7.6.17

Recenze: Mumie [The Mummy] (2017) - 40%

V Iráku je objevena hrobka s egyptskou mumií. Přesněji řečeno, objeví ji lstivý voják a zloděj vykopávek (Tom Cruise) a sličná archeoložka (Annabelle Wallisová). Mumie je ale prokletá a je to jakási zlá egyptská princezna, která chce přivést na svět egyptského boha Sutecha (taky zlého).

Tudíž letadlo, ve kterém všichni letí, spadne nedaleko Londýna, mumie se osvobodí, začne vysávat lidi, prokleje Cruiseho, nechá se chytit doktorem Jekyllem, zase uteče, zničí půlku Londýna a chce mít v kobce pod městem obřadní nekrosex s Cruisem. Takže jako obvykle...


Zatímco se Marvel a Warner Bros. pokoušejí pěstovat své supehrdinské filmové vesmíry, Universal se snaží o něco podobného se svými filmovými monstry (kterých je hodně, ale v našich končinách nejsou zdaleka tak legendární jako v USA). Pokusil se o to už před třemi lety s Drákulou, ale to nějak nevyšlo, takže to teď zkoušejí znovu, a ten Drákula jako kdyby neexistoval, protože měl malé tržby, a natočí zase nového. A nejen toho. Ach jo...

Ale to nás nemusí moc zajímat, protože v tomto filmu moc nějakých narážek na jiná monstra není. Tedy, vlastně, je v něm na okamžik Drákulova lebka. A ruka Netvora z Černé laguny. A Kniha mrtvých z Mumie s Brendanem Fraserem. To všechno má ve své sbírce doktor Henry Jekyll (Russell Crowe), který vede tajnou organizace pro potírání nadpřirozeného zla a zjevně má být spojovacím elementem celého (budoucího) seriálu...


Nová Mumie byla bezpochyby velmi drahá, není vyloženě špatně režírovaná, ale bere sama sebe strašlivě vážně, což je na pováženou, neboť její děj je ještě o něco dementnější, než Mumie s Brendanem Fraserem (která, jak víme, obsahovala spoustu záměrného a kvalitního humoru).

Kromě toho je kompletně celá Mumie (2017) poskládaná ze scén, které už jsme viděli jindy a jinde. A většinou lépe, pokud pomineme vyšší rozpočet a tudíž kvalitnější triky. Začíná to prologem, který je hodně podobný starší Mumii (s Fraserem). Pak se seznámíme s hlavním hrdinou a hrdinkou, kteří ve dvou postavách obsahují to, co obsahoval jeden Indiana Jones: T.j. hrdina je fešný akční asshole, a hrdinka je inteligentní vědec (následkem toho je hodně těžké s hrdinou nějak soucítit). Pak je nalezena mumie (opět Indiana Jones a jeho imitace). Když letadlo s mumíí havaruje, ukáže se, že se díváme na volný remake hororu Lifeforce (1985), což byl nejlepší film o kosmických upírech s nahými prsy. (Tedy to, co trailery prozradí během 30 sekund, trvá ve filmu 45 minut.)

Ale zpět k Lifeforce: Takže Cruise má s egyptskou princeznou mentální propojení a ta ho láká někam do londýnských katakomb, aby zde s ním měla rituální sex, který přivede na svět onoho výše zmiňovaného Sutecha, což je jen jiné jméno pro Satana (jak je nám vysvětleno). Mezitím princezna vysává životní energii z náhodných Angličanů a dělá z nich zombie, které útočí na lidi. Bohužel, na rozdíl od Lifeforce nejenže nedojde k souloži, ale ani pořádně neuvidíme žádná ženská prsa.Celé to zní jako ideální látka třeba pro mladého Sama Raimiho, který by z toho asi dokázal udělat epicky šílený, brutální film, který by byl drahý, akční a současně hrozně legrační a osvobozující (protože nejen práce, ale i humor osvobozuje).

Ale režisér Alex Kurtzman (známý spíš jako scenárista, např. nových Star Treků) překvapivě skoro úplně rezignuje na jakýkoliv záměrný humor! Vzpomínám si jenom na Cruiseova mrtvého (a také prokletého) kolegu, který se mu zjevuje a dělá vtipy (zkopírováno z Amerického vlkodlaka v Londýně), a pár scén s Russellem Crowem, které ve mně vzbudily touhu opustit tento film a podívat se podrobněji na příběh tohoto konkrétního dr. Jekylla / pana Hydea, který má smysl pro drsnou realitu a suchý humor. Jinak... nic.

