5.9.16

Recenze: Taxi 121 - 50%

Matěj (Filip Tomsa) je příliš inteligentní na to, aby dělal taxikáře. Ale musí si nějak rychle přivydělat, než si najde nové místo ve vyšším managementu, takže jezdí. Bohužel někdo zrovna začne zabíjet taikáře, což nedělá Matějově manželce Lucii (Lenka Zahradnická) zrovna radost.

A asi vás nepřekvapí, když se dozvíte, že jednoho večera nastoupí do Matějova taxíku podivný zarostlý dědek a přiloží mu pistoli k hlavě. Matěje to ovšem překvapí...


Meditativní thriller (to jsem vymyslel já!) Taxi 121 je celovečerním debutem Dana Pánka (28 let). A řekl bych, že se vyplatí jeho budoucí tvorbu sledovat, protože je zřejmě schopen natočit působivý film, pokud bude mít k dispozici vhodný scénář a vhodné herce. Což se bohužel v tomto případě nestalo (a je to částečně jeho chyba, protože spoluvybíral herce a je spoluautorem scénáře).


Tohle je totiž velmi ambiciózní film, u kterého je vlastně celá krimi-zápletka naprosto nedůležitá a u kterého až skoro do konce netušíte, jak se to má celé vyvíjet a co je to vlastně za žánr.

První polovina filmu spočívá v tom, že Matěj jezdí po městě a nabírá různé pasažéry, čímž vznikají občas zajímavé epizodky a občas strašlivá nuda s velmi špatnými hereckými výkony. A občas úplně bizarní scény, jako třeba ta, kdy Matěj nabere nějakého zákazníka před obchodem s pánskou módou, přimčemž celá tato scéna, obávám se, existuje pouze proto, že ten obchod je sponzorem filmu.

A mezitím Lucie manželovi vytýká, že ohrožuje svůj život, a že nemají dítě.V polovině filmu nastoupí do Matějova auta strašidelný děda a začne mu provádět psychoteror, různě ho vydírat, vyptávat se ho na intimní věci, svěřovat se mu se svými intimními věcmi atd...

To začne být čím dál divnější, začnou se objevovat falešné flash forwardy (něco se stane, ale o chvíli později zjistíme, že se to nestalo) a film se začne skoro blížit nejen Collateralu (který byl zjevnou inspirací), ale ještě více halucinogenním podívaným jako Stay nebo Twin Peaks.

V průběhu toho všeho platí, že film docela působivě vypadá (vzhledem ke svému minimálnímu rozpočtu) a zní (jeho soundtrack je použitý tak, jak bych se představoval, že má emocionální filmový soundtrack být použitý, což je v našich končinách vzácnost). "Drobný problém" je ale v tom, že atmosféra často přestává fungovat ve chvíli, kdy někdo začne mluvit. Většina dialogů je velice fádní, místy až nechtěně směšná ve své snaze o totální osudovost. A oba mužší protagonisté mi přišli velmi nevhodně obsazení a špatně režijně vedení. Matěj vypadá jako někdo z hipsterské kapely a strašidelný děda působí jako dobromyslný Krakonoš, právě provádějící nějakou veselou kulišárnu Trautenberkovi. Živě jsem si představoval, jak dobře mohl v jeho roli fungovat Christopher Walken nebo Zdeněk Svěrák (jehož hororový potenciál je stále trestuhodně nevytěžen)...

P.S: K pochopení ambivalentního konce možná trochu pomůže, když si uvědomíte, že jste úplně na začátku filmu viděli krátkou scénu, ve které vystupuje tentýž strašidelný děda (a do zjevení dědy uprostřed filmu samozřejmě zapomenete, že jste ho viděli).

