12.4.17

Recenze: Rychle a zběsile 8 [Fate of the Furious / Fast & Furious 8] - 80%

Rychí zběsilci stojí (znovu) před nejtěžší misí své kariéry. Vin Diesel se totiž vykašlal na celou "rodinu" a dal se na dráhu zločinu - začal pracovat pro megasuper hackerku Charlize Theronovou. Tudíž se všichni ostatní (včetně některých "padouchů") musí dát dohromady, aby Diesela vypátrali / zneškodnili / zjistili, proč mu přeskočilo v bedně.


Styl, kterým se bude film ubírat, je velmi zřejmý už z první "menší" akční scény, ve které si Diesel dá férový závod ulicemi Havany. Který dokončí skokem do moře. V autě bez kapoty. Hořícím. Pozpátku.


A k dopravním prostředkům, se kterými hrdinové závodí, si v tomto díle můžeme přidat "stovky nahackovaných aut", "tryskové batohy" nebo "sovětskou jadernou ponorku". Je hezké, že scenáristé ani letos neztratili nic ze svého talentu...Ale vážně: Nejnovější díl Rychle a zběsile je snad ještě praštěnější, než ten předchozí, a značná část jeho scén je téměř parodií na akční filmy a jejich klišé. Ovšem parodií zcela záměrnou a docela chytrou, takže dvanáctiletému hochovi nebude vadit, zatímco protřelejšího, filmů znalého diváka skvěle pobaví.
"Plán A je příliš šílený!"
"Plán B je příliš nebezpečný!"
... "Proveďte oba najednou!"
Nápad s postavením Diesela na druhou stranu barikády byl docela vydařený, neboť dal filmu tolik potřebnou novou mízu a nové možnosti, jak jeho (super) hrdiny prokombinovat. Nejvíce mě potěšilo hašteření svalnatých nepřátel / nucených kolegů Dwaynea Johnsona a Jasona Stathama, přecházející místy téměř v homoerotickou předehru.

Akčním scénám není co vytknout. Samozřejmě, pokud přistoupíme na to, že nemají naprosto nic společného s žádným typem reality (a nemusíte se vyznat v autech, aby vám to došlo) a s žádnými metodami boje proti zločinu (a nemusíte být Batman, aby vám to došlo). Akce je obrovská spousta (mnohem víc, než je naznačeno v trailerech) a je většinou natočena skvěle. Jen nedoporučuji sedět blízko plátna, protože se záběry občas dost klepou.Asi jediným (rozhodně největším) problémem tohoto filmu je jeho délka. Má skoro dvě a čtvrt hodiny, což se nebezpečně blíží limitu, při kterém i ta nejzábavnější blbost přestává být zábavná. Kdyby se vystřihly některé méně debilní, vážněji míněné pasáže (a koneckonců i některé vedlejší postavy a některá šokující, ne úplně pochopitelná odhalení), bavil bych se mnohem víc. Opravdu nejsou potřeba, protože tohle není film, ve kterému záleží na psychologických profilech postav.

Tohle je film, ve kterém vtipní černoši jezdí po zamrzlém jezeře v tanku a v oranžovém Ferrari (protože to vyhodnotili jako nejvhodnější dopravní prostředky) a nejelitnější hackeři hackují rychlým mačkáním tlačítek A, S, D, F, G, H, J, K a L na klávesnicích laptopu Razer.


A je to jeden z nejzábavnějších a nejprofesionálněji natočených filmů tohto podžánru. Ale méně by bylo více.

54 komentářů:

 1. Já sem tak strašně prga! A to sem žádný rychle a svěsile nikdy ani neviďál.

  OdpovědětVymazat
 2. Ta kombinace kláves je IDDQD a IDKFA :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. náhodou, první lekce psaní byla vždy "KAJAK JAFFA"

   Vymazat
  2. To jsou cheaty z Doomu, Anno.

   Vymazat
  3. Ne, nejsou. Anička (jakožto Marabu) má pravdu. Kódy v Doomu byly vždy KAJAK = veškeré zbraně a JAFFA = nesmrtelnost. Nevíš o čem píšeš, Grime, ostatně jako vždy, když se pokoušíš být středem Františkovi hvězdokupy na Bulvě 6, obíhající kolem Marsu.

   Vymazat
 3. Je tam full frontal?Aspon chladice,prevodovky nebo kardanky.Ukaze nekdo píst na kameru?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rychle a zběsile se tam bělí. Je to takový fofr, že dojde i k několika zadřením v důsledku nedostatečného (na)mazání.

   Vymazat
  2. Jedna se o mazani OHC nebo VHC?

