23.4.17

Recenze: Uteč [Get Out] - 70%

Chris (Daniel Kaluuya) se chystá vyrazit se svou snoubenkou Rose (Allison Williamsová) na víkend za jejími rodiči, kteří ho dosud neviděli. A nevědí, že je černoch, což ho trochu znervózňuje.

Když dorazí do jejich rodinného sídla (po náhodné dramatické události cestou), rodiče (Catherine Keenerová a Bradley Whitford) se chovají velmi přátelsky. Až moc přátelsky. Maminka je špičková psycholožka, tatínek je neurochirurg, chystá se velká sešlost jejich přátel a začínají se dít divné věci...


Film Útěk je inzerován jako horor (produkovala ho společnost Blumhouse), ale není to přesné. Je to spíš satira / komedie s hororovými prvky, něco dost podobného jako Carpenterův film Jsou mezi námi nebo nedávná Chata v horách. Hraje si s konvencemi různých filmových žánrů, zdařile je míchá, až... až dospěje k finále, které není tak zajímavé, jak jsme doufali.


Film napsal a režíroval Jordan Peele, zkušený televizní komik. Způsob, jakým buduje atmosféru v první polovině filmu, je velmi osvěžující a zručný. Nejdříve jde o zdařilou vztahovou / mezirasovou komedii, založenou na tom, že Rosiini rodiče jsou velice slušní, ale stejně by je Chris nejradši zabil, nebo aspoň utekl daleko od nich. Což zná asi každý z nás, i když jeho in-laws mají stejnou barvou kůže. S přibývajícími minutami ale vyplouvají na povrch další a další divné skutečnosti, které Chrise (a diváka) stále více a více přesvědčují o tom, že v tomhle domě se objektivně děje něco opravdu divného. Ovšem jak o tom přesvědčit někoho nezaujatého?

Většina scén je výborně režírovaná a také velmi dobře zahraná. Nejen hlavní hrdinové, ale také "černošské služebnictvo", které se chová velice zvláštně a až v úplném finále zjistíme, že vlastně šlo o velmi složité role, kterých se herci výborně zhostili.Nebudu zde spoilerovat, co přesně se na konci stane. Především proto, že bych musel to složité spiknutí dost obšírně vysvětlovat, a výsledná pointa za to nestojí. Pokud víme, o co vlastně šlo, některé věci z první poloviny poněkud přestanou dávat smysl.

Především ale film ve svém finále degraduje v tradiční krvák, který není dostatečně chytrý, dostatečně legrační, a koneckonců ani dostatečně krvavý (například smrt hlavní padoušky proběhne mimo záběr, jako kdyby byla vystřižena). Mám silné tušení, že toto čistě hororové finále bylo nějak zásadně přepisováno / přestříháváno.

O filmu se vedou různé diskuse na téma "nastavuje nemilosrdné zrcadlo rasismu" nebo "je rasistický" (kdyby v něm byly rasy obráceně, jistě by probíhaly nějaké nepokoje / bojkoty). Obojí pokládám za uměle vyvolanou kontroverzi. Uteč neříká k rasovému systému o nic víc, než Jsou mezi námi říká ke konzumerismu. Vlastně, následkem toho nezajímavého a nelogického konce k tomu říká ještě méně.

Což je opravdu škoda, protože jsem dost dlouho nebyl takhle nadšený z první poloviny filmu.

21 komentářů:

 1. Key a Peele by měli dělat jenom skeče. Obzvláště takové, kde Peele hraje příslušníka SS nebo kde se Key s nabíleným ksichtem vydává za barona jménem Helmut Schnitzel-Nazi (a v rozčilení zapomněl na "von").

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není. Skutečně udělal chybu v příjmení. Měl říct "Freiherr von".

   Ale vážně - komik, který točí filmy a v obojím je stejně dobrý, je právě tak vzácný jako černoch - albín.

   Vymazat
  2. ... ale u černochů/albínů se jejich "vzácnost" navyšuje umněle. Ostatní černoši je prachsprostě vraždí, aby si z nich vařili lektvary nebo co.
   Chci jen napsat, že na ty vařené albíny by se prostě nemělo zapomínat. Alespoň z piety.

