29.4.17

Recenze: The Circle - 60%

Emma Watsonová pracuje jako telefonní operátorka a kamarádka jí zařídí pohovor u nadnárodní megakorporace "The Circle" - což je něco mezi Googlem, Microsoftem a Facebookem, všechno v jednom a větší než kterýkoliv z nich.

Emma uspěje u záludného pohovoru a nastupuje jako telefonní operátorka u The Circle. Žasne nad úžasným kampusem (včetně koncertů slavných kapel a jógy pro psy) a je trochu nervózní z toho, jak ji kolegové stále nenápaně nutí, aby se více angažovala v sociální síti TrueYou a nestranila se kolektivu. Hlavní ale je, že Emma nyní má dost peněz a může řešit svého těžce nemocného otce (Bill Paxton ve své poslední roli, zřejmě ta nemoc byla hodně těžká).

Díky shodě náhod se Emma blíže seznámí s Tomem Hanksem, který tomu všemu šéfuje jako dobrosrdečný Sundar  Zuckerberg Gates a plánuje právě úžasný nový projekt: Miniaturní kamery, které jsou téměř neviditelné a dokážou v reálném čase přenášet bezdrátově video odkudkoliv. A Emma se má stát "tváří projekt", zcela rezignovat na své soukromí a celý svůj život vysílat v reálném čase online (kromě návštěv toalety). Nemá se přece za co stydět, protože "Tajemství jsou lži".

A co ten divný sexy černoch, který vše zarputile z povzdálí sleduje a stále ne a ne se do věci vložit...?


Film, natočený podle stejnojmenné knihy Davea Eggerse by chtěl být inteligentním varováním proti dnešní online sociální komunikaci. Pokud se v těchhle věcech vyznáte, tak oceníte, že z technického hledika film neobsahuje totální debility. Některé věci, které v něm vidíme, už máme. Jiné budeme mít do deseti let, až pokročí miniaturizace a výdrž baterií. The Circle není sci-fi a o techniku v něm až tak nejde.


Jde v něm o to, jaké dopady může mít ta technika na lidské životy. Klade si na toto téma různé ne úplně hloupé otázky, ale nepřichází s žádnými extra zajímavými závěry a jeho snahy o thrillerovost jsou značně bezzubé. Marná sláva, když dnes reálně existují lidi, kteří streamují svůj každodenní život, a na Facebooku můžeme vidět přímé přenosy mučení a znásilňování, jakákoliv plus mínus realistická fikce na tato témata prostě není moc zajímavá - pokud máte v této oblasti aspoň trochu přehled.Tom Hanks (který film také produkoval) si svou roli vyloženě užívá a bylo mi líto, že není ve filmu víc. Emma Watsonová je adekvátní (a nic víc) a John Boyega v roli osudového tajuplného Deus Ex Černocha je spíš WTF a působí jako hodně umělá dějová berlička.

Film jistým způsobem vygraduje a skončí nečekaným způsobem, který ve mně vyvolal touhu vidět, co se dělo v hodinách a dnech hned po jeho skončení. Protože mi to připadalo zajímavější, než celý film. Možná v pokračování... Ale spíš ne.

The Circle se velice podobá epizodě seriálu Black Mirror. Jenomže na odvyprávění srovnatelné story potřebuje dvakrát více času...

P.S: Mírný bonus za syntetický soundtrack Dannyho Elfmana.

16 komentářů:

 1. A jsou tam Hermioniny The Cecle? Ne, že by to zrovna mě zajímalo, ale s Baldýnským jste nad nimi v Palcích dost slintali. Před mnoha lety.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na Hermionu mi nesahej! Zrovna jsem se vrátil z epického gay muzikálu Kráska a zvíře, ve kterém sličná Belle, na férovku poslala do prdele buznu Gastona a ještě u toho zpívala téměř 2 hodiny. Parádní zážitek. Hermiona je prcinka (umytá).

   Vymazat
  2. To o tobe dost napovida, vzdyt vypada jak trinactiletej kluk.

   Vymazat
 2. Franta ti asi neodpoví neboť právě nastoupil na letadlo do Japonska, takže do zítřka můžeš pustit uzdu fantazii.

  OdpovědětVymazat
 3. Projevuje se nějak, že jde o druhý film podle knihy od stejného autora, přičemž i v prvním (Hologram pro krále) hrál Tom Hanks?

  OdpovědětVymazat
 4. "krome navstev toalety" .. typickej holywood

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak je to i v knižní předloze.

   Vymazat
  2. Jsem pro, aby se skončilo s diskriminací toalet! Toalety maji nezastupitelné místo v životě a tuto diskriminaci si nezaslouží.

   Vymazat
  3. knizni predlohy pro dnesni picuse pisou sraci

   Vymazat
  4. "...pisou sraci..." - tim spíš si ty hajzly zaslouží své místo v takovém filmu.

   Vymazat
  5. Nj, ale bez vůně by byl zážitek z něčího srani stejně k prdu.

   Vymazat
  6. Můžeš si při tom zasrat, abys měl dokonalej zážitek..

   Vymazat
 5. ktera epizoda Black Mirror? videl som len 3...je to tá o nevere kde hrá ten feťák z RocknRolla?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.