24.8.16

Recenze: Buchty a klobásy [Sausage Party] - 90%

V hypermarketu Shopwell's začíná další běžný den. Dveře se otvírají, vcházejí první zákazníci, a všechny potraviny se s písní na rtech nemůžou dočkat, až budou vyvolené a "bohové" (tzn. zákazníci) je s sebou odvedou do Příštího světa, kde se nachází pravý ráj.

Těší se mimo jiné i párek Frank (Seth Rogen) a žemle Brenda (Kristen Wiigová), kteří se nemohou dočkat, až se v Příštím světě dostanou ven ze svých pytlíků a budou do sebe moci konečně zasunout.

Idylu naruší zákazník, který přijde vrátit omylem koupené zboží. Medová hořčice (Danny McBride) po návratu do regálu ostatním potravinám s hrůzou vysvětlí, že bohové dělají jídlu strašné věci, načež pronese monolog o masturbaci a spáchá sebevraždu.

Tím se rozjede dvojité drama, spočívající v tom, že se Frank a Brenda snaží v hypermarketu odhalit pravdu, utéct vaginální sprše a vrátit se do svého regálu, zatímco ostatní párky a žemle (nemluvě o baby karotce a čedaru) čeká někde tam venku hrozný osud.


Buchty a klobásy (což je symbolický název, žádných buchet se nedočkáte) jsou celovečerní CGI animovaný film pro dospělé. U nás má přístupnost "15" (což je ale jedno, protože přístupnost v našich kinech je pouze nevymahatelné doporučení), neboť je v něm hodně sprosťáren, brutality, a dokonce i nějaký ten sex (i když je otázkou, zda je to "sex", když strčíte mluvící párek do mluvící žemle).


Ty sprosťárny hodně připomínají třeba Apokalypsu v Hollywoodu, což jistě není náhoda, protože jde o počin stejných lidí. Tedy humor je často založen na tom, že je zcela dadaistický / huličský / pubescentní (a zjevně improvizovaný), nebo že je na doprostřed slušné věty nečekaně vloženo sprosté slovo. Většinou to je vtipné a jen občas to začne být trochu nudné (Danny McBride zřejmě musí mít v každém filmu náhodný monolog o masturbaci).Buchty a klobásy naštěstí ale nabízejí víc, než jen sprostý humor. Podobně jako v případě Apokalypsy v Hollywoodu je to docela zajímavý příspěvek do debaty o ateismu / náboženství / fanatismu. Jednak kvůli tomu Příštímu světu (ve který každý regál věří jiným způsobem) a jednak kvůli arabskému lavaši a židovskému bagelu (Edward Norton imitující Woodyho Allena), kteří doprovázejí Franka a Brendu při jejich pouti, a nenávidějí se, protože nevědí, že jejich společným kamarádem je humus.

(Několik podzápletek jsem záměrně vynechal, film je opravdu nápaditý a nepředvídatelný.)

No a pak je tu další bonus ve formě vtipů. založených na tom, že hlavní hrdinové jsou jídlo (a občas jiné produkty, prodávané v supermarketech). Například: Kdyby sekaná zpívala, bylo by to docela vtipné. Když má sekaná velký nos a zpívá tohle, je to ještě výrazně vtipnější. Podobných vtipů je ve filmu spousta, což vedlo k tomu, že překlad musel občas být velmi, velmi kreativní, aby vtip nějak přibližně fungoval i v češtině. Třeba když krupice mluví jako černoch, pro Američana je to vtipné. Pro většinu Čechů pravděpodobně ne. Nebo:


Film je titulkovaný, což znamená, že pokud nestíháte kulometnou mluvu, musíte číst velmi stručné titulky a divit se, že se v nich občas česky píše něco totálně jiného, než postavy anglicky říkají - to proto, aby o dvě věty později fungovala nějaká pointa. Buchty a klobásy by byly ideální film pro kvalitní dabing. Ale tak kvalitní, že by u nás pravděpodobně vzniknout nemohl. Každopádně, pro plné vychutnání je vhodné naučit se špičkově anglicky a vidět film několikrát. :)

Buchty a klobásy mi hodně připomněly celovečerní South Park nebo Diktátora. Mají většinou kulometné tempo a vtipy přilétají tak rychle a v tolika variantách, že ani moc nevadí, když nějaký z nich nefunguje, nebo je méně nápaditý. Ale spousta z nich funguje a nápaditá je. Velmi.

U filmu tohoto typu nemá moc smysl hodnotit kvalitu animace a renderingu, ale je plně dostačující a mimika postav je až překvapivě vydařená, pokud vezmeme v úvahu, jak laciný tento film byl.

Buchty a klobásy těží jednak z toho, že vůbec nejsou špatné, a jednak z toho, že "něco takového tady ještě nebylo", což s sebou nese nezanedbatelný "wow faktor". Pokud film bude dostatečně úspěšný, hodně se těším na jeho pokračování, pokud bude o tom, co je na konci naznačeno.

P.S: Distributor tvrdí, že jde o "první počítačem animovaný mládeži nepřístupný film", což není pravda, a to dokonce ani v rámci ČR, protože South Park: Peklo na Zemi (1999) byl také animovaný počítačem.

P.P.S: Hrozně, hrozně bych chtěl vidět, jak na tenhle film omylem chodí nic netušící rodiče s maličkými dětmi.