   Vymazat
 4. Jak, "v tanku"? Jak jako, "v tanku"?? Na tom jezeře jede nějaké pásové vozítko, žádný tank. Jen kvůli tomu jsem se vůbec podíval na trailer. Myslel jsem, že půjde o nějaký T-72, český. “The things were purchased ridiculously cheap from the army, especially if one knew the right people,” Prague-based Mortar Investments’ Vojtech says. “Also, some of the material officially ‘scrapped’ was in fact resold.” Za 50.000 dolarů je to dobrá koupě. Na druhé straně, 60 km/h není moc "fast", to uznávám. Ale o to více je to "furious".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bude v tom tanku i pes?

   Vymazat
  2. Ne.Tri surikaty,civava ve slipec a marabu v monterkach.

   Vymazat
  3. Ten tank je RipSaw. Je to pomerne stara vecicka ale faktem je ze dokaze realne upalovat pekne rychle. Maximalku to ma nekde kolem 150km/h . A vyrobce jej oznacuje jako lehky tank coz docela sedi

   Vymazat
  4. Díky za informaci, našel jsem si to vozítko a srdečně se zasmál. Armor: none. Jinými slovy, prostor pro posádku je obalen hliníkovým plechem, který má patrně zabránit tomu, aby při rychlé jízdě posádku neobtěžoval vítr. Kluk házející kameny by toto vozítko neohrozil, ale kdyby měl prak s olověnými kuličkami, už bych si tak jistý nebyl. A tříštivý granát ze skutečného tanku? Ještě desítky sekund po výbuchu vozítka by se na krajinu snášely plíšky.

   Vymazat
  5. Kdyby se Janek při destrukci tohoto vozítka rozhodl pro granát průbojný, případně i zápalný, rovněž by nechybil.

   Vymazat
  6. Průbojný? Ne. Guľa proletí, škody nenarobí.

   Vymazat
  7. Takže jako M56 Scorpion a podobné, jen rychlejší. A to se vyplatí!

   Vymazat
 5. a toho ze to je parodie, vsiml si jeste nekdo? na svete?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Musel bych se hodně kopat do ánusu, abych na něco podobného valil bulvy, ale tobě, Čačo, nemám důvod nevěřit.

   Vymazat
 6. Odpovědi
  1. Aby nedošlo k parodickemu zacyklení vesmíru.

   Vymazat
  2. K tomu už dávno došlo a nikdo si toho nevšiml.

   Vymazat
  3. kdyz fuku tezi o parodii vyslovil poprve u petky v palcich tak se mu dostalo posmechu od privrelky v podobe rozvlnene druhe brady a i ostatnich felas a ne zaslouzenejo restekpu jako od nas
   dokonce se pokusil branit ze pry ta parta zaporaku nastavovala zrcadlo ale to uz po nom palili salvy smichu

   Vymazat
 7. Není zbytečný psát o osmé sračce nějaké blitky? Já to ani nečetl, protože škoda času, to už radši něco z Blesku, nebo Extra... i to bude větší kultura, silnější myšlenka a i kozy nějaký kravky typu Bělohorcová míň okoukaný a víc silikově originální.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na druhé straně, můžeme se těšit na Fasting Furiously (2018), ve kterém někteří z našich hrdinů konvertují k judaismu (pokud tak již neučinili) a ostatní k islámu. Můžeme se těšit na skutečně třaskavou akci mezi oběma skupinami. V roce 2019 by pak celou sérii měl důstojně zakončit snímek "Fastening Our Seatbelts Rather Furiously", v němž naši hrdinové dosáhnou osvícení, pořídí si rodiny s hromadami harantů a začnou společně jezdit na pikniky ve starých kraksnách.

   Vymazat
  2. Já se těším až na všechny díly za 20 let udělaji remake, kde budou auta jezdit na lidech, aby to bylo politicky korektní vůči transformerům... ale to ty už tady nebudeš.

   Vymazat
  3. ...jo, za těším čárka!

   Vymazat
  4. Abychom byli přesní, to už tady nikdo z nás nebude.

   Vymazat
  5. Fuku jakožto bývalý hrdý majitel self fake tunning verze skoda felicia musí logicky v těchto mutacích Torque nalézat nekončící zalíbení. V minulé recenzi navíc došlo k převratnému odhalení, že co má nohy je kůň a co kola je Dacie.

   Vymazat
  6. Bělená Belohorcová je celá ze silikonu.

   Grim - předpokládám, že tam budou i "šokující" dojemná odhalení, jakože čí děda byl v lágru, nebo že někdo konečně odhalil svou pravou orientaci a zjistil, že bělil nesprávné pohlaví/pozadí. Očekávám taky, že si někdo adoptuje nějakého černouška z Afriky.

