29.3.17

Recenze: Ghost in the Shell (2017) - 50%

Blízká budoucnost. Lidstvo je vylepšováno bionickými implantáty. Těžce zraněnému děvčeti je firmou Hanka Robotics z těla vyndán mozek a vložen do robotické skořápky. Tak vznikne major Mira Killianová (Scarlett Johanssonová), která jako agentka Sekce 9 bojuje proti zločinu. Přičemž se zaplete do spiknutí, do pomsty tajemného hackera jménem Kuze, a do odhalování vlastní vymazané (lidské) minulosti.


Vaše hodnocení tohoto filmu bude záviset především na tom, jak moc WTF vám zní předchozí odstavec. Pokud neznáte japonskou animovanou předlohu (a její comicsovou předlohu), tak asi budete poměrně spokojeni, protože se dočkáte výpravného remaku RoboCopa, s badass holkou v hlavní roli, s občasnými velkolepými vizuály, ale bohužel zcela bez ironie nebo humoru a s velmi povrchně vykreslenými postavami. Ale kouká se na to příjemně a trvá to jenom 100 minut, tak proč ne...


Mnohem horší to bude, pokud japonské předlohy znáte. Tato americko-čínská koprodukce totiž nenechala z originálu kámen na kameni a má zcela jinou zápletku a zcela jiné hrdiny. Příklad: Při natáčení si fanoušci stěžovali, že hlavní hrdinku, japonskou androidku Motoko Kusanagi, hraje běloška. Stěžovali si zcela zbytečně, protože - jak nyní vidíme - hlavní hrdinka se jmenuje Mira Killianová. Motoko Kusanagi je ve filmu taky, ale není to androidka, nýbrž revolucionářka. A hraje ji Japonka. A je ve filmu necelých 10 sekund...

A totéž platí skoro ovšem. Je to šílené. A je to o to šílenější, že ve filmu je mnoho "citací", kdy nějaká scéna vypadá skoro stejně jako v animované předloze. Například skok z mrakodrapu, potápění ve tmě, souboj s pavoučím robotem, nebo honička a rvačka v zaplavené čtvrti. Ale skoro vždycky je to jen vizuální shoda, a scéna má úplně jiný kontext, nebo dokonce jiné hrdiny! Opravdu mi uniká, proč to takhle natočili. Kdo ocení, když ve filmu, který dějově nijak nesouvisí s animovanou předlohou, uvidí některé postavy, které se stejně jmenují? Nebo stejného psa (baset)?? Nebo velký uschlý strom ve scéně, ve které se v původní verzi nacházel na zdi rodokmen ve tvaru stromu??? Je toho mnohem víc a kdykoliv jsem něco takového uviděl, štvalo mě to, protože mi to připomnělo sofistikovanost originálu, kterou tenhle film prostě nemá a ani se nesnaží ji mít.Ústřední zápletka je mnohem "normálnější", "přímočařejší", "pochopitelnější" - prostě hollywoodštější, než v původní verzi (a opravdu připomíná toho RoboCopa). Místy mi to přišlo až srandovní - nedokážu si představit, že by v japonském originálu byl třeba hacker v kukle, který temným hlasem pronáší "Activate the hack" (tady je). Režisér Rupert Sanders se soustředil především na vizuálno, a už si nedělal moc starostí s tím, aby nějak kočíroval herce - například Takeshi Kitano ve všech scénách vypadá, jako že ho to vůbec nebaví a chce hlavně dostat šek a odjet zpátky domů. Pilou Asbæk (Bató) se docela snaží a má vyzněním postavy asi nejblíž k animované předloze. Ale je ve filmu málo.

Místo vpravdě vizionářského filmu, kladoucího netriviální otázky, jsme se dočkali standardní kyberpunkové zápletky, kterou by nikdo nepovažoval za originální ani před 30 lety (natož dnes). A kdybyste náhodou něco nepochytili, vše je podrobně vysvětlováno (např. co je to "ghost" a co "shell").

Nemůžu říct, že by šlo o katastrofální filmové dílo. Pokud vám je 12-15 let, možná v něm najdete i cosi hlubokého. Ale rozhodně jde o katastrofální remake a o ten nejhorší případ toho, co se může stát, když se něco "zhollywoodizuje".

62 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Prvni! A nejaky Scarlet full frontal tam je? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vidis ty nemyta kundo! Dvakrat si tu byl první.

