15.10.18

Recenze: Mars - 50%

Rok 2118, malá základna na Marsu. Přilétá (tedy "přichází") sem 6 česko-slovenských astronautů, kteří mají za úkol možná "osídlit Mars", ale možná ne. Jedním z nich je bohatý tlusťoch, který celou misi platí a chce se zde oženit se svou milou (která se chtěla vdávat v Marseille, ale on jí špatně rozuměl). Pak je s nimi také slovenská psycholožka a žena, která se domnívá, že je v reality show na Zemi a pořád si chce sundavat skafandr (???). Na základně na ně také čeká android, který zde byl přes čtvrt století a mezitím se trochu zbláznil, protože četl pouze kovbojský comics. Jeho operační systém je Windows 95 (????). Podaří se Mars zalidnit????? Kdo se s kým vyspí?????? Může android oplodnit Češku??????? A to není konec otazníků...??????? ??????? ?????? ??? ????? ????????


Nový český film Mars, přestože ho hodnotím 50 procenty, rozhodně není průměrný film. Naopak. Vzbuzoval ve mně extrémně rozporuplné pocity, a je důležité, abyste co možná nejlépe pochopili, co je vlastně tohle dílo zač, protože jinak nemáte šanci udělat si na něj jakýkoliv názor.


Jako první by se automaticky nabízelo zařazení tohoto snímku do škatulky sci-fi, neboť se odehrává v roce 2118 na Marsu. Ale to není úplně přesné, neboť v Marsu není nic, co by odpovídalo oné slabice "sci-". Povrch Marsu vypadá jako průměrné haldy někde u Ostravy, a - což je podstatnější - vnitřek základny vypadá přesně jako vnitřek průměrného panelákového bytu někde v Ostravě. Včetně omlácené ledničky, špinavých poliček a starých laptopů.Škatulce "sci-" se Mars také intenzivně vzpírá svou snahou být matoucí a dějově neuchopitelný, čemuž vydatně pomáhá i skutečnost, že se občas mluví česky s anglickými titulky a občas anglicky s českými titulky (což se střídá i několikrát za minutu). V jednu chvíli je anglicky řečeno, že na Mars odletěli "předtím, než Země vyhyne", což je česky otitulkováno jako "poté, co Země vyhynula" (nebo možná obráceně). V několika scénách si různé postavy sundají přilbu a na povrchu Marsu normálně dýchají aniž by se tomu někdo divil (a v následujících scénách opět mají přilby). Jedna z astronautek si celou dobu myslí, že není na Marsu, ale v reality show na Zemi, čemuž se nikdo ostatní moc nediví, jen jí nadávají když si chce sundat přilbu (což posléze sami udělají, viz výše). To mě vedlo k myšlence, že možná celý film je o tom, jak si několik lidí v reality show hraje na pobyt na Marsu, ale tak triviální a uchopitelné to také není a do konce filmu mi nebylo úplně jasné, proč jsou ti lidé na Marsu a jestli na Marsu jsou. A nebylo mi ani jasné, jestli by mi to mělo být jasné.

Další rozměr mystična filmu přidala tisková konference po jeho skončení, na které tvůrci vysvětlovali, že celý film byl natočen v americkém Utahu ve "skutečné" trénovací marťanské stanici, a že šlo o první sci-fi, kterou zde bylo umožněno natáčet. Ta stanice skutečně existuje, skutečně vypadá jako ve filmu a není divu, že v ní nikdo dosud žádné sci-fi nenatáčel, protože to uvnitř opravdu vypadá jako v ostravském paneláku. Jde totiž o soukromý projekt několika amerických nadšenců, který nemá nic společného s žádnou vesmírnou (ani jinou) agenturou.

Tvůrci filmu tvrdili, že jsou (někteří z nich) fanoušky sci-fi a že se snažili natáčet film co nejrealističtěji, z čehož mi šla hlava dost kolem, neboť Mars nemá nic společného s reálným životem na kosmické základně nejen z hlediska výpravy, ale ani z hlediska chování kohokoliv v tomto filmu (včetně androida). Takže předpokládám, že tisková konference byla částečně (meta)humor. Docela bych ale věřil tomu, když tvůrci vysvětlovali, že měli docela slušné skafandry ze své divadelní hry a rozhodli se v Utahu improvizovat a zkusit natočit něco, z čeho by se mohl sestříhat nějaký celovečerní film (aniž by každý den věděli, co budou natáčet příští den). Tomu výsledek velmi věrně odpovídá.

Pokud k Marsu přistupujeme jako k partyzánskému punkovému nezávislému filmu s nulovým rozpočtem a neexistujícím štábem, pak je výsledek docela zajímavý, místy vtipný a místy dokonce půvabný. Jako něco velmi podobného bych jmenoval sedm let starý film Gorila, ale ten většina z vás asi neviděla a má to své dobré důvody (nejen ta odporná prsa).

Humor osciluje mezi debilním českým sitcomem ("Whitney Houston, máme problém") a něčím vyloženě transcendentálním (androidovy monology o tom, že Mars je život a naděje, ale také čokoládová tyčinka) a hlavně to celé má pod 90 minut, takže se to s menším sebezapřením dá přežít.

