22.2.18

Recenze: Pračlověk [Early Man] - 50%

Nejnovější animovaný film Nicka Parka (Wallace a Gromit, Slepičí úlet) vypráví o tom, jak je tlupa (hodných) pralidí z doby kamenné konfrontována s městem (zlých) lidí z doby bronzové, a svůj konflikt se rozhodnou vyřešit zápasem ve fotbalu. Máte pravdu, nedává to moc smysl, a kdybych vám vysvětloval podrobnosti, dávalo by to ještě méně smyslu.


Filmy Nicka Parka taky nikdy nebyly o tom, aby dávaly smysl. Byly prostě okouzlující, roztomilé, s prvoplánovitým absurdním humorem a občas i s něčím trochu sofistikovanějším. Občas.


Bohužel, Pračlověk je z filmů Nicka Parka suverénně nejslabší, a tím nemyslím jen ty tři filmy, které režíroval, ale i ty, které pouze produkoval (a mají jeho typický výtvarný styl).Pračlověk je totiž poskládán výhradně z oněch výše zmíněných absurdních vtípků. Pralidé mají ochočené prase, které je inteligentnější než oni. Pralidé hrají fotbal. Postrachem pralidí je obří "jurská kachna". Pravěké fotbalové utkání komentují pravěcí komentátoři a dělají nevtipné verbální vtipy. Většině těchto blbůstek bych se rád zasmál, kdyby byly jakýmisi "třešničkami na dortu" v dobrém filmu. Ale pokud film existuje pouze kvůli těmto absurdním vtípkům, připadá mi to jako dost málo, obzvlášť pokud tím potřebuji vyplnit 100 minut. A tím netvrdím, že jsem se nesmál. Smál jsem se. Ale rozhodně jsem se dost často díval na hodinky a několikrát obracel oči v sloup...

Dalším zklamáním pro mě byla vizuální stránka filmu, který mi prostě nepřišel dost zajímavě animovaný. Ne že bych byl zhýčkaný jemňoučkým CGI - ruční "trhaná" animace pro mě rozhodně pořád má svůj šarm. Ale v Pračlověkovi je jaksi upachtěná, nenápaditá a postavičky většinou jen strojově dělají přesně to, co očekáváte.

Pračlověk vypadá, jako kdybyste někomu rozkázali, že má udělat film "přesně ve stylu Nicka Parka", a dali mu na to málo času a málo peněz. Což znamená, že výsledek pořád není úplně špatný. Ale rozhodně ne dobrý.

P.S.: Je docela dobře možné, že na vině je částečně i český dabing, protože v anglickém traileru jsem se před pár minutami smál několika hláškám, kterým jsem se nesmál před 14 dny v kině na dabovaném filmu...

15 komentářů:

 1. PRGA jsem já. Unknowni se zde nepočítají! Buď se odhal (definitivně) nebo jsi jen nahý, či mrtvý unknown s erektovaným pyjem v obličeji!

  OdpovědětVymazat
 2. Rusaci budou prga. Kanada druga a my trega.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. By mě fakt zajímalo, jak můžou být rusáci někde prga, když jsou poslední dobou všude inkognito.

   Vymazat
  2. Rusáci jsou na olympiádě asi tak inkognito jako dvoumetrový hovno s čepičkou z jízdenky na tramvaj :)

   Vymazat
  3. Petr je ruskej šváb placenýej za ovlivňování výsledků olympiády a komentářů na FFFilmu!!!

   Vymazat
  4. Koho zajímá nějaká olympiáda. V Sýrii budou Rusové s Assadem a Íránem prga, Turci druga a Američané s Kurdy trega, to by vás mělo hlavně zajímat.

   Vymazat
  5. Tak Turci to viděj zjevně jinak. Tedy první dvě místa. Třetí je jasný všem.

   Vymazat
 3. Když to nedabingovat ty Františku, tak to bude vždy stát za erektované prase

  OdpovědětVymazat
 4. Chtěl bych vidět ruční trhanou animaci bělení, určitě by to mělo svůj šarm.

  OdpovědětVymazat
 5. Odpovědi
  1. Doufam ze to davali na CT jinak jim bracha (s tatinkem) vyhlasi valku...

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.