7.10.18

Recenze: První člověk [First Man] - 70%

Damien Chazelle, který natočil skvělý Whiplash a docela dobrý La La Land, se tentokrát věnuje skutečným událostem: Cestě prvních lidí na Měsíc a konkrétně Lousi Lance Neilu Armstrongovi (Ryan Gosling). Uvidíme celou jeho cestu kosmickým programem (samozřejmě velmi zhuštěnou), seznámíme se s jeho rodinnými i pracovními traumaty, a samozřejmě se s ním podíváme i na Měsíc.


Asi nejpřekvapivější na Chazelleově novém filmu je skutečnost, jak je konvenčně natočený. Nechci tvrdit, že by snad byl nudný, ale po úžasných předělech a mistrných zkratkách Whiplashe a La La Landu je inovativních momentů v Prvním muži méně, než bych od tohoto tvůrce očekával.

Ale pořád tam jsou.


Nejvíce mě potěšila Chazelleova snaha natočit vesmírné scény způsobem, který co nejvíce zprostředkovává vjemy, které při nich měla posádka. To znamená, že vše je velmi klaustrofobické, z majestátního vesmíru je vidět jen malý kousek dvaceticentimetrovým okýnkem, a někde v hloubce lodi něco pořád vrže, škrundá a dělá jiné strašidelné zvuky, jako by se to všechno mělo každou chvíli rozpadnout. Především kvůli těmto zvukům má smysl jít na film do IMAXu. Kvůli obrazu ani ne, protože i když dojde později na velkolepější záběry, jsou záměrně zrnité a ne úplně ostré, aby vyvolávaly dojem podobný skutečným dokumentárním záběrům z 60. let.Přestože je První člověk především příběhem jednoho muže a jeho rodiny, dozvíme se toho hodně i o kosmickém programu a o dalších mini-dramatech, která přispěla k tomu, že se na Měsíc jako první podíval právě Armstrong. Zde musím pochválit scénář, který velmi nenásilně a přitom pro laika pochopitelně vysvětluje základní technické věci (například jak přesně bude mise Apollo technicky probíhat, a proč). Nejsem zrovna raketový expert, ale nevšiml jsem si ničeho, co by působilo dementně / nesmyslně. Jen by mě docela zajímalo, proč byly všechny přístroje a páčky v kabině Apolla tak omlácené / ošoupané. Z předešlého výcviku?

V souvislosti s filmem se také objevila jistá kontroverze, spočívající v tom, že v něm neuvidíme zapíchnutí Americké vlajky na Měsíci a že tudíž nedostatečně upozorňuje na to, jak jsou Američani super. S tím nemám nejmenší problém, neboť je v průběhu děje několikrát velmi jasně řečeno, že se na Měsíc letí především proto, aby se světu ukázalo, jak jsou Američani super. A vlajku na Měsíci v něm zřetelně uvidíme, takže nevidím důvod ještě otrocky popisovat, jak tam byla zapíchnuta.

Proč tedy "jenom 70 procent"? Ze dvou důvodů:

1) Film mi připadal místy až zbytečně pomalý. Má 140 minut, většinu dějových zvratů většina diváků zná předem, a rozhovory Armostronga s rodinou a s přáteli nejsou vždycky dostatečně zajímavé.

2) Film je příliš "standardně" natočen a nebylo v něm dost dramaturgických / audiovizuálních nápadů na to, abych při něm byl stále v plném střehu. Občas uvidíme zajímavě koncipovanou scénu se zajímavým svícením (nejen na Měsíci), občas uslyšíme netradičně použitou hudbu Justina Hurwitze (La La Land)... ale vždy to jsou jen takové menší ostrůvky v profesionálně nevzrušivém moři.

A Ryan Gosling mi připadal jaksi příliš gay křehký na to, aby hrál astronauta, který musí mít naprosto top fyzickou i psychickou odolnost.

