1.6.17

Recenze: Zabijáci z maloměsta [Dræberne fra Nibe] - 60%

Nibe je takové malé zapadlé městečko v Dánsku. A v něm žijí dva starší zedníci, které všechno tak nějak sere. A hlavně je serou jejich manželky. Takže se dohodnou, že si na ně objednají přes internet nájemného vraha z Ruska.

Bohužel (pro manžele), manželky jejich plán prohlédnou a objednají si na manžele nájemnou vražedkyni z Anglie...


Severská černá politicky nekorektní komedie? Sem s ní!


Zabijáci z maloměsta mají dvě velmi jasné inspirace. Jednak maloměstské hořké krimikomedie jako třeba Fargo, a jednak brutální gangsterské taškařice, především britské provenience (viz starší Guy Ritchie nebo Jednotka příliš rychlého nasazení).Musím číct, že se mi velmi líbilo prvních 25 minut, než se na scéně objeví první nájemný vrah. To čiročiré zoufalství obou protagonistů, kteří se těžko rozhodují, že "takhle opravdu už dál ne", má něco do sebe. Navíc jejich manželky rozhodně nejsou nějaké jednorozměrné megery, ale nahlédneme docela hluboko do jejich duší.

Kupodivu, když dorazí Rus (a posléze Angličanka), a "mělo by se to teprve pořádně rozjet", byl pro mě film méně zajímavým. Film se totiž více přiblíží bláznivé komedii a postavy přestanou být zajímavé. Je jasné, že se může stát naprosto cokoliv, a o nějakou logiku děje moc nejde. A přesto výsledek postrádá tempo a švih, kterým prosluly výše zmíněné britské komedie. A srovnání s Fargem také přestává fungovat, neboť Fargo nebylo takhle střelené, a - jak bych to řekl - "kompletně vycucané z prstu".

Přesto je ale výsledek celkem osvěžující (obzvlášť pokud na černé komedie moc nechodíte) a je dobrým příkladem, jak se dá natočit něco docela dobře fungujícího s 10 herci a prakticky nulovým rozpočtem. Kéž by to aspoň takhle zvládali čeští filmaři.

18 komentářů:

 1. cesti filmari to zvladaji lepe napr bony a klid 2 70% > 60%

  OdpovědětVymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. sorry za offtopic,
  Franto, bude recenzia na Before I Fall?
  Dík.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tezko, vzhledem k tomu, ze ot u nas vubec nepujde.

   Vymazat
  2. Težko, když neudělal recenzi ani na Hell or High Water. Musí spíchnout to dokudrama o žaponsku.

   Vymazat
  3. Ale na pobřežní hlídku se zapomenout nesmí!

   Vymazat
  4. Když už se tu objednávají recenze, chci souběžnou srovnávací dvojrecenzi Smrtihlava a Anthropoidu, s přihlédnutím k Atentátu (1964), se samostatnou rozvahou o zbraních použitých ve všech filmech v kostele, s vysvětlivkou o tom bazmeku, co hodili Obergruppenführerovi pod auto, se srovnáním s obdobnými akcemi, jež provedla Armia Krajowa v Polsku, s vysvětlením politických dopadů atentátu, bez zbytečných vtipů, bez chyb, bez spoilerů, a to do dvou dnů - nebo zemře 100 lidí. Na následky kouření a při dopravních nehodách.

   Vymazat
  5. Tady se přání zásadně neplní. Já si přál Básníky a dostal jsem velký hnědý šišatý smradlavý, něco podobnýho, co má na hlavě ten strejda hříbeček.

   Vymazat
  6. Neblbni, Básníci by dostali tak 80-90% a otevřela by se sedmá brána do pekla.

   Vymazat
 4. Já bych chtěl už tu recenzi na Bíbra.

  OdpovědětVymazat
 5. Kupodivu, když dorazí Rus (a posléze Angličanka), a "mělo by se to teprve pořádně rozjet", byl pro mě film méně zajímavým. Film se totiž více přiblíží bláznivé komedii a postavy přestanou být zajímavé.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.