A kromě humoru chybí Mumii také hrůza a napětí. Ať jsou akční / trikové sekvence jakkoliv drahé, nikdy se ani na vteřinu nebojíme, jestli se náhodou hrdinovi něco nestane, nebo jestli se neobjeví někdo opravdu zlověstný. A chemie mezi Cruisem a hlavní vědkyní je nikoliv nulová, ale negativní.

Následkem toho všeho je nová Mumie zvláštně rozplizlá, jako kdyby se celá odehrávala v nějaké nedostatečně definované realitě, kde na ničem nezáleží. Opravdu byla zbořena značná část Londýna a umřely tisíce lidí? Je prokletý Cruise automaticky nesmrtelný a nezranitelný? Nebo jen selektivně a někdy? Opravdu uběhl během minuty několik kilometrů Londýnem?  Opravdu může egyptská mumie snadno ovládat mrtvoly křižáckých rytířů, kteří ji chtěli za svého života zlikvidovat a zemřeli přirozenou smrtí? Znamená to, že může ovládat libovolné mrtvoly? Pocházejí tedy ty zlé zombie z londýnských hřbitovů, nebo to jsou čerstvě vysátí lidi? Opravdu se nakonec Tom Cruise stane ztělesněným Satanem, nebo co se to vlastně...? Oops, spoiler...

Dávám 40 procent, protože ve filmu je několik slušně natočených akčních / trikových scén. Například souboj se zombiemi pod vodou, nebo ta havárie letadla. A hlavně proto, že má pod dvě hodiny. To je na něm to nejlepší.

P.S: Potitulková sekvence (např. nějaká jiná monstra) není.

P.P.S: 3D je zcela zbytečné a ztěžuje sledování (mnoha) scén ve tmě.

55 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Cruise spis ukaze na kozy :)

   Vymazat
  2. A bude je mít bělený?

   Vymazat
  3. Tom Cruise má bělený zuby, anál, genitálie, oční bělmo a vnitřek nosních dírek. Ale kozy, ty má kurva, ztmavený.

   Vymazat
  4. mimo cruisovych jednicek tam jsou side-boobs Sofie.

   Vymazat
 2. Díky za tip na Lifeforce. Kozy tam opravdu jsou. I na mrtvých ženách. Super!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Corvus se rád rejpe v nemytých kozách. Kdo by to byl řekl..

   Vymazat
  2. Jo, to je hrozně zajímavý film. Mimojiné i tím, že vypadá jako z poloviny sedmdesátých let, ale přitom je o deset let mladší.

   Vymazat
  3. Cize je to cicovina ale je kozy, tak to clovek dopozera?

   Vymazat
  4. Aminux: Asi jsi nikdy nedělal v pohřebním ústavu. Mrtvoly se vždy oplachují. A ty ženské obzvlášť. Plus flaška rumu k platu měsíčně.

   Vymazat
 3. Odpovědi
  1. Me taky chybi Anicka, ale uplne jina a ma vetsi kozy.

   Vymazat
  2. Báf!
   Ahoj Corve (abych skloňovala jako grammar nazi)!
   Co mám jako tady v téhle konverzaci dělat?
   Můžu leda poznamenat, jak je život nespravedlivej; Cruise straší v akčňácích už celé věky, zatímco fasuje stále nové a nové sličné protějšky. Když už je na plátně starší dáma, je to mumie a zase to je sexy mladice (no dobře, Sofie už není náctiletá, ale pořád je o dvacet let mladší než Cruise).
   A vy tady debaty o bravu.
   Za mě by měla Sofie hrát hlavní postavu a mumie by byl Cruise.


   Vymazat
 4. Musíš brat v úvahu, že tady v teplákově jsou na všechno kladeny mnohem vyšší nároky...

  OdpovědětVymazat
 5. "V Iráku je objevena hrobka s egyptskou mumií"? Tento pohřební rituál se vyskytuje jen v Egyptě; v Babylónii nebo Asýrii (tj. v dnešním Íráku) se tak samozřejmě nepochovávalo. Ani se mumie nikam z Egypta nevyvážely.

