20.8.16

Pozor na Booking.com a Airbnb.com

Končí srpen, tudíž je nejvyšší čas vydat se na další dovolenou. (Ano, za vaše peníze. Vím, že to chcete slyšet.)

A jak lépe si zařídit dovolenou, než přes vyhlášené mezinárodní internetové portály, jako jsou Booking.com a Airbnb.com.

Přestože jsem služby obou z nich již používal dříve, narazil jsem v posledních dne na nečekané "zádrhely", které mne stály čas / peníze navíc, přestože se vždycky snažím pečlivě si číst všechny poznámky, i ty psané malým písmem...

Booking.com: Pozor na "Prepayment"

Na Booking.com jsem již mnohokrát praktikoval následující postup: Během týdnů před odjezdem jsem si průběžně procházel hotely v daném městě, a pokud mě zaujaly a bylo u nich "Free cancellation", tak jsem je rezervoval. Těsně před odjezdem jsem tak měl rezervováno několik hotelů, z nichž jsem si vybral ten nejvýhodnější a rezervaci ve všech ostatních jsem zrušil a neplatil jim ani haléř (resp. ani Eurocent).


Ideální postup, že? Ale má to háček, skrývající se v sekci "Prepayment", která se vám objeví pouze pokud najedete na malý otazníček u zvoleného pokoje.

Červeně označený text je ten nejdůležitější

Zdálo by se, že ten text zase tak důležitý není. Když má ten pokoj "Free Cancellation", tak v čem je problém, když mi ty peníze vrátí?

Problém je v tom, že pokud hotel není v ČR, tak má samozřejmě ceny ve své vlastní měně (zobrazené částky v Kč jsou vždy pouze orientační, což samozřejmě vím od začátku). Z toho vyplývá, že pokud si tento hotel strhne třeba 500 Euro z vaší karty a o 14 dní později vám je na tu kartu vrátí, mohou to pro váš korunový účet být dvě značně rozdílné částky, protože se za těch 14 dní změní kury Eura vůči Kč!

Nikdy předtím jsem na tento problém nenarazil, protože rezervace většinou funguje tak, že poplatek na vaší kartě je pouze "zablokován" a pokud rezervaci zrušíte, zruší se i blokace. Hotelů, které umožňují "Free Cancellation" a současně provádějí "Prepayment" v plné výši, je na Booking.com minimum, a rozlišíte je pouze když si rozkliknete ten modrý otazníček!

Tedy v mém případě "Free Cancellation" znamená, že jsem přišel asi o 800 Kč... A je to pravděpodobně moje chyba, že mě nenapadlo, že "Free Cancellation" může znamenat "Vezmeme si okamžitě vaše peníze ve své měně podle aktuálního kurzu a později vám je vrátíme podle jiného aktuálního kurzu".

Airbnb: Pozor na "Billing country"

Trochu podobný "problém" se vyskytuje na populárním Airbnb.com. Když vidíte tuto obrazovku,mohli byste si myslet, že platíte 423 Euro a pokud máte účet vedený v Eurech, bude vám z něj strženo přesně 423 Euro. Omyl!


Jak je vidět malým písmem vpravo dole, bude vám stržena částka v Kč, kterou vám vaše česká banka přepočte na Eura, takže zaplatíte o několik procent víc (v závislosti na vychcanosti vaší banky).

Měna, ve které je vám platba účtována, závisí totiž na tom, co máte nastaveno jako "Billing country" (na screenshotu vlevo uprostřed), a standardně je tam nastavena země, kde bydlíte. Pokud chcete opravdu platit v Eurech, musíte "Billing country" přepnout např. na "Germany". Měna, která se vám zobrazuje na všech stránkách Airbnb, je pouze informativní a nesouvisí s tím, v jaké měně vám bude účtováno.

V tomto případě by se zdálo, že pokud člověk je trochu pozorný a přečte si i ten text vpravo dole, nemůže k "problému" dojít. To je pravda. Opravdový problém nastává, pokud místo webu použijete mobilní aplikaci Airbnb, kde to varování zcela chybí:


Přečtěte si pozorně celý text na té stránce. Zmiňují se tam dolary, Eura a dánské koruny, a dole je velký červený knoflík s Eury. A poté, co na něj kliknete, zaúčtuje se vám platba v českých korunách!