   Vymazat
  2. To bylo prave fikany, zabrat prvni dve mista a na MajkoMrdy zbyl jen umolousanej bramborovej flek :)

   Vymazat
  3. Fikal sem včera tvýho fotra s mamou...

   Vymazat
  4. Fikal si s mamou jeho fotra nebo si fikal fotra i jeho mamu?

   Vymazat
  5. Jsi, ne "si". Also hat er ihn oder sie beide gefickt? Schwer zu sagen. MajkoMrd (hrdě si změnil jméno z původního MajkoMerde) je pýthicky nesrozumitelný. Nevypovídá, jen naznačuje. Anebo je to dement.

   Vymazat
  6. minitroll- pekny hovno, ses druhej.Sam za sebou lůzre.Kdyby byla soutez v blbosti, skoncis druhej.

   Vymazat
  7. Dadel- na slovensku uvedli Under the skin jako "Pod kozou" coz vyvolava nadeje i otazky...

   Vymazat
 3. A že se tak ptám, jak dlouho se ohřeje na plátně Michael Wincott?

  OdpovědětVymazat
 4. "...dostat šek a odjed zpátky domů" - nemělo tam být "objed"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oběd, ne objed. Japanský oběd na cestu - krabici bentó.

   Vymazat
  2. Vsadím se, že má být "objed"! Nebo možná ojed. Či snad ojet? Fukomet aby se v tom vyznal.

   Vymazat
 5. Ghost in the Shell - oslavovaná cyberpunková klasika pro všechny blbečky, kteří nemají ani středoškolské biochemické vzdělání a tudíž si neuvědomují, že živé(!) mozkové buňky potřebují nejen kyslík, ale i výživu.
  Tudíž milá majorka Kusanagi by sebou do akce proti kyberteroristům měla správně tahat malou fabriku na kolečkách, která by pro její mozkové buňky vyráběla kromě kyslíku také glukózu, aminokyseliny a minerální a stopové prvky. A při zajišťování provozu a zdrojů oné fabriky (o velikosti asi tak lovosické Lovochemie) by jí už těžko zbyl čas na hluboké úvahy o smyslu vlastního života. Tolik k onomu zásadnímu a hluboce sofistikovanému dílu cyberpunku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ty postavicky byly animovany animovany postavicky nejsou zivi lide takze se jim nemuze jic stat takze byl nesmysl ze tam po sobe strileli tvl a ty resis nejaky picoviny s bunkama kretenek no

   Vymazat
  2. Bravo. Mimochodem, měli bychom cítit hrdost na naše potomky. Kdesi v budoucnosti bude Čech Hanka (vzdálený potomek onoho národního buditele z 19. století) majitelem prosperující firmy na roboty. Hacker Kuze je zase potomkem českého přistěhovalce do Japonska, také v době národního obrození, jménem Kůže. Také majorka Míra Kylijánová je Češka. Já myslím, že na tak malý národ to není špatné.

   Vymazat
  3. Čačo, asi je to ode mne poněkud netaktní tě na to upozorňovat, ale jsi mimo mísu, jako obvykle, o několik kilometrů, jako obvykle ..

   Vymazat
  4. A proč by její robotické tělo nemohlo obsahovat nějaký hi-tech komponent, který mozkových buňkám tu výživu zajišťuje? nepotřebují?

   (Ne že by se tedy kvalita jakéhokoli díla odvíjela od míry, do jaké zákonitosti jeho fikčního světa odpovídají zákonitostem žitého světa; docela mě děsí představa, že mezi námi žijí lidé, co si to myslí)

   Vymazat
  5. Ony se tam přemisťovaly mozkový buňky? Nebyla to spíš jakási esence duše? Já měl za to, že je to tak trochu fantasy, vy bando biologů...

   Vymazat
  6. Cyberpunk je podle tebe fantasy? Jak romantické.

   Vymazat
  7. Robocop alespoň jedl dětskou přesnídávku.

   Vymazat
  8. A v Četníkovi a mimozemšťanech jedli roboti nějakou zeleninu, či co.

   Vymazat
  9. "Cyberpunk je podle tebe fantasy?" - A proč ne. Fantasy předpokládám je od fantazie. A toto je prostě vyfantazírovaný.

   Vymazat
  10. Ajuga: Asi si nikdy neslyšel o mísení žánrů, což Japíci moc rádi... ale zůstaň si ve svých bezpečných škatulkách, když je nedokážeš překonat.

