13.8.16

Recenze: Star Trek: Do neznáma [Star Trek Beyond] - 80%

Mno, zase se objeví nějaké nečekané nebezpečí, Enterprise je zase na cucky, posádka je rozprášena a musí se dát dohromady a zase společně porazit nečekané nebezpečí a dokázat, že v jednotě je síla.


Už dlouho před premiérou se objevily obavy, co s touto sérií provede režisér Justin Lin (který natočil několik novějších dílů Rychle a zběsile). Objevovaly se znepokojivě ne-startrekovské a schizofrenní plakáty a trailery.


A jak to dopadlo?V nadpisu vidíte stejných osmdesát procent jako u předchozích dvou Star Treků, ale trojka je opět něco trochu jiného.

Změna režiséra se pravděpodobně vyplatila, protože akční scény jsou lepší než v obou předchozích filmech (ne nějak výrazně, ale jsou). Dočkáme se při nich nápadité práce s kamerou, hrátek s gravitací i vesmírné choreografie, všechno je to slušně dravé, ale díkybohu slušně přehledné a nebolí z toho hlava. To se ale vzhledem k předchozím Linovým počinům dalo čekat.

Příjemnějším překvapením je, že velmi dobře fungují i "hard scifi" scény, jako třeba vizuálně orgasmické dlouhé průlety kosmickou megastanicí s epickou hudbou, nebo Enterprise, která se pomalu blíží k čemusi zlověstnému za doprovodu ne-epické hudby. Tyto okamžiky si dávají správně na čas a pomalu, solidně budují patřičný úžas nebo napětí.

Kromě toho bylo šťastným rozhodnutím to, že spoluautorem scénáře je Simon Pegg, který jednak je trekkie, druhak hraje Scottyho a třeťak má smysl pro humor. Díky němu pravděpodobně je v tomto filmu více fungujících vtípků, než ve dvou předchozích (ale opět platí, že ne nějak zásadně a film rozhodně není taková bžunda jako třeba Star Trek IV). Výsledkem je atmosféra, která připomíná (pro mě příjemným způsobem) epizody nejstaršího "Star Trek" seriálu, který byl zábavný tím, jak se spolu dostávali členové posádky do verbálních konfliktů.

Tyto tři odstavce přestavují jednoznačné klady. A teď k záporům.

Hlavní zápletka nestojí za moc. Jakýsi standardní padouch způsobí ztroskotání Enterprise a rozdělení posádky, a když vyjde nakonec najevo "překvapivé odhalení" (padouchova skutečná identita a motivace), působí zpětně většina zvratů značně debilně (např. "Zajímá nás, odkud a jak se na té planetě vzala ta stará pozemská loď, ale několik hodin nás nenapadne prohlédnout si její kapitánský deník"). Většinu z nich si máme zřejmě opět vnitřně omluvit oblíbenou větou "Padouch se choval tak nějak debilně a nelogicky, protože mu hráblo."

Filmové Star Treky se i nadále snaží balancovat na hranici mezi současným sci-fi velkofilmem a něčím, co je retro, pro starší diváky, toužící po nostalgii a mírné ironii. Občas sklouznou k jednomu, občas k druhému, a zatímco mladým divákům může v Do neznáma vadit, že se v něm moc mluví, starší možná nesnesou Rihannu a Beastie Boys na soundtracku ("klasická hudba!").

Fakt mě zajímá, jestli se v příštích dílech tahle série někam radikálně posune, nebo se bude snažit takhle balancovat nadále...

P.S: Myslel jsem, že původní posádka ztělesněná původními herci (William Shatner, Walter Koenig atd.) v tomto universu neexistuje a nikdy neexistovala (kromě Leonarda Nimoye). Ale v tomto nejnovějším filmu to vypadá, že kdyby Nero a Spock necestovali před dvěma díly časem, tak by dnes vypadal Kirk jako William Shatner nebo Uhura jako Nichelle Nicholsová. A pouze díky tomu cestování časem vypadají jako Chris Pine, resp. Zoe Saldanaová. Což je zajímavý námět na kauzální analýzu, kterou nebudu dělat.

