31.8.16

Recenze: Obr Dobr [The BFG] - 50%

Malá Sofie žije v londýnském sirotčinci někdy v 80. letech minulého století (i když přesnou dobu film zručně kamufluje). Ponocuje, věří na kouzla, a jednoho dne ji logicky unese obr (digitálně pomrvený Mark Rylance) do kouzelné říše.

Obr Dobr je hodný, chytá sny a skrývá Sofii před mnohem většími lidožravými obry, kteří žijí poblíž.


Slavnou pohádku Roalda Dahla zfilmoval Steven Spielberg podle scénáře Melissy Mathisonové (E.T. - Mimozemšťan). A nebyl první, kdo ji zfilmoval.

S překvapením jsem si uvědomil, že je to už 25 let (od Hooka), co Spielberg natočil film, který je vyloženě pro děti. A Obr Dobr opravdu je filmem, který je vyloženě pro děti, a ideálně by neměl vadit ani dospělým. Ale ono to úplně ideálně nefunguje.Dahlovy knížky ("Karlík a továrna na čokoládu", "Jakub a obří broskev", "Fantastický pan Lišák") jsou značně bizarní a dosti temné na to, že jsou to "dětstké knížky". A nějaká "objektivní realita" nebo "logické řešení problémů" v nich většinou nemá co dělat.

Mathisonová a Spielberg se rozhodli eliminovat většinu oné temnoty, ale s proměnlivými výsledky: V jejich filmu zlí obři taky žerou děti, ale nevidíme to, moc se o tom nemluví, a ti obři jsou spíš legrační nekňubové. I když žerou děti. Ke konci filmu proběhne něco jako bitva (včetně vrtulníků a vojáků), ale působí to velmi bezzubě, ani na sekundu to nevypadá, že je někdo v nějakém nebezpečí (a kam na konci filmu všichni ti pěšáci zmizí, umřeli všichni?)...

Většina filmu se odehrává v prostředích, která mají být pohádková a logika v nich nemá co pohledávat, ale přitom vypadají tak realisticky, že to dle mého názoru zabíjí pohádkovost. Samozřejmě, že v realitě nepotkáme obry a kouzelné stromy s poletujícími sny. Ale právě proto bych si představoval, že to ve filmu bude nějak více stylizované a "mimo realitu". Jakkoliv je výtvarná podoba filmu triumfem výtvarníků a trikařů, je vlastně dost nudná. Jako nějaký virtuální, ne moc velký sandbox, ze kterého se většinu filmu nedostaneme ven a neobjevíme v něm nic moc zajímavého.

Což úzce souvisí s tím, že celý film je velmi rozvláčný (nechce se mi říct přímo "pomalý"). Jistě je chvályhodné vidět dětský film, který výjimečně celý nepozůstává jen z ječení, honiček a padáním do výkalů. Ale Spielberg jde do opačného extrému, kdy oba hlavní hrdinové sedí desítky minut v jednom prostředí a povídají si, přičemž oba působí poněkud zpomaleně (nebo retardovaně) a oba mě vlastně místy iritovali.

Naštěstí v poslední čtvrtině (dvojhodinového) filmu dojde ke slušnému oživení, kdy se docela radikálně změní styl směrem ke skoro groteskové taškařici (nechybí explozivní prdění), a i když aní to není bezchybné, není to aspoň nuda.

Obr Dobr na mě působil značně rozpačitě. Na jednu stranu je vidět, jak talentovaní tvůrci na něm pracovali. Na druhou stranu jsem se při něm dost nudil (více než u Hooka, což je při podobném fantasy námětu na pováženou) a těžko se mi rozhoduje, zda se Spielberg a Mathisonová záměrně snažili natočit něco ve stylu, kterým se točilo před 30 lety, nebo se jim to prostě jen vymklo z rukou.

P.S: Film u nás půjde pouze dabovaný, ale dabing je výborný, za použití nápaditého knižního překladu.

63 komentářů:

 1. Fukušima se otřásla a svět už není jako býval - mistr FF četl knihu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jestli myslis BFG, tak toho jsem necetl, ani to netvrdim.

   Vymazat
  2. To byla tak sofistikovaná návnada, že se na ni uražený Franta okamžitě chytil. Job well done, Kim!

