8.8.16

Recenze: Komorná [아가씨 / Agasshi] - 70%

Korejský kultovní režisér Chan-wook Park (Oldboy / Nebohá paní Pomsta) natočil další film, o kterém se dost dobře nedá psát bez masivních spoilerů.

Takže řekněme (nespoilerově), že film je o mladé krásné zlodějce, která je nastěhována jako služka do domu mladé japonské šlechtičny, a má pomoci sňatkovému podvodníkovi připravit tuto šlechtičnu o jmění (tím, že si ji vezme a pak nechá prohlásit za nepříčetnou).

Nicméně už takovýto krátký nástin A) je spoilerem (protože na začátku nevíme, že služka je podvodnice), a B) ani zdaleka nevystihuje, o čem film vlastně je. Nespoilerově pouze napíšu, že se dočkáme několika překvapivých zvratů a několika lízání asijských rozkroků.


Komorná (podle neasijské knižní předlohy) je svou atmosférou velmi podobná Oldboyovi: Absurdní zápletky, občas nějaká nestandardní erotika nebo brutalita, občas nějaká velmi vtipná nebo velmi divná drobnost, u které vám nebude úplně jasné, co to mělo znamenat. Navíc je tam trocha starého Japonska a viktoriánské Anglie, takže fajn.


Pokud jste Oldboye neviděli, tak se dá říct, že Komorná je něco jako pozdější filmy od Briana De Palmy: Je to trochu divné, trochu záměrně béčkové, chvílemi příliš dlouhé, ale má to místy velice slušnou atmosféru.

A teď už SPOILERY.Film pozůstává ze tří částí. Ta první je vyprávěna především z pohledu služebné, kteá navazuje lesbický milostný vztah se šlechtičnou, kterou by měla zničit. Jak už je u Parka zvykem, některé sekvence jsou natočeny poněkud nepřehledně / zmateně. Ovšem zřejmě záměrně, aby si divák nebyl jistý tím, co právě viděl.

Po hodině skončí část jedna zásadním odhalením, spočívajícím v tom, že ve skutečnosti byla šlechtična s podvodníkem domluveni proti služce, a rozhodli se obě dívky prohodit - takže služka zůstane v blázinci a všichni si o ní myslí, že je šílená šlechtična, zatímco skutečná šlechtična s podvodníkem a dědictvím mizí do světa!

Druhá část filmu pak vypráví příběh šlechtičny, a to už od jejího raného dětství, kdy z ní její perverzní strýček začne vychovávat něco jako sexuální otrokyni předčítačku něco divného. Ve druhé části několikrát vidíme kompletnější verze scén, které jsme viděli dříve, a začnou dávat větší smysl. Na konci druhého dílu se do sebe obě dámy upřímně zamilují a domluví se, jak převezou podvodníka.

A o tom je třetí díl (výrazně kratší, než první dva): Něco jako Podraz, ale s trochou víc mučení.

Film má úžasnou výpravu, především proto, že se ho většina odehrává v kombinovaném japonsko-britském sídle. Dokonce jsem očekával, že přijde na řadu více nadpřirozena a dočkám se něčeho jako Purpurového vrchu (což se bohužel nestalo).

Také se dočkáme mnoha okamžiků typicky Parkovského humoru, kdy je něco tak perverzní / brutální, že to zcela jistě má být vtipné. Bohužel se zde uplatňuje kulturně/jazyková bariéra, kdy Asiaté budou asi ledacos v rychlých dialozích chápat snáze, než my. Na mnoha místech dochází k tomu, že postavy uprostřed dialogů přecházejí z korejštiny do japonštiny a naopak (je to odlišeno barvou českých titulků!) a ne vždycky mi bylo jasné, proč to dělají.

Když si celou zápletku zrekonstruujete chronologicky, je vysoce pravděpodobné, že nebude dávat moc smyslu. Ale film je natočen tak zvláštně, a řekl bych "odvážně", že je těžké odolat jeho kouzlu, obzvlášť když se po 40 minutách začne konečně pořádně rozjíždět (má skoro dvě a půl hodiny).

Komorná obsahuje několik výborných scén a spoustu výborných okamžiků. Ale neškodilo by, kdyby ji Park natočil trochu ukázněněji a promyšleněji.

P.S: Různých frontalů je ve filmu dost. Příslib sexu s chobotnicí bohužel zůstane nenaplněn.

20 komentářů:

 1. To je nějaký složitý. Nás prostě zajímá jen ten poslední řádek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Film je na youtube celý. Sice je to v originálním znění, ale to nemá na frontály vliv.

   Vymazat
  2. A na funkci už vůbec ne.

   Vymazat
  3. myslíte funkci živočicháře ??

   Vymazat
 2. Super - "Takže řekněme (nespoilerově)..." a hned spoiler.

  OdpovědětVymazat
 3. Vážně by nešlo psát nespoilerově? Poslední dobou je to tady samej spoiler a žádná recenze. Hlavně, že tam nejsou spojlery a bojlery.

  OdpovědětVymazat
 4. Prosimvas kliste se vytaci po smeru hodinovych rucicek nebo proti?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Záleží, jedná-li se o klíště židovské či klíště normální

   Vymazat
  2. Čača byl vždy doubleplusgood drama queen. Ale ty, Othello, zníš trochu nevrle. Čím to?

   Vymazat
  3. Jako voda v umyvadle, mladej pane. Záleží jestli jsou na jižní nebo severní polokouli.

   Vymazat
  4. Nech ho tam a sleduj, jak roste.

   Vymazat
  5. Necham ho tam a budu s nim hovorit.

   Vymazat
  6. Ano, není nad konverzaci s intelektuálně rovnoceným partnerem, který k nám navíc má osobní vztah.

   Vymazat
 5. skoda ty chobotnice, ale i tak dobry

  OdpovědětVymazat
 6. Tak tohle zní fakt dost zajímavě! Poslední dobrý film, co jsem viděla, byl Boj (recenze např. zde: https://sekackafilmuje.wordpress.com/2016/05/09/hodnoceni-filmu-boj/)
  a tohle by třeba mohl být další zajímavý kousek ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak vedle téhle "recenze" vypadá i Fuka jako Roger Ebert. Boha jeho!

   Vymazat
  2. Aleno, ty seš píča. A jestli seš ve skutečnosti chlap, tak seš píčus. Tolik recenze tvé osoby.

   Vymazat
  3. https://sekackafilmuje.wordpress.com/2015/03/04/top-4-filmy-ktere-by-mely-videt-vsechny-holky/

   Vymazat
 7. Ad klíště - naposledy jsem slyšel že klíště se vyndava kývavým pohybem. Horší ale jsou trpaslíci. S těmi musíte pořádně zatřást.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.