P.P.S: Sulu je gay, Čechova rozmáčkl špatně zabržděný raketoplán a mimozemšťané vybuchnou, když se jim pustí správná hudba.

P.P.P.S: Jedno z předchozích tvrzení není úplně pravdivé.

55 komentářů:

 1. Ta spravna hudba je rihanna nebo beastie boys?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta správná hudba je, tuším, Tom Jones. Ale to je jiný film.

   Vymazat
  2. https://www.youtube.com/watch?v=g4PVLzR9XcY ;)

   Vymazat
  3. Ta správná hudba v Mars útočí je Friml.

   Vymazat
  4. Ta správná hudba v Mars útočí je Friml.

   Vymazat
 2. Děkuji panu Fuku za vyzrazení zápletky a všeho podstatného ve filmu.

  OdpovědětVymazat
 3. +FF V nadpisu je drobný překlep, "neznámá"

  OdpovědětVymazat
 4. hraje tam superman nebo x-man?

  OdpovědětVymazat
 5. Samej spoiler, ale to nejdůležitější sme se stejně nedozvěděli. Fujj frontaly?

  OdpovědětVymazat
 6. Kirk a Spock a Uhura samozřejmě *stále* vypadají jako Kirk a Spock a Uhura, akorát je v této interpretaci hrají jiní herci.
  Hitler taky celou dobu vypadá jako Hitler, ne chvíli jako Pavel Kříž, chvíli jako Bruno Ganz a chvíli jako František Vicena. A Heimdall je furt bílej, i když ho chvílema hraje tuten Elba, aby se gangsta mládež měla s kým identifikovat. :P

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zjevně jsi film neviděl a proto nevíš, co píšeš. (SPOILER) V tom JEDNOM FILMU hraje Kirka jednak Pine a jednak Shatner, a stejně tak s ostatními členy posádky. Tvoje přirovnání by mělo smysl pouze pokud by Hitlera hrál v jednom filmu Kříž i Ganz.

   Vymazat
  2. Já to myslel tak, že Pineův Kirk a Shatnerův Kirk jsou "v reálu" (tedy ve světě ST) pořád jeden a ten samý Kirk, i když ho hrají dva různí herci. Z toho, že na fotce z budoucnosti vypadá Kirk jako Shatner a ne jako Pine, pro časovou linii vůbec nic nevyplývá, protože "skutečný" Kirk nevypadá ani jako Shatner, ani jako Pine, ale "jako Kirk".

   Vymazat
 7. Pane Fuka to se ani nepozastavíte nad tím, že ze Star Treku na který by byla radost psát recenzi třeba na 5 stránek se už definitivně stal jenom další Tokyo drift letní výplachovka?

  Vím i mnozí rádoby trekkies hýkají blahem jaké Asimovské hard sáj fáj to je, ale že tuhle větu uslyším zrovna od vás sem uplně nečekal.

  Nesmíte se pak divit tomu, že vám za podobné Spáčilovské exkrementy chodí 80Kč/den místo nějaké té tisícovky jako před lety.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Franta stříhá film, nemá čas psát pětistránkové recenze.

   Vymazat
  2. No já netuším, jaký je pro vás podstatný rozdíl mezi tím starým a novým, viděl jsem zatím jen první dva abramsovy a dějově bych řekl totéž, ale míň blbé (některé zápletky ve starém startreku byly dost kirkolomné). Taky technologicky je to jinde a to jsem před 35 lety hltal na ORF všechny díly s blikajícíma žárovičkama na papundeklových panelech.

   Vymazat
  3. Evidentně vás tak zcela míjí vyšší rozměr ST, jenom díky kterému se stal legendou - kde jsou dnes všichni ti Flash gordonové, prakticky uspěly jen jeho kopírky jako SW, BSG, SG, čest vyjímkám jako Farscape, Babylon.