Dlužno podotknout, že v tomto případě Airbnb uznalo mou reklamaci, platbu mi na Euro účet vrátili a umožnili mi provést ji znovu s jinými údaji. Ovšem vrátili mi ji v Kč, takže jsem stejně o pár korun přišel, protože se mezitím ošklivě pohnul kurz...

Prostě, s Bitcoiny by se to nestalo...

P.S: Přes tyto "problémy" jsem přesvědčen, že oba zmíněné weby fungují velmi slušně a férově, a že v případě nějakého českého rezervačního portálu bych měl problémy mnohem větší.

53 komentářů:

 1. "Cestovní" posty of Františka jsou prostě boží - top buranské píčoviny od lidí s ledvinkou, naprosto dokonalé. Gratuluji k objevení těchto webů, doufejme se váš styl cestování posune z z toho jak jezdíte (např. popisováno v japonsku), trochu lépe a kvalitněji. Samozřejmě, pokud nebudete dělat top echt sviňárny jako bookovat si x hotelů najednou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Střední hotelová škola & butthurt?

   Vymazat
  2. Naprostej souhlas s tou poslední větou. Dost mě šoklo, že se s tím František ještě "Chlubí" a jediné, co ho na tom sere je, že přijde o pár šušňů z kurzového rozdílu :(((

   Vymazat
 2. Rychlé poznámky. Pokud se služba free cancellation bude zneužívat a mezi to počítám rezervaci více hotelu na stejný termín, pak tato služba bude zrušena nebo zpoplatněna. Kurzové rozdíly z principu nemůže nést ani Booking ani další služby. Jediné co je zajímavé, že Airbnb provádí konverzi proaktivně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vskutku? Booking.com nevypadá, že by jim takové "zneužívání" vadilo: https://www.tnooz.com/article/booking-com-says-it-isnt-harming-hotel-owners-by-putting-canceled-rooms-up-for-resale/

   Vymazat
  2. Tak tvrdit to samozřejmě musej, protože kdo je na tom bit není booking.com, ale konkrétní hotely, které s booking.com můžou přestat spolupracovat v momentě, kdy mají pocit, že ta služba jim přináší víc škody jak užitku

   Vymazat
 3. Pokud si číslo vaší karty někdo neofotí, zatímco bude ležet ve faxu na recepci hotelu ...

  OdpovědětVymazat
 4. Jsem překvapen, že Franta prodělal 800 Kč na pohybech kurzu Eura vůči české koruně - podle webu kurzy.cz se tento kurz za posledních 5 dní změnil maximálně o +-1 haléř, tedy o +-0,04 %. Prodělat na tomto pohybu 800 Kč by znamenalo mít zabookováno za cca dva miliony korun.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Euro jsem uváděl jako příklad. V mém případě to 1) nebylo Euro (Euro bylo na MÉ STRANĚ, hotel byl v Dánsku), 2) Nebylo to 5 dní, 3) Převod měny při platbě i vrácení peněz prováděla moje banka, a to v obou případech v můj neprospěch, samozřejmě.

   Vymazat
  2. Jakmile to nebylo Euro, je to jasné - ostatní měny lítají nahoru a dolů, jen Euro je přikované k magické hranici ČNB. A pokud konverzi provedla banka obousměrně, je ztráta 800 Kč ještě "dobrá" (pamatuju na mBank s jejím 6% spreadem).

   Vymazat
 5. Soráč, ale jako jste hovado, blokovat rezervace jen proto že vás zaujme hotel a mají Free Cancellation. Tak když si plánuji cestu, tak si to nejprve promyslím a potom rezervuji ubytování. Co mají dělat lidi, kteří ubytování vážně potřebují a nemůžou sehnat protože nějací kokoti blokují na týdny dopředu něco co stejně zruší. Ještě si stěžujte, že jste přišel o 800,-, přitom vám tady každej den naskakují stovky korun od nějakejch blbů za podprůměrné a odfláknuté recenze. Ani na csfd už nejsou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Celá pointa toho blokování je v tom, že se nabídka v průběhu dní mění, takže v jednom konkrétním dni je jakékoliv promýšlení k ničemu, když zítra a pozítří bude nabídka jiná. Pokud se to někomu nelíbí, může si rezervovat pokoj bez možnosti Free Cancellation a ještě to bude mít lacinější...

