5.5.16

Recenze: Čistič - 70%

Tomáš má zajímavou práci. Pohřební služba ho posílá do bytů, kde někdo brutálně zemřel, aby zde všechno tip-top uklidil.

Tomáš má také zajímavou minulost, neboť jeho maminka před lety brutálně zabila jeho tatínka, a Tomáš na to koukal.

Tomáž z toho má mírná traumata, která se projevují například tím, že je asociální, málomluvný a občas se s někým popere.

A že se na dlouhé hodiny schovává ve skříni / pod postelí v cizím bytě, aby pozoroval jeho nic netušící obyvatele.

"Bratislava, hell on Earth"

Tento slovenský film je dalším kouskem z podžánru "všichni jsou v prdeli" a velmi slušně se mu daří budovat atmosféru depresivní Bratislavy, obývané vážně narušenými postavičkami.


Film balancuje na pomezí mezi příběhem a artfilmem. Líbilo se mi, že některé zdánlivě absurdní dějové prvky (Tomáš si opakovaně kupuje svíčky) se v průběhu filmu originálně vysvětlí. Na druhou stranu mi zcela uniklo třeba to, proč se Tomáš schovává před lidmi, kteří ho nečekaně překvapí v bytě, ve kterém na jejich objednávku provádí čištění. Jen proto, že je asociál a magor?

Takové otázky ale nejsou úplně smysluplné, protože film má do značné míry snovou atmosféru, která nás záměrně mate a udržuje v neklidu (pomocí extrémně dlouhých nebo extrémně nepřehledných záběrů).Hlavní story se "rozjede" ve chvíli, kdy je Tomáš při jednom z úklidů vyrušen prodavačkou, kterou zběžně zná, a začne ji stalkovat tímí nejbrutálnějším způsobem, tj. na mnoho hodin se například schovává pod její postel (kam si bere i knížky, aby se nenudil). Přitom sleduje typické strasti bratislavských prodavaček, např. "bratr jí dělá pasáka a pravidelně ji prodává mladému inženýrovi, který ji znásilňuje zabalenou do igelitu". Jak už to na Slovensku chodí...

Samozřejmě čekáme, kdy prodavačka nezvaného hosta pod svou postelí objeví, a když se to stane, začnou se teprve dít bizarní věci a započne velmi netradiční vztah...

Pokud máte náladu na něco depresivnějšího a trochu hůře stravitelného, Čistič je svěží originální dílko, které mi v ledasčems připomnělo nedávného Maniaka.

25 komentářů:

 1. A zase. Chybí zásadní informace, jestli je ve filmu Full frontal. Je alespoň přes igelit nebo je to jen takové plácání ve stylu, všichni jsme se narodili už s javorovým listem v rozkroku??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Filmy ve stylu všichni jsou v prdeli jsou možná zrovna in, protože lidi uspokojuje, že je někdo v prdeli víc než oni... co se těhle dotazů na full fronty týká, tak mě vždycky napadají otázky: Informoval vás někdo o tom, že existuje porno a je ho plná prdel internetu? Nebo to nevíte a musíte si honit v kině? Nebo prostě nevydržíte hodinu nehonit? Chci to vůbec vědět?

   Vymazat
  2. @Kabukimono "TROLL" najdi si to na Urban dictionary.

   Vymazat
  3. To hledat nemusím, význam znám, ale nevím, s čím to souvisí a pokud tím něko označuješ, tak koho. Fuku, Honzýka, mě, sebe?
   No, na tom nezáleží... koho by taky zajímaly názory někoho s tak nudným nickem.

   Vymazat
  4. Kvůli full frontalům a spoilerům se na Full Frontal Film chodí, ne?

   Vymazat
 2. Brutálně nelze zemřít, jen zabít. Rovněž nelze "brutálně stalkovat".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ... takže můžu být tak maximálně účastník brutální vraždy?

   Vymazat
  2. Ty budes podobny typ ako hrdina filmu, len sa odbavujes na gramatike a stylistike, hmmm? :)

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. Ty vole, proč by nešlo brutálně zemřít, když jde např. tragicky zemřít?

   Vymazat
  5. A brutálně stalkovat taky jde. Je to sice novej jazykovej patvar, ale spousta mladých lidí (a Franta goes infant taky) si pod tím představí zcela konkrétní děj - nabývá to hmatatelných rysů. Myslim rysů jako rysů, ne rysů jako rysů.

   Vymazat
  6. Je mi líto, hoši. Brutální je surový, krutý nebo hrubý. To jest, vyvíjející hrubou fyzickou sílu proti někomu či něčemu. Nelze brutálně umřít. Můžete to zkusit, ale nepodaří se vám to.

   Vymazat
  7. Vyvinu tu sílu proti sobě, a brutálně se ukončím, seppuku toho jest zářným příkladem.

   Vymazat
  8. Číst po ránu diskuzi čtyř šulínů s jedním idiotem, to je na sepuku, ty zkurvený vykuku....

   Vymazat
  9. Zrovna jsem brutálně zamřel.

   Vymazat
  10. Zemřelý = odleželý. Bravo. Ale zpět k našemu problému. Nelze postupovat jakkoli brutálně sám proti sobě, protože toto slovo vždy označuje násilí ventilované směrem od jednající osoby. Takže pokud chce například tadyhle GPFZ spáchat na sobě brutální seppuku, pak jedině v případě, že trpí těžkou formou schizofrenie, vyvolanou například pravidelným pitím záchodových čistících prostředků.

   Vymazat
  11. Grime ty si píča prostě. Což je pro kundu vlastně urážka.

   Vymazat
  12. A nemůže to být třeba něco jako tropus?

   Vymazat
  13. Ne. Není to metonymie, metalepsis ani nic jiného. Fuka prostě jen neumí česky.

   Vymazat
  14. Já myslím, že to může vydávat třeba i za styl... přenesení významu ve smyslu následné viktimizace oběti. Jako:"Mohl si za to sám, protože blbě čuměl. Tak brutálně zemřel, debil!"

   Vymazat
 3. A objeví se tam aspoň nějací básníci?

  OdpovědětVymazat
 4. Atmosféru depresivní Bratislavy není nutné budovat...

  OdpovědětVymazat
 5. a žádná recenze na právě běžící japonské filmy ... asi, že nejsou z žánru všichni jsme v prdeli

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.