Jako studentský počin zdarma na YouTube by byl Mars něco, co bych možná i aktivně doporučoval. Ale za normální peníze v normálním kině je to něco, co působí přinejmenším podivně. Ale to možná tvůrci chtěli...

48 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Tukane, sám sis tu prgu posral, protože je proti pravidlům. Musí tam být vykřičník! Přijímám tedy gratulace, chlapci...

   Vymazat
  2. Klídek, aby ti neprgla žilka. Pravidla jsem bedlivě nastudoval a píše s v nich, že vykřičníky jsou volitelnou kompenzací jistých tělesných nedostatků diskutujících. Viděls někdy, jaký máme my tukanové zobáky? K čemu bych měl potřebovat vykřičníky? Mně stačí otazníky a výpustky.

   Vymazat
  3. Tukan má pravdu, Semeno. Jeho prga je sice velmi chudá, ale platná.

   Vymazat
  4. Cituji se: "prga musí být velkými písmeny", jinak není platná.

   Vymazat
  5. Takže je to, myslím, vyřešeno. Platná je pouze moje PRGA. Nejlepší den mého života...

   Vymazat
 2. Moc lituju, že jsem tenhle film ve Varech nestihl..

  OdpovědětVymazat
 3. Skoro se stydím zeptat, jestli je Mars film DOKONČENÝ... Haló?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přinejmenším do té míry, že mohlo dojít k promítání. To se však, jak by mi Leonek jistě potvrdil, o všech filmech zdaleka říci nedá...

   Vymazat
  2. Fuko, nedělej blbý fóry a koukej ten film dokončit. Brzo se tvoje edgelordovství překlopí do stařecké demence a co pak? :(

   Vymazat
  3. Fuku dělá humory - vypne program "Leon Bilbo" a dělá jakože o tom neví

   Vymazat
  4. Skoro sa bojim opytat, Fuka to tu cita a diskutuje?

   Vymazat
  5. Ty jsi měl docela docela slušné tepláky ze své cesty do Fukušimy a rozhodl jsi se v Tokiu improvizovat a zkusit natočit něco, z čeho by se mohl sestříhat nějaký celovečerní film (aniž bys každý den věděl, co budeš natáčet příští den). No ale bez výsledku.
   A přitom to taky bývalo mohlo být za normální peníze v normálních kinech!

   Vymazat
  6. Dokončený zajisté je. Ale nevíme s jakým zpožděním - zdali nějakým. Třeba bude vědět Leon (?)

   Vymazat
 4. Hlavne uz je dokonceny Halloween. Kdy se muzeme tesit na recenzi plnou spoileru? Hodlam jit...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud je na Marsu čokoládová tyčinka, stálo by to za zvážení ..

   Vymazat
  2. Mars je daleko. Tam taky nejdu..

   Vymazat
  3. Halloween jsem viděl, recenze bude zítra odpoledne.

   Vymazat
  4. Ne ze tomu das 40 procent jako vsem 80+ procentnim filmum v posledni dobe ty chuji :) A pak napalis 60+ nejake ceske picovine. Nejak spacilovatis posledni dobou.

   Vymazat
  5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  6. To je tady teď nová funkce fffilmu, objednávat si dopředu procentní hodnocení? Že bych se taky přidal. Na Fantastická zvířata dvojku chci 50% a spoilery od začátku do až konce.

   Vymazat
  7. Konecne si to vsimol aj niekto iny, Fuka presiel do full Spacioova modu. Jak je tam viac postav je zmateny, furt sa snazi analyzovat nepodstatne picoviny pricom si domysla veci a potom tomu da 40. A nejakej insitnej kokotine napali 80 lebo je tam humor.

   Vymazat
  8. Franta - zejtra celej den někde lítam, takže stopro přijdu o prgu, páč přes telefon se nevloží příspěvek.

   Vymazat
  9. To znie ako tragedia. Chces sa o tom porozpravat?

   Vymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 7. To je fanfikce Red Dwarfa od té party, co točí Kancelář Blaník?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spíš to vypadá, jako kdyby tvůrci Kosma natočili celovečerák.

   Vymazat
 8. Jeste jsem to necetl, nicmene je cesta ma Mars dokoncena?

  OdpovědětVymazat
 9. Podle CSFD je Mars podobný filmům 2001 vesmírná odysea, Interstellar nebo Fontána. Je to tak?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale no tak Datle, nebuď líný a podívej se na trailer! Tam je obsaženo vše. Tuček dělal třeba komedii Mistři, což nebyla komedie a depresívnější český film jsem neviděl. Tohle bude spíše trapnost a nuda v přibližně stejném poměru.

   Je to dohromady smíchané Kosmo, Kancelář Blaník a v těch nejlepších momentech i "2001: Vesmírná prda". Stačí?

   Vymazat
  2. A Vesmírná prga je gde?

   Vymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 11. A ty , Cype si někdy byl v ostravskym paneláku???

  OdpovědětVymazat
 12. The Mars Desert research station in Utah is a private facility that has been used for over 15 years for serious research and education (and the occasional strange movie). It has been used by space agencies including NASA and ESA, and the IBMP institute in Moscow. It has nothing to do with any flats in Ostrava

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.