8.5.16

Recenze: Kluk ve světě příšer [Bakemono no ko / The Boy And The Beast] - 50%

Devítiletý kluk, kterému umřela matka při dopravní nehodě (a otec dávno zmizel neznámo kam) nechce žít s příbuznými a místo toho se ze současného Tokia dostane tajnou uličkou do světa monster. Přičemž monstra žijí, chovají se a mluví jako lidi, ale mají zvířecí sekundární znaky (především hlavy).

Zde se kluk stane žákem medvěda, který je silný bojovník a má se brzy utkat s prasetem o titul nového vládce celé říše.

Kluk i medvěd jsou velmi prchliví, takže na sebe většinu času řvou / jsou uraženi, ale během mnoha let, které kluk ve světě monster stráví, mezi nimi vznikne výjimečné pouto. A někdy o osm let později má konečně dojít k onomu osudovému zápasu. Všechno se to ale poněkud zkomplikovalo několika vedlejšími dějovými liniemi...


Anime jsme si v našich kinech nikdy moc neužili. Snad jen Pokémony a nějakým omylem Cestu do Fantazie (Spirited Away). Tudíž je škoda, že z té obrovské spousty zajímavých / bizarních anime filmů se do našich kin dostává právě tento, který mi nepřipadal nijak výjimečný.


Rozhodně nejsem nějaký anime expert. Viděl jsem skoro všechny filmy Ghibli Studia a možná tucet dalších, těch nejslavnějších. Ale i při takto omezeném vzdělání jsem měl většinu času při Klukovi dojem, že se dívám na nějaký remix těch nejlepších scén z předchozích slavných anime filmů. Ale že tenhle remix nedrží zdaleka tak dobře pohromadě.Dejme tomu jednou každých 10 minut se stane něco zajímavého (ať už vizuálně nebo dějově), a dalších 9 minut a 30 sekund je pak zcela předvídatelných po všech stránkách. U filmu, který se z valné části odehrává ve zcela smyšleném, fantastickém světě, to pokládám za docela zásadní problém.

Než titulní kluk dospěje v muže, je tři čtvrtiny filmu nesnesitelný emo fracek. Jeho učitel medvěd na tom není o nic lépe, tudíž jsem měl problém někomu z nich fandit. Hudba je místy tak nevhodná, že v mých uších zabíjela atmosféru, kterou se tvůrci snažili v daných scénách snažili budovat. Ale hlavní problém jsem opravdu měl s tím, že naprostá většina toho, co jsem viděl a slyšel, byla předvídatelnější než průměrný hollywoodský akční film. Ale samozřejmě je docela dobře možné, že Japonci v tom všem vidí jiné paralely a jiná poučení, než mi chudáci s kulatýma očima.

Kluk ve světě příšer mi připomínal slabší Miyazakiho filmy, jako kdyby pan mistr najednou ztratil značnou část své fantastické představivosti a musel si zvraty zoufale cucat z prstu. Sice můžeme stále obdivovat působivou výtvarnou stránku, ale na dvouhodinový, převážně konverzační film je to málo.

P.S: Možná jsem to trochu neobratně formuloval, ale tím posledním odstavcem se opravdu nesnažím tvrdit, že Miyazaki má s tímto filmem něco společného. Nemá. Ale připomíná některé jeho slabší kousky.

38 komentářů:

 1. Ten trailer mi prijde misty az radoby Miyazakovsky .. nicmene dulezitejsi je otazka, jestli je to zase nejaky zazrak, nebo jestli anime budeme vidat casteji. Nebo si Japonci rekli 'pro rusaky dobry' ?

  OdpovědětVymazat
 2. Film ale Hajao Mijazaki vůbec nerežíroval. Jedná se o poměrně „mladého" režiséra Mamoru Hosodu. Navíc si celkem dovoluji nesouhlasit. Film si podle mě zaslouží mnohem vyšší hodnocení. Ať už jde o perfektně zvládnutou animaci, která je navíc živá a barevná, nebo o bravurně zvládnuté dialogy. Až mám při čtení recenze pocit, že jsme oba koukali na rozdílný film. Taky jsem laik a rozhodně se nepovažuji za nějakého znalce, ale mám dojem, že je film perfektní ukázkou japonské pohádky, kde je výborně zobrazena mentalita Japonců, kteří rodinu a respekt ke starším staví v podstatě nadevše... Abychom si to tak neidealizovali, tak film má samozřejmě nějaká hluchá místa, ale myslím si, že je film zvládnutý bravurně hlavně proto, že se děti zabaví barvičkama, zvířátkama a krásným soundtrackem, zatímco dospělí mohou číst mezi řádky a odnést si z filmu i něco víc...

  OdpovědětVymazat
 3. Tokikake, Summer Wars nebo Wolf Children jsi dal kolik, Franto? ('Cistě za zájmu.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak to by mě taky zajímalo

   Vymazat
  2. ajuga vole ses dnesni? nevis, ze Fuka recenzuje z naprosty vetsiny jen filmy, co se objevej v cesky kinodistribuci?

