8.10.18

Recenze: Zlý časy v El Royale [Bad Times at the El Royale] - 40%

Někdy okolo roku 1970. Hotel El Royale, ležící na hranici Nevady a Kalifornie. Přímo na hranici, tudíž polovina pokojů je v Nevadě a polovina v Kalifornii (ty jsou o dolar dražší). Do hotelu přijíždí podezřelý kněz (Jeff Bridges), černošská zpěvačka s matrací, prodavač vysavačů (Jon Hamm) a hipísačka s něčím v kufru (Dakota Johnsonová). Všichni se chovají velice divně a později ještě pár hostů přibude (cameo Chrise Hemswortha). Netrvá dlouho a jeden z hostů je po smrti. A dál?


Pokud vás zajímá, co se děje dál, tak spoilery naleznete na konci článku. Bez spoilerů mohu pouze napsat, že celý film začíná scénou o 10 let dříve (tedy asi v roce 1960), kdy vidíme, jak někdo zakope pod podlahou jednoho z pokojů tašku (zřejmě s něčím cenným), načež je zastřelen. A nevíme, kdo to byl.


Film se skládá z několika kapitol, přičemž v každé z nich sledujeme jiného hosta (i když se to různě prolíná a občas se vracíme časem zpět). A odhalujeme, co všechno je divného na hotelu El Royale a na jeho hostech (a na portýrovi).

A odhalujeme to hrozně dlouho a hrozně pomalu, a když to všechno odhalíme, tak se divíme, proč jsme kvůli takové nezajímavé nepointě museli sedět v kině 140 minut...Režisér tohoto filmu Drew Goddard je především scenárista (Marťan, Mostrum) a režíroval zatím pouze Chatu v horách. Mohu snad ještě prozradit, že i když se záhada El Royale zpočátku rozjíždí dost podobně jako Identita, nekoná se žádná podobná šokující pointa (tzn. žádné cestování časem, žádní mimozemšťani, žádná alternativní realita) a jde pouze o detektivku / thrilller. A musím znovu zdůraznit, že zápletka filmu je velmi prosťoučká a i když se ji Goddard snaží prošpikovat různými bizarními náhodami, stále zůstává prosťoučká, jen se spoustou náhod.

Nejhorší ale je, že film je natočen způsobem, který dává tušit, že se Goddard (a spolutvůrci) domnívali, že natáčejí něco hrozně významného a sofistikovaného. Tudíž se dočkáme mnoha dlouhých záběrů bez dialogů, kdy někdo jen někam pomalu jde, na něco se kouká, případně si zpívá kompletní dlouhou písničku (černoška). V podání Davida Finchera by z toho možná bylo něco audiovizuálně zajímavého, ale v Goddardových rukou to činí film k nepřežití nudným. Různé zajímavé stylové náznaky nejsou nikdy k ničemu využity (např. umístění hotelu na hranici) a vlastně i fakt, že se děj odehrává před více než 40 lety v zajímavě vypadajícím hotelu je víceméně zbytečný.

Kromě toho je ve filmu samozřejmě hodně dialogů, ale opět: Nejsou ničím zajímavé. Nejsou nijak vtipně ani dramaticky vypointované. Nejsou tarantinovské a nesnaží se být tarantinovské. Nejsou retro a nesnaží se být retro. Hrdinové vždycky jen o něčem vyprávějí a pak se stejně stane něco náhodného / překvapivého / šokujícího, co s těmi dialogy málokdy nějak souvisí.

Z hereckého obsazení zaujme pouze Jeff Bridges (protože je Jeff Bridges) a v malé roli Hemsworth (protože je magor). Ale i oni vypadají, že je jim tak nějak jedno, že tento film existuje.

Při sledování Zlých časů v El Royale jsem se několik desítek minut těšil, co zajímavého se z toho vyvine, pak jsem hodinu trpěl a doufal, že se to konečně nějak zajímavě rozsekne, a když se to nakonec nerozseklo, bylo jsem poměrně znechucen. Možná je to moje chyba, že jsem očekával něco víc, než průměrnou televizní noir detektivku.

SPOILERY SPOILERY SPOILERY

Jeff Bridges ve skutečnosti není kněz, ale zločinec, který před 10 lety schoval do hotelu peníze z bankovní loupeže. Bohužel má problémy s pamětí, takže občas neví, kdo je, a nemůže si vzpomenout, ve kterém pokoji ty peníze jsou.

Černoška je zpěvačka z Las Vegas, která s sebou vozí matraci, aby při nácviku zpěvu nerušila sousedy.

Dakota Johnsonová přivezla do hotelu svou svázanou mladší sestru, kterou zachránila ze spárů new-age kultu, vedeného Chrisem Hemsworthem.

Jon Hamm není ve skutečnosti prodavač vysavačů, ale agent FBI, který přijel z hotelu odmontovat hromadu odposlouchávacích zařízení. Proč tam ta zařízení byla?

Hotel totiž před lety sloužil jako konspirační objekt, ve kterém slavní politici dělali nechutné věci a všechno se natáčelo skrytými kamerami. Mladý poslíček to ví (on to celou dobu natáčel) a má trauma z Vietnamu a z toho, že kdysi viděl zmlácené prostitutky a erotické hrátky s vlkem.

