4.4.17

Recenze: Piata loď - 80%

Desetiletá Jarka žije ve slovenském městě (Bratislavě?) a nemá to jednoduché. Otec už dávno někam zmizel, maminka pořád někde paří s polonahými svalnatými hochy s krátkými vlasy, a babička je na tom zdravotně špatně a všechny nenávidí (včetně dcery a vnučky).

Situace se posune na další level, když babička umře a maminka odjede s polonahými svalnatými hochy "na pár dní" do Prahy. Jarka tak nějak podvědomě touží po fungující rodině, tak ukecá stejně starého Kristiána od sousedů, ukradne neznámé feťačce dvě nemluvňata a všichni čtyři utečou do opuštěné chaty po babičce, hrát si na fungující rodinu.


I když to zní jako značně explozivní zápletka, o zápletku v tomto filmu ani tak moc nejde, takže jsem se docela zdráhal vůbec se o ní zmiňovat (obzvlášť když se patřičně rozjede až v polovině filmu). Ale pak bych o ději filmu prakticky neměl co napsat...


Piata loď je film, ve kterém jde především o atmosféru a o zobrazení duševního rozpoložení hlavních hrdinů. Většinou podobné filmy označuji nálepkou "hovno se v nich děje" a nejsem jejich fanouškem. Ale tentokrát jsem byl okouzlen.

Začněme tím, že mladá režisérka Iveta Grófová (Až do města Aš) a její kameraman natočili vizuálně velice zajímavý film, aniž by k tomu potřebovali nějaký omračující rozpočet. Jsem rád, že někdo v česko-slovenských končinách ještě umí natočit film, kde "vizuálně zajímavý" znamená něco jiného než "jako videoklip Michaela Baye".

Tvůrci mají skvělé oko pro nejmenší detaily výpravy i pro casting, takže vyznění většiny postav je jasné po pár vteřinách jejich přítomnosti na plátně, aniž by musely něco dlouhého říkat. Stačí pár záběrů z bytu Jarky, a vidíme, jak na tom její rodina je. Stačí pár záběrů z bytu Kristiána, a je nám jasné, o kolik lépe a současně hůře na tom je jeho rodina. Bez vysvětlování, bez dialogů (těch je ve filmu obecně velmi málo). Tohle je něco, co je velmi důležité a v česko-slovenských filmech se to často opomíjí.Dalším plusem je skutečnost, že obě hlavní děti naprosto fantasticky hrají a nemám ponětí, jak se tvůrcům podařilo je k tomu donutit.

Dobře se také podařilo vytvořit jakousi "duální realitu", kdy všechno, co se děje, sledujeme výhradně optikou a logikou hlavní hrdinky. Když se na události tohoto filmu podíváme realisticky, z pohledu rodiče, policisty, nebo hygienika, je to vlastně brutální psychothriller s prvky hororu. Ale z pohledu Jarky je to něco jako cesta ke svobodě, splnění svého snu, a dospění. Většina dospělých je jen jakási "nezřetelná komplikace v pozadí" a jsem naprosto spokojen s tím, jak se v závěru filmu vše vyřeší, nebo spíš nevyřeší. Z hlediska hrdinů byl příběh uzavřen. Jak dopadl z hlediska objektivní reality, to je jedno.

A skutečnost, že jde o adaptací knihy, která je volnou adaptací skutečných událostí, je zcela irelevantní. V tomto filmu o události nejde. Tento film je hodně o pocitech a duševních rozpoloženích, a přesto se mi hodně líbil. Protože není nudný (určitě i díky své střídmé délce).

P.S: Český distribuční název je sice v materiálech distributora uváděn jako "Pátá loď", ale film je v našich kinech uváděn kompletně ve slovenštině (bez titulků), s původním názvem.

30 komentářů:

 1. "Film je v našich kinech uváděn kompletně ve slovenštině (bez titulků), s původním názvem."

  Povedali si, že sa im to aj tak nezaplatí, ale aj tak hurá. Držím palce českému distribútorovi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No moc se neraduj, my bílí Češi na tohle multikulti nejsme vůbec zvědaví.

   Vymazat
  2. a ze co ma farba s kulturou, nasi cigani ju k vam vyvazaju uz roky a stale ste sa nechytili. Tak snad vam da nieco tento film.

   Vymazat
 2. Ta písnička od Katarzie je i ve filmu nebo jen podmalovává trailer?

  OdpovědětVymazat
 3. Dobry postreh: Dialogy obcasto skodi & ukecane rodiny [taky] nemusim

  OdpovědětVymazat
 4. Režisérka si asi řekla, že pro nějakou cenu si nejlépe dojede, když vezme Alenku v říši divů, vyrazí s ní stejným směrem, kterým jel Terry Gilliam na Tideland, ale zůstane v půli cesty a svůj chudý, extrémně nepravděpodobný dětský polopříběh mocně rozředí artovským ne-dějem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pochopitelne. jinak jsou totiz kina plna extremne pravdepodobnych plnopribehu, takze se snadno odlisi :D
   a ... tak pardon ... oprava ... v kinech zadne pravdepodobne plnopribehy nejsou, takze autorka zas jen zapadne do sedi davu

