1.4.17

Recenze: Volání netvora: Příběh života (A Monster Calls) - 60%

Malý Conor toho má moc. Nejenže ho šikanují ve škole, ale babička (Sigourney Weaverová) si s ním nerozumí, tatínek žije v cizině a maminka (Felicity Jonesová) jako na potvoru umírá na rakovinu.

Conor se s tím vším vyrovná jediným logickým způsobem: Vymyslí si oživlý mluvící strom (hlas Liama Neesona) a po nocích se s ním hádá o smyslu života a smrti.


Tuto filmovou adaptaci transcendentální knihy režíroval J. A. Bayona (Sirotčinec, Nic nás nerozdělí, připravovaný Jurský svět 2) a má pár magicky působivých momentů. Především úžasné animované pohádkové vložky, které strom Conorovi vypráví, a které vypadají jako oživlé vodovky.


Ale vzhledem k tomu, jak dobře fungovaly jeho předchozí filmy, nenaplnilo Volání netvora mé očekávání.Nemám problém se dojímat u magických, nevysvětlitelných filmů, ale tentokrát zůstalo mé oko suché, bez ohledu na objem šikanování a rakoviny.

Mohl za to především nejednoznačný tón filmu. Některé scény jsou sympaticky ironické a dělají si legraci ze schémat podobného typu filmu. To ale moc nefunguje, pokud hned poté následují scény, které se těch schémat naprosto přesně a neinvenčně drží.

Od začátku je jasné, že se může stát naprosto cokoliv a Conor od začátku ví, že rozhovory s Grootem stromem jsou výplodem jeho představivosti (a říká mu to). Tudíž je otázkou, co je vlastně v sázce (kromě Conorova psychického stavu), a proč bychom se na to měli 100 minut koukat.

O kvalitách režiséra svědčí to, že se těch 100 minut JE na co koukat, i když jde vlastně jen o to, jestli se hlavní hrdina přestane chovat jako kretén dřív, než mu umře matka, nebo nikoliv. Škoda, že Bayona nemohl zfilmovat něco s propracovanějším námětem.

22 komentářů:

 1. 1!Takhle vypada prvni!Jste buzny.

  OdpovědětVymazat
 2. Mě extra nevzal ani Sirotčinec. To, že měl ten kluk HIV mi přišlo stejně navíc, jako těch cca 10fakanů, kteří zmizeli a asi je nikdo nepostrádal ani v papírech. Asi to ta šílená sestra musela mít fakt pod palcem. Být to japonský animáč o cyberpunkovém sirotčinci, tak to beru, ale takhle to bylo prostě jen divný.

  OdpovědětVymazat
 3. Je to mnohem lepší než František říkal v Palcích. Za mě určitě doporučuji.

  OdpovědětVymazat
 4. a full frontal stromu, tam je ?

  OdpovědětVymazat
 5. Tihle stromové, to jsou badasses. Jen idiot by je objímal. Neodolají sice Stihlovi nebo Husqvarně, ale na tom nezáleží, protože výrobky ze dřeva dále nesou jejich vlastnosti. Na vlastní nedostatek uší jsem slyšel noční stolek říkat: "I don't know who you are. I have a very particular set of skills."

  OdpovědětVymazat
 6. Sem si přečetl tu odkazovanou recenzi na to Golfové hřiště a by mě jímalo, co všichni maj proti tomu Kevinovi Kostrounovi.

  OdpovědětVymazat
 7. Mé mateřské oko u toho plakalo jako divé. A film se mi líbil. Spíš jsem váhala, jaká je cílová skupina. Plačící matka? Na to není potřeba CGI. Milovník CGI? Příliš mnoho rakoviny. Milovníci rakoviny (ve filmu)? Příliš mnoho CGI. Milovníci Faunova labyrintu? Nedostatečné. Atd.atd.
  Mmch, fňukat u toho v kině bych taky nechtěla. U obrazovky, za temného večera, se u toho plakalo líp.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Mé mateřské oko... " - já už se lekl, že mléko..

   Vy se mi taky líbite, Anno, řeknete mi ano?

   Vymazat
  2. To byste si nepřál, věřte mi.

   Vymazat
 8. Také jsem si vzpomněl na Faunův labyrint? Jak to obstojí ve srovnání s tímto filmem? Počítám že velmi špatně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi trochu SPOILERY - Podobný žánr, méně art, více reality - protože se odehrává v současnosti. Asi jde i o to, jak moc se člověk ztotožní s postavami "kluk, kterému těžce onemocněl jediný blízký člověk" nebo "matka, která musí opustit svoje dítě". No a samozřejmě, nakolik ho láká temný stromoNeeson. Labyrint mi připadal konzistentnější. Ale tenhle film mě subjektivně oslovil víc.

   Vymazat
 9. fukafutokyu blog mi nefunguje, zmrd fuka ho asi zrušil

  OdpovědětVymazat
 10. lidi je to tady! fuka bali pet svestek shazuje servry a s bitkojny v ledvince utika za kopecky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takze nejsem sam komu fuxoft.cz nejede!

   Bud fukovi "shorel server s veskeryma zalohama a na film se budou muset vybrat novy penize" nebo, a to je ta prijemnejsi varianta, fuka umrel.

   Vymazat
  2. tu "lepsi" cast te druhe varianty by imho castecne negovalo, pokud by uhorel pri zapalovani servru

   Vymazat
  3. Holt tlak je velky, ocekavani jsou nemala.


   jeste me napadlo, ze diky tomu jak franta vecne machruje s btc, tak by mu moh prave ted nejaky ukrajinec vysvetlovat ze on je potrebuje mnohem vic. Z te predstavy je mi dobre u srdce.

   vubec nebudu rozvadet, ze ma fuka velke mnozstvi nepratel.

   Vymazat
  4. tohle fuka nemuze ustat se cti

   Vymazat
  5. Na čem tady všichni jedete? Dyk to normálně valí jak sfiňa.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.