12.6.17

Recenze: Skokan - 40%

Mírně retardovaný Rom Julius je propuštěn z basy. Chvíli se snaží nějak protloukat, ale pak náhodou v televizi zaslechne, že v Cannes se scházejí herecké hvězdy a všichni se tam mají dobře, takže udělá jedinou logickou věc: Na kus lepenky si napíše "KAN" a stoupne si k silnici. Cesta za blahobytem začíná!


Mno. V úvodím popisu děje poněkud lžu. Stejně jako lže trailer a presskit k tomuto filmu. Skokan není komedie o tom, jak se Rom protlouká mezi filmovými hvězdami. Na začátku filmu sice dojde k tomu, že se Julius do Cannes vydá, ale tam pronese sotva několik vět, různě se prochází, zpívá na nároží, všechno okukuje, a pak se vydává dál, do jiných krajin a zemí. Má jeho cesta nějaký cíl? Možná se snaží najít svou dávnou lásku, která se teď prostituuje v Itálii a občas se mu zjevuje. A možná ne...


Moc se mi líbil předchozí film Petra Václava Nikdy nejsme sami. Bohužel, Skokan má mnohem blíže k ještě staršímu Václavovu filmu Cesta ven, který se mi líbil o něco méně.

Skokan (to je vězeňský slang pro "chlapíka, který umí proplouvat nástrahami života a nic si z nich nedělá") je stejně jako Cesta ven natočen "dokumentárním způsobem" a většina jeho představitelů jsou neherci (včetně hlavního hrdiny). To znamená, že většina scén vzbuzuje dojem, že kamera náhodou stojí opodál Roma nebo skupiny Romů, kteří se tak nějak poflakují životem. Na rozdíl od předchozích Václavových filmů se tentokrát projevuje, že někteří neherci jsou neherci, stydí se, a hrají velmi špatně.

Bohužel (pro mě), film má strašlivě řídkou zápletku, respektive téměř žádnou zápletku nemá. Nevíme, proč byl Julius ve vězení. Nevíme, o co se snaží po propuštění (pokud o něco). Cestou do Cannes dostane reproduktor. V Cannes 20 minut chodí po městě, okukuje, krade, zpívá do reproduktoru, prohodí pár slov s nějakými lidmi (většinou si navzájem vůbec nerozumějí). Vydává se jinam. Vyzpovídá se. Náhodou potká svého kámoše. Pomůže mu zpacifikovat nějakou prostitutku (nevíme co je zač, kde se tam vzala a proč je potřeba ji pacifikovat). Nechá se od prostitutky vyhonit. Nechá si najít svou starou lásku. Láska se najde a válejí se spolu na pláži u moře. To je všechno, na co jsem si vzpomněl, co se zápletky týče. Dialogy téměř neexistují, nebo neobsahují žádné informace.

Film rezignuje na obvyklé filmařské postupy, takže když se např. hrdinovi zjeví na chvíli ta jeho láska, není to doprovázeno žádným trikem nebo nadpřirozeným zvukovým efektem, prostě to děvče (Klaudia Dudová) najednou v jednom záběru je a v dalším není. A logicky si musíte odvodit, že tam pravděpodobně ve skutečnosti nebylo a pravděpodobně to byla vize. Pravděpodobně.Je mi jistým způsobem sympatické, že si Petr Václav jde vlastní cestou a natáčí brutálně nekomerční film, který brutálně boří obvyklé postupy a je ve svém rozvláčném náhodném chaosu vzácně konzistentní.

Přeji mu, aby získal nějaké ceny na festivalech, ale pro mě to byla brutální nuda.

P.S: V presskitu se píše, že jde o komedii. Pokud je to pravda, pak je to pravděpodobně první komedie s nuceným drogováním svázané řvoucí prostitutky.

50 komentářů:

 1. To je horší než ty budovatelský filmy od komančů. Pořád dokola každej rok. Státní fond kinematografie se dá přímo tunelovat, stačí přijít s tímhle tématem nebo tím druhým.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Startovač se dá taky tunelovat a ani to pak nemusíš natočit.

   Vymazat
 2. Kan je přítok Jeniseje nebo Klub angažovaných nestraníků. Bylo by zajímavější sledovat cestu toho Cikána tam anebo snahu o vstup onam.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Onam, jako do vybelenyho analu?