46 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. PRVNÍ ČLOVĚK

   je

   film

   DOKONČENÝ

   F U K A F U T O K Y U

   je

   film

   N E D O K O N Č E N Ý

   díky

   Fukově

   L E N O S T I,

   N E S C H O P N O S T I,

   U B O H O S T I

   a

   T R A P N O S T I

   Vymazat
  2. Na Prvního člověka KUKÁ,
   a závistí PUKÁ,
   tvor jménem František FUKÁK,
   co se na Fukafutokyu VYKÁK.

   Vymazat
  3. Ano, vykák, Franta je známý popularizátor slova KAKAT.

   Vymazat
  4. Dr. Sid - Bureše do koše!

   Vymazat
  5. @Leon Bilbo tak co, zamasturboval sis, blbecku?

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. Gosling je nejlepší v komických rolích aka The Nice Guys.

  OdpovědětVymazat
 4. Odpovědi
  1. Já bych se na to vyprgnul. Takže nezajdu. Ani si nestáhnu.

   Vymazat
  2. Níže čtu, že máš jistý pochybnosti. Asi bys ne ten film měl jít.

   Vymazat
 5. Co se to kurwa děje? To už se točej jenom samý bombafilmy? Má to moc procent, takže nečtu. Fuko, neulehčuj si to a běž taky na nějakou sračku, ať se ty recenze daj číst!

  OdpovědětVymazat
 6. Pro vsechny zdejsi znalce. Asi to je ve filmu, ale nevim jestli jdu. Takze - jak to ze kdyz leze Neil z kokpitu na Mesic a ma tu rec o velkem skoku je zaber na cely jeho telo. Kde se tam vzala ta kamera? To je na nejakym tahle z modulu, nebo tam Buzz dal kameru, zametl stopy a prvni jako leze Neil protoze si to vylosoval a byl ve strane?

  Predem dik.

  P.S. je vam vsem doufam jasny, ze mise Apollo byla DOKONCENA!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na přistávacím stupni vedle žebříku byl takový výklopný bazmek s televizní kamerou. Armstrong před vstupem na žebřík zatáhl za lanko, bazmek se vyklopil a kamera začala snímat: https://www.hq.nasa.gov/alsj/a11/a11TVCameraMESA.jpg

   Vymazat
  2. Černý papež - well done. Mně by ale spíš zajímalo, jestli Gosling před přistáním zanotuje "I will la la land on the Moon!"

   Vymazat
  3. Ale mise Apollo 13 byla taky NEDOKONČENA!

   Vymazat
  4. Keby Fuka nedokoncil jeden z 13tich projektov bola by to asi parada. Navyse Apollo 13 sa uspesne vratilo na Zem, takze sice neboli naplnene uplne vsetky stretch goals ale aj to sa na kick starteri stava. Magnetku a film z misie dostal kazdy.

   Vymazat
  5. Fuku se taky uspěšně vrátil. Takže jeho mise (nebo misie?) byla dokončená.

   Vymazat
 7. co to mate porad s tim La la landou ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jde o to, že Dan Landa měl původně produkovat muzikál La La Land - kvůli svému jménu a kvůli svým zkušenostem s muzikálem. Na poslední chvíli však bylo zjištěno, že jako stoprocentní Čech neumí vůbec anglicky. A tak z toho sešlo. Ale Goslingovi se tak zalíbila Landova pleš, že ho protlačil do First Mana pro roli uklízeče v Houstonu. Mihne se ve filmu někde na začátku, na 0,06 sekund. Jen co by blýskla dobře namazaná pleš.

   Vymazat
  2. Máš na svém těle taky někde nějakou pleš, Grime.

   Vymazat
 8. Neil A. je pozpatku alien. Nahoda ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leon je pozpatku Noel. Nahoda?

   Vymazat
  2. A Playboy je pozpatku pobley. Nahoda?

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. A kdyz ve slove pivo vymenis pismena dostanes slovo fernet. To nemuze bejt nahoda!

   Vymazat
 9. Nějaký zájemce o seriózní diskuzi? Pokud si nevíte rady, tak zde návod: http://www.fffilm.name/2018/09/jak-diskutovat-o-filmu.html

  OdpovědětVymazat
 10. First man se mohl přeložit do češtiny jako "PRGA"

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prga Man. To by bol tak spravne Fukovsky preklad ktory zachova original a zaroven je to pekna slovna hracka ukazujuca prekladatelov um a cit pre jazyk.