   Samozřejmě, že i půlka starých dílů je a byl šrot, mezi tou druhou se dají najít dodnes nepřekonané a originální díly, které lidi s mozkem nutí myslet.

   Bohužel dnešní doba programově myšlení nepřeje, vše se vyrábí v číně, tak nač vychovávat generaci co místo blbého měsíce před 50 lety zkolonizuje zbytek sluneční soustavy. V REALNÉM SVĚTĚ.

   Ale na to sere dnes pes, chce to pořádný výplach mozku, hlavně, aby nezačal pracovat.

   Vymazat
  4. Kdybych to měl trochu rozepsat, kde myslíte, že se třeba vzal nápad na mobilní telefony? Na dotykové pady? Jistě, pár snílků o tom přemýšlelo už dřív, ale když se to vysílalo 30 let v TV, tak si i lidé typu Jobs, řekli, hergot já to převedu do reality.

   V 80-90 letech se holohlavému Picardovi co si hraje s dotykovým padem všichni tlemili od ucha k uchu co za trapárny to je.

   Dnes se mu už nikdo netlemí, ale většině ani nedojde, jaktože ten pad má v roce 1987.

   Ale jistě, to je ta stará trapná minulost, nám dnes stačí do filmu nasrat lensflare a máme hard scifi, ze kterého dostane i geek fuka mentální ejekulaci :-)

   Vymazat
  5. Éééé....to je samozřejmě pravda, ale to se jednalo o původní ST a ne tohle novodobé střelba-výbuch-rihanna. A nestavěl bych to tak, že nebýt ST tak nemáme ty vynálezy. Inspirace motoroly dle vynálezce opravdu pochází z filmu, ale to mohla být pouze cílená reklama, protože komerční mobilní telefony vytvářeli američani už o 25 let dříve a v padesátých letech chtěli stavět komerční síť v jiné firmě pro telefony do aut a dá se předpokládat, že dávno předtím to měla v nějaké formě armáda nebo NASA. Tedy nedá se říct, že pokud se objeví nějaké vynálezy z minority report tak je to zásluha toho filmu nebo režiséra.

   Vymazat
  6. artistokles nemluv nesmysly. Kdyby Melies nenatocil Cestu na Mesic, tak by dodnes vubec nikoho ani nenapadlo tam letet, natozteprv snad i proboha pristat.

   Vymazat
  7. http://www.destination-innovation.com/articles/how-startrek-inspired-an-innovation-your-cell-phone/

   Třeba by to někdo realizoval o 10-15 let později a svět by vypadal trochu zaostaleji...

   Vymazat
  8. O těch vynálezech vím - tablet, videokonference, nositelná elektronika :-) Ale je fakt, že vám ty staré filmy nikdo z mladých nežere, protože "už je to trapné" a nevím, jestli Džej-Džej točí zase "až tak bezduché remaky", ale jako ajťák mám raději ty "reálnější" novější. A ještě jedna věc: "Neserte se mi kua do Lens-flare" :-)

   Vymazat
  9. No a hlavně nebýt toho co natočil Méliès tak není žádný Karel Zeman a neměli bysme pro děti ty pěkné filmy a museli koukat na americký animáky.

   Vymazat
  10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  11. Jan Bart - a na co koukal Kolumbus když se vydal objevovat nový světy?
   Mám rád lidi jako ty, kteří na beton vědí, co by bylo, kdyby nebylo...

   Vymazat
  12. Aminuxi to bylo myšleno ironicky, s názorem aristoklese souhlasím a delal jsem si tím srandu z toho, co psal unknown.

   Vymazat
  13. Není mi zcela jasné co je jako větší důkaz, než vyjádření samotného autora třeba mobilního telefonu.
   Námitka, že by ho druhý týden sestrojil někdo jiný je sice hezká, ale opírá se o daleko větší imaginaci, než to co říkám já.