   Vymazat
  2. Já mluvím vážně. Chtěl bych vidět film o Cikánovi, který má normální život, denně poctivě pracuje, nekrade a vede své děti k úctě k práci a vzdělávání. Existuje takový film? Opravdu bych rád něco takového viděl. Zápletka by mohla být jakýkoliv.

   Vymazat
  3. Zápletka by MOHL být jakýkoliv.
   Zápletka by mohla být JAKÁKOLIV.

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem, který následně odstranil sám sebe kulkou z lugeru do hlavy. Jaká škoda, že je nesmrtelný.

   Vymazat
  5. Film o uvědomělém pracujícím cikánovi by byl pravděpodobně částí veřejnosti označen jako odporná rasistická propaganda.

   Vymazat
  6. Grimme, na takovy hard sci-fi by nedal mergle ani narodni fond.Nikdo by tomu neveril.

   Vymazat
  7. Ale sami Cikáni by tomu mohli uvěřit. Tedy, kdyby na to přišli do kina...

   Vymazat
  8. Do kina by na to nepřišli, protožeeeeee, wait for it.....   šli do nebe.

   Vymazat
 3. A bude ten "Selsky rozum" ? Zajimal by me nazor nezaujatyho cloveka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Nazor nezaujatyho cloveka" - jako cloveka bez selskyho rozumu?

   Vymazat
  2. A nestačí se prostě zeptat nějakého sedláka? Nebo aspoň krávy?

   Vymazat
  3. Nestacil, to totiz normalni rozum nepobere.Navic selskej rozum dnes skoro neni.Vsechno jsou to farmari.

   Vymazat
  4. Farmářský rozum? To je něco jako selský rozum, jen s dotacemi?

   Vymazat
  5. S dotacemi, značkou EKO a rozvážkovou službou po nejbližších trzích (farmářských, pochopitelně). Selský rozum 2.0.

   Vymazat
 4. takze zase vyspoilovanej celej dej od zacatku do konce se vsema zapletkama

  OdpovědětVymazat
 5. Základní problém je v tom, že Rom chtěl do Kanady.

  Tam se stopem nedostal, a tím to celé šlo do kopru, včetně filmu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No Rom Julius, píše o něm tady Franta. Asi třeba něco jako Julius Caesar, nebo Fučík, nebo něco takového, kdo ví.

   Vymazat
  2. Prý je lehce retardovaný, takže to bude Random Occused Memory

   Vymazat
  3. Největší trhák by byl silně retardovaný Rom v sociálním dramatu tematicky zasazeným do období okupace. Státní fond kinematografie by se okotil ve vteřině.

   Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  5. Jenže silně retardovaný Cikán měl za okupace podobnou šanci prežít, jako sněhová koule v pekle. Vznikl by z toho tříminutový předfilm, řekněme před filmem Cikáni jdou do nebe.

   Vymazat
 6. S01E03: Brenda se chytila do klasické středoškolské teenage pasti: žárlí na Tiffany, staronovou a cool kamarádku Kelly (které kdysi přebrala Steva Sanderse, ne Brenda, Tiffany). Zatímco Kelly platí svou zlatou kreditkou, Brenda přehazuje šatník vidlemi v naději, že najde ohoz, ve kterém zapadne mezi West Beverly High smetánku, která jezdí do školy v Bentley, Porsche apod. ojetinách. Z Tiffany se vyklube kleptomanka, která krade minisukně a wonderbry v buticích. Pro Bren si musí přijet rodiče a Brandon je pohoršen, že nevěří vlastní dceři. David se jen mihne, Donna v dnešním díle nic nezažila. Walshovi mají novou uklízečku mexické rasy. Morální ponaučení dnešního dílu zní: krást oblečení je špatné. Krást chleba je dobré. V hodině angličtiny se totiž probírají Les Miserábles a Brenda usoudí, že Hugo to napsal dobře. - Františku, jak dlouho mě necháš trpět? Budu v tomto Beverly Hills flagelantství pokračovat, dokud temnotu světa neuzří dokument o Japonsku nebo dokud si nevystřelím mozek z hlavy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Případné všetečné dotazy (týkající se třeskutého života na West Beverly High) rád zodpovím.

   Vymazat
  2. Pokud si vystřelíš mozek nějakým zajímavým způsobem, nominujeme tě na Darwinovu cenu.

   Vymazat
  3. Kely budivala dojem ze ma nos nahoru ale co si pomatuju byla to fyziognomicka anomalie a proste ji jen byly videt nozdry z nezvyklejch uhlu. Kazdopadne Dylen curak vod pohledu divim si ten herec nezacal pichat herak potom co mu dali cuchnout k prvni lize v patym elementu. No jak rikam curak.

