14.4.17

Recenze: Špína - 50%

Slovenská režisérka a herečka Tereza Nvotová (dokument Ježíš je normální) debutuje hraným filmem o sedmnáctiletém děvčeti, které to nemá snadné. Viz oficiální synopse:

Špína je film o dospívání citlivé, sedmnáctileté LENY (Dominika Morávková). Prožíva svou první lásku a touží po svobodě a dobrodružství. Její magický svět se ale v jediné chvíli rozpadne na kusy, když ji znásilní učitel matematiky ROBO (Róbert Jakab), doposud sympatický muž, kterého platonicky milují všechny spolužačky. Místo toho, aby se Lena s traumatickým zážitkem někomu svěřila, rozhodne se mlčet, a to dokonce i před svou nejlepší kamarádkou RÓZOU (Anna Rakovská) . Pocity viny, hanby a strachu, že jí nikdo neuvěří ji doženou až k pokusu o sebevraždu, což všechny vyděsí a Lena se ocitne na psychiatrické klinice. Tam postupně zjišťuje, že není jediná, komu se něco podobného přihodilo. Po propuštění z nemocnice se LENA rozhodne přestat mlčet a a začne jednat. Dostaví se hněv, který už neobrací proti sobě. Nechce být dál obětí, ale zároveň si uvědomuje, že už je pozdě na spravedlivé potrestání viníka. Aby se opravdu osvobodila, potřebuje se s ROBEM střetnout a donutit ho, aby se ke svému činu přiznal.


Výše citovaný popis děje mi připadá značně zavádějící, vzhledem k tomu, že z 85minutového filmu je sekci "Lena se ocitne na psychiatrické klinice" je věnováno přes 50 procent stopáže, zatímco sekci "potřebuje se s ROBEM střetnout a donutit ho, aby se přiznal" je věnována jedna minuta.


Také doporučuji zcela ignorovat trailer, který docela umně vzbuzuje dojem, že film má úplně jinou zápletku (standardnější, logičtější), než doopravdy má:Film je o tom, že Lena je znásilněna učitelem (nikoliv "vyspí se s ním a pak toho lituje", ale opravdu brutálně znásilněna, zatímco se aktivně brání, a rozhodně se jí to nelíbí). Znásilnění se odehraje u Leny doma, při doučování, ale Lena během znásilnění nekřičí, a po něm nikomu nic neřekne - mnoho dní, možná týdnů. Tudíž mi jako nejzajímavější téma filmu přišla otázka "Proč o tom znásilnění nikomu neřekla?", která není řešená uspokojivěji, než "před znásilněním to neměla v hlavě v pořádku, a po něm je to ještě horší".

Hlavní část filmu pozůstává z pobytu v blázinci, kde to vypadá vskutku nepohostinně, a po půl hodině jsem očekával, že film bude o "obžalobě psychiatrického systému". Což se ale také nestane, Lena blázinec opustí, dál se chová jako magor, a nakonec víceméně náhodou proběhne ta katarze, zmiňovaná v synopsi. Proběhne ovšem jen díky tomu, že učitel zničeho nic přestane být hardcore motherfucker studentfucker a úplně bezdůvodně se promění ve sráče, který se nechá zastrašit neškodným studentíkem (i když by všechno mohl velmi snadno zapřít a být v pohodě).

Jako celistvý filmový útvar mi Špína připadala značně neuspokojivá. Je to možná reálný pohled na jistý segment slovenské mládeže, ale to neznamená, že existuje důvod, proč se na takovou mládež 85 minut v kině dívat a platit za to.

A to je škoda, protože film obsahuje velmi kvalitní herecké výkony (především hlavní hrdinka a někteří spolupacienti v blázinci) a několik emocionálně velmi působivých scén.

37 komentářů:

 1. Myslim, ze zeny relatívne casto o znásilnení nehovoria.. kvôli pocitu hanby.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi myslela, že znásilnění je normální jako ježíš je normální.

   Vymazat
  2. No... právě to, co Franta považuje za nejzajímavější otázku filmu, je celkem stěžejní problém co se týká sexuálního násilí a myslím že odborně je rozebranej dostatečně.

   Vymazat
 2. Myslim, ze Nvotova relatívne casto nataca picoviny, lebo moze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Možná byla sama znásilněna..

   Vymazat
  2. si prave odhalil ako je mozne, ze ma vyjebany mozog z hlavy.