   Vymazat
  3. [SPOILERY] Je možné, že si Franta vo formulovaní slabín filmu trochu pomohol všeobecnou verejnou mienkou, keby si to prečítal (do čoho ho rozhodne nenútim), možno by sa mu to nezdalo až také zvláštne. Ani v knihe sa totiž žiadna explicitná scéna jedenia ľudí nenachádza, ale na druhej strane, spomína sa tam trošku viac o tom, ktorý obor má aké chute, podľa čoho aj potom navštevujú pri svojich nočných výpadoch rôzne krajiny. Naopak, v knihe sa vôbec nenachádza motív s predošlým obrovým kamarátom, ktorého obri zjedli a tým pádom ani intenzívna scéna hľadania Sofie u Kamoša Obra a rozbíjania skladu so snami. Inak povedané, o jedení sa toho narozpráva menej, ale zato sa tam udeje intenzívna scéna ohrozenia malého života dievčatka obrami. Po prečítaní recenzií na rottentomatoes som sa hlavne obával úplného upozadenia "vyžratia" sirotčinca v Anglicku, což bola nosná údalosť celého príbehu na ktorej bola postavená aj záverečná časť filmu. Bez nej by to jednoducho nebolo ono. Našťastie to tam ostalo aj s tým ako sa o tom celom dozvie Anglická kráľovná a ešte si to overuje telefonátmi po svete. Nie je to rozhodne dokonalý film, ale z tej ponuky detských vecí čo som zatiaľ tento rok videl je to asi najvtipnejšia vec.

   Vymazat
 2. Keď počujem BFG napadne mi ako prvé DOOM

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Třeba tam ta zbraň opravdu je a v závěru filmu zlikviduje jedním zableskem všechny ty vojáky, jejichž zmizení se Franta, který možná na chvíli usnul, divil.

   Vymazat
  2. Češi to BFG nikdy nepřeloží správně :-)

   Vymazat
  3. Podle wiki je to zkratka pro: Brittany's Fancy Gynecologist. Jak to jen přeložit do češtiny?!?

   Vymazat
  4. Já to překládal jako Kurevsky velký kanon, ale čím víc Wiki, tím víc významů :-)

   Vymazat
  5. Nikoliv. "Kurevsky welký kanón" již vynalezli Němci, např. KwK 43.

   Vymazat
 3. BFG má na slovenku výborný preklad, testované na mojej 4 r. dcére. Zajtra ju zoberiem do kina a uvidíme ako to bude vnímať. Mimochodom , zabudol si spomenúť Čarodejnice, tiež od Dahla. Ten film by som sa asi bál pustiť 4 ročnej dcére, kniha je rovnako skvelá. Podľa recenzií, ktore sa veskrze sťažujú na nedostatok "hrozby ľudožravých obrovs" sa neobávam, že by to dieťa nezvládlo.. teda jedine že by sa nudila.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Takže som to absolvoval. Držalo sa to predlohy celkom verne, len vo chvíľach kde to šlo sa trošku režisér pohral s vizuálnymi nápadmi. Tempo bolo zozačiatku pomalšie, ale v tretej tretine pohodička a zábava. Podobne ako v knihe, sa o ľudožravosti hlavne rozprávalo, aj keď nie tak podrbone ako v predlohe. Zásadné pointy, ako trebárs kráľovnin sen ostali zachované, takže, u mě dobrý. Hodnotenie 60% by bolo tak akurát.

   Vymazat
  2. Já sem kdysi absoloval Commando, to je taky plné vizuálních nápadů jako useknutá ruka třeba nebo kotouč v hlavě. Předlohu sem nečetl, ale určitě se chystám co nejdřív abych se ujistil, že nic zásadního ve filmu neschází. Režisér si s tím fakt pohrál a vypadalo to celkem věrně. Tempo bylo ze začátku taky trochu pomalejší asi u jako u toho tvýho filmu pro děti, ale od třetí třetiny jak arnold vymlátil půlku letiště to byla už pohodička a zábava, ještě dneska to tam opravují určitě. Ludožravosti sem se tam bohužel nedočkal, ale tak zase spousta nábojů se vystřílela a většina obětí zemřela nějak stylově. Zásadní body filmu jako skok z letadla, honička v autech, nakupování, nabíjení a trubka, všechno ok, takže u mě dobrý. Hodnocení 100% by bylo akorát, ale chvílema sem měl pocit, že to přece jen je trochu pro děti, takže ze svého pohledu musím ubrat 0,5%.

