskem filmovem prumyslu. Predstavuju si sceny se strihem a hudbou jako v heist movies ve stylu Dannyho partaku riznutych trochou Mr. Beana. Rezirovat budu samozrejme ja, ale pokukuju po asistentovi rezie, kterym by mel byt reziser Bony a klid 2, coz je zaruka kvality a hodnoceni kritiky minimalne 7 z 10.

   Vymazat
  9. K tej heist montazi by krasne sadla elektricka gitara. Keby to tu tak cital nejaky virtuoz ktory na nu vie hrat ...

   Vymazat
  10. Švajc je dobrá volba, jako kulisy pro téma "Stáří" si to vybral i Sorrentino. Nemohl by některý z těch hotelů být i sanatorium?

   A vešla by se tam vedlejší role pro Harvey Keitela? On je takovej urputnej a charakterní, mohl by ztvárnil roli Leona Dilda.

   Vymazat
 16. Jinak je super, že se tu rýsujou dva náměty na filmy.Trampoty pana Frky a Záhadné zmizení Leona Dilda.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlavně, aby nám to Záhadné zmizení vydrželo. Už jen těchto několik moruprostých dní je malý zázrak.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.