1.8.16

Recenze: Prach - 50%

Starý pán utrpěl mrtvici a nyní leží v posteli svého venkovského domku, neschopen komunikace se světem. Pobyt v nemocnici nemá smysl. Jeho manželka je příliš stará na to, aby se o něj mohla starat, takže se ve stavení aktuálně vyskytují také jeho dva dospělí synové se svými partnerkami a i nějaké to vnouče.

A všichni čekají, až se nějak vyřeší, co bude dál. Což nejpravděpodobněji znamená "až starý pán umře".


Český film Prach se objevil už na loňském Karlovarském festivalu a nyní se z nějakého záhadného důvodu dostává do standardní filmové distribuce, která se pro něj příliš nehodí.

Proč?


Hodně pomůže, když se podíváte na následující trailer:Pokud vám ten trailer připadá "takový nějaký pomalý", tak vězte, že je to úplný akční ohňostroj proti tomu, jakým tempem plyne samotný film.

Je zřejmé, že si tvůrci dali na filmu záležet a je velmi pravděpodobné, že natočili přesně to, co natočit chtěli, a jsou s výsledkem spokojeni. Jistým způsobem oceňuji, že měli nekompromisní vizi a drželi se jí, ale je mi líto, pro mě byl tento film téměř k nepřežití.

Dočkáme se mnoha dlouhých záběrů, ve kterých slyšíme jen vítr a bzučení hmyzu (myslím, že ve filmu není žádná původní hudba, jen ta, kterou si postavy pouštějí z gramofonu). Dialogy jsou minimální a z hlediska děje a zápletky se nedočkáte ničeho víc, než si domyslíte tři sekundy po přečtení úvodního odstavce této recenze.

Je pravděpodobné, že film má různé možné skryté interpretace (například náboženské: Viz obsah traileru a název), ale prostě nemám chuť je hledat. Herecké výkony jsou velmi slušné, s výjimkou toho malého chlapečka.

Takže, není to film pro mě, ale myslím, že není horší než filmy od Tarkovského (aspoň ty jejich kusy, které jsem vydržel). Což mohou někteří z vás brát jako doporučení.

9 komentářů:

 1. Přečtení, Franto, přečtení. Což je mimochodem něco, co se dá flákat - jako všechno ostatní. A v případě knih odkládat. Jako všechno ostatní. Pokud jde o tento film, ani traileru není třeba. Art film nikomu neuškodí - obzvláště když jej ten dotyčný vůbec neuvidí.

  OdpovědětVymazat
 2. Grim je tentokrát výjimečně vlídný, tak já výjimečně nebudu - kujva, to teď bude Franta fakt recenzovat kdejakou echt art píčovinu pro čtyři a půl diváka, a normální mainstreamové kusy s odkazem na FvT flákat? Radši jednu normální a vtipnou splachovárnu šestejch Básníků, než pět recenzí těchdle pseudofilmů, u kterých mi stačí deset vteřin traileru!

  OdpovědětVymazat
 3. Earth to Earth, ashes to ashes, dust to dust s FFFilmem asi...

  OdpovědětVymazat
 4. A hraje v tom Dustin Hoffmann?

  OdpovědětVymazat
 5. Fakt nechapu, posle ceho si vybiras filmy. Na Prach jdes, na Ucitelku ne..

  OdpovědětVymazat
 6. Skrytý význam filmu je: "všechny důvody proč je český film totálně v prdeli." Mmchd už první dva z "producentů" dávají tušit, kde je zakopán pes. Jinak recenze samotná slušná, spoilery nejsou obsaženy a navíc obsahuje pasáž, u které jsem se zasmál, takže dávám 60%.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za přihlášku do okresního přeboru v psaní recenzí na filmové recenze. Snad je to první vlaštovka a i další se přidají v propagaci tohoto často opomíjeného sportu.

   Vymazat
 7. Těch 50% je z milosti/lítosti? Nebo proto, že se u toho dobře usíná?

  OdpovědětVymazat
 8. Obsahuje film "takový nějaký pomalý" frontal té paní v roláku? Může tedy případně být i bez hudby.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.