19.4.17

Recenze: Mimi šéf [Boss Baby] - 40%

Sedmiletý Tim žije spokojeně se svými rodiči, mají se rádi, všechno je vcajku, až najednou... Najednou si rodiče domů přinesou nové nemluvně, které si doslova uzurpuje celou rodinu (mám dojem, že nikdy během filmu nezazní jeho jméno). Dokonce tak intenzivně, že chodí v kvádru, s kufříkem, mluví hlubokým hlasem (v původním znění Alec Baldwin) a plánuje nějaký "corporate takeover". Což samozřejmě Tim nehodlá připustit. Pokud vám to zní nějak divně, je nejjednodušší podívat se na trailer:Tento animovaný film (natočený podle úspěšné ilustrované knížky) by měl mít velmi jasné poselství: Když se objeví v rodině nové děcko, první ratolest je k němu nejdříve nedůvěřivá až nenávistná, ale sourozenecká láska nakonec zvítězí.


Ovšem film Mimi šéf se k tomuto poselství dopotácí přes tak bizarní okliky, odbočky a slepé cesty, že kdybych nebyl dospělák a nechápal to poselství od začátku, možná bych ho ve filmu ani neodhalil.


Protože původní dětská knížka má pouhých 40 stránek (což jsou především velké obrázky s pár větami textu), tvůrci filmové verze museli děj podstatně rozvinout a obohatit, což se jim moc nepovedlo. Především se jim nepovedlo nějak si ujasnit, jak to vlastně celé chtějí stylizovat. (Bude následovat něco, co by se dalo u jiných filmů označit za spoilery, ale nemyslím, že by se tento film dal spoilerovat.)

Od prvních minut filmu vidíme, že Tim má velkou představivost. Představuje si, že prožívá dobrodružství v kosmu, pod vodou, uvnitř velryby, a tak dále. V těchto (krásně stylizovaných) scénách se jeho rodiče mění v astronauty, piráty, gorily, a tak dále. Což je super.

Pak se doma objeví nemluvně a já se domníval, že jde o normální nemluvně, které Tim pouze díky své představivosti vidí jako brutálního korporátního ředitele, který ho chce připravit o jeho rodičovskou lásku. Záhy se ovšem Tim začne se svými rodiči bavit o tom, že Mimi šéf nosí kvádro a kufřík, což rodiče nerozporují, nýbrž to smetou se stolu nějakou divnou hláškou ve smyslu "každý máme své libůstky". Takže to vypadá, že Mimi šéf (postava) skutečně vypadá tak, jak vypadá, ale nikdo z dospělých se nad tím nepozastavuje.

Tudíž bychom zřejmě měli přijmout objektivní realitu tohoto filmu, spočívající v tom, že děti se "vyrábějí" (neznámo jak) někde v nebi, odkud většina jde dolů na zem (narodit se), a některá jsou vybrána do "managementu", kde v kvádrech pracují v kancelářích pracují na tom, aby děti na Zemi byly milovány. To se zkomplikuje, když firma, prodávající štěňata, geneticky sestrojí nové, strašlivě roztomilé štěňátko, takže hrozí, že rodiče přestanou mít rádi své děti (a nahradí je štěňátky). Mimi šéf je vyslán na Zemi proto, aby tomu zabránil, neboť Timovi rodiče pracují v této štěněcí firmě. Poté, co toho dosáhne, chce se opět vrátit do managementu (v nebi nebo kde) a svou existenci vymazat z hlav rodičů (což skoro vypadalo jako nějaká divná analogie na úmrtí novorozence).

To ještě není zdaleka kompletní zápletka (jsem tak v polovině). Hlavní ale je, že všechna ta divoká dobrodružství v Timově hlavě nejsou o mnoho divočejší, než jeho objektivní realita, v rámci které skáče na kole přes jedoucí vlak, proniká nepozorovaně do letadla do Las Vegas, a snaží se zabránit odpálení rakety při rvačce s padouchem. Je celkem jedno, jestli se mu to právě zdá, nebo jestli je to skutečnost. Úplně všechno je to pohádkové, přehnané, divoké a nelogické - takže se dost často nabízí otázka, zda se právě díváme na něco, co Tim prožívá, nebo co si představuje. A je to jedno.

Tvůrci filmu se to všechno snaží ospravedlnit úplně závěrečnou scénou, ve které se ukáže, že to úplně všechno vyprávěl dospělý Tim své malé dceři, aby ji připravil na její novorozenou sestřičku. Což vzbuzuje mnoho dalších otázek, jako například "Proč si ve vyprávění pro svou dceru vymýšlel tolik dospěláckých vtipů, které nikdy nemohla pochopit?"

Film má docela hezkou výtvarnou stylizaci a párkrát jsem se uchechtl nějakému dospěláckému vtipu. Ale obávám se, že tvůrci chtěli divákům kromě bláznivých pestrobarevných akčních scén a dvouvteřinových gagů nabídnout také něco výrazně hlubšího (například ve stylu V hlavě), což se jim vůbec nepovedlo.