   Vymazat
  11. Abych ti to přiblížil, například: děsně dramatická, dojímavá záležitost a najednou tam je nějaký vtípek, úplně se změní animace a postavičkám začnou infantilně blikat očíčka, zvětší se hlavičky atd... u nás v daném žánru nemyslitelné. Nebo sleduješ něco, co se částečně odehrává v budoucnosti, částečně v současnosti a částečně v daleké minulosti..nemá to žádnou logiku a nikdo to neřeší. Kromě nějakého samozvaného biologa.

   Vymazat
  12. Kimono, tohle já znám, dokonce to v mnoha případech žeru i s navijákem. Akorát zrovna v GitS to není, to se tváří smrtelně vážně a hlubokomyslně od začátku do konce.

   Vymazat
  13. "Tudíž milá majorka Kusanagi by sebou do akce proti kyberteroristům měla správně tahat malou fabriku na kolečkách, která by pro její mozkové buňky vyráběla kromě kyslíku také glukózu, aminokyseliny a minerální a stopové prvky. A při zajišťování provozu a zdrojů oné fabriky (o velikosti asi tak lovosické Lovochemie) by jí už těžko zbyl čas na hluboké úvahy o smyslu vlastního života. Tolik k onomu zásadnímu a hluboce sofistikovanému dílu cyberpunku."

   Neuvěřitelně hloupá úvaha. Brát tenhle žánr z hlediska biologie nebo snad vědy nedává absolutně žádný smysl :) Zjisti si nejdřív co to je cyberpunk a co je hard-science fiction a trochu tomu uzpůsob svoje očekávání.

   Tvůj přístup je zhruba stejný nesmysl jako vyčítat filmu Sedmá pečeť, že žádná smrtka přece ve skutečnosti neexistuje, ačkoliv s ní hlavní hrdina hraje šachy a že ten vážně tvářící se film je přece neuvěřitelný nesmysl k smíchu.

   Vymazat
  14. Sedmá pečeť je podobenství a v tom je naprosto v pořádku, když Smrťák (ne smrtka) hraje šachy, podřezává strom nebo se schovává se ve zpovědnici.
   Co je cyberpunk? Zdá se, že je to pro každého něco jiného. A asi je škoda, že to opravdu není fantasy. Kdyby na začátku korporace Hanka prohlásila něco jako: vložili jsme kouzlem lidský mozek do uměle stvořeného těla a ta bytost funguje pomocí magie, tak k výslednému produktu nemám nejmenších námitek.

   Vymazat
  15. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  16. GITS je do určité míry taky podobenství. V tom filmu není ani milimetr vědy a autoři se o to zcela očividně ani nesnaží.

   Jmenuj jediné cyberpunkové dílo, které je nějak vědecky reálné.
   Pak dostaneš odpověď na to co cyberpunk rozhodně není :)

   Fantasy to nemůže být už z definice.

   Vymazat
  17. Ajuga: Jsem si jistý, že (v originálním filmu) Motoko se zmiňuje o tom, že má kybernetický i mozek. "Její" je v originálu opravdu jen a pouze "ghost".

   Vymazat
  18. Až na to, že v anime používá na potápění dýchací přístroj :-).
   Ve filmu to pak zase svádí na "jedinečnost", tedy to není seriově vyráběné, a tudíž je to drahé.
   Viděl bych to někde mezi Lovosicema a robotem.

   Vymazat
  19. Já nevím, v anime to nebude tak, že vona nemá skutečný biologický mozek, pouze jeho mechanickou imitaci? Protože ano, v hrané verzi táto plot hole skutečně existuje a jelikož nedosahuje hloubky originálu, člověk nemá ani nad čím jiným přemýšlet. A jsem ráda, že nejsem jediná, kdo si to všim. http://minetteskvareninova.blogspot.sk/2017/04/minettin-velkonocny-special-pozor-plot.html

   Vymazat
  20. Ajuga: Promin ze ti narusuju tve spokojene pomlaskavani nad svoji uvahou, ale pres to, ze GITS znam celkem dobre myslim, nepamatuju se ze by tam byl nekde nejaky podrobnejsi popis principu fungovani kyber body Majorky, ktery bys tady mohl zpochybnit. To z tveho vitezoslavneho tazeni nemilosrdne logiky dela akora exhibici domysliveho ignoranta, asi jako kdyby ucenec 14. stoleti spokojen se sebou samym popiral funkcnost horkovzdusneho balonu, protoze co nema kridla, nemuze preci letat....