  Proč ten film nemohl začít uvěřitelněji? Třeba: "V Iráku je objevena hrobka se šunkovým chlebíčkem. Přesněji řečeno, objeví ji lstivý mamrd a zloděj chlebíčků (Tom Cruise) a topheavy archeoložka (to je jedno). Chlebíček je ale okoralý a navíc prokletý. Odložila ho tam jakási zlá egyptská princezna, která se chtěla spíše věnovat baletu a taky přivést na svět nějaké haranty."

  Jo, a Sutech (Seth) nebyl nijak zvlášť zlý. Více zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Set_(deity)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne s šunkovým chlebíčkem, ale s chlebem se škvarkama.

   Vymazat
  2. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
  3. Coorvuse nám nějak docoorvili. A jak vůbec chutná Chlebec se škvarkama?

   Vymazat
  4. Chlebec se škvarkama? Podobně jako Aminuxův sejra z předkožky, namazaný v tučné vrstvě na nevyběleném análu. Himl dnes jsem ale v kondici! Sixpack hadr!

   Vymazat
  5. S tím Irákem se Franta fakt trochu seknul. Ale třeba za to nemůže, třeba se mu ruští hackeři nabourali do Google maps.

   Vymazat
  6. GR: "V Iráku je objevena hrobka s egyptskou mumií"? Jo, ale zrovna tohle je tam jakztakz vysvetleno tim, ze Princezna tam byla egyptanama pohrbena za trest, aby byla daleko od sve domoviny a v cizi zemi. Slo o nuceny export. Blbost, ale aspon se pokusili o vysvetleni.

   Ajuga: v cem se franta seknul? V tom filmu to tak fakt bylo uvedeny ze byla pohrbena v Mezopotamii/dnesnim Iraku.

   Vymazat
  7. OK, tak neseknul. Ještě jsem neviděl a všude píšou Egypt. A archeologové v dnešním Iráku? Na dostřel od IS?
   No jo, proč v tom hledám nějakou logiku ...

   Vymazat
  8. Na zacatku filmu je V IRAKU objevena mumie v hrobce. Nasleduje dialog hlavnich hrdinu o tom, jak je to zvlastni, ze V IRAKU je egyptska hrobka. Nasledne se vysvetli, proc je v IRAKU egyptska hrobka...

   Vymazat
  9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  10. To, že je to na dostřel od IS, je součástí pointy. Díky válečnému rozvratu si může Cruise dovolit jakž takž nepozorovaně vykrádat hrobky a díky tomu dostřelu IS jsou archeologové nuceni rychle naložit sarkofág s Ahmanet a zmizet s ním pryč (namísto toho, aby celou hrobu roky studovali na místě).

   Vymazat
  11. Navíc se později ukáže, že (MINOR SPOILER AHEAD) ti archeologové nebyli tak úplně archeologové.

   Vymazat
  12. Já si na predkozku sejra nemazu, ale nektery lidi maj radi plesnivej sejr a pestujou ho na chodidlech nohou.

   Vymazat
  13. Současný Írák a Sýrie přímo překypují archeologickou aktivitou - čím válečnější zóna, tím lepší! Akorát že ti archeologové jsou většinou negramotní Arabové a když kopou, mají na zádech kalašnikovy: https://hyperallergic.com/247587/study-finds-isis-militants-arent-the-only-ones-looting-syrian-archaeological-sites/

   Vymazat
 6. Koukam na Lifeforce :) Mathilde bych ho na noc asi pujcil.A je tam nekolik totalnich fullfrontalu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak dobre, podivam se na to taky. Ty a falesnej corvus ste me premluvili

   Vymazat
  2. Kdepak, já jsem pravej a jedinej. Jen jsem si udělal fešáckou ikonku. Po vzoru Františka!

   Vymazat
 7. Vazne sa pri blocbustri niekto pyta, ci hrdina prave ubehol X kilometrov za minutu? Dobry den pani Spacilova, mam este par otazok ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak každé dílo, blockbustery nevyjímaje, by mělo být jaksi interně konsistentní. Pokud Cruise běhá X kilometrů za minutu, musí pro to existovat nějaké vysvětlení v rámci daného vesmíru (např. že snědl mimozemské chobotnice v remuládě a má po nich nadsvětelnou sračku). V opačném případě je to diletantismus filmařů...