   Vymazat
  3. Commando je skvelý film, úplne si zabudol na všetky tie geniálne hlášky:


   John Matrix: Remember, Sully, when I promised to kill you last?
   Sully: That's right, Matrix! You did!
   John Matrix: I lied.

   --

   Cindy: What happened to Sully?
   John Matrix: I let him go.

   A vôbec. Aristokles, menej je niekedy viac. Toľko si sa nad tou sofistikovanou paródiou trápil, až ti nestačil dych na vtipnú pointu. Nabudúce skús hyperbolu.

   Vymazat
  4. Jaká parodie? No někomu to tak připadat možná může, ale my dva snad víme co děláme, ne? Prostě dva dospělí si v přátelském rozhovoru vyměňují informace z oblasti filmů pro mládež.

   Vymazat
  5. Nabudúce to hádam dáš. Toto je fakt nuda.

   Vymazat
  6. A co je zábava? Vysvětlovat dospělým pohádku, určenou dle distributora pro mládež od 8 let!?!? Protože a to si musíme říct, tady žádné děti nejsou a jejich rodiče to zase tak trápit nemusí jestli se v páté minutě oproti předloze z knihy objeví ve filmu navíc pokémon nebo ne.

   Vymazat
  7. Nejak rýchlo si opustil rolu a začal improvizovať. A čo z toho? Nič. Už ani sranda to nie je.

   Vymazat
  8. Když už Aristokles zmínil Arnoldovo nakupování, je pravda, že jak v Komandu, tak v T1 Arnold prokazuje, že umí nakupovat. I když jsou to jen zbraně. Vlastně ještě v T3 nakupuje snacks a taky si počíná velmi profesionálně.

   Vymazat
  9. Jj aj to ako v T1 nakupuje aj oblečenie a motorku, to už je klasická scéna.

   Vymazat
  10. Motorku? Jakou motorku? Pokud jde o oblečení v T1, T2 a T3, to nebyl nákup, ale dlouhodobá výpůjčka (poskytovatelé nebyli prodejci). Nevím, jak to děláte na Slovensku, ale nákup je, když stojíš u pultu a slušně žádáš o UZI 9mm nebo když jdeš s košíkem v obchodě a házíš do něj věci.

   Vymazat
  11. Nákup: Napríklad v tejto scéne to nepravá Sarah Connor nakúpi do čela a potom ešte zopárkrát na zemi.

   https://www.youtube.com/watch?v=ShnD22gUUyo

   Vymazat
  12. Aha, takže TAKHLE to děláte u vás na Slovensku...

   Vymazat
  13. Ako som kúpil, tak predávam.

   Vymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 5. A Tintin nebol snáď vyložene pre deti?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme, že nám to velké slovenské dítě Chleba zodpovědělo. Co takhle se zeptat na názor moderních dětí místo člověka, který považuje návštěvu Ghost Busters za nejlepší anální sex svého života?

   Vymazat
  2. Ja som Tintina letmo videl keď to pozerala staršia dcéra a pamätal som si nejakú intenzívnejšiu scénu kde sa strlieľalo. Okrem toho na imdb toho nájdeš viac. Bežne sa v animákoch pre detičky nestrieľa, nechlace a nefajčí. http://www.imdb.com/title/tt0983193/parentalguide?ref_=tt_stry_pg Takže aby som to zhrnul, nebolo to vyložene pre deti tak ako iné animáky.

   Vymazat
  3. A co Vlk, když si zapálí čvaňháka při honění Zajíce? To není animák?

   Vymazat
  4. "Csus us"? Myslíš csúszós (kluzký)? Nechci ani začít myslet na to, co tím myslíš.

   Vymazat
  5. Vlk si honí zajíce až se mu zapálí čvaňhák? A nebylo to naopak?

   Vymazat
  6. Jinak Klebec, už ty médi Bédi v těch Tatrách netrtkej, evidentně ti to něco dělá s psychikou.