   Vymazat
 5. trailer https://youtu.be/7aydXwwAHC8?t=30 je pohlad na bocne schody Zeleznicnej stanice Bratislava -
  Vinohrady. streetview pohladu na schody: https://www.google.sk/maps/@48.1863756,17.1341853,3a,52.3y,313.17h,91.22t/data=!3m6!1e1!3m4!1s6KY3BknntIQJVYnbrEo6gg!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1?hl=en

  Fotka https://www.dropbox.com/sh/f5zds8pgtj85isg/AACMHtUSfcsSn09b4GGnKVwLa/LITTLE%20HARBOUR_filmstills_AUTOR-Denisa%20Buranova?dl=0&preview=PIATA+LOD_LITTLE+HARBOUR_full.jpg je pohlad z kopcov nad Vinohradmi smerom na mesto, ziariva veza nad detskym kocikom je Kukurica - byvala vojenska ubytovna Hviezda v areali ministerstva obrany na Racianskej ulici https://www.google.sk/search?q=kukurica+bratislava

  Nad Vinohradmi su podobne chatky v akych byva rodina, predpokladam ze sa to cele natacalo niekde v tej oblasti.

  OdpovědětVymazat
 6. Ale co je to proti tomu, když na nova cinema dávají teď Torque: Ohnivá kola

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A hned potom bezi Torque 2: Ohnila koala

   Vymazat
  2. Torque redefinoval pro Františka podstatu filmového umění. Dá se říci, že shlédnutím tohoto díla bylo Františkovo filmové vzdělání ukončeno. Všechny následující filmy bude František vždy poměřovat s Torque.

   Vymazat
 7. Doplula pátá loď na deváté vlně, nebo přístav zůstal prázdný?
  Inspired by true events, hmmm...
  Franto měl bys to porovnat s tou skutečností a pak to kvůli rozdílům ve filmu oškubat na 50%, jako s duchem ve škebli ohledně předlohy a pak filmu.

  OdpovědětVymazat
 8. Odpovědi
  1. Aby ten název zase nebyla nějaká patálie jako "čtyři slunce". Franto, nemůžeš se zeptat Pavla Strnada? Třeba to osvětlí.

   Vymazat
 9. 15 komentářů, s tímhle 16. Fuko, nechoď na tyhle filmy. Nikoho doopravdy nezajímají, jen nějací pozéři se tak mohou tvářit. Nikdo je neuvidí podruhé. Nikdo si na ně za rok nevzpomene. Někam se ty peníze nacpat musí a tohle podle scénáře vypadalo jako umění. Jednoúčelové spotřební zboží.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já to mám po přečtení recenze úplně chuť vidět!

   Vymazat
  2. Na druhou stranu, když si přečteme Františkovu recenzi, tak máme příjemný pocit jako bychom ten film také viděli a rovněž patřičně ocenili a to se počítá jako přínos, ne?

   Ne, dělám si prdel.

   Vymazat
  3. co jineho jsou nase zivoty nez spotrebni zbozi?

   Vymazat
  4. Čárka mezi "pocit" a "jako". Když si přečteme Františkovu recenzi, musíme si ještě dojít na imdb nebo wiki, abychom se dozvěděli dodatečné podrobnosti (jako třeba jméno režiséra). Ani na Podrobnostech podrobnosti často nejsou. Ale když k tomu přihodíme trailer, jiné recenze a RT (nemyslím teď Růžovou Tepláčicí ani Russia Today), získáme určitý obraz. Čím víc jsme filmů viděli, tím lépe je můžeme předvídat. Merde, vždyť my už dokonce můžeme předvídat, zda bude dvojka a jaká bude!

   Pod čím to vlastně píšu? Aha, pátá loď. Tak tady dvojka ("Šestá loď") zcela určitě nebude.

   Vymazat
  5. A na mě si, Grime, vzpomeneš?

   Vymazat
  6. Na druhé straně, ví dnes někdo, která loď byla pátou lodí v pravé koloně lodí plujících za úsvitu dne 23. října roku 1944 západně od ostrova Palawan (Filipíny)? Zahynulo tehdy asi 700 lidí, někdo by si mohl vzpomenout.

   Vymazat
  7. Maya byla v pravé kolone spíše třetí (čtvrtá pokud počítáme i DD po pravici, obvykle to ale, zdá se, nepočítají). Každopádně RIP.

   Vymazat
  8. Ano. Pátou v pravé koloně byla Musashi.

   Vymazat
  9. Loďka má jméno Děvín, je na ní kapitán pejsek a krom toho co se neví, přeje si abys byl vesel.

   Vymazat
 10. Čárka mezi pocit a jako, áno, žel, chybička se vloudila do nezměrného úsilí.

  Onou pátou lodí u Palawanu bude s největší pravděpodobností remorkér Beskydy, což potvrdil mluvčí ministerstva dopravy a dezinformací Spimfurt.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chyba se vyskytne vždy, nezájem ne tak často. Ohledně tugboats: dělaly cca 15 uzlů, takže by nemohly držet krok s válečnými plavidly, i kdyby Kurita zešílel a chtěl nějaký remorkér vzít s sebou. Nějaký další nápad?

   Vymazat
  2. Přiznám se, že na remorkéru sem to ještě nedělal. Když zmiňujete toho Uzla, tak od jisté doby už se neříká dáme dvě čísla, ale dáme dva uzly, případně dáme dvojitýho uzla. Ale někdy je lepší udělat si na něm uzla a mít klid.

   Vymazat
 11. Tento film si pustili na hradě a byl kvůli tomu ten poprask?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.