   Vymazat
  2. Já si prostě myslím, že tenhle styl uvažování o ubytování není úplně normální. Vždycky když jsem někam jel, tak jsem si našel možnosti ubytování, promyslel si to a potom rezervoval, nikdy by mě nenapadlo blokovat plno míst s tím, že se na poslední chvíli rozmyslím. Právě proto že vím, jak těžko se shání ubytování blízko centra a musel jsem bydlet ve všelijakejch pajzlech na předměstích co provozují Turci apod. Představa, že si někdo nakliká 20 hotelů, protože může a je to zdarma mě prostě vytáčí. Samozřejmě, že je to legální a pochopitelné, ekonomicky výhodné, ale asi bych se s tím nechlubil na blogu, protože tohle jednání dost lidí co cestují nasírá.

   Vymazat
  3. Nasiera nielen tých, čo cestujú, ale aj ubytovateľov :-(

   Vymazat
  4. když rezervaci zruší, tak ji zas využije někdo jinej, nevim, co tady řešíte

   Vymazat
  5. Ta služba Free Cancellation je ale zavedená přesně kvůli tomu, aby se Hotely dostaly do povědomá a výběru zákazníků. Mnohé z nich by jinak ani žádný jiný booking (který by stál za řeč) neměly.
   Pokud je služba takhle nastavená, je její používání tímhle způsobem naprosto v pořádku - není to zneužívání nebo tak něco.
   Hotel si sám předem vybírá kolik pokojů a za jaké ceny takhle dá k dispozici (a do kdy je třeba rezervaci zrušit, aby to bylo zdarma) - myslím, že závistiví čecháčci, kteří si chtějí na Frantu zanadávat, by se měli přestat snažit být chytřejší než manažeři hotelů. Nebo si otevřít vlastní, když už o tom chtějí pyskovat.

   Vymazat
  6. Nojo, hned "závistiví cechacci". Vy jste oba s Frantou naopak prototypové"vychcaeho cechacka" a ještě se chlubíte tím, jak všechny vždycky "legálně" prechcijete. Ano, všichni hoteliéři na planetě se vás nemůžou dočkat. Najednou zjišťují, že když mají všechno zabukovne a den předem se jim to rozplyne, tak je to pro ně vlastně dobré.

   Vymazat
  7. Hotel má plnou koktrolu nad tím, do kdy je možné rezervaci zrušit. Je to flexibilní a výhodné na obě strany. Řada hotelů se tak dostává do užšího výběru a to riziko je pro ně rentabilní. Manažer-idiot na tom tratí, hoteliér, který má nějakou představu o nabídce a poptávce, z toho vytěží kvalitní obchodní strategii.
   Ostatně, jinak by na podobnou službu nepřistoupili a chtěli za rezervaci nevratnou zálohu. Jenže to by je předběhli jiní, kteří dokážou pružně reagovat na situaci, jít s cenami dolů tam, kde je to výhodné, a naopak si přitlačit jinde.
   Vlastní neschopnost svalovaná na to, že nechci „bejt vychcanej“ je jako neumět si zavázat tkaničky a pak si stěžovat, že si na ně ostatní nešlapou, protože je to maminka nauřila už v dětství.

   Vymazat
  8. No ty vole, to je matros... Jaka neschopnost? Si jako myslis, ze by to nikdo jiny nezvladnul? Kazdy, kdo booking.com pouziva, jenze slusny clovek se nebude chovat jako vychcana kurva a jeste se tim chlubit.

   Normalni clovek prijde na hranici mezi vyuzitim a zneuzitim sam. Lehce retardovanym to nekdo vysvetli. Mirny autista to pochopi na prikladu "co kdyby to takhle delali vsichni". Zbyva male procento autistu, kteri to pochopit nemuzou a parazitu, kteri nechteji.

   Vymazat
  9. prijde mi, ze ty uvztekane deticky tu dupou a vriskaji zejmena proto, ze je samotne to nenapadlo, ale protoze si ve sve jesitnosti nechteji pripadat jako naprosti Joudove, radeji obvini FF z vychcanosti ;)
   je to jako kdyby jim po zdemolovani auta nekdo osvetlil princip brzdy a oni mu sproste vmetli do tvare, ze brzda je pro vychcance a hovada a oni by se stydeli na ni slapnout ;)

   Vymazat
  10. Rostej ... s tímhle se dá normálně žít?

