17.2.18

Recenze: Tvář vody [The Shape of Water] - 80%

Baltimore, USA, konec počátek 60. let. Vrcholí studená válka. Xenofobii, homofobii a rasismu se ještě pořád skvěle daří. Elisa (Sally Hawkinsová) je od narození němá a dělá uklízečku v tajném výzkumném vládním komplexu. Zde jednoho dne objeví v kádi humanoidní vodní monstrum, které zde brutálně mučí plukovník Strickland (Michael Shannon), který ho ulovil v jihoamerické řece. Sally samozřejmě rybáka lituje, takže se nakonec rozhodne ho zachránit a vznikne mezi nimi hodně zvláštní vztah. A samozřejmě po ní a jejích pomocnících jde Strickland...


Nejnovější film Guillerma Del Tora je pohádka pro dospělé diváky s naivní duší. A je důležité si to uvědomit.


Zápletka je velmi předvídatelná a často značně nelogická (uklízečka nepozorována tráví mnoho hodin o samotě s přísně tajným a životu nebezpečným experimentem a několik dalších podobných zádrhelů). Jak už to v pohádkách bývá. Kromě toho je to značně předvídatelné. Pokud se podíváte na trailer, budete mít poměrně jasnou představu o 80-90 procentech ústřední zápletky.

Hlavní plus Tváře vody spočívá v tom, jak je tato předvídatelná ústřední zápletka natočena a jaké roztomilé / brutální drobnosti ji ozvláštňují.Rozhodně je velmi důležité, že se film odehrává na počátku 60. let, protože to tvůrcům umožňuje nádhernou stylizaci, která nevypadá jako realistická 60. léta, ale jako pohádka. Nebo ještě spíš jako něco od Jeuneta a Cara.

Ano, Tvář vody vypadá hrozně moc jako film ze zlatého období Jeuneta a Cara, něco mezi Delikatesami a Amélií z Montmartru. Velmi podobná retro výprava, velmi podobná barevná paleta, velmi podobná "francouzská" hudba (Alexandre Desplat), podobné absurdní odbočky a dlouhá snová scéna. Dokonce jsou v tomto filmu dvě scény značně připomínající dvě konkrétní scény z Delikates ("tančení" vsedě na posteli, koupelna plná vody). Nicméně to nemyslím jako kritiku, ale jako snadný způsob, jak vám přiblížit atmosféru tohoto filmu.

Přes svou naivitu ale Tvář vody rozhodně není vhodná pro děti, neboť obsahuje mimo jiné masturbace, full frontaly, hnilobu končetin, průstřely různých orgánů, sprostá slova a důchodcovskou pleš.

Především Hawkinsová a Shannon jsou výborní (Shannonova postava má úžasný dar každou větou někoho urazit, i když zrovna nechce), ale celkově mi film přišel slabší, než by měl být součet jeho elementů. Kupodivu, když děj vrcholil a docházelo k těm nejvypjatějším a nejemocionálnějším scénám, nejčastěji jsem se díval na hodinky, protože to všechno bylo nejpředvídatelnější a bez dostatečných zajímavých / vizuálně nápaditých odboček.

Ale bez nejmenšího zaváhání tento film doporučuji. A můžete přemýšlet, jestli to opravdu je prequel k Hellboyovi a jestli ten ryboun může být Abe Sapien...

P.S: V Sovětském svazu totéž natočili už v 60. letech. Plná verze zde na YouTube.

28 komentářů:

 1. Konstatuji, že Františkova recenze je předvídatelná a značně nelogická.

  První věta: "Baltimore, USA, konec 60. let."

  První věta pod trailerem: "Rozhodně je velmi důležité, že se film odehrává na počátku 60. let (...)."

  OdpovědětVymazat
 2. Recenze na Tonyu Harding a Vincenta van Gogha asi nebude, škoda. Vůbec když se dívám na Frantovy recenze z tohoto měsíce, jsou to zatím samé pohádky (pro dospělé). To je znepokojující.

  OdpovědětVymazat
 3. Od dob, co se v nedávné recenzi pana Fuky objevil termín "pravdoláskaři", někdy očekávám, že recenze bude psát ve stylu "sluníčkářka a vítačka uklízečka osvobodí nebezpečného imigranta, který může žít jen ve vodě; voda = metafora islámu; Shannon = racionálně uvažující konzervativec spasitel křesťan, ale film to odmítá vidět realisticky". Tentokrát velké ufff. ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pri cekani na autobus do Lidic je nuda, co?

   Vymazat
  2. Tvář řidiče autobusu do Lidic by byl jistě zábavný, milý, hořlavý film.

   Vymazat
  3. Jo, všichni řidiči mi říkají, že tam nejedou, mám pocit, že si ze mě dělají srandu :-(

   Vymazat
 4. Sam Toro rika, ze to s Hellboyem nema nic spolecnyho. A nebyl Abe nakej.. vegetarian, ci co?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. abe sapien jedl furt vejce, v traileru potvora taky ji vejce. je to prequel.

   Vymazat
  2. No nevím... podle comiscu to určitě prequel není:
   https://vignette.wikia.nocookie.net/hellboy/images/e/e2/Abe_tube.jpg/revision/latest?cb=20121017192855

   Vymazat
 5. Hned ve druhým slově dva překlepy - TVAR vody (The SHAPE of water)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Než ze sebe udělám přemoudřelou nemytou vagínu, zjistil bych si český distribuční název.

   Vymazat
  2. Přijde mi to, že název někdo přeložil z angličtiny, pak to dostal do ruky nějaký menežer, zanadával a spokojeně doplnil "chybějící" diakritiku.

   Vymazat
  3. Frantisek si vetsinou vsima zvlastnich prekladu distributora, tentokrat ale nic. A pritom takova lingvisticko-prekladatelska lahudka!

   Vymazat
 6. Jé, na tom sovětským jsem byl v kině se základkou. Asi ve druhý třídě.
  Neutkvělo mi toho sice v paměti moc, ale myslím že to byl pěkný film.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chelovek-Amfibiya. Byl jsem v tom biografu také.

   Vymazat
  2. Byl jako všechny sovětské filmy z té doby - k nepřežití dlouhej, chvílemi poetickej, a na konci smutnej, abyste si mohli pobrečet.

   Vymazat
 7. Teď už zbývá jen aby Zdenda Troška natočil remake pro tradičního českého diváka. Něco jako "jsem mokrej, ale šikovnej .."

  OdpovědětVymazat
 8. Po Downsizingu (s menševikem Mattem Damonem) je toto už druhý film z poslední doby, kde hraje významnou roli uklízečka. Jsme tu snad svědky počátku nějakého trendu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Po tlacích na genderovou vyváženost a různé formy pozitivní diskriminace se celkem dalo čekat, že si i uklízečková lobby prosadí v kinematografii své limity.

   Vymazat
  2. V každém filmu musí být aspoň jedna vagína. A jeden Grim.

   Vymazat
  3. Ohledně trendů:
   a) za všechno může Bitcoin
   b) bude revoluce
   c) Musk dostane pokutu za překročenou rychlost

   Vymazat
  4. Uklízečková lobby si vzpomněla, že má ve svých řadách také čističe Viktora.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.