30.6.17

Recenze: Spider-Man: Homecoming - 80%

A máme tu další reboot další comicsové série. I když, tentokrát je to trochu složitější, a trochu lépe promyšlené, než posledně.


Tenhle film nemá nic společného s posledními dvěma Spider-Many, ale zato je součástí aktuálního filmového vesmíru Avengers, a to tak že velmi. Ve filmu se objevuje několik herců z Avengers. Děj se točí kolem událostí, které se staly v Avengers. A to objevení se Spider-Mana v posledním Captain America nebyla rozhodně náhada, nýbrž důležitá součást děje tohoto Spider-Man filmu. Vzhledem k tomu, že tento film je od Sony / Columbie, zatímco Avengers patří Disneymu, muselo jít o logisticky a právně velmi složitý projekt, aby to všechno takhle zdánlivě hladce fungovalo. Ale to nás nemusí zajímat, že...


Důležité je, že nový Spider-Man je svižný a vtipný film, který má překvapivě kvalitní scénář (navzdory tomu, že je pod ním podepsáno šest lidí). Tento Peter Parker je zajímavou postavou proto, že je to mladý školák (15 let), který by chtěl být plnohodnotným Avengerem, ale Tony Stark (který mu vyrobí nový superoblek) je přesvědčen, že na takovou zodpovědnost zatím ještě nemá (s čímž Peter samozřejmě nesouhlasí). V souvislosti s tím bylo updatováno několik dalších aspektů příběhu: Peter nepracuje pro žádné noviny, a vůbec se neřeší, jak se z něj vlastně stal Spider-Man. Je krátce zmíněno, že ho kdysi kousl pavouk, ale detaily se neřeší, a nebylo mi úplně jasné, co dokáže jeho tělo samo o sobě, co je Peterův vynález, a co způsobil nový oblek od Starka. Neexistuje strýček Ben, neexistuje Mary Jane Watsonová ani Gwen Stacyová (Peter se zamiluje do nahnědlé starší spolužačky), ale... je to fakt celkem jedno a jsem rád, že mě v kině nezdržovala další mírná variace toho, co už jsem několikrát viděl.Hlavním padouchem je Adrian Toomes (Michael Keaton), který krade artefakty po invazi mimozemšťanů (viz starší Avengers filmy), vyrábí z nich zbraně a ty prodává na černém trhu. A má turbokřídla. Adrian není žádný bondovský superzloduch, nemá žádné superschopnosti a v klíčových okamžicích filmu se ukáže, že je to vlastně hodně férový chlap s velmi jasným morálním kompasem. Což je vskutku osvěžující, po všech těch padouších, kteří jen střílejí blesky a dělají "muhahahaha!", protože jsou blázni.

Ale největším plusem filmu pro mě rozhodně byl humor. Peter je patřičně ukecaný a leckteré dialogy mají opravdu výborný švih (podstatnou roli hraje opět Happy Hogan v podání Jona Favreaua), nebo až hitchcockovské napětí (scéna zásadního odhalení v Toomesově autě). Ovšem pořád jde především o komedii. Když dojde na supervýpravnou akci, výsledek je samozřejmě adekvátní, ale po dvou hodinách filmu jsem se už trochu nudil. Skákající Spider-Man i tentokrát vypadá jako (dobré) CGI a nikoliv jako někdo živý, kdo opravdu provozuje takovou akrobacii. Navíc - bohužel - většina velkých akčních seknvencí je prozrazena v trailerech. A 3D není nijak moc zajímavé a komplikuje sledování temných scén (kterých je hodně).

Spider-Man je příjemný návrat k odlehčenosti a vtipnosti prvních Iron Manů (jeho mladý režisér dříve natáčel takováto videa pro The Onion). Vůbec by mě nenapadlo, že je od jiného studia a od jiného tvůrčího týmu.

P.S: K pořádnému vychutnání všech narážek je bohužel nutné docela dobře znát předchozí Avengers filmy.

16 komentářů:

 1. Peter nepracuje pro žádné noviny, a vůbec se neřeší, jak se z něj vlastně stal Spider-Man. Je krátce zmíněno, že ho kdysi kousl pavouk, ale detaily se neřeší.

  František Fuka (age 48)

  OdpovědětVymazat
 2. Mě už všichni tihle chujomeni otravují. Nejraději bych je zakázal.

  OdpovědětVymazat
 3. "Náhada." Náhodná náhrada hada. Nahá limonáda? Nahá záhada. Stoupněte si na tohle H a řekněte "Da".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  2. Je to jen náhada, že Corvus šlápl na hada a my už se nedočkáme dalšího dílu Beverly Debills 90-10?

   Vymazat
 4. A čo si predstavujetě pod takým slovom "logisticky"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je něco jako logicky, ale ještě víc.

   Vymazat
  2. Logistika je organizace přesunu.
   V tomto případě se jednalo o přesun některých částí patřících avengers (např. spodků, ponožek atd.) od myšáka k sony.

   Vymazat
  3. FIFO and LIFO.

   Vymazat
  4. Předpokládám, že jejich ajťáci na ten přesun použili pajpu.

   Vymazat
 5. Patnáctiletej?!?!?! Vypadá jako třicátník.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tomu Hollandovi bylo při natáčení Homecoming 19 let.
   Teď je mu 21.

   Vymazat
 6. Měl by se přejmenovat web na FFMarvelfanboy. Škoda že recenze není odflákla jako u WW.

  OdpovědětVymazat
 7. Je videt, ze Stark je peknej votroubek. Zaporaka vyrobil on, pac Stark stejne svoje delniky nema a urcite si najima subdodavatelskou firmu. Kdyby vypsal soutez pro firmy na likvidaci trosek ... takhle pusobi jak blb.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.