   Vymazat
  4. S Donnou bych v podstatě souhlasil. Je to takový místní úkaz. Zatím nedošlo na zdrženlivé páření mezi ní a Davidem. Dylan zatím pouze zmlátil cirka 5 lidí a jinak neměl větší příležitost se prosadit... Snad zítra v S01E05.

   Vymazat
  5. Kurwa Coorve! Tohle je faq dobrý! Nominuju tě na Coorvusixe!

   Vymazat
  6. Co si tak matně pamatuji, nejvíc se mi asi líbil Steve. Občas tam zvěřil pěkný zvěřiny.

   Vymazat
  7. Ty jsi taky takový místní ukaz. Kdy dojde na zdrzenlive páření mezi Coorvousem a Grimem?

   Vymazat
  8. Aminux: Ó děkuji! Jinak tvá náklonost ke Stevovi je zcela pochopitelná. Ač neúspěšný basketbalový looser a ztroskotanec, který dostal kopačky od Kell (v žargonu Beverly - zazdila ho) a občasný piják, pořád se vozí do školy v Corvettě, matka dělá v porno průmyslu a s Brandonem jsou jedna ruka. Umíš si dobře vybírat kamarády a příležitostné sexuální partnery. Navíc ty jeho kudrliny... hotový anděl od Caravaggia!

   Vymazat
  9. Chtěl si říct jedna nemyta ruka..

   Vymazat
 7. Diskuter: beru to po epizodách. Než František vydá dokument, tak zde rozeberu všech deset sezón...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A pak se obřadně popravím za úsvitu slunce. Nebo bude dokument hotov a dosáhnu nirvány!

   Vymazat
  2. Tak v tom případě to spíš vypadá na tu seppuku (nebo co sis to vybral).

   Vymazat
  3. Grim: Ano, přesně tak. Jde o seppuku spáchanou nenabitou pistolí.

   Vymazat
  4. Umlátit sám sebe nenabitou pistolí? A nasty way to go.

   Vymazat
  5. Tipuji, že si ji narve do análu až mu vyletěji oči z dulku, následkem čehož utrpí šok a zaklepetá bačkorama.

   Vymazat
  6. Corve dobrý, ale teď musíš pokračovat díl po dílu, dokud nebude FukufTokiu.
   Jestli spácháš seppuku, tak kdo ti utne hlavu?
   Navrhuji následující: teplácka komunita bude losovat o to, kdo tě sejme levnou kopií samurajskeho meče.
   Franta vyhlásí další tendlecten výběr peněz na výlet do Meanwhile in Japan, (myslím že tak se ta země jmenuje kam pořád jezdí) pro sebe, Zuzanu (případně v té době již mladší partnerku) a výherce seppukalni(rýmuje se s anální) loterie.

   Franta bude fungovat coby průvodce do lesa sebevrahů a také jako dokumentární filmař této tragédie. Zuza bude držet světla.

   Dokumentu o tom, jak se Corvus pro nás všechny obětoval, se nikdy nedočkáme.

   Sounds good??

   Vymazat
  7. Plastový dětský mečík se bude k doražení Corva hodit lépe.

   Vymazat
  8. Himl(er), až mi skoro slza ukápla. Děkuji vám, chlapci, děvčata (Marabu Anička) a ostatní za tento závazek! Dobře jste to vymysleli a slibuji, že pokračovat budu až do poslední, desáté sezóny. Dokud nebude dokument!

   Vymazat
  9. Marabu Anicka se zatim nijak neangazovala, coz je sympaticke, jelikoz tu meles sracky. A kde je popis S01E01 a S01E02?

   Vymazat
  10. JJ: S01E01 neexistuje. Byl jsem tak konsternován, že jsem nmebyl schopný zevrubného výtahu. S01E02 je na fukonebylvtokiu blogu. Provelký úspěch a zájem postuji další epizody i zde a aby je František nepřehlédl.

   Aničku, mou lásku africkou, si vůbec neber do zobáku ty jeden nemytý džejdžeji. Jsi ostuda místní diskuze a vzhledem k tomu, že jsme tě tady nikdy neviděli tě odtud brzy vypráskáme.

   Vymazat
 8. Už to tu začíná smrdět, jak se tu nikdo nemeje.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.