3.5.16

Recenze: Návštěva (The Visit) - 40%

Především se sluší upozornit, že tento film nemá nic společného se stejnojmenným nedávným hororem M. Nighta Shyamalana a že jeho režisér Michael Madsen nemá nic společného s hercem Michaelem Madsenem.

Návštěva je "dokumentární sci-fi", ve kterém různí lidé fabulují, jak by mohla probíhat komunikace s mimozemšťany, kteří přistanou na Zemi. Tedy, film předpokládá, že s teoretickými mimozemšťany budeme nějak komunikovat (technické detaily se vůbec neřeší), oni s námi budou chtít komunikovat a budou na přibližně stejné mentální úrovni.


Na plátně tedy vidíme různé odborníky i "odborníky" (např. kněze!), kteří jednak vyprávějí, co by se asi dělo při mimozemském kontaktu, a jednak to popisují, jako kdyby se to opravdu dělo "Vstupuji do lodě. Je tu tma, ale cítím něčí přítomnost."


Bohužel, většina zúčastněných nejsou příliš dobří vypravěči a nemají příliš rozvinutou fantazii, takže se především pořád opakuje, že "všechno se musí zabezpečit", "musí se zabránit panice mezi obyvatelstvem", "nesmíme návštěvníkům dát záminku ke strachu" a podobné velmi obecné proslovy, které IMHO dojdou naprosté většině lidí, i když nejsou placení mimozemšťanologové.

Při stříhání natočeného materiálu zřejmě tvůrcům došlo, že se divák nemá na co koukat, protože celý film pozůstává z toho, že lidé sedí za stolem a povídají. A to je u filmu docela problém (na rozdíl od rozhlasového pořadu).

Takže tvůrci dotočili pomocí vysokorychlostní kamery spousty efektně zpomalených záběrů, kterými monology a proložili. Například záběry na normální lidi na ulici, záběry na vojáky v kasárnách a na louce v plynových maskách, záběry na chlapíka ve skafandru, běhajícího nějakým muzeem / knihovnou (????). Některé z těch záběrů opravdu pěkně vypadají, ale z 99 procent nemají nic společného s tím, o čem se mluví. Tedy ve filmu není nic o kosmonautovi v muzeu, o mimozemšťanech ve městě nebo o nějakém biohazardu, který armáda řeší.Michael Madsen se snaží dát artistní atmosféru fabulačnímu dokumentu, který není příliš zajímavý a a neumí fabulovat. Třeba taková Blízká setkání třetího druhu říkají o potenciálním kontaktu s mimozemšťany mnohem více a mnohem zajímavěji. A tím nemyslím skutečnost, že v BS3D mimozemšťany a létající talíře opravdu uvidíme. Ne. Tím myslím pouze to, že myšlenky, koncepty a fabulace Spielberga a spol. jsou mnohem zajímavější, než myšlenky lidí, kteří jsou za ně zřejmě placeni z EU peněz.

Nejlepší scéna je ta, ve které se tvůrce v roli mimozemšťana ptá nějakého generála, co že je to ta válka a proč se zabíjíme, z čehož je generál nervózní. Ta ale trvá jen pár desítek sekund.

13 komentářů:

 1. hm, když vidím nepovedeně zpracované téma komunikace s mimozemšťany, nemůžu si pomoct, abych nezmínil tuhle sci-fi povídku, kde to téma je zpracované docela povedeně

  http://archetypal.cz/2016/eliezer-yudkowsky-three-worlds-collide/

  OdpovědětVymazat
 2. Kdo vsechno je jeste placen z eu penez? Prihlaste se a zplynovat, diky, at vole nerusite Fuku pri praci na filmu!

  OdpovědětVymazat
 3. A taky to nemá nic společného s nigerijskou romantickou komedií The Visit (2015). Nevymýšlím si. To fakt existuje. Jo a hlavní roli v tomhle filmu (ne v té nigerijské komedii) hraje ředitelka úřadu United Nations Office for Outer Space Affairs. Nevymýšlím si. To fakt existuje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rypre, i když si prý nevymýšlíš, je to úplně stejně zajímavé, jako když si vymýšlíš. Nulově. Jsi krajně nezajímavý kokot.

   Vymazat
  2. Už před časem jsem si u tebe objednával jednu pastelkovou dětskou automatickou čmáránici v ceně jednoho mrtvého hraboše, kde ji máš?

   Vymazat
  3. Hlavně se nenech zastrašit, Reapere. Například si Frantovi neopravil hrubky, a přitom tam má nějaká podivná áčka. Půjde-li to tak dál, přestaneš sem přispívat úplně.

   Vymazat
 4. Téma komunikace mimozemšťanů s mimozemšťany zpracovali nejlíp poslední Básníci, jejichž recenze se tady už bohužel asi nedočkáme, což je skandální bez ohledu na to, zda byl film spolufinancován z evropských, nigerijských nebo mimozemských fondů.

  OdpovědětVymazat
 5. Měsíc.
  Dva astronauté sbírají vzorky hornin.
  Opodál leží dva kameny a jeden vzrušeně šeptá druhému: "na tyhle dva si dávej pozor! Minule sebrali strejdu a od té doby už ho nikdo neviděl".

  OdpovědětVymazat
 6. Za 7 milionů EUR to byla trochu onanie. Trochu dost.

  OdpovědětVymazat
 7. Sorry za komerční OT:
  Nemáte někdo zájem o svázané ročníky české Cinemy z let 94-98 (4 bichle)? Cena za kus 300,-Kč nebo dohodou.

  OdpovědětVymazat
 8. My chceme medvědy, my chceme Cibulku! Eeee...., co to kecám. My chceme básníky, my chceme Šafránka!

  OdpovědětVymazat
 9. Na tohle téma doporučuji Torchwood: Děti Země.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.