   Vymazat
  2. Ale Franta si nestazuje, ze jeden moment Cruise ubehne X kilometrov za minutu a v iny moment ledva ubehne 200 metrov, on sa divi nad tym, ze Cruise ubehne X kilometrov za minutu. Pre to nepotrebujes vysvetlenie, to je proste fakt. Beha tak uz od Mission Impossible.

   Vymazat
  3. William - co je to, ta ledva?

   Vymazat
  4. Ledva je mechanizovaná ledvinka, tj. umí běhat a vždy se vrátí ke svému majiteli. Zatím byl vyroben jediný kus, a ten patří Cruisovi.

   Vymazat
 8. Někdo v nějakém filmu nastupuje v NYC do letadla /střih /vystupuje v Londýně.
  Kontrolní otázka: opravdu let přes Atlantik trval jen několik vteřin?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je pitomá poznámka. Je snad rozdíl mezi střihem, který se nijak netají, že je střihem a uplynul během něj nějaký filmový čas, a střihem, který budí dojem, že mezi oběma záběry uplynul stejný čas ve filmovém světě jako v tom divákově. Tenhle film je patrně ten druhý případ, jinak by to asi Franta nekomentoval, ne ...

   Vymazat
  2. Ako vies, ze zrovna v tomto pripade to nieje zostrihane? Bomba pravidelne ukazuje 5 minut do vybuchu ale finale filmu trva 30 a je to strasna drama ci stihnut tu bombu zneskodnit.

   Vymazat
  3. Na druhu stranu, tuna je aj to lietadlo zostrihane tak debilne, ze to vyzera ako keby doleteli z Iraku do Londyna za 10 minut. Pretoze je zaber ako lietadlo odlieta z Iraku, potom sa deju veci v lietadlem co posobi viac menej ako kontinualna scena a zrazu lietadlo pada na Londyn.
   Takychto divnych strihov je ale vo filme tak vela, ze pri konci som sa uz naozaj nedivil ci Cruse ubehne kilometre za minutu ale ci si tie strihy po sebe nikto nepozrel.

   Vymazat
 9. www.selskyrozum.online

  Bude recenze?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zatim nevim o tom, ze by to melo jit do filmove distribuce

   Vymazat
  2. Uz to je.A v sobotu je premiera v Lucerne.

   Vymazat
 10. Ten film měl poukázat na to, že je Cruise už mumie a vy jste to jenom nepochopili. Další díl bude s Deppem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Otázka je, jestli Deep bude Vlkodlak, Frankenstein nebo Drákula.
   Vlastně ne, je to jedno, může být klidně všemi najednou.

   Vymazat
  2. Deep bude Invisible Man. To je pro nej asi momentalne velmi vhodna role.

   Vymazat
  3. Nejlepší Tom Cruise je v Preacherovi. Vybuchlej....

   Vymazat
 11. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 12. Q: Opravdu uběhl během minuty několik kilometrů Londýnem?
  A: ja to chapu tak, ze od vzbuzeni Mumie ma Cruise schopnost cestovat i casem/mistem, byt ji neridi on ale ona. Tzn ona ho provedla tak rychle tim Londynem.

  Q: Opravdu může egyptská mumie snadno ovládat mrtvoly křižáckých rytířů, kteří ji chtěli za svého života zlikvidovat a zemřeli přirozenou smrtí?
  A. nerikali tam, ze krizaci si z egypta odvezli egyptske mumie jako nejake trofeje? Ona jim tam rika "rise my soldiers" nebo neco takovyho, tak predpokladam ze mluvila ke svym poddanym, nikoliv ke krizakum. Ale mozna sem si to tam jen domyslela, aby aspon neco v tyhle sragore davalo aspon vzdalene smysl.

  OdpovědětVymazat
 13. Františku, ani nevím jak poděkovat, je to pár dní co jsem si vzpomněl na film, který jsem viděl jako dítě a pamatoval si jen ty emzáky a kozy :D za boha jsem nemohl přijít na to, jak se ten film jmenoval, googloval jsem a nic. A přijdu sem!! Takže díky za připomenutí Lifeforce, rád si to po 30 letech zopáknu,

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlasem malého ďábla:"TY NEVÍŠ, jak Frantovi PODĚKOVAT???!!!"

   Pošli Bitcoiny, nebo aspoň nasol bulvám!

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.