17.8.16

Týpci a zbraně [War Dogs] - 70%

Miles Teller hraje asi 25letého mladíka, kterému se na Floridě moc nedaří. Jonah Hill hraje jeho spolužáka ze základky, který se najednou po letech objeví a ukáže se, že prodává zbraně.

Hill prodává zbraně Americké armádě jako jeden z mnoha malých dodavatelů. Přičemž "malý" je v souvislosti se zakázkami Americké armády dost relativní slovo, takže si přijde na slušné peníze.

Když se objeví šance na velmi lukrativní obchod, požádá Tellera o pomoc, a už to jede. Čím dál větší obchody, čím dál více milionů, ale také nutné cesty do podivných zemí a občas nějaká ta pistole u hlavy...


Film Týpci a zbraně vznikl velmi volně na motivy skutečných událostí (přibližně 10 let starých) a nejlépe vám jeho atmosféru přiblížím tím, že ho přirovnám k nedávné skvělé Sázce na nejistotu. Znamená to, že hlavní hrdinové jsou nemorální hajzlové, kteří udělají cokoliv, aby vydělali (včetně flagrantního porušování zákonů).

A přitom je nám vysvětlováno, jak naprosto nesmyslně celá ta mašinerie funguje (a dá se velmi snadno "ochcat") a má to být vtipné svou absurdností (např. "Máme sto milionů nábojů do Kalašnikovů, ale nesmí být poznat, že jsou z Číny, tak je musíme rychle přebalit z krabic do igelitových pytlíků.").


A většinu času se tomu máme nevěřicně smát (tzn. je to většinu času komedie).

Skuteční dva mládenci, kteří byli předlohou tohoto filmu

A ať se to nakonec celé provalí nebo ne, poučení je jasné: Nic se nezlepšilo, v bleděmodrém to bude podobně fungovat dál, akorát si vydělá někdo jiný.Rozdíl oproti Sázce na nejistotu je především v tom, že Týpci a zbraně nejsou tak dobře natočení. Místy jsou předvídatelní, poněkud jim chybí tempo a po zásadních odhaleních v úvodu nepřinášejí většinu svého času nic moc nového, respektive přinášejí pořád dokola totéž. Jenom se utvrdíte v tom, že kde jde o prachy, tam to hnije. Vždycky.

Oba herci jsou velmi slušní a dobře se na ně kouká, ale pokud mohu soudit, Hillova bizarní kreace ani v nejmenším neodpovídá tomu, jak vypadal a jak se projevoval skutečný mladík, který mu byl předlohou. Je to prostě jenom bizarní, slizká kreace, kontrastující s víceméně "férovou" rolí Tellera.

Jde o poměrně zručně natočený film, u kterého bych se nedivil, kdyby šlo o nějakou lacinou televizní produkci z Netflixu v produkci Stevena Soderbergha (například). Je ovšem podstatně lepší, než podobně laděný Obchodník se smrtí s Nicolasem Cagem.

14 komentářů:

 1. Z neanimovaných filmů jsem nervózní. Čekal sem "Buchty a klobásy"

  OdpovědětVymazat
 2. Franto, tys na Lord of war nepsal recenzi? A se 70% podstatně lepší, než Lord of war? Zvláštní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nerozumim. Na Lord of War jsem psal recenzi a nelibil se mi. Co je na tom zvlastniho?

   Vymazat
  2. film
   palec Baldýnského

   palec Fuky


   Obchodník se smrtí
   NAHORU

   NAHORU

   Vymazat
  3. já si na to vzpomínám v palcích, adorace záběru kulky na začátku nebo nicolase cage při čtení novin.

   Vymazat
  4. Protože v tomhle případě se celkem ztotožňuju s 86% na čsfd. Ale i tak je to subjektivní. Proto píšu jen zvláštní, ne šílený. :D

   Vymazat
 3. proč už se Rogue One nejmenuje Darebák Jedna?

  OdpovědětVymazat
 4. Americká armáda se nepíše s velkým písmenem a stejně tak i Kalašnikov (pokud se myslí zbraň).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kalašnikovů už se vyrobilo tolik, že by si velké písmeno zasloužily. Aspoň na začátku věty. Prosííím.

   Vymazat
  2. Ale jistě. Když k AK-47 připočítáme i AKM a další varianty, bude to něco kolem 100 miliónů. A právě o to jde. Na naší Zemi je hodně míst, kde kalašnikovy patří mezi předměty denní potřeby. Stejně jako vidlička, toaletní papír nebo hrnek. Právě proto je píšeme s malým písmenem. Na rozdíl od Hornetů, Raptorů nebo Abramsů.

   Vymazat
  3. No, v mnoha zemich, kde ten kalasnikov patri mezi predmety denni potreby vidim mozna ten hrnek.
   Jinak spis ruce; prava na jidlo a leva na utreni zadku.

   Vymazat
 5. Já bych zase polemizoval s tím, že hlavní hrdinové Sázky na nejistotu byli nemorální hajzlové - pokud tedy nebyly hlavními hrdiny toho filmu světové bankovní korporace, což myslím, že nebyly, bráno tak ňák filmové klasicky recenzačně.

  OdpovědětVymazat
 6. Je tam aspoň full frontálová rozborka a sborka?

  OdpovědětVymazat
 7. obchodnik se smrti horsi nez toto ? asi se to (minimalne !) netyka uvodniho minifilmu "zivot kulky" (ne preklad neni presny a neocekavam na nej mega-zbytecnou-diskusi

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.