   A propo vy si myslíte, že kdyby byl Kolumbus vychováván někdy o 300 let dřív v opravdu temném středověku a nedostal se k různým knihám, které podnítily jeho představivost, že by se odvážil nasednout na loď a odplout do nikam?

   ps: je mi jasné, že zde budu vyfukován i kdybych měl skutečný stroj času a vše natočené :-)

   Vymazat
  14. Unknown: mozna, ze se nekdy vedci a vynalezci inspiruji filmem/knihou, ale ze by vedecky pokrok lidstva byl hnan temito zanry si nemyslim. Kdyby Verne nepsal o ceste na Mesic a Melies o tom nenatocil film,tak by to zrovna tak nikdo jiny nenapsal a nenatocil, protoze by je to nanapadlo a zrovna tak bychom jako dodnes cekali na pristani na Mesici, protoze vladu nejakeho statu a vedecko/vojensko/inzenyrsko/nevimjakou komunitu by to bez techto inspiraci z devatenacteho stoleti nenapadlo?

   P.S. Kdyz uz jsme u Coopera tak on sam poprel inspiraci ST a pry ho k mobilu dovedlo naramkove radio Dicka Tracyho.Kdo vi, tyto bajky uz potom ziji svym vlastnim zivotem.

   Vymazat
  15. Nečetl jste odkaz co sem linkoval, pro neschopné chápat psaný text, tedy dávám video
   https://www.youtube.com/watch?v=wN-_VA5HFwM

   Jistě, a co byla třeba taková ta 1000 let trvající doba temna kdy byla prakticky literatura vyjma jedné knihy zakázaná?

   A jak je to třeba dodnes v islámském světě kde maj taky jenom tu jednu knihu, kolik toho tam vynalezli v posledních 500 letech oni? Kolik islámských scifi znáte? :-)

   Vymazat
  16. To je ale kruh, inspirace pro ten scénář seriálu taky odněkud pochází. V případě "Minority report" Spielberg udělal vědeckou konferenci z hlavních oborů a posbíral nápady pro svůj film.

   Vymazat
  17. Unknown rekl bych, ze vsechny islamske zeme maji TV a kina zrovna tak jako my, takze se muzou inspirovat vsemi temi sáj fáj serialy a filmy a zvesela vynalezat a prevadet ty veci do reality, ne?

   Vymazat
  18. "Jistě, a co byla třeba taková ta 1000 let trvající doba temna kdy byla prakticky literatura vyjma jedné knihy zakázaná?" - A proč myslíš, že je to jen o literatuře? Tak je jasný, že když nemáš přístup ke vzdělání jako takovýmu, tak se pak těžko vynalézá, i kdybys byl sebenadanější. I ten nadanej potřebuje vzdělání, aby věděl kde a jak od čeho se odpíchnout. A rozhodně to není o literatuře. Nehledě na to, že zas takové temno to nebylo, možná by ses divil, kolik věcí se vynalezlo.

   Vymazat
  19. Kolumbus objevil ameriku ne proto, že četl nějaký knížky, ale prostě proto, že se sekl ve výpočtu obvodu země. A taky proto, že ho účenci, co se nesekli, svým nesouhlasem k výpravě vyprovokovali.

   Vymazat
  20. K těm inovacím, které Star Trek zaváděl a inspiroval ostatní: v Beyond je Sulu gay a s druhým pánem vychovávají dceru. Tak uvidíme, jak na to budeme koukat za pár let..

   Vymazat
 8. Padouši ve filmech se musí choval debilně a nelogicky, protože jinak by vždycky zvítězili.

  OdpovědětVymazat
 9. Trekkie i Jediismus má v tuto chvíli velice nezdařený a silně tlačený návrat, který brzo skončí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Od příštího roku konečně půjde nový seriál, tak uvidíme, co se z toho vyvrbí.

   Vymazat
  2. Hlavní info o tom seriálu bylo, že v něm má být více LGBTTT postav, tak doufám, že budou všechny v červené uniformě ...

   Vymazat
 10. Odpovědi
  1. Gene to VIDÍ. Taky chodí po nocích strašit Abramse dvakrát a Lina jednou.