   Vymazat
  7. Romanko: "Bežne sa v animákoch pre detičky nestrieľa" - Ale to je adaptace Tintina, kde se střílí a vyhrožuje skoro v každým díle (předloha je také dílo z minulého století). Podle toho soudím, že jsi mizerný otec, který si neprověřuje mediální potravu pro děti - volám slovenskou sociálku, zavolej souseda, ať ti brání dveře.

   Vymazat
 6. Jupíííí, konečně něco pro děti.

  OdpovědětVymazat
 7. Dobrý, ale prostý bulvařský lid by radši sžíravou recenzi na Taxi 121, páč nevybíravou kritikou českých rádobyfilmů (kromě Bonů a klid 2) se tady Franta proslavil, tydlety recenze uměleckých sraček a dětských animáků furt dokola jsou pro mě jako pro dlouholetého návštěvníka jednoznačným zklamáním - nehledě na to, že se z nich zákonitě vytrácejí informace o případných full frontalech.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Operátor mi posílá nějaký reklamní sdělení, že má pro mě překvapení pro zábavnější start do nového školního roku. Upínám se na poslední naději, že to posílají všem, jinak jsem definitivně označen za dítě podle FUKUKUKÍS. Co mě to napadlo číst recenze od člověka co má na hlavě chobotnici.

   Vymazat
  2. Má být "Dobrý a prostý bulvařský lid". Jsme dobří a prostí, ne "dobří, ale prostí".

   Vymazat
  3. podle FUKUFUCK je to kompikovanější situace.

   B7) Co jsou zač ti lidé, kteří píší ty ošklivé věci do diskusí na tvém blogu?

   Především ztroskotanci a samozvanci, kteří nemají místo v naší společnosti.

   http://fukafutokyu.fuxoft.cz/p/faq.html

   Vymazat
  4. To dobrý platilo o recenzi, nikoli o prostém bulvařskému lidu. Ale jinak dobrý.

   Vymazat
  5. Bez recenzí animáků by to taky nebylo ono. Tahle sice není nic moc, ale třeba na Frozen vzpomínám se slzami v očích (slzami smíchu, pochopitelně). Tak dokonale nepochopit děj filmu pro holky, to se jen tak nevidí.

   Vymazat
 8. Top Ten "Můžou vidět děti i rodiče" u nás vedou Princ egyptský a Kouzelná romance. Správný dětský hit musí obsahovat písně! Třetí místo zabírá Jodha Akbar :-)

  OdpovědětVymazat
 9. Škoda, že na tak dobrým blogu o filmech jsou ty diskuze vždycky taková sračka...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je málo pravděpodobné, že by se v dané věkové skupině čtenářů našel důvod a příležitost zvýšit v budoucnu tento standard, pokud obsah bude tematicky určen i nadále v podstatě jiné generaci, která se číst a psát teprve učí.

   Vymazat
  2. Putine, chci říct Vladimíre Vladaři, Fukovy příspěvky na blog a následná diskuse k nim jsou dvěma stranami téhož rublu! Nelze je od sebe oddělit! Ani letlampou a ani za milión let! Jaký pán, takový krám! Je-li blog "dobrý", pak je i diskuse dobrá. A pokud jsi se učinil byť jen jediným komentářem součástí této diskuse, této pomalu plynoucí hnědé řeky, nebylo by lepší pustit pádla a nechat se unášet?

   Vymazat
  3. To měl být pokus o sofistikovaný metahumor? Protože právě diskuze tu zvyšují úroveň a zážitek.

   Vymazat
  4. To není metla humor, to je nemytý vaginální humor.

   Vymazat
  5. Grim-poustej se vesla.Padlo se bud zahodi nebo polozi.

   Vymazat
 10. Já bych rozhodně chtěl vidět, jak je na konci filmu proti obrúm použita BFG, ale jedině ta z porno Dooma, s patřičným pokřikem "ZHEBNĚTE!" samozřejmě.

  OdpovědětVymazat
 11. A zas nevíme, jestli tam bude fujj frontal obrova CHUJE. Případně, jestli jím někoho roztrhne.

  OdpovědětVymazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.