24 komentářů:

 1. ...bych rek', ze Fuku by na animaky nemel vubec chodit...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Od tý doby, co se Franta "intenzivně věnuje" svému filmu, bude chodit už JENOM na animáky, akčňáky a slovenský art.

   Vymazat
  2. Franta je takový Saint Exupéry. Vypráví pohádkové příběhy ze světa dětí nám dospělým a zanechává v nás trvalé napětí. Například dobrodružství v kosmu, pod vodou, uvnitř velryby je cajk i s rodičema co se mění v astronauty, piráty, gorily...ale odkud se berou děti a proč Mimi šéf nosí z ničeho nic kvádro a kufřík?!? Těmto nelogickým souvislostem je nutné se rozhodně věnovat!

   Vymazat
  3. To není technicky přesné. Ve skutečnosti má Franta se Saint-Exupérym společný jen velmi řídký vlasový porost.

   Vymazat
  4. To ale může být pouze kouzlo nechtěného, neboť do roku 1944 nepoznal svět ledvinku ani startovač a tak Exupéry nedostal šanci se svobodně projevit.

   Vymazat
  5. Ledvinky si možná Saint-Exupéry dával, ale pouze rognons de porc, de bœuf ou de mouton. A na problémy se startérem měl mechaniky.

   Vymazat
 2. Podstatně zajímavější by byla postava Mimi znásilňovač a k tomu nějaký sequel ke Špíně. Možná by spojením těchto filmů vzniklo dílo hodno 90% a chápali by to všichni na světě kromě Fucky:D.

  OdpovědětVymazat
 3. ... a jestli nebude v květnovém Proméseusovi bělení alieního zadku inženýrem, tak ať se de Scott vycpat;-).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ber v úvahu, že FFFDiskuze je úředně zálohovaná v análech Památníku národního písemnictví a z tohoto důvodu je velmi důležité užívání správné a přesné terminologie.
   V teplácke komunitě se bělí anály*, nikoly zadky.

   * Nevztahuje se na archívy PNP

   Vymazat
 4. Všimněte si, že ten rozzlobený korporátní mimišéf v okně traileru ukazuje přímo na Fukuftokyju. Všimněte si i té podoby. Ale to může být náhoda.

  OdpovědětVymazat
 5. Se divim, že František jako milovník Japonska nás neoblažil timhle - http://www.csfd.cz/film/278455-kokuhaku/komentare/

  OdpovědětVymazat
 6. ...Protože původní dětská knížka má pouhých 40 stránek (což jsou především velké obrázky s pár větami textu)....

  To je příprava na "Ano, četl jsem" ?

  OdpovědětVymazat
 7. Pane FF, pokud po Praze neběhá váš dvojník, tak jsem vás dnes několikrát viděla při Pochodu pro život (já tam byla jako účastnice, vy jste ho velkým zájmem sledoval a fotil). Jsem zvědavá, zda o něm něco napíšete na FFFilm. (I negativní publicita je lepší než žádná, ale já věřím ve vaši objektivitu ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, byl jsem tam, a report jsem dal sem: https://goo.gl/photos/rqUTiTid6TnXpUnt5

   Vymazat
  2. Copak by asi na tento happening řekl Mimišéf? Ale povšimněte si těch nesmyslných sloganů: "Kde jsou děti, tam je život." A co třeba mrtvé děti? Nebo děti, které např. zabíjejí hmyz? Nejlepší transparent měl nakonec Burger King: "Have it your way". I výrobce sraček může mít občas pravdu.

   Vymazat
  3. A naši slavní cestovatelé nikoho nezajímaj?

   http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/prvni-cestu-zikmunda-a-hanzelky-dnes-pripomnela-jizda-veteranu/1476265

   Starý auto je něco jak starej počítač. Veterán jako veterán.

   Vymazat
  4. Jinak odpurci potratů, pokud nejsou vegetariáni, jsou samozřejmě pokrytci. A s nějakýma kecama o duši si jděte vybělit. Člověk se často chová hůř jak zvíře, takže pokud zvíře nemá duši, tak člověk už vůbec.

   Vymazat
  5. Přitom by stačilo aby se obě strany vyslechly a zjistili by, že odpůrci potratů chtějí aby lidi byli zodpovědnější, a druhá strana chce, aby si to nechtěně těhotný ženský zodpovídaly samy.
   A nemuseli se srát s výrobou transparentů.

   Vymazat
  6. Já si rozhodně myslím, že by muži na potrat chodit rozhodně neměli. Věčně proti tomu protestují, tak by se jim mělo potrácet zakázat ze zákona.

   Vymazat
 8. S recenzi Souhlasím. A k tomu dodám, že asi od půlky filmu jsem začal usínat. A to je u mě dosti neobvyklé.

  OdpovědětVymazat
 9. S recenzi Souhlasím. A k tomu dodám, že asi od půlky filmu jsem začal usínat. A to je u mě dosti neobvyklé.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.