19.2.18

Recenze: The Florida Project - 80%

V Orlandu na Floridě se nachází hotel s názvem Magic Castle. Je to hnusná budova v hnusných pastelových barvách, obývaná povětšinou nesympatickými / nebezpečnými lidmi a těmi, kteří si zdejší pokoj objednali omylem, protože se domnívali, že jde o hotel v nedalekém Disneylandu.

V jednom z pokojů bydlí 22letá Halley (Bria Vinaiteová) se svou přibližně šestiletou dcerou Moonee. Nemají skoro žádné peníze, ale manažer hotelu (Willem Dafoe) jim občas posečká s platbou.

Halley se protlouká životem nejrůznějšími způsoby, z nichž některé jsou ilegální, některé zavrženíhodné a některé obojí. Moonee se kamarádí s vrstvníky z okolních motelů a provádí s nimi věci, které jsou občas smrtelně nebezpečné, občas ilegální, ale v každém případě nevhodné pro děti.

A my sledujeme jejich život a jsme rádi, že se máme líp...


Film The Florida project sice není dokumentem, ale skoro tak vypadá. Nejde o zápletku, ale o zachycení jisté velmi specifické atmosféry (nejpodstatnější zápletka spočívá v odhadování, jak brzy sociálka sebere Halley Moonee). Většina představitelů nemá herecké zkušenosti a všechno se natáčelo ve "skutečném světě", ne ve studiu. Například ten hotel skutečně existuje a má skutečné recenze, které zcela odpovídají dojmu z filmu.


Willem Dafoe je fenomenální jako rezignovaný zahořklý chlapík (netypicky utlumený ve srovnání se svými obvyklými rolemi), který rozhodně není nějaký "hodný pohádkový dědeček", ale samotný fakt, že nenahlásí okamžitě Halley policii a že se snaží, aby se Moonee někde nepřizabila nebo nebyla znásilněna pedofilem (protože Halley se o to nestará), způsobuje, že je ve srovnání s ostatními postavami filmu vlastně světec.

Vinaiteová jako Halley je sice patřičně živočišná a hysterická, ale občas je vidět, že nemá herecké zkušenosti, a některé její scény působí trochu nuceně.

Malé děti hrají bezchybně, čemuž pomáhá správný střih a zřejmá improvizovanost mnoha scén.Jak už jsem naznačoval výše, v tomto filmu není důležitý jeho děj. Jde spíše o rozestavení kuriózních figurek do bizarního prostředí a následné téměř voyeuristické sledování šílených (a většinou hodně depresivních) epizodek, které se jim stanou.

Že film měl scénář, to se projevuje především v několika chytrých okamžicích, kdy se díky pár zdánlivě nedůležitým slovům až zpětně dozvídáme, jak hluboký význam měla nějaká scéna, kterou jsme viděli dříve a nemohli jsme ji tehdy přesně pochopit. Ale jestli to celé trvá hodinu a půl nebo dvě hodiny a půl, to je víceméně jedno (ovšem úplný konec filmu je zvládnut velmi nápaditě a navozuje pocit jistého završení, které příběh těchto lidí mít nemůže).

Pokud máte zálibu ve filmech podžánru "všichni jsou v hajzlu", tenhle patří ke špičce. A navíc funguje i jako intimní turistický průvodce unikátním kouskem Ameriky, kde byste dobrovolně trávit čas nechtěli.

24 komentářů:

 1. Prgačaga prga prga ... hooked on a prging

  OdpovědětVymazat
 2. Franto v Orlandu je Walt Disney World, Disneyland Park je v Anaheimu v Kalifornii.

  OdpovědětVymazat
 3. zajimalo by me proc ma film jen 80, kdyz v recenzi neni vlastne nic negativniho, mimo zminky o obcasne nucenosti u Haley, ale naopak tam jsou slova popisujici neco z filmu jako fenomenalni, bezchybne, chytre, spravne, hluboke, a film ma dle recenze napadity konec a patri ke spicce ve svem zanru?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protoze o tolik lepsi nez Bony a klid 2 to zase neni

   Vymazat
  2. ale zase je podle franty Florida Project dvojnasobne lepsi nez Wind River.
   jj, tech 40 pro Wind River sem este nezapomnela…

   Vymazat
  3. jo sakra vonoto bylo za 60. tak vida, zapomnela. asponzetak.

   Vymazat
  4. wind river byla kokotina s pár dobrýma scénama, nic světoborného.

   Vymazat
 4. Nevhodné pro děti, zavrženíhodné ... to zní jako nahá, nebo mrtvá děvčata, juchůůůů

  OdpovědětVymazat
 5. Mám rád recenze typu "Pravopi sje v hajzlu". Ale filmy, jako je tento, rád nemám.

  OdpovědětVymazat
 6. tie recenzie na trip advisore ("It’s a dump", "we have stayed at other bargain hotels in the same area and actually found much better quality for the same price", "Health hazard!!!! Believe the reviews, this place is horrible. Room smelled just horrible. When I say horrible, I mean that we both had instant headaches, our eyes were burning, and our throats became very irritated. We left to go out to dinner, and picked up some incense, but even that didn’t help. At 2:30 a.m. we attempted to go out and try and sleep in the car, but there were some shady looking characters hanging out and walking around in the parking lot.") svedcia o skvelej volbe miesta natacania a ak je aj Defoe taky skvely ako obycajne tak to chcem vidiet.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. fotky su tiez skvele, "do not place bread with jam or butter into toaster" made my day!

   https://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g34352-d112090-Reviews-Magic_Castle_Inn_and_Suites-Kissimmee_Florida.html#photos;aggregationId=101&albumid=101&filter=2&ff=243901231

   Vymazat
  2. Andreji ty zmrde udavacskej, chcipni!

   Vymazat
 7. Chápu to dobře, že film je mrga?

  OdpovědětVymazat
 8. Konečně film, který vypadá zajímavě.

  PS: Nerada zase rýpu, ale nemá být ve 2. větě 3. odstavce Moonee místo Halley?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bingo! A toho si všimne až ženská...

   Vymazat
  2. Tak teď už fakt nevím, která je Moonee a která Halley...

   Vymazat
  3. 22letá Halley (Bria Vinaiteová) se svou přibližně šestiletou dcerou Moonee.
   "Moonee se protlouká životem..." má být asi Halley a "Halley se kamarádí s vrstvníky z okolních motelů..." má být asi Moonee, ne? Nebo jsem to fakt nepochopil...

   Vymazat
 9. Franto napsal jsem ti o chybném Disleylandu a žádné"Bingo!" se nekonalo.
  Považuji to za nečestné a nesportovní, je mi to líto a jdu vyhledat safe space, kde podávají středně teplé kakao pro uklidnění rozjitřených nervů.

  OdpovědětVymazat
 10. V pohodě film, ale 80% je moc. Občas je to trochu nuda, konec je dobrej. Halley je celkem hot, i když totální trash. Franta je dick!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.