   Vymazat
  3. Ten trailer je úplně odpuzující, zase nějaká naučná sociální nota bez jakéhokoliv přesahu. Známá kombinace faktorů nemám peníze a chci dostat cenu, doufám že to úplně propadne aby to už nikdo další nezkoušel. Koho zajímá ženská tematika tak si může pustit "Zvrácený" nebo "4 měsíce, 3 týdny a 2 dny" a ne takovýhle zoufalství.

   Vymazat
  4. Na co skoro 5 měsíců, když stačí 9 a 1/2 týdne?

   Vymazat
 3. Čistota - půl zdraví. Logically, špína - druhá půlka zdraví, tedy 50%. Makes sense.

  OdpovědětVymazat
 4. Moc by me potesila recenze na Spunty na Vode. Bude? Je to tak priserny, ze si to zaslouzi kvalitni fuka-recenzi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A hlavne tam hraje zbytek Bohdalovic familie.

   Vymazat
  2. Zrovna včera jsem někde slyšel někoho, jak někomu jinému líčí do telefonu, jak na tom zrovna byl a je to děsně super (ti špunti)... asi tedy šlo o rafinovanou pomstu.

   Vymazat
  3. mne v mailu na toto tema dokonce pristalo asi 20 mailu obhajujicich spunty po te moji negativni recenzi… eh…

   snazim se, ale furt se mi Spunti na vode nelibi, neda se svitit.

   Vymazat
 5. Nechápu, jak se můžete vyjadřovat z takovou mírou neempatie a nepochopení dané situace. Lidé, kteří se stali obětí sexuálního násilí, ví přesně, o čem je v tom filmu řeč. Nemá to být ani výpověď o současné generaci, ani obžaloba psychiatrického systému, ani nic podobného. Je to jen pohled do duše mladé holky ve zranitelném věku, která si prošla jedním z nejhorších zážitků, které můžou ženu potkat. A ten pohled je dost přesný. Podobně (a z pochopitelných důvodů) se chová většina obětí. Film se nesnaží o žádné vznosné poselství, které by uspokojilo (převáženě mužskou) touhu po konkrétním rozuzlení. Film je dost přesná a realistická výpověď o znásilnění. Doporučuji přečíst si nejprve něco o sexuálním násilí a také psychologii ženy a pak se teprve pouštějte do recenzí podobných filmů.
  P.S. Lena během znásilnění křičet nemůže, má zacpanou pusu a snaží se neudusit. Když ji zrovna zacpanou nemá, je v absolutním šoku, takže prostě křičet nemůže!
  P.P.S. Učitel Rob neprojde žádným obratem ze samce na sráče. On je sráč odjakživa, ale troufne si jen na slabší, zranitelné holky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rob si troufne na holky, ale z invalidního retardovaného chlapečka má kupodivu strach...

   Vymazat
  2. Markéto, zde se vyjadřujeme k filmu, ne k problematice znásilnění - a to je sakra rozdíl. Film je podle všeho skutečně na 50% nebo méně, a to je škoda.

   Za sebe bych dodal, že kdyby byl tento film natočen podle skutečné události a to velmi přesně, dále kdyby jej natočila schopnější režisérka a kdyby do sebe film zahrnul nejen pocity hlavní hrdinky, ale i druhou stranu (pachatel), třetí stranu (rodina a přátelé) a čtvrtou stranu (vyšetřovatelé, lékaři, soud atd.), pak by snad vzniklo něco, u čeho bychom mohli debatovat nejenom o samotném filmu, ale také o problematice znásilnění.

   Vymazat
  3. "Doporučuji přečíst si nejprve něco o sexuálním násilí a také psychologii ženy a pak se teprve pouštějte do recenzí podobných filmů."

   Milá Markétko, na ten film se bude dívat tisíce, možná desetitisíce lidí a nemůžete od každého jednotlivého diváka čekat, že si nejprve nastuduje danou problematiku a pak teprve pujde do kina.
   To je nesmysl.

   Tvurci by se měli rozhodnout, pro koho je ten film určen. Předpokládám, že když je film v kinech, tak je určen pro laiky, kteří o problematice nic nevědí a pak by měl být podán takovým způsobem, aby to i laik pochopil.