   Vymazat
  2. Alnternativny nazov, Curak na Mesiaci.

   Vymazat
  3. Bille, Forbeska by nám mohla říct, jestli má Fucka cit pro jazyk.

   Vymazat
 11. PRVNI je CLOVEK
  FRANTISEK je NEJPOSLEDNEJSI

  OdpovědětVymazat
 12. Vypadají ty skafandry v celém filmu taky tak blbě jako na té ukázce?
  https://static.pressfrom.info/upload/images/real/2018/09/03/first-man-star-ryan-gosling-defends-the-decision__22950_.jpg
  Srovnej:
  https://airandspace.si.edu/sites/default/files/images/collection-objects/record-images/A19730040000cp15.jpg
  To by mě tedy otrávilo. Když už v Apollu 13 z roku 95 byly ty repliky skafandrů dokonalé. Tedy Tomu Hanksovi sice taky lezou na Měsíci nohavice z bot, ale to je snová scéna, to se nepočítá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý postřeh Anonymous... Teď jsem přišel z filmu a musím říct, že velké zklamání. Jsem dlouholetý fanda Apolla, viděl jsem desítky videí natočených z kabiny Lunárního i velitelského modulu, prostudoval stovky fotek z A-11 a těšil jsem se na super zážitek jak to bude v tomto filmu skvěle natočeno. Nevěřícně jsem zíral na naprosto diletantské zobrazení přistání, povrchu Měsíce, kráterů, Lunárního modulu, ta šlápota na povrchu Měsíce to přímo bilo do očí neschopností vypadat nějak věrohodně. Ti filmaři snad nikdy neviděli pořádně žádní fotky ani skutečný Lunární modul...Tento film bych ale použil jako 100% důkaz toho, že let k Měsíc nebyl zfalšován, protože jak vidím, ani dnes nejsou schopni to natočit tak, aby se to jen trošku přiblížilo tomu co jsem viděl na zmíněných videích a stovkách fotek z letu A-11 a z povrchu měsíce. Z nich opravdu dýchala skutečnost a v tomto filmu diletantství a neschopnost (zobrazit přistání a povrch Měsíce). Jinak zbytek OK.

   Vymazat
  2. Tak jsem na to zašel. Příběh mě nezaujal a obrazová stránka mě otrávila. Jakub Kohák v reklamě s kozonautkou Vlastou má lepší skafandr. Ve snaze o autentičnost (nebo o co?) jsou kosmické lodi omlácené a špinavé, jak je zmíněno i v recenzi. Ale to byly funglovky, takže to nedává smysl. A Neil který uroní na Měsíci slzu, to už je na mě moc silné kafe...

   Vymazat
 13. Vyples je skvělý film jo? Ta nudná picovina o nakym bubnovani? To sem zapoměl okamžitě o čem to bylo. Vlastně o bubnovani. To už se víc těším na fukuv film z prostředí tokijskych fastfoodu ve zpomalenych záběrech. Jestli to někdy dokončí. Snad jo.

  OdpovědětVymazat
 14. FRANTISEK FUKA 70%
  MIRKA SPACILOVA 75%

  PŘEPIŠTE DĚJINY, ROZLUČTE SE S DĚTMI.

  OdpovědětVymazat
 15. Nějaký spoiler by nebyl? Jestli a ten Měsíc doletěli a ták ......

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spoiler: je tam mrtvé děvče.

   Co se přistání na měsíci týká, tak já byl včera na předpremiéře a uvaděč se tam obul do konspiračních teoretiků. Prý si mají koupit dalekohled a podívat se na místo přistání.
   Já jako astrolama jsem musel použít google a projít některé odborné sajty (investovat takhle narychlo do dalekohledu se mi nechtělo) a dozvěděl jsem se, že se současným vybavením není možné udělat dostatečně detailní snímky místa přistání, aby tam byly pozůstatky vidět.
   Tak mám dojem, že ten člověk udělal blbce spíš ze sebe.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.