21 komentářů:

 1. Jmenuji se lilian N.This je velmi radostný den mého života, protože pomocí Dr.saguru prokázal ke mně mi pomáhají dostat své ex manžela zpět svou magii a kouzlo lásky. Byla jsem vdaná za 6 let a bylo to tak hrozné, protože můj manžel byl opravdu podvádění na mě a hledal žádost o rozvod, ale když jsem narazil Dr.saguru e-mailu na internetu o tom, jak mu pomohl tolik lidí dostat své ex zpět a pomoci upevnění relationship.and aby si lidé, aby byl šťastný v jejich vztahu. jsem vysvětlil svou situaci k němu a pak hledat jeho pomoc, ale k mému největšímu překvapení mi řekl, že mi pomůže s mým případu a tady jsem teď slavit, protože můj manžel má změnit úplně v dobrém. Vždycky chtěl být se mnou a nemůže dělat nic bez mého daru. Jsem opravdu těší své manželství, co je to skvělý oslavu. Budu mít na svědectví na internetu, protože Dr.saguru je opravdu skutečný kouzlo kolečko. Nevíte si rady pak Kontaktujte DOCTOR SAGURU TEĎ pomocí emailu: drsagurusolutions@gmail.com~~HEAD=pobj nebo +2349037545183 On je jediná odpověď na váš problém a máte pocit šťastný ve své relationship.and Jeho také ideální v 1. kouzlo lásky 2 WIN ex zpět 3 plod života 4 PROMOTION SPELL 5 OCHRANA SPELL 6 BUSINESS SPELL 7 dobrou práci SPELL 8 LOTTERY kouzlem a soudním případu kouzlo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ... do LOTTERY kouzlem bych možná šel.

   Vymazat
  2. Aaah, nigerijský spammer nám tu právě chyběl. Zdá se, že si obzvláště libuje v lámané rumunštině či španělštině. Ale nejlépe bude myslím rozumět anglicky, pročež:

   GET THE FUCK OUT, YOU MISERABLE PIECE OF SHIT!

   Vymazat
  3. Grim je naštvanej, že tentokrát nevložil zbytečný komentář jako první.

   Vymazat
  4. No konečně, tak já se hlásím na SPELL. Ale podmínka je, že mi musí DOCTOR SAGURU taky vyčistit čakry, dodat energii z vesmíru a zbavit obav z jízdy taxíkem.

   Vymazat
  5. Bez obav, to zvládne za deset minut a ještě ti přičaruje příznivou karmu na zbytek života. Akorát zapoměl sdělit číslo účtu, ale to jistě napraví v osobním děkovacím dopise.

   Vymazat
 2. Za zmínku o Svěrákovi díky. Já to říkám pořád - že pokud chce někdo pro český film udělat něco opravdu zajímavého, tak obsadí Svěráka do role zákeřné svině nebo psychopata.

  A to myslím vážně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To už bylo ve Zločinu v šantánu. A myslím, že mu to skutečně docela sedí.

   Vymazat
  2. A taky ve Třech veteránech.

   Vymazat
  3. Souhlas, chtělo byto ho obsadit do něčeho mezi plukovníkem Hansem Landou a Hannibalem Lectrem.

   Vymazat
  4. A mohlo by se to jmenovat TATÍNEK 2

   Vymazat
  5. Hm, představil jsem si tu scénu z Kolji jak je kluk ve vaně: Záběr zezadu na přicházejícího Svěráka se sekyrou a kanystrem kyseliny...

   Vymazat
  6. Karle, to by dopadlo jak v Breaking Bad...

   Vymazat
 3. Je tam "strašlivá nude"? Takže ohyzdné prsy?

  OdpovědětVymazat
 4. http://zpravy.idnes.cz/vrahem-prazskych-taxikaru-byl-drobny-zlodej-mf-dnes-fyr-/domaci.aspx?c=A160905_211213_domaci_fka

  OdpovědětVymazat
 5. To je informace navíc, neovlivní film.

  OdpovědětVymazat
 6. Neposílejte fuku už nikdy peníze, on pak jede na dovolenou a nemáme tento týden novinky.

  OdpovědětVymazat
 7. Yo aristokles, LOTTERY kouzlem a soudním případu kouzlo!!!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.