30 komentářů:

 1. To poslední PS bylo hodně zléééééé :-[

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. According to wiki:
   Trailer for the film was accidentally played before a showing of the PG-rated Finding Dory, at a Concord, California multiplex in mid-June 2016, which forgot to switch out an adult-audience trailer roll for one meant for G and PG-rated films, when adding additional screens to carry Finding Dory to meet audience demand. The incident occurred only once, and the theater apologized, with Rogen tweeting that the story "made his day".

   Vymazat
 2. Lavaš není arabský a nazývat hummus humus je vážně humus!

  OdpovědětVymazat
 3. jak přesně může být improvizovaný humor v animovaném filmu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak, že herci improvizují u mikrofonů, pak se to sestříhá a pak se k tomu doanimuje obraz. Dělalo se to tak třeba v Road to El Dorado nebo Rango.

   Vymazat
  2. Dadel. Pozri si túto scénu z Rick & Morty ... na majku Justin Roiland a improvizácia až do krajnosti, myslím, že mu to dokonca pustili bez prípravy a dal to na prvý krát... a to jeho prekvapenie na záver, to bolo dokanalé. https://www.youtube.com/watch?v=9ziXpIPAhD4

   p.s.:ano odporúčam každému teplákovi Ricka & Mortyho
   p.s.2: #freerick!!

   Vymazat
  3. Dokanalé nebo dokakanalé?

   Vymazat
 4. Štítek neobsahuje tag: "humor".

  OdpovědětVymazat
 5. Zajímal by mě průměrný věk platícího diváka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. soude podle navstevnosti a ozevy tady je prumerny platici divak muz kolem veku tvurcu (tzn 25-35)

   Vymazat
  2. Ale přečtení recenze tady nemusí nutně znamenat návštěvu kina. Pořád je to infantilní zábava na úrovni běžného animáku pro děti a ty sprostý slova jsou tam jen vložený bez nějakýho smyslu. Jaký je rozdíl mezi "Jsme trvanlivý potraviny" a "Jsme trvanlivý potraviny, čuráku" ?!? Tak do 15 let nepřístupno a od 16 let nezajímavé podle mého.

   Vymazat
 6. I na sex dojde, takže se můžeme těšit na fujj frontal pořádný klobásy?

  OdpovědětVymazat
 7. Takže něco jako Dochucovadla od Mixaru?

  OdpovědětVymazat
 8. Proč by mělo vadit, když na to někdo půjde s maličkým děckem? Postavičky se vtipně pitvoří, obraz se hýbe, titulky si nepřečte.

  OdpovědětVymazat
 9. Animáky mají v žebříku nejlepších filmů podíl do 5% a marvelovky 0%.

  http://www.bbc.com/culture/story/20160819-the-21st-centurys-100-greatest-films

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V zebricku ktery vytvorila BBC, nebo nejakem obecne uznavanem celosvetovem zebricku na kterem se shodli i obyvatele Polynesie a tucnaci v Antarktide?

   Americky zebricek totiz vypada uplne jinak, jsou tam samozrejmne vsecky dily Toy Story, Nemo i Cars.

   Vymazat
  2. To je tam přece napsáno, 177 fuků ze všech kontinentů kromě tučňáků.

   Vymazat
 10. Miluji tydle animáky. Dalo by se říct, že jsou na hory vzdálené tomu: http://goo.gl/iKiiV3 co jsem svého času psal. Bez warování: http://goo.gl/4jzRTt můžu zodpovědně říct, že pokud to jednou někdo sfilmuje tak ho na mouduši uškrtím. Ne Terorista opravdu nejsem. A vlastně ani nejsem. ;)

  OdpovědětVymazat
 11. Diky za recenzi @ kdybych se mel ridit recenzi jedne pani na idnes tak na to nejdu.

  OdpovědětVymazat
 12. Ale tentokrát je paní blíž realitě podle traileru...."dětinský" to je to slovo, ano.

  OdpovědětVymazat
 13. Kamarat bol svedkom toho, ako na projekciu v krajskom meste na Slovensku išla rodina s deťmi a že prvýkrát videl, ako rodina uteká z kina... Musel to byť riadny bizar a hlavne, nezvladnutá situácia pokladníčok, ktorá si mala všimnúť, pre koho kupuje hlava rodiny listky. Celé zle.
  Trailer sa u nas premietal tiež pre Hľadá sa Dory :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. riadny bizar je ked nejaky kakadu napise projekcia v krajskom meste a nezvladnuta situacia pokladnicok.

   Vymazat
 14. Vtipy jsou v kulometném tempu a musím to vidět vícekrát, protože se to nedá stíhat (opravdu byl na podvozku smažkova auta nápis "PIXAR"?). Sál byl plný, moc se nesmál, až do doby než se objevil Hawking, pak už byly i tendence tleskat.

  Jedná a o nastavování zrcadla vírám, ať už v Boha nebo v to, že už na tomto světě je ráj. Tento filozofický přesah je super, bez něj by byl film jen kurevsky vulgární.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Skoro. Byl tam napis "DIXAR". Skutecne...

   Vymazat
  2. Přesah náboženství u párku, jo? To už tady jednou bylo u Angry Birds sova nápadně připomínající Angelu Merkelovou a narození tří malých árijských ptáčků.

   Vymazat
 15. Franto, nenahraješ někam prosím svůj překlad? Díky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to se přimlouvám. Viděl jsem to s titulema, kde byla vaginální sprcha "klistýr." Celý film jsem si nevědomky zabil....

   Vymazat
  2. Tím bych zcela určitě porušil svou smlouvu a pravděpodobně i zákon. Ale až to vyjde na BluRay, asi nebude problém je odtamtud ripnout (měly by tam být ty moje).

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.