   Vymazat
 11. ...a stejně se na čtvrtek těším

  OdpovědětVymazat
 12. Tyhle starový dreky už jen každýho votravujou.

  OdpovědětVymazat
 13. Tu poznámku o hudbě nějak nechápu. Řekl bych, že právě většina starších fanoušků je z generace, která na Beastie Boys ujížděla.
  Ae ta Rihanna jako jo - to by mě sralo (ještě že se mezi fanoušky neřadím a film uvidím pravděpodobně až když půjde v televizi).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono se to potkalo v čase, ale to je tak všechno. Nejlepší roky Beastie Boys 1986-1994 u nás většina lidí úplně minula, kdo neposlouchal po revoluci to správné rádio tak nevěděl co to je. V TV jen prolítla Sabotage. A stejně tak tou dobou už mrtvý Star Trek se nevysílal v TV, teď jsem našel na wiki, že až v roce 2002 na CT. Tenkrát nebyl internet a půjčovat si takovýhle kraviny na videu by bylo dost zvrácený při tehdejší konkurenci. A co je nejvíc nepravděpodobný, že by někdo v patnácti letech vyhledával se stejným nadšením takové dva celkem kulturně odlišné směry nebo tak rozdílnou hudbu jakou dělal Alexander Courage a Beastie Boys. Spojením tedy vzniká něco úplně nového.

   https://www.youtube.com/watch?v=zpULdMW0I1k
   https://www.youtube.com/watch?v=eBShN8qT4lk

   Vymazat
  2. A teď jsem se ještě dočetl, že I'm smarter than Spock z "Beastie Boys - Intergalactic" může být odkazem na někoho úplně jiného.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Spock

   Ale to by zase nesedělo s tímhle pánem na "No I'm not Herman Munster nor Dr. Spock / I go by the name of King Adrock" z "Crawlspace"

   Vymazat
  3. Vychází mi medián kolem roku 2004, takže "Enterprise" (2001-2005) a Nemesis (2002) tam se to opravdu protlo.

   https://www.youtube.com/watch?v=LYpzWRk7E9I

   Vymazat
  4. Ta Rihanna na konci v titulkách mi vadila asi tak ze všeho nejmíň.

   Vymazat
  5. Nevím teda, kde v Intergalactic od BB se zpívá "I´m smarter than Spock", já tam slyším (a vidím) "Your knees'll start shaking and your fingers pop, like a pinch on the neck of Mr. Spock"! A spojení Mister Spock je podle mě jasná reference na Star Trek. Btw, Abramsovy restarty se mi celkem líbily, tadleta trojka ovšem sucks...

   Vymazat
 14. Proboha, pane Fuka! Jak jste mohl v titulkách označit megaherz značkou mHz?

  OdpovědětVymazat
 15. Inak to s tým púšťaním správnej hudby ma trošku namíchlo... Tá hudba bola skvelá, o tom potom, ale tá samoúčelnosť deštrukcie zaváňala Michaelom Bayom. Týmto dielom sa zo Star Treku definitívne stala stupidita na vizuálnej a mentálnej úrovni Bayových Transormers. Jediné čo to zachraňovalo bol typ humoru, ktorého Bay nie je schopný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tento trend předurčil nadčasový film Torque: Ohnivá kola. Musí se to hlavně rychle hejbat a když nevíš co s tím tak to zastřelíš nebo to vybouchne. Do pokračování bych dal příště ještě supermana nebo avengera nějakýho. Tím se zaplní prázdný sedačky kde nechali volno fanoušci beastie boys a sheldoni.

   Vymazat
  2. Většině lidi se rozskočí hlava, když do naich napereš Sabotage od Beastie Boys, naopak tenhle fakt mi přišel na celém tom filmu nejreálnější :-D

   Vymazat
 16. Značné zklamání. Dějová linka imho totožná s předchozími dvěma díly - opět se jeden vyšinutý padouch vlastnící superzbraň rozhodne zničit Federaci. Napětí nula. Totální nuda. 50% za efekty a z nostalgie

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.