Je nutno zdůraznit, že tihle všichni se onoho večera sejdou v hotelu NÁHODOU (aniž by jejich předchozí osudy měly cokoliv společného). A pak se různě navzájem prokombinují, t.j.:

 • Hamm najde štěnice, ale je překvapen, když náhodou objeví jednosměrná zrcadla a skrytou kameru (proč mu o tom v FBI neřekli předem?). Pak zjistí, že Johnsonová má v pokoji svázané děvče (které by se rádo vrátilo ke kultu), chce je osvobodit, ale je Johnsonovou zastřelen.
 • Bridges nenajde prachy ve svém pokoji a je přesvědčen, že jsou v pokoji černošky. Černoška ho odhalí a dohodnou se spolu, že prachy vykopou společně a rozdělí se o ně (protože Bridgesovi stejně zbývá jen pár měsíců života).
 • Poslíček má schovaný velmi kompromitující film, na kterém (jak jsem pochopil z narážek) je brutální soulož Johna F. Kennedyho s prostitutkou / zvířetem. Když se o tom dozví Bridges, chce mu ten film sebrat, protože je cennější než hromada peněz.
 • Do toho všeho přijede Hemsworth jako šéf kultu se svými poskoky, všechny přítomné nechá svázat a místo aby vzal prachy, film a sestru Johnsonové a odjel, začne mít debilní proslovy a hrát s ostatními ruletu o život (v hotelu je casino).
 • Pak se to všechno během tří minut nějak náhodně zvrtne, většina protagonistů se navzájem postřílí a Bridges s černoškou jako jediní přeživší odjíždějí, aby si užili ve Vegas.
A to je opravdu všechno, co se za 140 minut odehraje. Vynechal jsem snad jedině to, že Johnsonová také omylem postřelí poslíčka...

34 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. ZLÝ ČASY V EL ROYALE

   je

   film

   DOKONČENÝ

   díky

   UMU

   a

   PÍLI

   jeho

   tvůrců

   ---

   F U K A F U T O K Y U

   je

   film

   N E D O K O N Č E N Ý

   díky

   Fukově

   L E N O S T I,

   N E S C H O P N O S T I,

   U B O H O S T I

   a

   T R A P N O S T I

   Vymazat
  2. Co je s nim? Nedokončil nějakou recenzi?

   Vymazat
  3. Corvus: Ne, Tukan bez přídomků.

   Vymazat
  4. Tukan: aha, takže nějakej obyčejnej kolemjdoucí tukan bez šlechtického predikáta si vyzobne prgu. Kam ten svět spěje...

   Vymazat
  5. Já si jenom chtěl jednou vyzkoušet, jaké to je. Tak teď už to vím a řeknu vám, že s tím výletem na Kokořín se to nedá srovnávat...

   Vymazat
  6. Že jo! Kokořín sere pes, ale PRGA! To je jiná!

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. Tak nic, to mám z toho, že to čtu. Příště to nebudu číst a můj zážitek z recenze bude NEKOMPLETNÍ (nebo jak to bylo).

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Zážitek z recenze se dokončuje až v diskusi. Články jsou hlavně pro ty, co nejdou, aby si mohli přečíst spoilery.

   Vymazat
  4. Já čtu většinou až diskuze. Nedávno se mě někdo ptal, jaký jsou tu recenze a nemohl jsem si na nic vzpomenout.

   Vymazat
  5. Tady jsou nějaké recenze?

   Vymazat
  6. V nadpisu se s tím pojmem operuje.

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Tak spoilery jsou tentokrát záhadnější než recenze, která je neodhaluje. New-age kult, jehož šéf všechny sváže a hraje s nimi ruletu o život? WTF?

  OdpovědětVymazat
 5. Konečně fukarecenze jak se sluší a patří! Zábavná a plná spoilerů, které vlastně spoilery ani nejsou, protože na tu sračku ani Petr nepůjde.

  OdpovědětVymazat
 6. Jak velká je ta matrace, kterou ta černoška vozí v naivní představě, že nebude slyšet její zpěv?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mě taky zaujalo. Možná, když si ji přitiskne přímo na obličej tak to může fungovat.

   Vymazat
  2. Podle myho ji s sebou vozi jako protest proti svemu fiktivnimu znasilneni.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Mattress_Performance_(Carry_That_Weight)

   Vymazat
 7. dalsi zbytocny a prijebany film.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Prijebany" je jako přitlučený? Prosím o překlad.

   Vymazat
  2. Hádám, že to bude znamenat něco jako "nakurvený", což je předstupeň "dokurveného" (slovensky "dojebaného").

   Vymazat
 8. pro FF. spojler 1: me spis prislo, ze to nemela na starost fbi, ale nejaka mafia banda. asi spolupracovala (odposlechy) ale video bylo jeji privatni akce.

  OdpovědětVymazat
 9. Narozdiel od Petra ja na tie filmy obcas chodim tak som to videl a Fuka je nudny srac ktory vie prd o tom ako ma vyzerat dobry film. Hlavne ze dokaze bez pointy brutalne mrdat stromy v Zelde, miesto toho aby siel zachranit princeznu. A este do toho zamota majstra srackovych, natahovanych scen bez pointy, Tarantina.

  Film je moc fajn.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.