1.2.18

Recenze: Prezident Blaník - 40%

Lobbista Tonda Blaník kandiduje na prezidenta ČR. Nejen proto, že by rád bydlel na Hradě, ale hlavně proto, že má plán, jak elegantně okrást stát, ale potřebuje k tomu podpis prezidenta...


Tento originální celovečerní film samozřejmě navazuje na internetovou videosérii Kancelář Blaník, ale bohužel nemohu naplno srovnávat film se seriálem, neboť jsem ze seriálu viděl pouze jeden a půl dílu.

Na základě toho mála, co jsem ze seriálu viděl, bych se odvážil tvrdit, že mnohé zůstalo stejné. To znamená stejný psychedelický střih, stejná minimalistická elektro hudba, a humory založené především na sprostých slovech a citacích věcí a lidí z reálného politického života ČR.


A stejně jako u seriálu platí, že jde většinou skutečně jen o citace něčeho obecně známého. Například Blaník nejmenovanému člověku do telefonu říká: "Ahoj Miloši, tak prej si sebou zase říznul v televizi, ty mrdko." (To je vymyšlený příklad.) Je to mírně úsměvné, ale zdráhal bych se označit to za "vtip", obzvlášť když se to děje téměř nonstop 90 minut.A to je hlavní problém tohoto audiovizuálního útvaru. Má 90 minut a je úplně stejně roztříštěný a "náhodně poskládaný" jako to, co jsem viděl na internetu. Akorát že během jednoho desetiminutového dílu se tvůrci stihnou věnovat dvěma náhodným podtématům a během 90 minut se stihnou věnovat deseti.

A ten hyperkinetický střih mě po 30 minutách už dost iritoval, neboť mi často komplikoval plné vychutnání obrazu. Například v jedné scéně je Blaníkův asistent unesen "pražskou kavárnou", kterou ztvárnilo asi tucet skutečných pražských pravdoláskařů. Bohužel, následkem šíleného střihu a neustálého náhodného zoomování jsem polovinu z nich vůbec nedokázal identifikovat.

A s tím souvisí další moje výtka. V Prezidentu Blaníkovi se objeví hodně skutečných politiků a slavných osobností, které hrají samy sebe. Někdy vědomky (tzn. je to s nimi domluvené), jindy nevědomky (tzn. jejich skutečné záběry z mítinků a jiných akcí jsou jen chytře sestříhané). Ve většině případů je to trestuhodně nevyužito, jako kdyby měl být vtip už jen to, že se tito lidé ve filmu vyskytují, bez ohledu na to, co dělají a říkají. Pokud byste ty lidi neznali, byli byste zcela mimo, proč ta scéna ve filmu je a čím má být vtipná.

Pokud srovnám původní internetový seriál s tímto celovečerním filmem, tak mi z toho vychází, že film je vlastně horší. Měl sice k dispozici větší prostředky, spolupráci mnoha slavných osobností, asi deset autorů námětu a scenáristů (!!!), ale přesto působí úplně náhodně a jeho 90 minut je přibližně stejně zábavných jako jeden desetiminutový díl na Stream.cz. Označení "spíchnutý horkou jehlou" by v tomto případě bylo urážkou všech horkých jehel a píchání.

A pokud jste náhodou internetovou předlohu nikdy neviděli: Tenhle film je něco jako celovečerní Borat, ale výhradně o české politice a po všech stránkách mnohem horší.

31 komentářů:

 1. zajimave. celovecerni borat je take horsi, nez jednotlive vystupy/epizody borata v alig show. nicmene rad si vzdy pripominam ten rozruch, ktery celovecerni borat zpusobil v cesku (ff v plavkach na podiu v kine atp.) clovek znaly borata docela nechapal to pozdvizeni.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jistě, chápeme, jsi cool. Znal jsi borata ještě dřív, než přišel do módy. Diplom ti dojde poštou.

   Vymazat
 2. Recenzent neustále porovnává seriál s filmem, přestože dopředu práskne, že viděl jenom 1 a půl dílu. To je zvláštní, stejně jako fakt, že ony díly mají pár minut, takže neschopnost před recenzí zhlédnout alespoň tři znamená jasné FUCK OFF všem čtenářům, dokonce i těm, kteří pořád dokola píšou jako debilové PRGA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čiší z tebe mrdkavost a frustrace, že jsi nikdy nebyl prga. Tobě nepomůže ani vybělení análu.