   "Podobně (a z pochopitelných důvodů) se chová většina obětí." - To je asi problém toho filmu, že to z něj není zřejmé, proč se tak oběti chovají. Jako laik bych právě čekal, že mi to ten film osvětlí, abych se něco dozvěděl.

   Moje prozatímní pocity bych shrnul asi takto:
   Pro laika málo srozumitelné.
   Pro odborníka nic nového pod sluncem.
   Takže pro koho to vlastně je?

   Vymazat
  4. Markééééto, ty jsi sjetá nebo co kurva? Uvědom si, že to tady jde do národního archívu a na ty tvoje hlody není nikdo zvědavej. Buď postní full frontal nebo vybělenej anál nebo tady neser a plav.

   Vymazat
  5. takze ten material je fapovatelny, rikate?

   Vymazat
  6. Copak Marketko?Nosilas reziserce fairtrade kafe.Davaj ted v Simpsonovejch "Muz zasazeny rugbyovym micem" je to pecka a nemusim ani cist pravidla rugby.

   Vymazat
  7. Psychologii ženy se snažíme asi všichni a asi marně pochopit celý život. Nemyslím, že existuje existuje nějaká tenká příručka, ale pokud ano rád si ji nastuduji ;-)

   Vymazat
  8. Takže znasilnit se dají jen ženy a je to otázka ženské psychologie? Jako že muž se v takové situaci, kdy ho někdo znásilní, chová jinak?
   ...pak, to nerad přiznávám, ale Grim má pravdu. Kritizuje se film. Pokud by byl třeba o vraždě, tak by se to taky nesmělo?

   Vymazat
  9. Jinak, když si tu čtu ty komenty, tak drtivá většina z vás by potřebovala v nejbližším prujezdu opíchat anál od smradlavýho bezďáka jak sůl.

   Vymazat
  10. Kadibudko mas jeste nejaky fantazie o kvalitnim sexu?

   Vymazat
  11. Tak konečně to tu zas funguje. Jinak máš mou odpověď o kus níž. A ještě něco mě napadlo. Máš dost zavádějící nick. Od někoho, kdo si říká Diskuter, by jeden očekával formální a obsahovou stránku trochu na úrovni. Ty píšeš jak retard a obsahově si nic zajímavýho od tebe nevybavuju. Možná bys měl svůj nick změnit na něco příhodnějšího. Co třeba "Nezajímavý blbec"?

   Vymazat
  12. Pri psani na telefonu fakt nebudu resit kadibudkoviny.Skoda ze rodice ten tvuj autismus zanedbali, nemuselo to bejt s tebou az takhle v prdeli.

   Vymazat
 6. "Špína" se musí vybělit.

  OdpovědětVymazat
 7. S tebou určitě ne, Diskutere. Ty neděláš za interpunkcí mezery a často nejsi schopen ani samotné interpunkce.
  Navíc, když zůstanem u běžných stereotypů, tak tak ošklivé lidi, co sem chodí, by znásilňovat nechtěl ani ten bezdomovec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, nějak mi to tu dnes blbne a nedalo se to přidat do vlákna.

   Vymazat
  2. Co má interpunkce společného s bělením? Já se teda při bělení soustředím na jiný věci než na interpunkci.

   Jinak mi připadá, že lidi jako Markéta si to berou příliš osobně (kdo ví, proč...), chtělo by to více nadhledu.

   Vymazat
  3. Marketa je nekdo z filmovyho stabu.

   Vymazat
 8. "Ježíš je normální" je velice zajímavý dokument o lidech, kteří vůbec nejsou normální, a taky pěkně vyjebávájí s dětma...Haleluja

  OdpovědětVymazat
 9. Som ignorant, film som videl vcera. Moj koment ma byt kontroverzny. Je to sonda do zivota znasilnenej mladej zeny, ktora nastavila zrkadlo dekadentnej konzumnej spolocnosti. Vazne: pribeh je uveritelny. Trochu ma problem s tym pre koho je urceny. Ti o ktorych je, vobec nezaujma a ti o ktorych nie je, ho povazuju za infanilny. Je o 15 rocnych dievcatach a pritom ho pozeraju intelektuali s psycholgickym pozadim. Napr. dolezita scena o vynutenom priznani je infantilna, ale realisticka v tom zmysle, ze takto by to lena chcela vidiet,preto je trochu mimo realisticky koncept.Zaroven je neralisticka v skutocnosti.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.