   Vymazat
  21. Výslovně tam říká, že má jen několik svých vlastních mozkových buněk, zbytek mozku je údajně umělý (pokud to bylo dobře přeloženo). Takže neznáš GITS dobře.
   Ve filmu je to kupodivu vymyšleno lépe - má celý mozek, a v jednu chvíli je tam záběr, jak si k otvorům vzadu na krku přikládá kapsli s nějakou tekutou výživou.

   Vymazat
  22. Nicméně protože je tento film opravdu blbý na sto a jeden způsob, stavím se nyní k originálu o něco shovívavěji, než předtím. Alespoň nenudí.

   Vymazat
 6. jestli to chápu: udělali remake,ale jelikož potřebovali nějakou megastar, která by to prodala širšímu publiku, tak hlavní postavu přejmenovali a pro znalce originálu tam dali vycpávku...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Udělat z toho hraný film mi připadá asi stejně chytrý, jako udělat hraný seriál z Víly Amálky. I kdyby to bylo dějově stejný, půlka kouzla je pryč...

   Vymazat
  2. Hlavně by ji nesměla hrát Aňa Geislerová.

   Vymazat
  3. Rupert Sanders je americkej Babica původní zápletku nahradíme tuctovou Scarlett, ta se líbí každýmu. Sorryjako.

   Vymazat
 7. Díky za recenzi. Přemýšlel jsem jestli na to jít, ale raději doma pustím ženě originální anime. (Upřimně jsem nemusel ani moc ten navazující seriál, který je možná podle recenze více předlohou tohoto filmu než první anime film.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dívat se se ženou na anime porno může být zajímavé zpestření vztahu.

   Vymazat
  2. Dívat se se ženou na anime porno může být zajímavé zpestření vztahu.

   Vymazat
  3. Ženy se zajímají o botičky, kabelečky, čokoládičky, iphony a dovolený, žádné anime.

   Vymazat
  4. Ale on nemyslel reálnou ženu. :D

   Vymazat
 8. Hlavní otázka je: co na to Jan Tleskač? Kde je Vrána a proč to do vybělenýho análu nerežíroval Takeshi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vranu zastřelili při natáčení.

   http://www.csfd.cz/film/16745-vrana/prehled/

   Vymazat
  2. Vrána to přežila, za to Brandon už nevodlít a teď jsem zaslechnul, že Špinarová sekla se zpívánim.

   Vymazat
 9. Takeshi Kitano mi tu pripomenul Marlona Branda na konci kariery. Nezaujem, pivne brucho, hlavne nieco odrecitovat a zobrat prachy. Hlavne ze som legenda a ak niekde iba som tak to staci. Vyznieval sebaparodicky ako Brando napr v Ostrove dr Moraua.

  OdpovědětVymazat
 10. Přijdu z kina a zjistím tady na blogu, že hlavní hrdinka se jmenuje jinak než v animáku, který jsem viděl ale nepamatuji se. Divný je akorát to, že má stejnej "kondom" jako ta v animáku. No taky nechápu, proč se remake nezadaptuje stejně. Jenže když to udělali u Krásky a zvířete, lidi i konkrétně František se nad tím pozastavovali také. Takže se asi zavděčit nejde nikde, nejen všem.

  OdpovědětVymazat
 11. Odpovědi
  1. Mirek: Určitě, pro mně nejlepší 3D, který jsem kdy viděl. Manga děj nebo ne, film sám o sobě je pastvou pro oči.

   Vymazat
  2. Zrovna na tohle se IMAX vyplati. Osobne bych dal spise 70% (ne kazdy by dle mne pochopil ty politicke zapletky z originalu, naopak pro mainstream dobre adaptovane). Za mne minusy byly za chudsi hudebni doprovod. Batou je povedenej.

   Vymazat
  3. je to vizualne nabuseny, rozhodne v kine a rozhodne 3d
   ma to nedobrou hudbu a nedobrej scenar v dusledku toho to emocionalne nefunguje ale kvuli tomu dokonalymu kyberpank vizualu to stoji za to videt rozhodne

   Vymazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 13. Vážně je tohle horší než Warcraft nebo Assasin? Fukovy recenze za poslední rok jsou fakt jen running trolling, nebo počínající senilita :/

  OdpovědětVymazat
 14. Tak shlédnuto - a je to horší než Warcraft, s ohledem na to, jak šťavnatý materiál byl v této GITS inspiraci vyvařen na seschlou kůžičku.
  Ale adekvátní vizuál to zachraňuje.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.