   Vymazat
  2. Všechno, co jsi napsal, je zcela reálně možný.

   Vymazat
  3. Byla by recenze jiná, kdyby byly shlédnuty tři díly místo jednoho a půl? Pochybuji.

   "urážka všech horkých jehel a píchání" - jo, to by si mohla dát jako motto většina českých filmů.

   Vymazat
  4. Nebyla, ty díly jsou stejný, ale to Fuka nemohl vědět (teď už to ví, páč jsme to vykecali).

   Vymazat
 3. František používa termín pravdolaskar? Sklamal si ma Franto, ale asi sa to dalo čakať. Fnuk

  OdpovědětVymazat
 4. Tak já asi Františka chápu...je fakt že když někdo říká, kunda, čůrák, prdel, svině, mrdka neni to vtipný. Akorát je blbý, že Lihoš to řiká furt. Je fakt, že to možná ani neví.

  Viděli jste jak byli u korunovačních klenotů? Ten neslovák to obhlídnul jak pole řepky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten o kterém ten druhý řekl, že ho stejně nemá rád? Anebo ten co tamtoho praštil?

   Vymazat
 5. Žížalo, pěsti na bradavky a upaluj skouknout všechny díly! A pak napiš důkladnou dvourecenzi seriálu a filmu!

  OdpovědětVymazat
 6. "Označení "spíchnutý horkou jehlou" by v tomto případě bylo urážkou všech horkých jehel a píchání."

  A vybělenej neni? Nebo by to byla urážka bělení?

  OdpovědětVymazat
 7. Dle mne to plánovali jako oslavu nezvolení Miloše, stihli v něm pourážet všechny lidi okolo něj a teď, po polibku smrti od Kalouska (doporučil ten film), budou rádi, když jim tam půjde alespoň ta pražská kavárna, aby se jim ten film trochu zaplatil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zrovna jsem dočetl na Burešově iDNES výzkum, že Miloše volili geronti a blbci .....

   Vymazat
  2. Tak mohli premiéru posunout až na konec funkčního období, možná by tam už byly narážky neaktuální, ale v celkovém výsledku serepes.

   Vymazat
 8. Z Blaníka jsem viděl o půl dílu méně než Fuko Fuko = jeden díl (a možná ani ne celý) a je to jedna z největších sraček, co jsem kdy viděl. To i ten týpek, co napodobuje Babiše je aspirant na Oscara, nemluvě o ženiální České sodě. Za lístek tuhle píčovinu utratí jen nemytý vaginál se sejrem za předkožkou. FUJ! HANBA!

  OdpovědětVymazat
 9. Neviděl jsem jediný díl seriálu, jen vím, že existují fiktivní osobnost A. Blaník - a včera jsem se v kině slušně bavil. Na low-budget věc slušně natočený a navíc slušná terapie pro aktuální politickej zmar až nihilismus. Cameos jsou možná nevytěžené, ale vtipné. Za mě 70 %, mínusy jsou hlavně slabší druhá třetina filmu, která se vleče, Frantou zmíněná nepřehlednost některých scén a fakt, že film je "hyperaktuální " a za pár let zestárne hodně špatně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. *mrdat překlepy a vyšinutý vazby

   Vymazat
  2. mrdat na mrdání

   BTW máš pěkně vybělenou lebeň...

   Vymazat
 10. Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí vy ču**ci!

  A ted mazejte do kina.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak teď? Když pravda a láska ještě nezvítězily? Není to nebezpečný?

   Vymazat
 11. Vzhledem k tomu, že Franta zvladl jen jeden díl seriálu, tak je celkem jasný, že mu tenhle styl nesedl. Není tak příliš vhodným hodnotitelem filmu. Me se osobně seriál líbil, překvapila mě relativní brutalita a styl padni komu padni. Rozhodně dost dobrý počin na poli internetových serialů. Jelikož je film zjevně velmi podobný seriálu, tak je hodnocení zbytečný, stačí omrknou pár dílů a když to šlape, tak pojede i film.

  OdpovědětVymazat
 12. a co ten for na konci ? "Neni nas nejak moc ?" vam neprisel vtipny ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ten byl dobrej, nebyl nahodou z trpaslíka?
   Jeste jsem se fakt zasmál (SPOILER - trochu) když se pokoušel sejít schody :)

   Kino narvany (druhy den po premiere), ostatni se celkem smali, ale ja moc ne. Prislo mi, ze to ma snad 3 hodiny.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.