28.2.18

Recenze: Nikdys nebyl [You Were Never Really Here] - 70%

Joe (Joaquin Phoenix) má značná traumata a nyní se živí jako hitman, nebo spíše "chlapík pro extrémní úkoly". Jeho aktuální "extrémní úkol" spočívá v tom, že má zachránit dvanáctileté děvče z pedofilního nevěstince a pomlátit jeho provozovatele kladivem. Což provede. Načež se to všechno zvrtne, zlouni zabijí Joemu několik blízkých, a Joe... znáte to...


Film s původním názvem You Were Never Really Here kupodivu není pokračováním předchozího Phoenixova filmu I'm Still Here. Jde o samostatnou revenge story s artovými podtóny. A naštěstí ty artové podtóny nejsou tak intenzivní, aby se na to nedalo koukat.

Film je rozhodně velmi laciný a velmi pomalý. Láce ani příliš nevadí, protože násilí je často pouze naznačováno. Víme, že se stalo něco hrozně brutálního, ale přímo to nevidíme. A funguje to velmi dobře.


Trochu horší je, že film je velmi pomalý. Trvá skoro polovinu, než se rozjede zápletka zmíněná v úvodu, a než k tomu dojde, sledujeme převážně Joeův běžný (nudný) život a jeho vztahy s těmi pár blízkými lidmi, které má. Je jasné, že se k čemusi schyluje, ale je to jasné od páté minuty a neměl jsem potřebu být na to pomalu upozorňován dalších 40 minut.

A taky nás čeká slušné množství vizí / flashbacků / flashforwardů, ze kterých si, pokud jste hodně pozorní, vyvodíte, proč má Joe ty traumata. Ale musíte být opravdu hodně pozorní (vize mají občas jen zlomky sekund) a něco vám zůstane zamlženo až do konce. Příklad: Víme, že Joe pravidelně trénuje výdrž (nebo se sexuálně vzrušuje?) tím, že si dává na hlavu igelitový pytlík a pak dýchá až k hranici bezvědomí. Několikrát během filmu probleskne krátká scéna, ve které totéž dělá malý kluk a někdo mu přitom nadává. Co to může znamenat? Jsou různé možnosti, například:

A) Když byl Joe malý, tatínek ho nutil dávat si na hlavu igelitový pytlík.

B) Joe někdy v minulosti měl syna a nutil ho dávat si na hlavu igelitový pytlík.

C) Byl to flash forward, a Joe někdy v budoucnosti bude dávat nějakému klukovi na hlavu igelitový pytlík.

D) Kluk symbolizuje Velkou Británii a igelitový pytlík symbolizuje Brexit.

Teprve když v závěrečných titulcích uvidíme jméno postavy "Young Joe", můžeme si být jisti, že A) bylo správně. A to mi přijde trochu zbytečně nejednoznačné (a pokud to mělo být záměrně nejednoznačné, nemělo být to jméno v titulcích).Naštěstí se mi druhá polovina filmu líbila víc, protože je uvedeno do chodu něco, co se dá označit za zápletku. A i když Joe je nadále vykolejený a nadále to nemá v hlavě v pořádku, velmi dobře to zapadá do stylu celého filmu a dává dokonalý smysl, že když se kolem něj děje to, co se děje, mohou se mu klidně zjevovat třeba marťani nebo Tomio Okamura (což se bohužel nestane).

Líbilo se mi to o něco více, než předchozí film téže režisérky Musíme si promluvit o Kevinovi. Víc než 70 procent ale bohužel nemohu dát kvůli soundtracku, který někdo může označit za "avantgardní", ale já bych ho popsal jako "někdo zfetovaný zcela náhodně (ale rytmicky) mlátí v lepším případě do kusu železa, v horším případě do hudebního nástroje, a prohání to digitálním flangerem."

34 komentářů:

 1. Jsem sice prga, ale je mi to lhostejné. Udělal jsem jen to, co jsem musel, když to neudělal někdo jiný, kterého by to více těšilo, ale flákal se nebo měl prostě smůlu, což je mi v každé této i další myslitelné variantě lhostejné.

  OdpovědětVymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. Nedělejte to! Neodstraňujte sami sebe, je to depresivní! Komentář, ať už jakýkoli, je kus vaší osobnosti a vy nesmíte jen proto, že se vám něco nepovedlo, vytrhnout pojistku z granátu, přitisknout si ho k hrudi a dvě sekundy počkat!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo! A proto: myjte si své urousané vagíny a mírně erektované pyje!

   Vymazat
  2. To byli grammar nácičkové - těch škoda není.

   Vymazat
  3. Šest mrtvých za 24 hodin, to je jako denní ztráty pěší roty na východní frontě. Ale aspoň se každý způsobně odpravil sám a nevzal s sebou další lidi, jak je to v poslední době obvyklé.

   Vymazat
 4. Třetí recenze, kde Fuko Fuko píše "...znáte to...". On si snad myslí, že si budu děj domýšlet sám, ne? Na filmu nedělá, recenze píše čím dál kratší a ještě si máme něco domýšlet? A já se ptám: kde je starý dobrý Fuku-spoiler, když ho člověk potřebuje! Znáte to...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Procenta hodnocení už nikdo nečte, znáte to. Nás teď zajímá kolikrát si během filmu koukal na hodinky, to je indikátor!

   Vymazat
 5. "Film je rozhodně velmi laciný a velmi pomalý." - František Fuka, který údajně natočil velmi drahý film, který velmi pomalu (ne)vzniká.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když někdo něco slíbí, že něco dokončí, a pak se čeká na to dokončení. Tak ta čekací lhůta tzv. čekačka má jednotku a ta se jmenuje 1 Skywind.

   Vymazat
  2. Když FF slíbí, že něco dokončí, tak si sakra pamatujte, že to dokončí! A není potřeba mu to každých 5 let připomínat!

   Vymazat
  3. Skywind bude! Fuka v Tokiu nikdy nebyl. Takže FUKAFUTOKYU nikdy nebude. Čili ta jednotka je Skywind na kvadrát.

   Vymazat
 6. Má Praha podobný nevěstinec, jehož majitel ještě nebyl pomlácen kladivem?:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, hned několik! Stačí zajít do jakékoli mateřské školy s dostatečným počtem kopií dokumentu Fukafutokyu. Aha, no jo vlastně...

   Vymazat
  2. Myslim, že tenhle...http://masazedomecek.cz/?page_id=736 , ale tam je myslim majitelka.

   Vymazat
  3. Bohdalec už nejni co bejval, když ho ještě vlastnila jednoruká Marcela. Ale aspoň opravili ten bazén a máte tak možnost veřejně předvést kvalitu (ne)erekce.

   Vymazat
 7. 5 recenzí během 4 dnů. Fuka jede jako během zlaté éry před mnoha lety. Snad mu to vydrží.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli jo, tak zase trosku prisolim.

   Vymazat
  2. Čím víc recenzí, tím menší šance, že bude Fukotokyjo.

   Vymazat
 8. Pytlik symbolizuje Brouka Pytlika a Brouxit.

  OdpovědětVymazat
 9. Nikdys nebyl v Japonsku ([You Were Never Really There]). Nekonečný seriál o výrobě cestofilmu. Podobnost čistě náhodná.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.