10.4.17

Recenze: Proti vlastní krvi [Trespass against us] - 60%

Michael Fassbender a Brendan Gleeson hrají syna a otce, kteří žijí v bizarní britské kočovné komunitě (spolu s několika dalšími) a živí se přdevším krádežemi. Negramotný Fassbender by toho chtěl nechat, aby jeho dvě malé děti měly šanci na lepší život, ale "kápo" Gleeson to nehodlá připustit.


Nejzajímavější na tomto filmu je komunita, ve které se jeho většina odehrává. Tucet autopřívěsů stojí někde za městem, kolem nich běhají psi a špinaví lidi, hoří oheň, zahálí se a krade se. Jde o typické naplnění toho, co si kocour Mikeš představoval pod slovem "cikáni", ovšem nikdo z přítomných není snědé barvy pleti.


Nemám tušení, jestli něco takového je na anglickém venkově běžné, ale je zajímavé na to koukat.

Dále je zajímavé koukat na Fassbendera a Gleesona, protože jsou to kvalitní herci a v jejich podání nám skoro nepřipadá divné, že jsou jejich hrdinové vzhledem ke svému životnímu prostředí (a vzhledem k ostatním soukmenovcům) nerealisticky upravení, čistí, a s krásně bílými zuby.Bohužel, kromě toho, že nahlédneme do této bizarní komunity, a poslechneme si pár bizarních hlášek v jazyce podobném angličtině, nám film nenabídne příliš zajímavého. Ústřední konflikt je jasný od samého začátku, jeho kličky jsou většinou značně předvídatelné, a v rukou nezkušeného režiséra to celé občas velmi skokově a náhodně osciluje mezi groteskou (honičky s totálně neschopnými policajty) a osudovým dramatem.

Škoda toho promrhaného hereckého talentu a škoda, že se filmaři mylně domnívali, že natáčejí něco s hlubokým, osudovým poselstvím. Na poselství "když kradeš, můžeš z toho mít problémy ty i tvoje rodina" nic osudového není.

15 komentářů:

 1. Jistěže je to v UK běžné, včetně všech propriet á la psi, ohně, koně uvázaní ke károši; JFGI. A nejsou vůbec přičmoudlí, anglické klima za tu dobu zjevně dokázalo vybělit dočista do čista. BTW, jestli je v tom filmu nějaký flashback jak mi asi třináctiletý traveller Fassbender šlohne nabíječku z pod kapoty auta co mi stálo na dvoře, tak pak si můžou do úvodních titulků dát i "Based on true story". Zmrdi.

  Jo a první, vy tepláci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Žádní koně tam nejsou, všichni mají nějaké Dacie, nebo co to je...

   Vymazat
 2. Holt, asi lepší oddíl. Jinak podle traileru (Subaru) Outback, (Rover) Metro, a nějaká stará SUVčka, takže (zase) nic z Rumunska. Ale je to jen trailer a tohle není A-M-R.

  OdpovědětVymazat
 3. Radši si poslechněte rozhlasovou hru Rekvalifikační kurz inspirovanou Michalem Kolesou:
  https://ulozto.cz/!Jpu12DFM9HP0/req-2017-rar

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aminuxi, děkuji za odkaz – výživné :-)

   Existuje též kniha (s touto rozhlasovou nemá nic společného):
   "Ondřej Neff – Rekvalifikační kurz"
   doporučuji k přečtení.

   Vymazat
 4. A tito lidé, milé děti, byli Michael Fassbender a Brendan Gleeson.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Špatně, správně má být, přátelé a tento příběh je pravdivý, ten houmelesák se totiž jmenoval...

   Vymazat
 5. Podle popisu mi to připomnělo Podfu(c)k, tam taková skupinka byla taky, a nevím teda, jestli tam byli přičmoudlí nebo nee (teda Brad Pitt nebyl určitě).

  OdpovědětVymazat
 6. 8 komentů a nikdo zatím nevpálil Fukafutokyouvi že krást se nemá? WTF?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fukyu ti něco vyfoukl?

   Vymazat
  2. A kdo bude vlastně dělat recenzi na FUKAFUTOKYU? A kolik to dostane procent asi? A bude to lepší než bony a klid 2, za jak dlouho se objeví kopie na ulozto? Toto mezidobí za sebou zanechává spoustu nezodpovězených otázek.

   Vymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 8. https://www.youtube.com/watch?v=tGDO-9hfaiI

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.