   Vymazat
  3. nezmiňovali jsme se o recenzi, ale o hodnocení,
   tedy za předpokladu, že snad některý z těch tuctu anime filmů, o kterých Franta píše že je viděl, by byl právě z předchozí Hosodovy tvorby

   Vymazat
  4. A von jako Fuku "dava kolin" nekde jinde nez v recenzi? Ajuga vole ses dnesni nebo blbej?

   Vymazat
 4. Je to skutečně škoda, že skutečnou japonskou kvalitu u nás člověk prostě neuvidí a to ani řekněme třeba starší klasické a prověřené kousky ať už děti, či dospělé.

  http://www.postavy.cz/svet/inuyasha/
  http://www.postavy.cz/motoko-kusanagi/video-7043/

  OdpovědětVymazat
 5. tvl, Fuku uz ma na koukani na filmy svy chudaky s kulatyma ocima...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doufejme, že jim dopřeje 25 dkg chleba+polévku denně a důstojné prostředí na vykálení...

   Vymazat
 6. Jak někdo může hodnotit anime filmy, o kterých evidentně nic neví??
  10% pro tenhle zakomplexovaný web!

  OdpovědětVymazat
 7. Problém animáků je, že je to opravdu úděsný kýč a to i v případě těch nejlepších, lidi ale nemají vkus takže to má cílovou skupinu solidní. Jako když se natočí film o buranech a burani na ten film jdou a burani tam i trhají lístky. Další věc je, že všechny ty kraviny vypadají stejně, takže není potřeba koukat na různé filmy a stačí seriál jako třeba The Twelve Kingdoms a vyjde to nastejno. Kdo by chtěl koukat pořád na to samé?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nesouhlasím. Hotaru no haka (Isao Takahata, 1988) se nepodobá ničemu dalšímu.

   Vymazat
  2. Už z principu musí být každý anime podobný, charakteristický styl kresby je přece ten důvod jak se dá rozpoznat. Definice Manga zahrnuje podle wiki velké oči, rafinované tvary účesů, malý a špičatý nos. Na obrázku níže Hotaru no Haka a něco jiného, náhodný výběr, Mimi wo sumaseba.

   http://img24.cz/images/07606023370207865674.png

   Vymazat
  3. Jakoby asi je jasny ze ty picusci co se tu snazej propagovat nejaky stokrat sezrany a vysrany hovna navic serialovi zaslouzej za svoji dovackou nevyspelost zplynovat. Na druhou stranu nektery anime jsou ok - Ghost in the shell film, Memories, Vampire hunter D, Ninja scroll; moc jich asi nebude, ta kresba je v lepsim pripade takova, ze ji clovek nejak prezije, aby vstrebal pribeh/emoci, v horsim stoji za hovno (naprosta vetsina); voci, co se dve minuty extaticky lesknou na dvou periodickych framech opravdu ne

   Vymazat
  4. Samozřejmě jsem nemluvil o vnější podobě, Aristoklesi. A pokud jde o příběh, je zásadní rozdíl mezi, dejme tomu, zmínkou o skutečném osudu těžkého křižníku Maya v Hotaru no haka, a mezi celou "nacionalistickou" (nevím, jak to nazvat jinak) frančízou Space Battleship Yamato.

   Vymazat
  5. No tak to samozřejmě, souhlas. Ta témata jsou poplatná době a postupem času trochu odlehčená.

   Vymazat
 8. Hmm... Akira byl super. Nic jiného mne ale už tak nezaujalo. Dceři se líbil autobus-kočka. Každopádně je docela sranda, jak se tu do FF pustili všichni ty Jap-lovers. To v podstatě potvrzuje Aristoklesova slova.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Akira sice redefinoval žánr, ale z dnešního úhlu pohledu je to spíš slabší anime.

   Vymazat
  2. A ktery jsou z dnesniho pohledu ty silnejsi anime? Kdyz vypustime ty notoricky znamy (coz zahrnuje vse od Ghibliho)?

   Vymazat
  3. No tamty na pornhub přece....

   Vymazat
  4. No, jestli jsou tady příznivci trochu temnější žánrové polohy (která není pro holky jako výše zmíněných Dvanáct království), tak třeba

   http://www.csfd.cz/film/258835-casshern-sins/prehled/
   http://www.csfd.cz/film/139653-kenpu-denki-berserk/prehled/

   Vymazat
  5. a z filmů třeba Ninja scroll ..

   ne, kecám, ten je stejně nablblý jako Akira

   Vymazat
  6. Z hlediska definice jednotlivých subžánrů je jich hodně - namátkou NGE (hlavně EoE), Byousoku 5cm (a IMO i další Shinkaiové), právě Hosodova Tokikake, GitS (pro hodně lidí hlavně Innocence), pro milovníky mecha žánrů jednotlivé Gundamy nebo Macrossy, Lupinové, Mushishi, Madoka, atd. - ale každý v něčem jiném a každý v trochu jiném žánru.