   Vymazat
 8. Je hezké, že Frantu "nejvíce potěšilo hašteření svalnatých nepřátel...přecházející v homoerotickou předehru." Tomu říkám coming out jak hovado. Jen tak dál Fucko, 80 mluví za vše. Dále "méně by bylo více." To znamená, že kdyby to bylo možná o trošku umírněnější Franta dá 100. Je vidět, že bazilišek František kdysi býval mladistvým intelektuálem.

  OdpovědětVymazat
 9. "Přestal jsem tolik chodit do kina a psát FFFILM. Například jsem záměrně nešel na filmy o Židech v zoo a o modrobílých trpaslících."

  Tohle ale není o moc lepší, sorry jako....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vzhledem k tomu, že poslední tři recky byly na filmy o dysfunkčních rodinných vztazích, tak tohle je závan svěžího jarního puchu. Sorry jako ..

   Vymazat
  2. To se tak jen z momentálně nouze tváří, ale časem to poběží všechno na TV NOVA hned za sebou.

   Vymazat
 10. Hackeři zásadně hackují pomocí kláves: ZABFEM, aby mohli vyťukat univerzální kód ke všemu: ZABBFEM

  OdpovědětVymazat
 11. Nemáte někdo doma černouška?

  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1322998464449915&id=426
  035147479589

  krásný den, pro natáčení pořadu pro Déčko Čtení do ouška hledáme malé děti vietnamské, černošské a arabské nebo podobně tmavé (španělské).z Prahy a blízkého okolí.
  Věk – 4-7 let . Děti by měly reagovat (rozumět česky) a měly by být schopny říct jednoduchou větu ze scénáře - česky. Zájemci pište na mail dagmar.csorgo@ceskatelevize.cz a zašlete aktuální fotografii svého potomka a kontakt na Vás. casting bude probíhat v příštím týdnu a vybraným se ozvu.Heslo "Čtení do ouška etnika !- Díky moc Dáša Csorgo

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja bych ho pujcil, ale stal dost(nekolik stovek €/kg a chci ho dal prodat, kdyz ho ukazu do TV bude neprodejnej :(

   Vymazat
 12. Směji se, to se mi tu dlouho nestalo. Mohu solit diskutujícím?

  OdpovědětVymazat
 13. Svého jim nepůjčím.
  Stál mě dost peněz a nechci, aby jej nepozorný osvětlovač vybělil v záři reflektorů.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych jim ho pujčil, ale nedávno jsem na něj použil prášek Ariec a již je pro tyto učely nepoužitelnej.

   Vymazat
  2. Mluvis ale o prasku preci a ne o FukuTeplaku analnim beleni, takze nejaky ten pozadovany odstin urcite jeste ma. Byt tebou, sel bych do toho, vzdyt by brali i "španělské" proboha, tech potkas kvanta i na uplnem severu Spanelska, o Svedsku uz ani nemluvim.

   Vymazat
  3. Možná by stačilo běžné bílé dítě omatlané čokoládou.

   Vymazat
 14. ... a malý Ind z české větve by se dal taky použít? Bylo by to asi levnější.

  OdpovědětVymazat
 15. Jen pro upřesnění, je to Lambo, ne Ferarri..🙂 Ale jinak přesně vystižené mé dojmy

  OdpovědětVymazat
 16. Nechapu pointu programu "Čtení do ouška etnika".

  Hledaji deti jinych ras, ktere umi cesky. Maji se pak jako divaci divit - "tyvole vono je to cerny a umi to ceskyyy?!

  Bylo by zabavnejsi cist do ouska tmavym detem, ktere cesky NEROZUMI. Chapete? Potom bychom se vsichni mohli smat tomu, jak ta tmava etnika nasi krasnou a kvetnatou rec vselijak komoli a przni, kdyz jim budou do ouska cist strcprstskrzkrk nebo zmrzlina.

  OdpovědětVymazat
 17. Franto - oranžové bolo Lamborghini a nie Ferrari (ak sa nemylim, okrem toy shopu nebolo nikde ziadne Ferrari). Kazdopadne, FF je skvele dirty pleasure. Jason Statham sa stava novym Jackie Chanom a Helen Mirren cameo bolo mile osviezenie.

  OdpovědětVymazat
 18. Překlep hned v prvním slově nekompromisně naznačuje, že tato recenze byla psaná v rychlém a zběsilém tempu. Ale zase je vtipná, to zas jo, kdo z nás na to má...

  OdpovědětVymazat
 19. Tři plešaté poloopice nosí stejné bílé tričko bez rukávů. Dost se to plete. Takže náročný film, wtz.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.