   Vymazat
  3. "komik, který točí filmy a v obojím je stejně dobrý, je právě tak vzácný jako černoch - albín." no ale zrovna Jordan Peele tam patri.

   ad ta vzacnost - tezko srovnavat, protoze komiku co zaroven delaji i rezii je malo. Ale takovy Woody Allen, Louis CK, Ben Stiller, Chris Rock (jeho Top 5 bylo podobne dobre prekvapeni jako Get Out) sou podle me stejne skveli komici jako filmovi tvurci a klidne bych tam zaradila i Ricky Gervaise a Apatowa a pokud myslis herce tak pridam este Billyho Crystala, Boba Odenkirka, a Alberta Brookse. A urcite by slo pokracovat. A to sou jen ta znama mainstreamova jmena… kdezto cernoch albin me z hlavy nenapadne ani jeden.

   a ted zacne polemika na tema "co znamena tocit filmy" a "kdo je jak dobry" a "jestli to jak je dobry v jednom je rovno tomu jak je dobry v tom druhem".

   Tak spust.

   Vymazat
  4. Ty upíráš černošským albínum právo točit filmy a živit se jako komici? Jejich jediným osudem je nechat se zpracovat do kouzelných lektvarů od tupých černých černochů? To je tak rasistický! A navíc kryptofašistický!

   Vymazat
  5. Už Cimrman se setkal s černochy albíny a to za ohlušujícího řevu Viktoriiných vodopádů, které pilně učil katechismu. To ví každý kdo chová chameleóna Zmizíka!

   Vymazat
  6. Myval má props za vědomosti i vkus. Na Top 5 kouknu. Grime, ty jsi trapná kunda, žádná nemytá vagína.

   Krondon ze Strong Arm Steady je albín černoch a Brother Ali možná taky, ale u něj si nejsem 100pro jistej, protože se to díky tomu albinismu těžko pozná. Krondon 100%.

   Diskutére, svými prázdnými štěky děláš ostudu hnutí Prga, za jehož zakladatele (i když už nepraktikujícího) se považuji.

   Howgh smraďoši!

   Vymazat
 2. Alebo aspoň poriadne černenie belochov?

  OdpovědětVymazat
 3. Takže něco jako Horizont události. Psychohororthriller se změní v béčkovou vyvražďovačku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. horizont udalosti mohol dopadnut vyrazne lepsie keby tvorcovia nevycerpali 1/3 rozpoctu na uvodnu animovanu scenu orbitalnej stanice

   Vymazat
  2. Andreji, v tech leopardich tangach vypadas jako homosexual.

   Vymazat
  3. a propagator bonzackyho EET!Takze jdi do prdele!

   Vymazat
  4. Babiš je tu? A proč nosí leopardí tanga? To musí pokaždé, když Babiš píše na fukufilm, zemřít jeden leopard? Nemysleli jste "tank Leopard"?

   Vymazat
  5. Já myslím, že všichni měli zcela jednoznačně na mysli díly na kotle Leopard: http://www.dilynakotle.cz/nahradni-dily_k171/dily-na-plynove-kotle_k174/podle-typu_k176/protherm_k239/leopard_k242/

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. To je pokračování ET? Tak až to bude v kinech, tak to Fuku třeba zrecenzuje. A pokud tam bude An Drej bělit tu svou křepelku, tak to bude nejmíň za 80.

   Vymazat
 5. Mě osobně se na té krvavé půlce líbila jistá realističnost (s přivřením obou očí) ve filmech ne tak často vídaná. Člověk je dole na dvě rány (neprobíhá čtvrthodinový souboj kde se oba neustále třískají do hlavy a je jim to jedno), na většinu úmrtí v téhle části stačí jedna či dvě dobře mířené rány, žádné honičky se sekyrou v zádech.

  Jediné, co mi přišlo nedovysvětlené, byla hlavní hrdinka, která se chovala divně - byla taky...? A pokud, tak kdo?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.