   On je trochu problém s definicí anime jako žánru, protože anime je prostě japonská animace a "nemá" zastřešující dílo. Ghibliovky "nejsou" etalon anime a stejně tak Hosoda "není" etalon anime. To je jako srovnávat význam dopadů přínosu na kinematografii třeba u Predátora - který definoval ve filmu mnohé - a proti tomu Dvanáct rozhněvaných mužů - kterí také definovali mnohé. Neboříct, že Captain America je etalon západního filmu. Ne, není, je to jen výrazný film v rámci hollywoodských filmů, konkrétněji té komiksové části. Stejně tak třeba Bakemono no Ko není etalon anime, je to jen výrazný počin v sekci celovečerních anime filmů, konkrétně těch cílených na mladé publikum.

   Není třeba bez zájmu, že Hosoda už vystřídal dva filmy cílené na malé děti (Summer Wars a Bakemono) s dvěma filmy cílenými spíš na dospívající až dospělé (Tokikake a Wolf Children) - a pokud se člověk netrefí do žánru a nemusí třeba filmy pro děti, tak se asi nesetká s tím, co chtěl - asi tak jako Fuka. Jít na film primárně pro mladší uřvané publikum a stěžovat si, že tam dítě řve... no...

   Aristokles IMO jen trollí, protože to, že se lidi podobají lidem, dá hodně zabrat (jestli Mimi o Sumaseba má velký oči, tak jsem anime postavička). Plus to je pravidlo, které se dá popřít spoustou námitek, třeba JoJo, který s bídou splňuje jedno (přičemž rafinované účesy měli všichni herci v osmdesátkách a nebyli anime) http://www.entravity.com/wp-content/uploads/2014/05/Jojo-Stardust-Crusaders-Jotaro-Anime-Wallpaper.jpg nebo Ping Pong the animation (který nesplňuje ani jedno) https://avvesione.files.wordpress.com/2014/06/ping_pong_the_animation-09-tsukimoto-smile-robot-human-joy-happy-blush-paddle.jpg .

   A vůbec, jdu si pustit OST z Ping Pongu čaf.

   Vymazat
  7. ...no konecne nekdo, kdo vi vo co de...

   Vymazat
 9. Na tohle stačí jednoduchý test, tyhle všechny uvedené anime mají jasný rukopis, který rozpozná i člověk co se o tematiku japonských anime nezajímá a možná nikdy žádný ani neviděl. Každý průměrně informovaný člověk to dokáže správně zařadit. Širší pohled definuje ten žánr a teprve následný detail umožní rozeznat autora nebo téma. Teprve potom se teda dá najít odlišnost i v MEMORIES povídkách jednoho celku. Anime je obchodní značka obsahující cílené společné prvky a hledat tam zásadní rozdíl je stejně zbytečný jako tvrdit, že babovřesky, kameňák a slunce seno neni to stejný.

  OdpovědětVymazat
 10. Podle mě je to stejné jako se západními hranými filmy - většina je průměrná a šablonovitá (jen poněkud japonsky posunutá vůči západu - všude jsou školačky apod.) ale existují i velmi profesionální a dobře zpracovaná anime (Myiazaki), existují i nezávislé filmy, bizardnosti a porno...

  OdpovědětVymazat
 11. Je to podobné jako kdyby úplně každý animovaný film bez ohledu na obsah, téma, příběh u nás dělal třeba Adolf Born a ostatní ho ještě kopírovali. S tím rozdílem, že japonský anime je kýč.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je vidět, že nevíš o čem mluvíš, říct o anime, že je kýč obecně může jenom ten co o tom neví nic.

   Vymazat
  2. Ukaž nějaký co není.

   Vymazat
  3. To bude tím, že ty číňani jsou všichni stejní ...

   A kromě Ameriky a Evropy nikdo nic jinýho než kýč točit neumí, to dá rozum ...

   Vymazat
  4. Snad nebudu házet perly sv....

   https://www.youtube.com/watch?v=-pk3IBlxBaw
   http://www.postavy.cz/svet/berserk/

   Vymazat
  5. neni to barevný, jiný rozdíl není

   http://img24.cz/images/98492987512455096647.png

   Vymazat
 12. Chrochty chrocht, jdi se dívat na Ulici...

  OdpovědětVymazat
 13. http://www.csfd.cz/film/133614-golden-boy-sasurai-no-o-benkyo-yaro/prehled/

  Dobre jsem se bavil plus epicka scena kolo vs motorka v jednom ze zaverecnych dilu.

  OdpovědětVymazat
 14. Par dalsich anime serialu ktere jsou docela zajimave

  http://www.csfd.cz/film/242474-gekijoban-kara-no-kyokai-dai-issho-fukan-fukei/galerie/?type=1

  http://www.csfd.cz/film/222796-ergo-proxy/prehled/

  http://www.csfd.cz/film/245116-mnemosyne-mnemosyne-no-musume-tachi/komentare/

  http://www.csfd.cz/film/139652-hellsing/prehled/

  tohle ma i film
  http://www.csfd.cz/film/90520-kovboj-bebop-lovec-odmen/prehled/

  http://www.csfd.cz/film/153749-hyper-future-vision-gunnm/prehled/


  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.