   Vymazat
 6. Souhlasim s ostatnimi, ze rezervovat si vice hotelu a pak vsechny az na jeden zrusit na posledni chvili, je prasarna.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč?
   Ty hotely to samy podporují, protože díky téhle službě se často dostanou do užšího výběru a podle reálné obsazenosti mohou regulovat cenu.
   Jaké máte argumenty na podporu vašeho postoje, kromě toho, že vy evidentně utrácí te hodně peněz za hotely, zatímco jiní lidé umí s bookingem pracovat?

   Vymazat
  2. Když na to nemám, tak nemusím jet s paštikama za každou cenu otravovat do ciziny ...

   Vymazat
  3. protoze je to nefer i lehce k hgostitely, venuje vasi priprave cas a vy mu jen tak ze sve samolibosti a vychcanosti pobyt zrusite? Levarna jako prase

   Vymazat
 7. Koukám, že dost lidí už Františka pranýřovalo za "vychcanství", tak už dál nebudu kopat a pouze navrhuju FF potrestat povinnou recenzí na film http://www.imdb.com/title/tt2630898/

  OdpovědětVymazat
 8. ja sa zase cudujem ludom ktori sa cuduju co pride FUKOVI normalne. Cloveku ktory nema problem tahat za nos ludi ktori ho podporili a drzo ich urazat predsa nemoze byt neprijemne a urcite mu ani nepride v jeho lebeni tupej egoistickej a zameranej len na seba a svoje potreby, ze blokovat desiatky izieb v hoteloch zadarmo je konanie debilne a aj keby sa to zrovna dalo zadarmo takto slusny clovek neurobi. Vies Fuka zadarmo sa da urobit kopec svinstiev. Zadarmo sa da aj nasrat slusnemu cloveku na hlavu. Ale to robia len hajzli, normalni ludia to nerobia. Fuka nejak si mi bol sumafuk doteraz, len som sa na tebe zabaval a hlupakoch co ti mesacne platia za nic som lutoval.
  Ale dokopal si ma svojim pribehom k tomu, ze som prekrocil hranicu a zacinam ti priat aby si v zivote stretaval uz len ludi ako si ty sam.
  Aby sa ti to vsetko svinsvo ktore robis a z ktoreho roky profitujes vratilo aj s urokmi. Takze ti zelam dlhu a tvrdu karmu.

  OdpovědětVymazat
 9. Autistický kokot podvádza a klame; čuduje sa, že nie je na svete jediný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je z vaší strany úplně zbytečná sebekritika. Podle fotky na kokota sice vypadáte, ale jistě jste na sebe příliš tvrdý ohledně toho autismu.

   Vymazat
  2. WTF?! Zato tvoje fotka je nějaký dar Boha ženám nebo co?
   Spíš tady zčistajasna působíš jako nějaký agent provocateur.

   Vymazat
  3. Já sám sebe neoznařuji za autistického kokota. Ale je hezké, že držíte pohromadě. Lidé s mentálním postižením by měli spolupracovat, když je na ně svět zlý. I mezinárodně.
   Třeba to Honzíku s Matejem někam dotáhnete.

   Vymazat
  4. Fionore, možná máš pravdu ohledně využívání Free cancelation na Bookings.com, ale Frantíka se zas tak vehementně nezastávej. Nejednou v jiných případech dokázal, že je vychcaná kurva.

   Dar Boha ženám - LOL

   Vymazat
  5. Fionore, ty vis zrovna tak jako vsichni, komu to M. Vojtko adresoval, prekroutis to a jeste jsi pritom zly.

   To je prave to, co ti v tvem vlastnim vesmiru ani nedojde. Tam jde jen a jen o prechcani vsech a vzdycky za kazdou cenu. Ale to vis, my mentalne postizeni tohle nechapeme a doufam, ze kdyz nekoho takoveho potkas treba v tramvaji, tak na nej ukazujes, hlasite se smejes a rikas "tenhle retardovanej by si urcite nedokazal zabukovat 27 hotelu najednou, debil jeden!"

   Mne by zajimalo, kam to jednou dotahnes ty.

   Vymazat
  6. Fionor: Inu, platí že idiot se nikdy za idiota nepovažuje. Jako kokot vypadáš a nejspíš jím i budeš, sestimsmiř.

   Vymazat
 10. Mě to tedy přijde úplně normální, tedy ten způsob práce s Bookingem... já jsem po letech užívání dospěl k úplně stejnému způsobu. Za což si podle mě může Boking sám, právě tou měnící se nabídkou a cenami.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to naprosto legitimní způsob, jak pracovat s nabídkami hotelů. A tím zrušením rezervace zdarma je i hotely podporovaný.

   Vymazat
 11. Ako hotelier, co uplne pozna Booking.com spredu aj zozadu, mozem s plnym vedomim napisat, ze Frantiskom popisany system je mega vychcanost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jako hotelier, co pozna Booking.com zepredu i zezadu jiste vis, ze te vubec nikdo nenuti se tohoto systemu ucastnit a "Free cancellation" pouzivat.

   Vymazat
 12. Kdybyste raději řešili, kam František jede...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak asi někam do Dánska, když je hotel v Dánsku. Ale taky je možné, že jede někam úplně jinam a do Dánska bude jezdit jenom spát.

   Vymazat
  2. Kdybe se Franta aspon sel nazrat do Nomy a napsal o tom recenzi.
   Taky by si treba mohl v restauraci rezervovat 20 mist, na posledni chvili je odrici a mel by pak levnejsi veceri.

   Vymazat
 13. Ked spekulujes tak si tie podmienky aspon precitaj dopredu a nevyplakavaj ked ta ojebu, teplak. Na to, ze zijes v krajine ktora nema Euro ti dost uchadzaju zaklady platby v cudzej mene.

  OdpovědětVymazat
 14. Paneboze - "free cancel" maji hotely, ktere s tim pocitaji - prekvapuje me kolik lidi tohle vzrusi, nechte to na hotelech. Sam casto rezervace rusim v den prijezdu, kdyz se mi zmeni rozvrh - to je zivot. A pokud nekdo zrusi vicedeni rezervaci i v den prijezdu, tak pro hotel zrusil vsechny dny, krome prvniho, vice nez 24h dopredu. Jen nejak ne uplne nechapu, proc mit na stejnou noc v urcitem case vic nez jeden hotel (respektive chvili 2 a po zabookovani ten horsi zrusim)? Prece kdyz uz hotel jednou rezervuji, tak se cena / parametry nezmeni. Takze staci vzdy to co me zaujme porovnat jen s tim co uz mam zabookovane a bud nedelat novou rezervaci, nebo puvodni zrusit. Neco mi unika?

  OdpovědětVymazat
 15. Trolovat Franta umí pěkně, to se musí nechat. Pár čobolů vytočeno doběla. Svet je čudo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. svet je cudo klavne pre takych kokotov ako si ty, fuka a fionor.

   Vymazat
  2. svet je cudo klavne pre takych kokotov ako si ty, fuka a fionor.

   Vymazat
 16. Smejem sa na 'čobolech', vynikajúce :-)

  OdpovědětVymazat
 17. Mám penzion a přesně tyto typy hostů nesnáším...zablokují mi ubytování na celé léto, takže si již nikdo nemůže blokovat a těsně před tím zruší ....ale to se již nikdo neubytuje, protože si hosté shání ubytování dopředu.Takže já odmítnu spoustu hostů a týden před termínem mi přijde bez omluvy zrušení rezervace...jsem ráda, že si nyní můžu v Bookingu nastavit tak, že je tam aspoň nějaká finanční náhrada, ale zase...nevím, jak mám z nějakého hosta z Japonska dostat tento poplatek, když nemají povinnost platit při rezervaci, jak je to v Airbnb. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím s Vámi. Zablokovat si x-pokojů a pár dní předtím všechny až na jednu zrušit, je pěkná čuňárna - aspoň víme, co je to za charakter. Blbý je, že rezervačním portálům (booking a spol.) je to jedno, protože "z cizího krev neteče".

   Vymazat
 18. no, tak to je navod na par facek zprominutim

  OdpovědětVymazat
 19. Booking com jsou podvodníci.sami zrušily rezervaci,zálohu nevrátily a majitel hotelu ani nevěděl že nepřijedeme.POZOR už nikdy žádná rezervace přes tento portál.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.